Posted on

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

مطلب جدید و بسیار جامعی در مورد راهنمای جامع خرید ویدئو پروژکتور در سایت نوشته شده است. می‌توانید ازین مطلب بگذرید و فقط آن را بخوانید.

اگر بدنبال خرید یک پروژکتور جدید برای یک کلاس درس، اتاق جلسات یا سینمای خانگی باشید، تصویری که قرار است نمایش دهید، باید تاثیر فوق‎العاده‎ای بر روی بینندگان شما داشته باشد. در مورد مشخصات پروژکتورها، لغات و اصطلاحات مختلفی وجود دارند و به همین دلیل تحقیق در مورد پروژکتور می‎تواند گیج کننده باشد. امیدواریم این راهنمای پروژکتور، پاسخ سوالات متداول مربوط به اصطلاحات ، ویژگی ها و مسایل مهم در خرید پروژکتور را ارائه دهد تا بتوانید انتخاب آسان تر و درست‎تری داشته باشید .
این راهنما به‎طورمرتب به روزرسانی می‎شود تا اطلاعات به بهترین شکل دسته‎بندی شوند و ابهامات رفع شوند. لطفا هر سوالی در زمینه خرید ویدئوپروژکتور دارید، در قسمت نظرات ارسال فرمایید.

روشنایی ( لومنس ):

پروژکتور ها در گستره ی متنوعی از روشنایی وجود دارند که با واحد لومنس سنجیده می شوند . پروژکتور روشن تر یعنی لومنس بالاتر و معمولا این یعنی قیمت گران تر .
وقتی بدنبال خرید پروژکتور هستید ، مطمئن باشید که بدنبال دو مشخصه لومنس هستید : یکی برای روشنایی رنگی و یکی برای روشنایی سفید . در بین پروژکتور های مختلف و برندهای مختلف اختلاف های اساسی ای می تواند وجود داشته باشد . اگر فقط اطلاعات در مورد یک شاخص لومنس ارائه شود ، معمولا مربوط به روشنایی رنگ سفید پروژکتور است . روشنایی واقعی رنگ ممکن است در حد یک سوم لومنس بیان شده باشد .
مقدار روشنایی که نیاز دارید را اتاقی که در آن استفاده می کنید ، مشخص می کند . برای پروژکتورهای سینمای خانگی ، وقتی که نور محیط  می تواند در حد مینیمم نگه داشته می شود ، به حداقل ۱۵۰۰ لومنس نیاز دارید . برای کلاس های درس ، اتاق های کنفرانس و یا اتاق های با پنجره ، پروژکتور با حداقل ۲۵۰۰ لومنس بهترین است . برای تالارهای کنفرانس بزرگ یا تالارهای همایش لومنس بیشتری نیاز خواهید داشت .

نسبت کنتراست:

contrast
نسبت کنتراست ، میزان تفاوت بین نقاط روشن و تاریک یک صفحه است ، که با یک عدد بیان می شود . اگر شما روشن ترین سفید تصویر و تاریک ترین مشکی را بردارید و روشنایی آنها را مقایسه کنید ، نسبت کنتراست را بدست اورده اید . مثلا ، نسبت کنتراست ۱۰۰۰:۱ به این معنی ست که روشن ترین سفید ۱۰۰۰ برابر روشن تر از تاریک ترین مشکی است . بنابراین ، نسبت کنتراست بالا یه این معنی می باشد که جزییات فوق العاده غنی و واضحی را خواهید دید . کنتراست برای سینمای خانگی خیلی مهم است . وقتی که نور را محدود کنید ، اگر تفاوت کافی و قابل توجهی بین سفید ها و سیاه ها نباشد ، انتظار مشاهده ی محتویات سینمایی غنی را نمی توانید داشته باشید .

رزولیشن:

رزولیشن تعداد نقطه ها یا پیکسل هایی است که برای نمایش تصویر استفاده می شوند . رزولیشن های بالاتر به این معنی است که پیکسل های بیشتری برای ساخت تصویر استفاده می شوند ، در نتیجه تصویر واضح تر و تمیزتر است . رزولیشن بالا برای نمایش چارت ها و گراف ها و متن های با جزییات و ویدئوهای HD مهم است . رزولیشن با اعداد بصورت ضربدری مانند ۸۰۰*۶۰۰ بیان می شوند . این بیان می کند که ۸۰۰ نقطه افقی و ۶۰۰ خط از نقطه ها بصورت عمودی ، که برابر با ۴۸۰۰۰۰ نقطه در کل است که تصویری  بر روی صفحه نمایش داده می شود را ساخته اند .

رزولیشن های پروژکتور های تجاری :

SVGA, 800×600 pixels, 4:3 aspect ratio  : پروژکتور های SVGA ، پروژکتور های رزولیشن پایین هستند ، قیمت مناسب تری دارند و برای نمایش اطلاعات و چارت های ساده و ویدئوهای کوتاه مناسب هستند .
XGA, 1024×768 pixels, 4:3 aspect ratio : این رزولیشن هنوز بسیار استفاده می شود ، بیشتر کامپیوتر ها از XGA به عنوان رزولیشن اصلی شان ( native ) استفاده می کنند ، بنابراین تطبیق دادن کامپییوتر ها با پروژکتورهای XGA امری عادی است .
WXGA, 1280×800 pixels, 16:10 aspect ratio : این نسخه ی عریض (widescreen) رزولیشن XGA می باشد ، همان روزلیشن عمودی اما ۲۰% رزولیشن افقی بیشتری ارائه می دهد . این رزولیشن ، رزولیشن عادی برای لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند شده است .
WUXGA, 1920×1200 pixels, 16:10 aspect ratio : این رزولیشن در حال تبدیل به استانداردی برای لپ تاپ ها و کامپیوتر های رده بالا و حرفه ای است . همچنین ، WUXGA بطور فزاینده ای برای پروژکتورهای نصبی و مخصوص سالن های بزرگ استفاده می شود که برای محتویات HD و روشن لازم می باشد .

رزولیشن های پروژکتور سینمای خانگی
۷۲۰p, 1280×720 pixels, 16:9 aspect ratio : این فرمت معمولا برای پروژکتورهای اقتصادی و front-movie استفاده می شود که با استاندارد ۷۲۰p HDTV هماهنگ می شوند .
۱۰۸۰p, 1920×1080 pixels, 16:9 aspect ratio : در حال حاضر فرمت استاندارد برای سینمای خانگی و پروژکتور های front است و با ۱۰۸۰i/1080p HDTV broadcast و فرمت های Blu-ray هماهنگ می شود .

راحتی استفاده:

برای ارائه ی بی دردسر ، قابلیت هایی وجود دارند که راه اندازی و استفاده سریع از پروژکتور را ممکن می کنند ، بنابراین دانستن این قابلیت ها مفید است . این قابلیت ها شامل موارد زیر می باشد :
HDMI : ارتباط دیجیتالی سریع و آسان به دستگاه های HD که امکان انتقال صدای دیجیتال از طریق همان کابل را هم می دهد .
قابلیت بی سیم : اجازه نمایش محتویات بدون کابل را می دهد و در دستگاه های بسیار متنوعی وجود دارد .
تصحیح تصویر افقی و عمودی : به شما اجازه می دهد تا به سرعت تصویر مورب شده روی صفحه را تنظیم کنید .
خاموش / روشن شدن سریع : به این معنی است که منتظر ماندن بیشتر برای اینکه پروژکتور گرم / خنک شود نیاز نیست .

محل قرارگیری پروژکتور و فاصله پروژکتور با صفحه نمایش:

محل قرارگیری پروژکتور و اندازه تصویر به ویژگی های اتاق بستگی دارد . بنابراین ، شما می بایست فاصله پروژکتور با صفحه و قابلیت های پروژکتور را که به شما انعطاف برای محل قرارگیری بدهد را در نظر بگیرید .
throw distance ، فاصله بین پروژکتور و تصویر روی صفحه می باشد . ( به معنی فاصله ای که تصویر پرت می شود )
throw distance های متداول به ترتیب زیر می باشند :

Long Throw : تصویر بسیار بزرگی ارائه می دهد ، این نوع معمولا در پروژکتورهایی که در سقف یک اتاق بزرگ نصب می شوند ، دیده می شوند .
Short Throw : تصاویر بزرگ ارائه می دهند در حالی که سایه های روی تصویر و تابش نور پروژکتور به چشم را کاهش می دهند . این نوع معمولا در پروژکتور های که بر روی دیوار یا سقف نزدیک تر به دیوار ، هرجایی که نزدیک به جاییست که تصویر باید نمایش داده شود ، دیده می شود . پروژکشن های Short-throw ، معمولا درفاصله بین ۳ تا ۸ فوت ( حدود ۱ تا ۲٫۵ متر ) بکار گرفته می شوند .
Ultra-Short Throw : تقریبا بطور کامل سایه ها و تابش نور پروژکتور به چشم را از بین می برد . این نوع معمولا در پروژکتورهای که بر روی دیوار یا سقف نزدیک دیوار نصب شده اند ، مشاهده می شوند . این پروژکتور ها در فاصله ی ۰ تا ۴ فوت ( حدودا ۰ تا ۱٫۲ متر ) بکار گرفته می شوند.

 

سایر مطالب مرتبط :

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *