لنز شیفت و کی استون و نحوه استفاده از آنها

لنز شیفت و کی استون و نحوه استفاده از آنها

لنز شیفت و کی استون و نحوه استفاده از آنها

نصب کردن یک پروژکتور و پرده نمایش اینطور به نظر می رسد که کار بسیار آسانی باشد، به این صورت که پرده نمایش را آویزان کرده و پروژکتور را بر روی میز یا سقف نصب کرده به طوری که لنز به سمت پرده نمایش باشد و برق را وصل کرده و دستگاه را روشن کنید.

اما بعد از نصب پروژکتور، تصویر ممکن است بر روی صفحه نمایش به درستی قرار نگیرد، و از وسط صفحه پایین تر یا بالاتر باشد و یا تصویر کاملا روی صفحه نمایش نباشد.

از این رو، پروژکتور شما ممکن است که کنترل های زوم و فوکوس داشته باشد که به شما کمک می کند تا تصویری شارپ با ابعاد مناسب ایجاد کنید. اما اگر زوایای لنز پروژکتور به درستی تنظیم نشده باشد، تصویر بر روی کادر صفحه نمایش قرار نمی گیرد.

برای اصلاح این مشکل، پروژکتور خود را کمی جابه جا کنید و یا زاویه آن را بر روی سقف تغییر بدهید. اما این راه حل ها تنها ابزار برای رفع این مشکل نیستند. دسترسی به کنترل لنز شیفت و کی استون ابزار های کارامدی به جهت اصلاح تصویر پروژکتور می باشند.

لنز شیفت

لنز شیفت به شما اجازه می دهد که لنز پروژکتور را به صورت فیزیکی در جهات عمودی، افقی و یا مورب جابه جا کنید، بدون اینکه نیاز به جابه جایی پروژکتور داشته باشید.

بعضی از پروژکتور ها ممکن است یک، دو و یا هر سه گزینه برای جابه جایی را داشته باشند. اما عمومی ترین پروژکتور ها دارای لنز شیفت افقی می باشند. بسته به مدل پروژکتور شما، این کنترل می تواند به وسیله یک دستگیره یا حلقه بر روی پروژکتور امکان پذیر باشد. و یا حتی در پروژکتور های گرانتر این امر به وسیله ریموت کنترل نیز امکان پذیر باشد.

با جابه جا کردن لنز توسط کنترل تعبیه شده بر روی دستگاه، شما می توانید تصویر پروژکتور را بالا یا پایین برده و یا اینکه دوباره تصویر پروژکتور را جابه جا کنید، بدون اینکه نیازی به جابه جایی فیزیکی و زاویه پروژکتور باشد.

اگر تصویر پروژکتور شما بر روی لبه دو طرفین و یا بالا و پایین صفحه نمایش می افتد، به کمک فوکوس، زوم و لنز شیفت امکان اصلاح آن وجود دارد که نیاز به جابه جایی فیزیکی پروژکتور را کاهش می دهد.

تصحیح کی استون (Keystone):

تصحیح کی استون یا تصحیح دیجیتالی کی استون، از جمله تنظیماتی می باشد که در اغلب پروژکتور ها یافت می شود و به شما کمک می کند که تصویر را اصلاح کنید، اما این مورد با لنز شیفت تفاوت دارد.

زمانی لنز شیفت به خوبی کار می کند که لنز پروژکتور عمود بر صفحه نمایش باشد. اگر امکان تصحیح زاویه لنز به صفحه نمایش امکان پذیر نباشد، تصحیح کی استون می تواند در این مورد مفید باشد و تصویری مستطیل شکل به شما ارائه کند. این بدان معنا است که تصویر پروجکت شده شما می تواند عریض تر و یا کوچک تر در قسمت بالایی و یا سایر جهات آن باشد. و یا اینکه در یک جهت به اندازه خاصی نسبت به جهت دیگر عریض تر و یا کوتاه تر باشد.

تصحیح کی استون به شما این اجازه را می دهد که کشیدگی تصویر را به صورت عمودی و افقی تغییر بدهید تا حالت ذوزنقه ای آن را حل کنید. بنابراین شما می توانید تصویر را تا حد نزدیکی به حالت مستطیلی شکل در بیاورید. بر خلاف لنز شیفت، این امر به صورت فیزیکی با بالا و پایین کردن تصویر انجام نمی شود. تصحیح کی استون به صورت دیجیتالی قبل از این که تصویر از لنز عبور کند انجام می شود. که برای دسترسی می توانید در منو دستگاه این گزینه را مشاهده کنید. و یا اینکه به وسیله ریموت کنترل آن را تنظیم کنید.

  • نکته: با وجود اینکه تصحیح دیجیتالی کی استون برای هر دو جهت عمودی و افقی تعبیه شده است، همه پروژکتور ها این قابلیت را ندارند که از هر دو این جهات همزمان باهم پشتیبانی کنند.

از آنجایی که تصحیح کی استون یک پردازش دیجیتال می باشد، با فشرده سازی و وسعت بخشیدن در قاب تصویر، تغییری در آن ایجاد می کند. که در نتیجه باعث ضعیف شدن رزولوشن و کیفیت تصویر می شود. و نتیجه اغلب مواقع، تصویر عالی به نظر نمی رسد و همچنان ممکن است که تصویر و کادر صفحه شما در لبه ها درست به نظر نرسد.

نتیجه گیری:

اگرچه لنز شیفت و تصحیح کی استون در نصب ویدئو پروژکتور مفید هستند، اما بهتر است که تا حد ممکن از این ابزار ها استفاده نشود و تا جایی که امکان دارد به صورت فیزیکی جهت و زاویه پروژکتور را برای نمایش بهتر تصویر بر روی صفحه نمایش تنظیم کرد.

زمانی که در حال نصب ویدئو پروژکتور هستید، به این نکته دقت کنید که صفحه نمایش در کجا قرار می گیرد، و از رابطه آن با پروژکتور اطمینان حاصل کنید که نیازی به قرار گرفتن آن در محلی به جز وسط و زاویه عمودی نباشد.

اگر به هر حال پروژکتور شما در محلی قرار است نصب شود که زاویه نامناسبی دارد، زمان خرید پروژکتور دقت کنید که دستگاه مورد نظر دارای لنز شیفت و یا کی استون با توجه به نیازتان باشد.

همچنین قبل از خرید پروژکتور به این نکته نیز دقت کنید که کدام پروژکتور مناسب کار شما خواهد بود. در بعضی مواقع یک پروژکتور Short Throw به صرفه تر و چاره کار خواهد بود.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *