NLP در آموزش

” اگر کاری را انجام می دهید که همیشه انجام می دادید،پس نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید. “  هنری فورد

ان ال پی فرایندی است جهت از بین بردن الگوها، ذهنیت‌ها، عادت‌ها و رفتارهای نادرست و جایگزین کردن آنها با الگوها، ذهنیت‌ها و رفتارهای تعالی بخش با استفاده از قابلیت‌های سیستم عصبی(ذهن خودآگاه و ناخودآگاه)، سیستم‌های ارائه و دریافت(حس‌های پنجگانه) و قابلیت‌های کلامی و برنامه‌ریزی مناسب.

NLP در آموزش 

«برنامه‌ریزی عصبی کلامی» (Neuro-linguistic programming) یا NLP یک مهارت رشد فردی است که در دهه ۱۹۷۰ توسط ریچارد بندلر و جان گریندر گسترش پیدا کرد. هدف از آن کمک کردن به افراد برای درک و کنترل فرایند فکری و احساسی خود و استفاده از آن برای بوجود آوردن تغییرات مثبت در زندگی شان می باشد.

از تکنیک NLP  به دفعات در تجارت ،در جهت کمک به افراد در برقراری ارتباطات بهتر، پرورش مهارت رهبری و غلبه بر افکاری که مانع توسعه حرفه ای آن ها  می گردد، استفاده شده است . اما در سال های اخیر درحیطه آموزش، عمومیت بیشتری  پیدا کرده است  و این به واسطه تاثیرگذاری آن درخصوص کمک به دانش آموزان برای کسب درک بهتر روش یادگیری شان می باشد.

در سال ۱۹۸۳، هوارد گاردنر نظریه هوش چندگانه خود را مطرح کرد ؛ نظریه ای که شیوه های یادگیری را به سه دسته اصلی تقسیم می کند : دسته اول  یادگیری بصری(visual learning)، که دانش آموز پاسخ بهتری به محرک های  بصری مانند فیلم، نمایش، خواندن متن و نمودارها می دهد ؛ یادگیری سمعی یا شنوایی(auditory learning) که دانش آموز ترجیح می دهد که همه چیز به او توضیح داده شود و یادگیری حرکتی یا جنبشی (kinesthetic learning)که  در این شیوه دانش آموزان زمانی بهتر یاد می گیرند که یک فعالیت را خودشان انجام دهند, مانند انجام آزمایش و شرکت در درس های عملی.

در حال حاضر معلمان، به طور فزاینده ای از تکنیک های NLP در کلاس درس  برای بهره مندی همه فراگیران استفاده می کنند و حتی  NLPبه عنوان بخشی از برنامه آموزشی در برخی از دانشگاه به تصویب رسیده است.

NLP در کلاس درس 

NLP در اختیار معلمان ابزار جانبی  قرار می دهد که به واسطه آن سبک های یادگیری دانش آموزان شان را تشخیص دهند  وبه آن ها جهت درک این که چگونه زبان و مطالبی که آن ها استفاده می کنند ، می تواند بر روی  دانش آموزان تاثیر بگذارد، کمک نماید . ان ال پی به آن ها امکان می دهد که تکنیک های ارتباطی شفاف تری را گسترش داده و NLP این اطمینان را می دهد که هر  فراگیری بهترین فرصت ممکن را برای دریافت اطلاعات پیدا کند.

ان الی پی در آموزش
ان الی پی در آموزش

کلاس چند رسانه ای امروز، با  ابزارهایی مانند بردهای هوشمند ،محیطی را فراهم می کند که با هر روش یادگیری مفید واقع شود ،به نحوی که بردهای هوشمند فعالانه استفاده از این ۳ حواس(سمعی،بصری و جنبشی)  را تشویق می نماید.

پیپ توماس از موسسه Edge NLP به معلمان برای استفاده از ان ال پی در کلاس کمک می کند.او می گوید « با درک  NLP ، معلمان  می توانند با طرح ریزی درس ها از ابزارهای موجود استفاده کنند ، به نحوی که  برای همه دانش آموزان بدردخور باشد و به آن ها برای پرورش توانایی هایشان برای یادگیری از  طریق محرک های مختلف در سال های اولیه کمک نماید . این به دانش اموزان اجازه می دهد تا یک سیستم  بازنمودی گسترده که آن ها را در وضعیت خوبی در آینده قرار می دهد، گسترش دهند.

استراتژی های یادگیری NLP

تکنیک های NLP باعث تغییر رویکرد از روش به خاطر سپردن صرف اطلاعات به سمت استفاده و پرورش فرایندهای بنیادی حسی گردیده است. یک مثال ساده از این مورد ، آموزش املاء می باشد : به جای این که فقط نحوه هجی کردن  یک کلمه با استفاده از تکنیک حافظه معمولی انجام شود ، دانش آموز با نگاه کردن به یک کلمه از راست به چپ و همین طور چپ به راست تشویق می شود . این باعث برداشتن توجه از خود کلمات و در عوض معطوف کردن آن روی فرایند یادگیری می گردد. به دانش آموزان اجازه فهمیدن می دهد تا صرفا یادآوری این که چگونه کلمه هجی می شود این روش  برای دادن اعتماد به نفس بیشتر دادن در توانایی یادگیری شان نشان داده شده است ، که به نوبه خود، نتایج بهتری را در بر دارد.

تجسم فکری و استعاره( متافور)

به گفته کارشناسان « برقراری ارتباط انسانی غیر مستقیم با دیگران با کمک داستان یا تصویری که نوعی مطلب یا مقایسه را به ذهن فرد دیگر وارد میکند. در ان . ال . پی ، متافور یا استعاره ، تمام انواع تشبیهات ، تمثیلات و کنایات را در بر می گیرد.»

این تکنیک های NLP یک راه جایگزین در اختیار معلمان برای مدیریت شرایط قرار می دهد. روش تجسم فکری به طور گسترده ای توسط روانشناسان ورزشی برای بهبود عملکرد ورزشی استفاده می شود ، اما به همان اندازه به عنوان یک ابزار برای کمک به دستیابی به نتایج خاص یادگیری مفید می باشد. استفاده از استعاره،  دانش آموزان را تشویق به متفاوت فکر کردن می نماید. هر دو روش وسیله ای قدرتمند برای ارائه پیام های مثبتی است که می تواند طرز فکر دانش آموز را تغییر دهد، به طوری که آنها می توانند روش بسیار مفیدی برای جایگزیی باورهای محدود شان باشد که بواسطه عدم اعتماد به نفس بوجود آمده و یا عوامل خارجی مانند قلدری، که به همراه  پیام ها و پیشنهادات مثبت می تواند جایگزین شود .

تکنیک بازگویی

بازگویی ، یک تکنیک ان ال پی است که مالکیت ، توانمند سازی و انعطاف پذیری را در رفتار، پرورش می دهد. در ساده ترین شکل ،  این تکنیک می تواند عقاید منفی مانند این جمله :

«خیلی بده،وقتی که بارون می باره، طوری که من نمی تونم،وقت نهار فوتبال بازی کنم».

را تبدیل به این جمله مثبت « هنگامی که بارون می باره ، یعنی این که  من می تونم بهترین استفاده را از تجهیزات داخل سالن ببرم و با دوستام در سالن والیبال بازی کنم»، نماید.

تکنیک آنکور/ Anchors

(واژه آنکور Anchor به معانی لنگر کشتی ، مهار کردن و تکیه گاه ترجمه شده است, اما  در ان ال پی به هر محرکی که موجبات تغییر در حالت ما را فراهم سازد، آنکور یا برانگیزاننده اطلاق می شود).

آنکور یکی از قدرتمندترین تکنیک های NLP است که می تواند برای هر تعداد از حالت ها و زمینه ها استفاده  شود. این تکنیک با تمرکز بر روی  یک علت خارجی که موجب واکنش عاطفی مثبت می شود ،کار می کند. بنابراین، اگر کودکی در وضعیتی قرار دارد که نیاز به تغییر حالت عاطفی خود دارد تکنیک آنکور می تواند به سرعت  احساسات مورد نیاز دسترسی پیدا کند.

به عنوان مثال، دانش آموزی که از فشار عصبی امتحان رنج می برد ؛می تواند از تکنیک آنکور برای جایگزین کردن ترس خود با آرامش استفاده کند. معلمان نیز می توانند با بهره گیری از این روش در ارائه مطالب یادگیری استفاده کنند و هنگامی که دانش آموزان در آماده ترین شرایط قرار دارند ، برای ایجاد آنکوری که خودآگاه یا ناخودآگاه به یادآوری بعدی مطالب دانش آموزان می انجامد ، کمک نماید.

NLP در آموزش
NLP در آموزش

آقای پیپ می گوید« فناوری هایی مانند برد هوشمند تنها یک مثال از این موضوع است که چقدر کلاس می تواند در حال تغییر باشد. زبان و بیانی که ما در مدرسه استفاده می کنیم لازم است که بر همه افراد تاثیر بگذارد . این که چگونه ارتباط برقرار می کنیم و زبان خاصی را استفاده می کنیم ، یک عنصر کلیدی NLP محسوب می شود ، چیزی که می تواند هم در آموزش متعارف و هم می تواند به طور درخشانی با فناوری جدید که اکنون  برای معلمان در دسترس است ، به کار رود.

“مزایای درک و استفاده از یادگیری مبتنی بر حواس پنجگانه  و سیستم های بازنمودی در کلاس درس ، چهره آموزش را  تغییر خواهد داد. دانش NLP اجازه می دهد تا معلم به مجموعه شگفت انگیزی از ابزارها برای دریافت بهترین نتیجه از کلاس خود دست پیدا کند.

لازم به  توضیح است که «ما با جهان بیرون از طریق پنج حس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی در ارتباط هستیم. مغز ما اطلاعات را بواسطه محرکهای خارجی از طریق این حواس دریافت و آنها را توسط سیستم بازنمودی داخلی برای ما قابل درک می کند. این روش ساخت تصویر ذهنی ما از جهان بیرون است. دنیایی که با گفتگوها، استدلالات درونی و تفکرمان می سازیم. چیزی که با احساسات و هیجاناتی که هیچ کنترلی بر آن نداریم ساخته می شود.

آنچه مهم است این است که دنیای درونی ما با ترکیبی از سیستم بازنمودی داخلی و تجربه های تکرار شونده در قالب یک الگو یا برنامه ساخته می شود. این الگوها یا عادتها بارها و بارها در ما تکرار می شوند تا اینکه آنها را متوقف کرده و یا اصلاح و هدایتشان کنیم.»

منبع:+

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

یک دیدگاه برای " NLP در آموزش " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *