۱۰ روش برای پویا تر کردن تدریس

 

پویاتر کردن تدریس
پویاتر کردن تدریس

نظر دانش آموزان را از همان ابتدا جلب کنید

در دوره آموزش معلمان دبیرستان، یکی از اولین چیزهایی که معلمان می آموزند یک مفهوم «کلی» است، که به نوعی به عنوان «شروع کننده»شناخته می شود. مقصود از این(مفهوم) این است که هر درسی را با چیزی کوتاه و جالب شروع کرد تا دانش آموزان را برسرجایشان نگه داشت و از طریق درس سرگرم شان کرد. مفهوم داشتن چیزی در آغاز هر تدریس برای نگه داشتن و سرگرم کردن دانش آموزان موضوع ارزشمندی است.

همه چیز، سازماندهی کردن است!

می خواهم اینجا ریسک کنم و بگویم که بسیار سخت خواهد بود که بدون سازماندهی از قبل، بتوانیم یک سخنرانی پویا داشته باشیم. وقت گذاشتن و فکر کردن در مورد موضوع سخنرانی،این فرصت را برای ارزیابی اطلاعات مورد نیاز شما بوجود می آورد.هم چنین زمان فکرکردن درباره بهترین روش ارایه مطالب را در اختیار شما قرار می دهد؛ به طور مثال ممکن است ارایه بعضی از محتوای موضوعات با پاورپوینت مناسب تر از سایر روش ها باشند. به علاوه،آماده کردن یک سخنرانی از قبل، فرصت تحقیق بر روی منابع ارزشمندی از جمله فیلم های آموزشی ، کلیپ های یوتیوب(YouTube) ، مقالات دانشگاهی و غیره … را ایجاد می کند.

سرزنده باشید

سعی کنید آهنگ ( لحن و زیرو بمی) صدایتان را تغییر دهید؛چقدر جالب بودن مطالب مهم نیست،( بلکه موضوع این است که )یک صدای یکنواخت، اتاقی مملو از دانش آموزان را خواب آلوده می کند. می توانید یک مثال خوب برای استفاده از آهنگ را در شیوه تدریس معلم در فیلم “روز تعطیل فریس بولر (Ferris Beullers’ Day Off ) تماشا کنید.هنگامی که به دانش آموزان کم تعدادی برای ارایه اطلاعات تدریس می کنیم ( معمولا افرادی که مستقیما در ردیف جلو قرار دارند یا مشتاقانه نگاه می کنند) کارمان راحت است؛به منظور مشغول نگه داشتن همه دانش آموزان، حفظ تماس چشمی با کل کلاس و نه فقط با تعدادی کمی از آن ها ،بسیار مهم می باشد.از حرکات بدنی برای تاکید نمودن نکات استفاده کنید.به منظور برقراری ارتباط با همه دانش آموزان از تریبون و یا سکو فاصله بگیرید.از آن جایی که وقتی دانش آموزان در کلاس سرگرم باشند، با انگیزه تر هستند، در کلاس از چاشنی شوخی استفاده کنید.ممکن است نگران کننده به نظر برسد اما فیلمبرداری از یک تدریس و تماشای دویاره آن به شما اجازه می دهد تا چیزهایی که دانش آموزان تان می بینند را به چشم ببینید.مواردی که از انجام دادن این کار می توانید یاد بگیرید،شگفت انگیز است.

اتخاذ استراتژی های یادگیری دانش آموز محور

تمام موضوع یادگیری دانش آموز محور، مربوط به قرار دادن دانش آموز در مرکز فرایندتدریس است.این استراتژی دانش آموزان را فعال کرده و آن ها را مسئولیت یادگیری خود می سازد.(شیوه)آموزش، از یک روش تعلیم و تربیت ” واحد” فاصله گرفته و در عوض پذیرای این واقعیت شده است که دانش آموزان به روش های مختلفی یاد می گیرند. این به معنی نیست که شما لازم است ساعت ها وقت صرف برنامه ریزی تک تک درس ها برای هر دانش آموزی کنید، اما به این معنا است که ما باید طیف وسیعی از استراتژی ها را در تدریس مان بگنجانیم.به طور مثال، (یکی از این موارد)استفاده از فیلم های آموزشی و تصاویر برای فراگیران بصری است.مورد دیگر آوردن مدل ها و اشیاء برای فراگیران لمسی است. برگزاری جلسات گروهی در جایی که دانش آموزان مجبور به راه رفتن در اتاق هستند ، باعث می شود که فراگیران لمسی بی تحرک باقی نمانند.فکر کردن درباره نیازهای یادگیری دانش آموزان به فکر کردن بیشتر ما درباره شیوه تدریس مان کمک می کند.

وقت پرسش

یکی از موثرترین ابزاری که یک مدرس در اختیار دارد و تعامل کلاسی را تضمین می نماید،سوال پرسیدن و تشویق به پرسش کردن است.پرسش ها را می توان به صورت عمومی مطرح کرد، می تواند به ایجاد تعامل در سراسر تدریس بیانجامد و می تواند برای بازدید دوباره محتوا در پایان استفاده شود.درگیر کردن دانش آموزان از طریق پرسش به جلب کردن توجه آن ها کمک کرده خصوصا در هنگامی که اطلاعات پیچیده هستند و تدریس هم طولانی است، بسیار مهم می باشد.

تغییر می تواند خوب باشد

فقط به قالب های که برای مدت طولانی امتحان و آزمایش شده،متکی نباشید. هنگامی که برای مدت طولانی تدریس کرده ایم، کار راحتی است که به چیزهایی که در گذشته کارکرده ایم متکی باشیم و بدین صورت چیزهای جدید را امتحان نکنیم. من شخصا فکر می کنم که بهتر است استراتژی های جدید و شیوه های نوین انجام کارها را امتحان کنیم .نه تنها برای علاقه دانش آموزان، بلکه برای خودمان نیز هست ممکن است راه اصلی انجام دادن کاری بهترین روش باشد اما تا زمانی که چیز جدیدی را امتحان نکنید ، چطور مطمئن خواهید بود؟

تعاملی تدریس کنید

تدریس تعاملی آن است که دربردارنده و مشوق مشارکت دانش آموزان باشد. استفاده از تکنیک هایی است که همه دانش آموزان را به سهیم بودن (در فعالیت های کلاسی) تشویق نماید و در بهبود حفظ و یادگیری مطالب ارای هشده در طول تدریس به دانش آموزان کمک کند.استراتژی هایی مانند « فکر کردن، کار گروهی،اشتراک گذاری » هستند که به موجب آن دانش آموزان در ابتدا درباره یک مسئله به تنهایی فکر می کنند،سپس با هم کلاسی خود و در نهایت با یک گروه یا همه کلاس مسئله را به اشتراک می گذارند،که در راستای تشویق به مشارکت و یادگیری فعال بسیار خوب است.

فن آوری

بخت با ما یار است که در زمانی که بسیاری ازمنابع فن آوری در دسترس ماست، تدریس می کنیم و می توانیم از این منابع در جهت بهبود و افزایش تجربه یادگیری دانش آموزان مان استفاده کنیم.با این وجود،اعتقاد دارم ، واقعا مهم است که ما از منابعی استفاده کنیم که به بهترین وجه مناسب تدریس ما باشد و نه چیز دیگر. سه منبع فن آوری محبوب من شامل:
نرم افزارکی نوت(Keynote) ( مک این برنامه معادل نرم افزار پاورپوینت ) است که برای خلاصه کردن نکات کلیدی و نمایش محرک های بصری عالی است. مورد دیگر ،فیلم های آموزشی است ،به خصوص در حال حاضر که گزینه های بسیار خوبی در دسترس است که هم جذاب و هم آموزنده هستند.آخرین مورد هم ، به محیط های یادگیری مجازی مانند مودل (Moodle) که جهت اطمینان از این که دانش آموزان هنوز درگیر مطالب پس از تدریس هستند، ختم می شود.

بازخورد دانش آموز

هر چند کمی دلهره آور می تونه باشه که بشنوید دانش آموزان درباره تدریس شما چه فکری می کنند، بهر حال روش ارزشمندی است که متوجه شویدکه چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست.خیلی اوقات ما از پرسشنامه در پایان سال تحصیلی برای ارزیابی بازخورد استفاده می کنیم، این در حالی است که برای دریافت بازخورد، بیشتر به طور مرتب انجام آن مفید می تواند باشد، به طور مثال بعد از هر فصل کتاب یا وقتی که چیز جدیدی را امتحان کرده اید ، از پرسشنامه استفاده کنید.هم چنین اشتباه است که فکر کنیم این کار بایستی با یک پرسشنامه و یا فرم نظرسنجی انجام شود.گاهی اوقات فقط با گفتن «نظرتون درباره فیلمی که امروز نشان دادم چیست؟» یا « آیا منبع مفیدی بود؟» می توانید بازخورد ارزشمندی را دریافت کنید تا بتوانید برای برنامه ریزی آینده استفاده کنید.

زمان جمع بندی (مطالب)

اطمینان داشته باشید تا تدریس تان را ساختارمند به پایان ببرید. توجه دانش آموزان را دوباره به نکات اصلی تدریس جلب کنید و به طور خلاصه درباره چیزهایی که در نوبت بعدی یاد می گیرند، توضیح دهید.مهم است که این پیوند ها را طوری ایجاد کنید تا دانش آموزان بفهمند که اطلاعاتی که در حال یادگیری هستند در کجا متناسب با اهداف می باشند. پایان تدریس هم وقت خوبی است تا هر گونه بازخوردهای فی البداهه را جمع آوری کنید.شما با خاتمه دادن بسیار خوب تدریس ، به دانش آموزان فرصت” بازگشت اولیه” را با یک : شروع مثبت، میانه هدفمند و پایان تفکر برانگیز ایجاد می کنید؛ مواردی که در هنگام ارایه یک تدریس پویا ،جزء عناصر اصلی به شمار می روند.

 

جهت مطالعه

کینوت (Keynote)یک نرم افزار حرفه ای است که برای ارایه مطلب زیبا و خلاقانه (presentation) توسط شرکت apple طراحی شده است. با وجود قابلیت های زیاد، کارکردن با این نرم افزار آسان است. با این برنامه می توانید اسلاید هایی را با طراحی و انیمیشن های زیبا بسازید و آنرا با یک ویدئو پروژکتور یا با یک تلویزیون HD نمایش دهید. در همین راستا این برنامه شامل تعداد زیادی قالب های از پیش طراحی شده نیز می باشد. این برنامه قابلیت اتصال به iCloud را دارد و شما میتوانید از این طریق فایل های خود را در تمامی سیستم های iOS همگام سازی کنید. شما هم چنین میتوانید فایل های تولید شده در این برنامه را از طریق وبسایت iCloud ویرایش کنید.

منبع: +

سایر مطالب مرتبط:

 

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

6 دیدگاه برای ۱۰ روش برای پویا تر کردن تدریس ثبت شده است

  1. ضمن عرض سلام و اردات از شما عزیز بزرگوار تشکر میکنم در زمینه پیشبرد اهداف پژوهشی فرهنگیان در راستای سند تحول بنیادین .کانون تخصصی دانشجو آماده استفاده از شما اندیشمند بزرگ هست و صمیمانه قدردان زحمات شما عزیز گرامی هستیم.

    1. وقت به خیر . ضمن تشکر فراوان از توجه و اظهار لطف شما جهت آشنایی بیشتر با فعالیت ها می توانید با شماره ۰۹۱۵۲۲۰۴۰۵۷ و یا almasian.h@gmail.com تماس بگیرید. ضمن این که ده ها مقاله مفید دیگر در زمینه آموزشی در سایت شرکت ایمن پردازش موجود است که با ذکر منبع می توانید بهره ببرید .

  2. سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما ببخشید این مقاله ها داخل ساییتتون رو خودتون مینویسید؟میتونید تو نوشتن مقاله به من کمک کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *