۵ اقدام ساده برای کسب کامیابی بیشتر در زندگی

با وجود تفاوت‌هایی که داریم، اما دارای علائق مشترکی برای  کسب کامیابی در  زندگی هستیم. خب، این یکی از چیزهایی است که ما را به انسان تبدیل می‌کند. ما به عنوان موجودات اجتماعی، برای هر چیزی که انجام می‌دهیم بدنبال منظوری هستیم. ما می‌خواهیم بهترین استفاده را از تجربیات‌مان ببریم و بنابراین خودخواسته در کارهایی که دنبال می‌کنیم در جستجوی هدف می‌باشیم.

اما سؤال اینجا است که : کامیابی در زندگی به چه چیزی شباهت دارد؟ آیا کامیابی وقتی است که شما برای هر چیزی که می‌خواهید و نیاز دارید ، پول کافی بدست بیاورید؟ یا کامیابی زمانی است که بهترین رابطه را با کسانی که دوستشان دارید و آنهایی که پیرامون شما هستند، داشته باشید؟ یا کامیابی به معنی زندگی آرام، سلامتی و قناعت است؟ در ادامه مطلب پنج راهنمای مفید وجود دارد که برای ایجاد یک زندگی شاد و کامیاب‌تر به شما کمک خواهد کرد.

۱- در زمان حال زندگی کنید.

زندگی آبتنی در حوضچه اکنون است ( سهراب سپهری )

جسم فیزیکی ما، در  زمان حال قرار دارد، اما از منظر  ذهنی، اغلب همه چیز این طور پیش نمی‌رود. حتی اگر ما از نظر جسمی در همین لحظه این جا باشیم؛ اما بیشتر افکار ما یا در گذشته های دور و یا در آینده پیش رو سیر می‌کند. به همین خاطر است که ما در حال از دست دادن ارتباط خودمان با لحظه حال هستیم – با «همین لحظه» مهم.

گذر زمان
گذر زمان

روان‌شناسان بر این باورند که علت این که چرا بسیاری از مردم احساس می‌کنند که در دام گذشته گرفتاراند یا از آینده هراس دارند؛ به همین موضوع بر می گردد. هم‌چنین  این که چرا ما احساس می‌کنیم روزها خیلی کوتاه هستند، و یا این که همیشه وقت کم می‌آوریم به همین دلیل است. در واقع چیزی که ما  توجه نداریم، دقیقا همین لحظات کوتاه هستند که خاطرات ما را می‌سازند-  و همین (لحظات) زندگی ما را می سازند. چیزی که اکنون اتفاق می‎افتد می‌بایست بزرگترین نگرانی ما محسوب شود. آن چیزی که هم اکنون اتفاق می‌افتد، بزرگترین تاثیر را در این که چه کسی خواهید بود، می‎گذارد.

۲- دست از گله گذاری بر دارید و به ندای قلبتان گوش کنید.

به ندای قلبتان گوش کنید
به ندای قلبتان گوش کنید

جهان به مردمان شجاع بیشتری که توان ایستادگی پای تصمیماتشان را داشته باشند نیازمند است. افرادی پایبند به اصول و با عزمی راسخ که خواهان مقاومت سرسختانه هستند، زیرا می‎دانند که کار درستی را انجام می‎دهند. افرادی مانند مهاتما گاندی، نلسون ماندلا، و نیکولا تسلا که بر سر اعتقادات خود ایستادند و اتفاقات بزرگی را رقم زدند.

همه ما زندگی متفاوتی را تجربه می‌کنیم. هر کدام از ما  آرزوها و نیازهای خاص خودش را دارد. برای این که بهره کافی از زندگی ببریم و تبدیل به بهترین نسخه خودمان شویم، می بایست جایی که احساسات واقعی ما نهفته است را کشف نماییم. بنابراین مسیر خودتان را ادامه دهید، طبق اهداف اصلی خودتان کار کنید، (سعی کنید که) پرتو نوری در این جهان بسیار تاریک باشید.

۳-  روش های مختلف موفقیت را شناسایی کنید.

در جامعه پول محور ما، یک تصور کاملا غلط رایج برای سنجش موفقیت از طریق میزان درآمد شما ، بزرگی خانه ، و یا چقدرخوب بودن ماشین شما  سنجیده می شود – که نیازی به بحث در این مورد نیست. با این حال، سایر اشکال موفقیت که باارزش تر بودن آن ها به اثبات رسیده نیز وجود دارد. ( به طور مثال) موفقیت در روابط، سلامت جسمی و حرفه ای که منبع بهتر شادی و کامیابی نسبت به ثروت مالی می باشد.

۴- یاد بگیرید که چگونه از موانع به عنوان قطب نما(چراغ راه) استفاده کنید.

قطب نما
قطب نما

موانعی که سر راه ما قرار میگیرند، جزء مسیر می‌شوند. چیزهایی که ما موانع می نامیم چیزهایی نیستند که می‌بایست بر آن ها غلبه کنیم. بلکه چیزهایی هستند که ما را به سمت مسیر درست هدایت می کنند، به عبارت دیگر، آنها گذرگاه ما به سوی موفقیت و کامیابی به شمار می روند. چیزهای بزرگ قبل از یک نقطه عطف قرار می‌گیرند  – مردم اغلب، قبل از کسب موفقیت با سختی‌ها مواجه می‎شوند. دفعه بعد که دچار مشکل شدید، سعی کنید مشکلات را به عنوان یک قطب نما ببینید و برای رسیدن به آنچه که می‌خواهید، از آن‌ها استفاده کنید.

۵-هدفتان کسب پیشرفت باشید، نه کمال گرایی

پیشرفت در زندگی
پیشرفت در زندگی

در ظاهر، هم پیشرفت و هم کمال گرایی چیزهای خوبی قلمداد می شوند؛ در حالی که یکی از این‌ها  موجب اعتماد به نفس و خلاقیت می شود؛ اما دیگری موجب هراس و تخریب می‌شود، آیا می توانید حدس بزنید که کدام مورد موجب هراس و بی‌اثرسازی می‌شود؟

ساده است. در حالی که  کمال‌گرا بودن قابل‌تحسین است، اما همیشه هم خوب نیست. کمال گرایی (Perfectionism ) می‌تواند فلج کننده باشد و بیشتر اوقات، تنها منجر به هراس و بی اثر‌سازی (UNDOING) می‌شود. دلیلش هم این است که از آنجا که شما می‌خواهید چیزی را  «بی نقص» انجام بدهید، از آن جایی که شما از داشتن نقص  هراس دارید ، بنابراین به دلیل ایجاد استرس زیاد از انجام کار اجتناب می‌کنید – در نهایت، این ترس شما را به رها کردن کار مجبور می کند.

اما از سوی دیگر پیشرفت (Progress)، به شما اجازه اشتباه کردن می‌دهد، و تاکید دارد که تا مادامی که  ذر حال پیشرفت هر روزه هستید، نیازی به رسیدن نهایت کمال نیست و این واقعا خوب است. همان طور که پیشرفت می‌کنید ، احساس و اعتماد به نفس بهتر و اعتماد بیشتری به مهارت‌هایتان پیدا می‌کنید – که در نهایت  به شادی و کامیابی بیشتر می‌انجامد.

برای مطالعه بیشتر 

مکانیزم بی‌اثرسازی  یا باطل سازی (UNDOING): بی اثر سازی مکانیزمی است که بر اساس آن، شخص برای از میان برداشتن اثر اشتباه خود، اقدام به کار دیگری کند. عذرخواهی، شرمندگی، ندامت و ریاضت، همه انواع مختلفی از بی اثرسازی اعمال و رفتار ناشایست است. مثال: مردی که همسر خود را تحقیر کرده است، برای همسر خود هدیه میخرد و یا بطور مبالغه آمیزی از وی تعریف و تمجید میکند یا فردی که مرتکب قتل شده مکررا دستهای خود رامی شوید و یا شما پشت سر دوست خود از وی بدگویی می‌کنید سپس از کرده خود پشیمان شده و وی را به منزل خود به شام دعوت میکنید.

منبع:+

ترجمه: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *