۶ روش برای تصمیم گیری های جدید

۶ روش برای تصمیم گیری های جدید: با فرا رسیدن سال نو همه ما خواسته‌ها و اهدافی داریم که تمایل  داریم در سال بعد به آن عمل کنیم. جالب است بدانید که بررسی آماری تصمیمات سال جدید یا (New Year’s resolution) نشان می دهد، کسانی که به طور صریح و مشخص تصمیم می‌گیرند که کارهایی را در سال جدید انجام بدهند، احتمال اینکه آن کارها را به سرانجام برسانند و عملی کنند خیلی بیشتر است. در واقع احتمال اینکه این افراد به اهداف‌شان برسند ۱۰ برابر افرادی است که برای سال جدید تصمیمی نمی‌گیرند. (New Years Resolution Statistics).

برخیز و عزم جزم به کار صواب کن «حافظ»

 

۶ روش برای تصمیم گیری های جدید و عمل به آن ها در سال جدید

داشتن نگاهی دقیق و مناسب به رفتار روزانه،کلیدی بر تعیین اهداف خود بهسازی واقع بینانه است.

بابلی های نخستین بر این باور بودند که آنچه که مردم در آغازین روز سال انجام می دهند؛ بر آنچه که در دیگر ایام سال  انجام می دهند،تاثیر می گذارد. بسیاری از ما، سال نو را به دید یک فرصت مناسب برای آغاز کارهای جدید یا تغییر عادات های بد خود نگاه می کنیم.

با توجه به نظرسنجی های متعدد، مورد علاقه ترین ترین تصمیمات یا وعده و وعیدهایی (resolutions) که افراد می گیرند، به مواردی چون سلامتی و تناسب اندام (غذا خوردن بهتر، کاهش وزن، و ورزش)، کاهش مصرف الکل، کافئین، ترک سیگار،و استقلال مالی بیشتر با وعده خرج کردن کمتر و صرفه جویی بیشتر ،مربوط می شود.

متاسفانه، به بیش از ۷۰ درصد از این وعده و وعیدها تا پایان ژانویه عمل نمی شود و این می تواند باعث دلسردی و حتی غمگین تر شدن آن شخص نسبت به گذشته اش گردد.

وعده و وعیدها پیچیده هستند، و عملی کردن آن ها معمولا مستلزم داشتن یک نگاه دقیق به افکار و رفتارهای ما می باشد. تعیین اهداف باعث قرار دادن ما در مسیر می شوند، اما  خلاصی از شر عادات های قدیمی دشوار است، و حتی ممکن به کمک یک متخصص (روان شناس) نیاز باشد.

رفتارهای غیر ارادی و تکراری مانند پرخوری، ولخرجی،و نوشیدن های مکرر و ناخواسته می تواند در نتیجه یک اضطراب ریشه ای و / یا اختلال خلقی (Mood Disorders) باشد. برای مثال، ممکن است برخی از افراد به عنوان وسیله ای برای مقابله با ازدواج مسئله دارشان و یا برخی دیگر از شرایط زندگی پریشان آور به پرخوری رو بیاورند. سایر افراد ممکن است به دلیل این که افسرده هستند و در هنگام خرید احساس شادی بیشتری به آن ها دست می دهد، ولخرجی نمایند.

بررسی و درمان این دست مسائل روانشناختی، نه تنها در درک چرایی ادامه رفتارهای منفی به ما کمک می نماید، بلکه به ما در برنامه ریزی برای دستیابی به تغییرات طولانی مدت نیز یاری می رساند.

تلاش برای خود اصلاحی و تعیین اهداف، به ما امید به آینده می دهد. مطمئن شوید که اهداف تان را اولویت بندی نموده،  به صورت واضح و مشخص باشد و روزانه روی آن ها کار کنید.

ادامه مطلب به بررسی شش راهکار که به پایبندی به تصمیمات سال جدید شما کمک می نماید، می پردازد:

۱- هدف شما باید واضح و مشخص باشد.اهداف واقعی تعیین کنید و در صورت لزوم، اهداف تان را به مراحل کوچکتر تقسیم نمایید.برای مثال، اگر قصد کرده اید که کربوهیدرات کمتری مصرف کنید، خوردن کربوهیدرات را روزانه تنها در یک وعده غذایی اعمال کنید نه این که کربوهیدرات را به طور کامل حذف نمایید. هنگامی که موفق به انجام این کار شدید، مصرف خود را  به تدریج کمتر کنید.

۲- تصمیمات خود را یادداشت کنید و آن را در جایی که بتوانید هر روز مشاهده کنید، قرار دهید. این به تمرکز شما بر روی کار کمک خواهد کرد.

۳- به دیگران اجازه بدهید که از تصمیمات تان باخبر باشند تا بدین صورت خودرا مسئول و پاسخگو بدانید.

۴- در مواجهه با موانع، راهبردهای مقابله که ممکن است در روند کار اتفاق بیافتد را پیش رو داشته باشید. به طور  مثال، اگر هدف شما نوشیدن الکل کمتر است، نرفتن به مهمانی ها و یا و مراسم هایی که به نوشیدن زیاد شما منجر می شود می تواند راهکاری محسوب شود و یا به همراه  آوردن دوستی که به الکل علاقه ندارد و هوای شما را داشته و شما را از مصرف الکل منصرف می نماید، می تواند چاره ساز باشد.

۵- در برداشتن هر قدم مثبتی به خودتان پاداش دهید؛ اگر قصد کرده اید که پول کمتری خرج کنید؛ به جای رفتن به خرید، ماساژی به بدنتان بدهید. این مهم است که از پاداشی که انتخاب می کنید، آگاه باشید.

۶- درخواست کمک کنید.سعی کنید در صورت لزوم برای کمک گرفتن از یک متخصص راحت باشید. دانستن این که چه زمانی درخواست کمک کنید، تا حد زیادی نشان از شجاعت، قدرت و تدبیر شما دارد.

شما چه تصمیماتی در سال جدید گرفته اید؟ آیا می توانید چند راهبرد که ممکن است به عملی کردن تصمیمات دیگران کمک می کند،پیشنهاد کنید؟ لطفا در مورد این که چگونه در انجام تصمیمات خود در گذشته موفق عمل کرده اید و یا موانعی که سر راه موفقیت شما قرار گرفته است را با ما به اشتراک بگذارید.source: psychcentral.com

By

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *