تکنولوژی ۳LCD و تفاوت های آن

آیا می دانستید که میزان روشنایی پروژکتور (که معمولا با لومن اندازه گیری می شود) تنها بر اساس نور سفید آن است؟ شاید بیش از ۷۰ درصد از خریداران از این موضوع بی خبرند؟

وقتی قصد دارید که یک پروژکتور درست و حسابی  بخرید، ویژگی روشنایی رنگ را نیز باید در نظر بگیرید. این یک استاندارد جدید بین المللی است که نور قرمز، آبی و سبز پروژکتور را اندازه گیری می‎کند. پروژکتورهایی که از روشنایی سفید یکسانی برخوردارند؛ در حقیقت،سطح روشنایی رنگ آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

شرکت اپسون که از دهه هشتاد پیشگام در تولید پروژکتور ال سی دی سه تراشه است؛ با تقسیم نور سفید به قرمز، سبز و آبی ، از طریق فیلتر dichroic یا( چند مجموعه آینه) تصاویر را پخش می کند.در حالی که به پانل ال سی دی از  طریق سایر آینه ها انعکاس می دهد؛ اما هر آینه تنها اجازه عبور یک رنگ خاص را دارد. پس ازاین که نور های رنگی فیلتر شدند، آنها دوباره با یک منشور dichroic ترکیب شده و تصویر نهایی را تشکیل می دهند و پس از آن به سمت لنز منعکس می سازند.

Epson-vs-others

 

برخی از مزایای ۳LCD در مقابل پروژکتورهای تک چیپ

  •   دی ال پی (۱-chip DLP)

پروژکتور  ۳LCD برای ایجاد رنگ مناسب برای هر پیکسل، پرتوهای نور را ترکیب و پخش می کند. این در حالی است که یک پروژکتور DLP تک تراشه، برای ایجاد رنگ از طریق فیلتر کردن نور از طریق یک چرخ رنگ و پخش آن ها به صورت یک توالی عمل می کنند.

  • خروجی رنگ سفید و رنگ متعادل:

از آن جایی که میزان  لومن هر دو  مورد  ذکر شده برابر هستند، پروژکتورهای  ۳LCD  تعادل رنگ بهتری دارند. در واقع، رنگ ها زنده تر و واقعی تر هستند.

  • فاقد “اثر رنگین کمان”

تک تراشه پروژکتورهای  DLP با استفاده از چرخه ی رنگ ، نور را فیلتر می کند. بنابراین، پرتوهای  پی در پی تک رنگی را ایجاد کرده که ممکن است، بینندگان شاهد “اثر رنگین کمان” یا به هم ریختگی رنگ در تصاویر باشند.

 

۳lcd-vs-single-chip-dlp

نمایش واقعی پروژکتورهای LCD  ( یک مورد با تکنولوژی ۳LCD اپسون و دیگری با تراشه تک چیپ دی ال پی ) را در تصویر بالا مشاهده می کنید.۳LCD از ۲۶۰۰ لومن برخوردار است. این در حالی است که تک تراشه DLP روشنایی اش  در حد ۲۷۰۰ لومن است و روشنایی رنگ آن ۷۲۰ لومن می باشد. همان طور که مشخص است، پروژکتور۳LCD هنوز هم رنگ زنده و طبیعی را نشان می دهد، حتی اگر مقدار سفید لومن، پایین تر از تک تراشه پروژکتور DLP باشند.

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *