تکنولوژی Edge Blending

امروز قصد داریم راجب تکنولوژی Edge Blending صحبت کنیم، قطعا نمایشگر هایی را در سطح شهر دیده اید که یک تصویر بزرگ هماهنگ شده، از تعدادی مانیتور که در کنار به صورت پازل چیده شده اند تشکیل شده است. در بعضی پروژکتور ها این امکان نیز تعبیه شده است.

پس برای تشکیل یک تصویر عریض در پروژکتور باید دو پروژکتور را در کنار هم قرار دهید. اما فقط در کنار هم قرار دادن پروژکتور ها کافی نیست. هر دو تصویر پروژکتور حتی در صورتی که در کنار هم قرار بگیرند، همچنان چشم انسان متوجه فاصله تصویر در بین دو پروژکتور و لبه تصویر و عدم تطابق رنگ خواهد شد. همچنین اگر لبه دو تصویر بر روی هم قرار بگیرد، باعث می شود تصویر در آن قسمت روشن تر از سایر قسمت ها قرار بگیرد. و این عامل دقیقا مانند رنگ کردن دیوار است، بدین صورت که سعی در پوشش لبه های قسمت های رنگ شده دارید و یک دیوار با رنگ یکدست می خواهید.

بنابراین دقیقا این تکنولوژی Edge Blending به چه صورت کار می کند؟

به صورت کلی ایجاد این تصویر به دو فرایند نیاز دارد. اولین فرایند، ترکیب دو تصویر پروژکتور است. بدین صورت که شما یک تصویر را برای هر دو پروژکتور می فرستید و این ترکیب تصویر فضای بزرگی را برای هماهنگ کردن لبه تطابق تصویر ایجاد می کند. و دومین فرایند تطابق دادن لبه رو هم قرار گرفته تصویر است. اگر شما دو تصویر در کنار هم دارید و لبه روی هم قرار گرفته ۲۰% است، به طور آشکار خواهید دید که آن قسمت روشن تر از سایر تصویر است. بدین دلیل که دو تصویر ترکیب شده و روشنایی آن بالاتر رفته. پس برای رفع این مشکل باید روشنایی آن قسمت کاهش داده شود.

فناوری Edge Blending

در تصویر بالا مشاهده می کنید که تصاویر روی هم قرار گرفته باعث ایجاد قسمت روشن تر نسبت به تصویر کل شده، این قسمت به وسیله پروژکتور یا کامپیوتر قابل اصلاح است و با تنظیم کردن روشنایی و رنگ این قسمت با سایر قسمت تصویر هماهنگ می شود.

در ادامه قصد داریم تا مواردی که مورد نیاز شما است را بررسی کنیم تا تصویر مورد نظر را با پروژکتور های در نظر گرفته ایجاد کنیم.

چطور شروع کنیم ؟

پروژکتور (حداقل دو عدد)

برای انجام Edge Blending شما حداقل به دو پروژکتور نیاز دارید. بعضی از پروژکتور ها فناوری Edge Blending داخلی دارند و بعضی نرم افزار های مخصوص به خود. پروژکتور های مورد نظر باید از یک مدل یکسان باشند. در غیر این صورت به دلیل عدم تطابق رنگ، روشنایی و کنتراست، باعث عدم امکان تشکیل یک تصویر با کیفیت و یکپارچه می شود.

کارت گرافیک

در این حالت کارت گرافیک شما بسته به نوع پروژکتور می تواند با یک خروجی تصویر و در بعضی با حداقل دو خروجی این تصویر عریض را به کمک تکنولوژی Edge Blending ایجاد کند. اگر پروژکتور شما از قابلیت Edge Blending پشتیبانی می کند تنها یک پورت کافی خواهد بود و با یک اسپلیتر می توانید تصویر را به سایر پروژکتور ها انتقال دهید و یا می توانید از پورت تصویر دیگری از کارت گرافیک استفاده کنید. اگر دستگاه شما از Edge Blending پشتیبانی نمی کند باید به وسیله نرم افزار و یا سخت افزار های جانبی این کار را امکان پذیر کنید و در این حالت باید هر دستگاه از یک پورت مجزا از کارت گرافیک ورودی بگیرد بدین دلیل که هر دستگاه باید یک خروجی مجزا محسوب شود تا در کامپیوتر بتوان Edge Blending را ایجاد کرد.

فناوری Edge Blending

بنابراین اگر قصد دارید از پروژکتوری با قابلیت داخلی از پیش تعبیه شده Edge Blending استفاده کنید یا از نرم افزار خاص و یا سخت افزار باید این مورد را در نظر بگیرید که گزینه ای برای قابلیت Edge Blending وجود داشته باشد. اگر قصد دارید به وسیله نرم افزار این کار را امکان پذیر کنید، نرم افزار ProPresenter نرم افزار کاملی با ماژول Edge Blending برای نمایش تصاویر به کمک فناوری Edge Blending برای هر نوع مدلی از پروژکتور خواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر راجب ویدیو پروژکتور با قابلیت Edge Blending می توانید به محصولات زیر مراجعه کنید:

درباره نویسنده :

17 دیدگاه برای تکنولوژی Edge Blending ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *