۶ مزیت استفاده از بردهای هوشمند جهت یادگیری لغات

طی چند سال اخیر بردهای هوشمند محبوبیت زیادی  کسب کرده اند و به نظر می‎رسد که کاربردشان به صورت گسترده‎ای رو به افزایش است، همانطور که در مقاله «آیا استفاده از برد هوشمند در آموزش موثر است؟» نیز اشاره کردیم. معلمان با آگاهی از مزایا و کاربردهای فراوان برد هوشمند می توانند بهترین استفاده را از برد در کلاس داشته باشند . ۱۰ ها روش خلاقانه در استفاده از برد هوشمند وجود دارد  که در آموزش ریاضی،جغرافیا ، نقاشی ، علوم ، آموزش زبان و سایر درس ها کمک شایانی می کند.به طور یقین تاثیر تکنولوژی های نوین بر کلاس ها و دانش آموزان  موجب سهولت و جذابیت آموزش و یادگیری می شود و لذت یادگیری و اعتماد به نفس فراگیران را افزایش می دهد. در مقاله پیش رو به فواید استفاده از بردهای هوشمند جهت یادگیری لغات می پردازیم.

لغات (واژگان) زیربنای هرزبانی را تشکیل می دهد. بدون لغات ارتباط موثر بسیار بعید به نظر می رسد. با این وجود، یکی از سخت ترین  قسمت های یادگیری یک زبان جدید، خصوصا وقتی که یک زبان خارجی باشند نیز محسوب می شود.خوشبختانه، امروزه با کمک فن آوری هایی جدیدی مانند برد هوشمند تعاملی ، یادگیری لغات به روش های نوآورانه ،به مراتب آسان تر شده است. در اینجا به چند مزیت استفاده ازبرد های هوشمند جهت یادگیری و آموزش لغت می پردازیم.

مزیت استفاده از بردهای هوشمند 

۱- ساختارسازی آسان درس

معلم از قبل می تواند درس را تدوین کند و این شامل تکالیف خاص یادگیری مانند برچسب گذاری بخش هایی از یک تصویر، تطبیق کلمات با معانی آنها و غیره گردد. هم چنین هنگامی که تکالیف درست در مقابل دانش آموزان  نمایش داده می شود درک آن برای دانش آموزان آسان تر می گردد.

۲-استفاده از محتوای بصری

برد هوشمندامکان استفاده از محتوای بصری مانند تصاویر، گرافیک و فیلم ها را فراهم می سازد. وقتی که دانش آموزان  تصویری را می بینند که معنی کلمه ای را نمایش می دهد، در نتیجه می توانند لغات را به راحتی ازحفظ کنند.برای این منظور،استفاده از یک عکس خنده دار و جالب ،بهترین نتیجه را به همراه دارد

۳- بهبود استقلال دانش آموزان

دانش آموزان به جای تلاش صرف برای حفظ لغات و معانی آنها، می توانند برای پیدا کردن معنی لغات مختلف  با استفاده از نشانه های ارایه شده و ابزار های مختلف برد هوشمند، راهنمایی شوند. به عنوان مثال، می توان یک تصویر و یک دسته از کلمات مختلف ( که برای آن ها ناشناخته است)، نشان دهند و از آن ها خواسته شود تا بخش هایی از تصویر را با استفاده از آن واژه ها برچسب گذاری نمایند. این چنین فعالیت هایی باعث بهبود مهارت های مستقل دانش آموزان می شود و لغات یادگرفته شده ،بهتر حفظ می گردند.

آموزش تصویری لغات با برد هوشمند
آموزش تصویری لغات با برد هوشمند

۴-یادگیری آسان تر تلفظ

اغلب اوقات دانش آموزان معنی کلمه ای را می دانند اما چگونه  تلفظ کردن آن را نمی دانند. معلم می تواند فایل های صوتی را برای نشان دادن تلفظ صحیح کلمه ای که بر روی برد هوشمند نمایش داده شده به درس اضافه کند. از آن جایی که دانش آموز از طریق کانال های مختلف لغات را درک می کند، این کار به عنوان یک روش بسیار سریع جهت یادگیری لغات به شمار می رود.

یادگیری لغات

یادگیری لغات

 ۵-  بازنگری آسان تر درس

هر یک از دانش آموزان می توانند (مطالب)آموزشی  ارایه شده همان روز با برد هوشمند را به صورت یک فایل سند ذخیره کنند. آن ها می توانند لغاتی که از قبل فراگرفته اند را بازنگری و بازبینی کنند. هم چنین، این روش به دانش آموزان کمک می کند تا فرهنگ لغت تصویری  مختص خود را ایجاد کنند. آنها می توانند در هر زمان که نیاز داشتند به این فرهنگ مراجعه کنند.

۶-  علاقه مند تر شدن دانش آموزان

یادگیری لغات، به عنوان یک بخش خسته کننده و دشوار از سوی اکثر دانش آموزان به نظر می آید. و همین علت بی علاقگی آن هاست که به نوبه خود حتی یادگیری را دشوارتر می سازد. با این حال، فن آوری های جدید با استفاده از کارها و تمرینات مختلف، یادگیری را بسیارجالب می سازد  بنابراین، ذهن دانش آموزان بهتر درگیر شده  و فرایند یادگیری آسان تر می گردد.

مزایای ذکر شده در بالا به وضوح نشان می دهد که استفاده از برد هوشمند در کلاس درس یک روش بسیار موثر جهت آموزش و یادگیری لغات محسوب می شود. این امکان را می دهد تا  هم معلمان و هم دانش آموزان به کشف امکانات متعدد برای یادگیری که قبلا ناشناخته بود، بپردازند.

منبع:+

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر منابع مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *