۱۳ دلیل استفاده از برد هوشمند

۱۳ دلیل استفاده از برد هوشمند

ابزارهای ارایه مطلب، در حال محبوبیت پیدا کردن در بین مدرسانی است که به اشتراک گذاری ایده ها و اطلاعات شان با گروه های کوچک و بزرگ دانش آموزان تمایل دارند. برنامه های کاربردی تعاملی خواسته مدرسانی است که خواهان مشارکت دادن دانش آموزان شان در روند فراگیری از طریق فن آوری هستند.برد هوشمند وسیله ای است که ترکیبی از این ویژگی ها را دارد و تجارب یادگیری را با گروه های کوچک و بزرگ به اشتراک گذاشته و به همان نسبت هم برای آموزش از راه دور کاربرد دارد.من به استفاده از برد هوشمند در آموزش کلاس های دبیرستان و کتابخانه علاقه مند شدم؛ به گونه ای که پژوهش دکتری من در مورد استفاده از برد هوشمند در کلاس ۸ نگارش ارتباط پیدا کرد.

این مطالعه به طور آماری نشان داد که بهبود قابل توجه ای،در نوع نگرش دانش آموزان نسبت به استفاده از کامپیوتر در آموزش و هم نسبت به آموزش نگارش بوجود آمده است. هم چنین، یک نظرسنجی از معلمانی که از برد هوشمند استفاده می کنند انجام دادم که دربردارنده سوالاتی درباره نظرات آنها نسبت به استفاده از برد هوشمند بود. نتایج این نظرسنجی نشان داد که رضایت بالایی از سوی مدیران آموزشی ازمقطع ابتدایی تا دانشگاهی وجود دارد.

اول از همه،برد هوشمند تعاملی (interactive electronic whiteboard)چیست ؟ برد هوشمند،یک وسیله ارایه ی مطلب است که به یک کامپیوتر وصل می شود. تصاویر کامپیوتر توسط یک پروژکتور دیجیتالی بر روی برد پخش می شوند. طوری که کاربران می توانند نرم افزار ها را هم از کامپیوتر و هم از برد، ببینند و کنترل کنند. افراد می توانند یادداشت نوشته و یا با استفاده از قلم (مخصوص) و ابزارهای هایلات نوشته ها را برجسته نمایند. معلم و یا دانش آموز با استفاده از انگشت به جای موس می توانند ، برنامه ها را مستقیما از برد اجرا کنند. هم چنین کاربر دیگری از کامپیوترمی تواند به ورودی دسترسی داشته باشد. بدین ترتیب هر گونه یادداشت و یا طراحی را می توان ذخیره کرد و یا پرینت گرفت و در بین اعضای گروه تقسیم نمود.
چرا از بردهوشمند بسیار خوشم می آید؟

۱۳ دلیل استفاده از برد هوشمند

۱- برد هوشمند برای ارایه مطلب بسیار خوب است.در این بررسی، بسیاری از دبیران ومتخصصان فن آوری،اشتیاق خود را به خاطر استفاده از بردهای هوشمند درجهت پرورش کارکنان و یا توسعه کلاس های کامپیوتر،جهت نشان دادن کارکرد یک نرم افزار خاص به دانش آموزان، ابراز کرده اند.
از آن جایی که ارائه دهنده می تواند ، نرم افزارها را با استفاده از انگشت همانند موس، از روی برد اجرا کند.در نتیجه نشان دادن ویژگی های مهم نرم افزارهای خاص آسان است. توانایی علامت گذاری بر روی برد، با استفاده از قلم یا استفاده از انگشت، اشاره نمودن به ویژگی های مهم برنامه را امکان پذیر می سازد.

۲- رنگهای متنوعی در برد هوشمند استفاده می شود.تحقیقات نشان می دهد که درجایی که در صفحه نمایش از رنگ استفاده می شود دانش آموزان واکنش (مثبت) نشان می دهند؛ قلم و ویژگی های هایلایت برای نمایش دادن رنگهای مختلف قابلیت سفارشی کردن را دارد.هم چنین پهنای خطوط برای اضافه کردن گزینه های علامت گذاری، قابل تنظیم می باشد.

تخته یا برد هوشمند
تخته یا برد هوشمند

۳- برد هوشمند، قابلیت تطبیق با شیوه های مختلف یادگیری را دارد. فراگیران لمسی، از حالت لمسی و علامت گذاری بر روی بردهای هوشمند بهره می برند و فراگیران سمعی می توانند در بحث های کلاسی مشارکت داشته باشند و فراگیران بصری می توانند مواردی که بر روی برد انجام می شود را مشاهده کنند.

۴- به نوعی همه رده های سنی دانش آموزان از برد هوشمند استقبال می کنند.در اصل از بردهای هوشمند در دنیای کسب و کار و جهت برگزاری جلسات گروهی استفاده می شده است. از زمانی که بردهای هوشمند در مدارس محبوبیت پیدا کردند، معلمان نیز به موفقیت آمیز بودن بردهای هوشمند برای فراگیران جوان در محیط های دانشگاهی اذعان کرده اند. در حال حاضر استفاده من از برد هوشمند برای ارایه مطالب، همان طور که برای فارغ التحصیل علوم کتابداری مفید بوده در کلاس های دبیرستان نیز رضایت بخش بوده است.

۵- یادگیری از راه دور(Distance learning) یکی از محیط های بسیار عالی برای استفاده از برد هوشمند است. از زمانی که برد هوشمند قابلیت اتصال برای ارتباط از راه دور را دارد، بنابراین برای کاربران در محیط های جدا ازهم به صورت استفاده همزمان ارزش دارد.

۶- کلاس هایی که تنها یک کامپیوتر دارند،با استفاده از برد می توانند محدودیت دسترسی به کامپیوتر را جبران کنند.دانش آموزان می توانند با همدیگر کار کنند و فعالیت هایشان را بر روی برد به اشتراک بگذارند و بدین ترتیب سایر افراد کلاس در پشت رایانه کلاس قرار گرفته وهمه دانش آموزان تحت یک گروه درباره فعالیت کلاسی به تبادل نظر می پردازند.در حالی که باید این واقعیت را بپذیریم که داشتن برد و پروژکتور هزینه بر است ،اما استفاده از این روش باعث کاهش هزینه ها شده؛خصوصا زمانی که بتوان با یک کامپیوتر به دانش آموزان متعددی سرویس و خدمات داد.

۷- برد هوشمند ابزار بسیار کارآمدی برای مربیان سازنده (constructivist educator) است.دیوید جاسن،ابزارهای ذهنی(mind tools) را برای توصیف دستگاه ها و یا برنامه های کاربردی ابداع نمود که به تشویق استفاده از فن آوری برای ترغیب دانش آموزان به سمت تفکر انتقادی می پردازد.ویژگی های (mindtools) شامل استفاده آسان، تعامل گروهی، دسترسی آسان برای استفاده از نرم افزارها می گردد.از آنجایی که می توان از برد ها با هر نرم افزاری استفاده کرد، بنابراین برای استفاده متعدد بسیارسازگار هستند و به نرم افزارهای اضافی نیاز ندارند. تنها استفاده خلاقانه از آن ها می تواند محدود به تصورات معلمان و دانش آموزان گردد.

۸- بردها ابزار مرتب و جذابی هستند. خبری از گرده گچ و یا اثرات (ماژیک … ) که می توانند در نحوه استفاده از برد محدودیت ایجاد کنند،نیست.در حالی که می توانند با استفاده از تخته پاک کن های معمولی استفاده شوند، اما به خاطر ویژگی الکترونیکی این بردها، به احتمال زیاد با قلم و یا انگشت استفاده می شوند و در نتیجه نیازی به تمیزکردن های معمول را ندارند.

۹- دانش آموزانی که مهارت های حرکتی ضعیفی دارند، از کار کردن با این برد ها می توانند لذت ببرند.به خاطر اندازه بزرگ،ممکن است دانش آموزان برای اجرای برنامه ها به جای کلیک کردن با موس، این طور کار کردن با برد برایشان راحت تر باشد.هم چنین، معلمان دانش آموزان جوان گزارش داده اند که به جای استفاده از قلم،نوشتن با انگشتان موفقیت آمیز تر است.

۱۰- این بردها تعاملی هستند.کاربران به طور مستقیم می توانند با درج داده ها به کامپیوترو برد هوشمند مشارکت داشته باشند. ترکیبی که خود من بیشترمی پسندم این است که معلم پشت سیستم بنشیند و دانش آموزان پای برد هوشمند باشند و پیشنهاد های خودشان را ارایه داده و به طور فیزیکی نظرات و اقداماتشان را انجام دهند.تعامل ایجاد شده ای که بین شخص نشسته در پشت سیستم و کاربران ایستاده در پای برد وجود دارد، به نوبه خود منحصر به فرد است و یک ترتیب بسیار سازگار را نشان می دهد.

۱۱- با لوازم جانبی به خوبی کار می کند. من برای نمایش دادن تصاویر با برد, هم از ویژولایزر و هم از دوربین فیلم برداری استفاده کرده ام .با استفاده از ویژولایزر مدرس میتواند شیء مانند یک نمونه آزمایشگاهی را نشان دهد و سپس برای اشاره کردن به ویژگیها و اجزای آن روی برد علامت گذاری نماید. هم چنین ما از برد برای نمایش فیلم یک فعالیت ورزشی استفاده می کنیم که در آن مربی در حین نمایش بازی ورزشکاران روی برد علامت می گذارد که به طور مثال چه وقت و کجا بازیکنان باید اقدامات خاصی انجام دهند.هم چنین تصاویر اسکن شده با ابعاد بزرگی می توانند بر روی برد نمایش داده شوند و سپس متن نوشتاری را به آن اضافه کرد.

۱۲- برد هوشمند مناسب جلساتی است که در آن شرکت کنندگان به نسخه های چاپ شده اقدامات نیاز دارند. به طور مثال در پایان یک فعالیت بارش فکری(brainstorming)، نسخه هایی از نتیجه سند را می توان چاپ و توزیع کرد، و هم چنین برای کار بعدی ذخیره نمود.

۱۳- برای کودکان جذاب است.من در یک نمایشگاه فن آوری ناحیه شرکت کردم. درجلسات انجمن اولیا و مربیان و دیگر گردهم آیی ها کاربردهای برد هوشمند را نشان دادم.بچه های همه رده های سنی مجذوب برد شده بودند.بزرگسالانی که برای اولین بار جذب نوآوری این بردها شده بودند بدنبال راهکارهایی بودند تا بتوانند به طور کارآمدتری از برد استفاده کنند. این در حالی است که بچه ها صرفا می خواهند از هر فرصت پیش آمده از برد هوشمند استفاده کنند.

آیا برد هوشمند چیزی بیش از یک اسباب بازی و یا ترفند است ؟ بله، خیلی زیاد! با یک برنامه ریزی صحیح،آماده سازی و آموزش، برد هوشمند می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند آموزشی که قابلیت تطبیق یافتن با طیف گسترده ای از موضوعات درسی و رده های سنی را دارد، مورد استفاده قرار گیرد

نویسنده : دکتر ماری آن بل
منبع: +

منبع تصاویر ++

سایر مطالب مرتبط :

ترجمه : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

Fatal error:
The encoded file /home/vista/domains/behprice.com/public_html/wp-content/themes/kanishop-theme/inc/single-product/related-products-to-post.php requires a license file kanishop-related-products-license.ks. in Unknown on line 0