۱۰کار ممنوع در هنگام تدریس با یک پروژکتور یا برد هوشمند

مقاله پیش رو، نوشته خانم لیسا نیلسن (Lisa Nielsen) است که به عنوان یک سوپروایزر با تجربه، سابقه طولانی در بازدید از مراکز آموزشی دارد.چیزی که در این مقاله جلب توجه می کند ، نگاه انتقادی و تحلیلی به موضوع استفاده از ویدئو پروژکتور و بردهای هوشمند است. نگاهی که نگرش مدرسان را نسبت به تدریس تغییر می دهد.

نوشته او به نام « ۱۰ کار ممنوع در هنگام تدریس با یک ویدئو پروژکتور یا برد هوشمند »، به مدرسان آداب برخورد و استفاده صحیح از این ابزارهای کمک آموزشی را می آموزد و از همه مهمتر به نقش تعاملی بودن این ابزار تاکید کرده و مدرسان را به آشنایی با این فناوری و بهره مندی هر چه بیشتر از آن ها توصیه می نماید.

۱۰ کار ممنوع در هنگام تدریس با یک پروژکتور یا برد هوشمند 

من زمان زیادی را صرف بازدید از کلاس های نوآورانه در شهر نیویوک می کنم. در حین انجام بازدید ، چیزی که در بسیاری از این کلاس ها تا بحال متوجه شده ام این است که هنوز مدرسانی هستند که به نظر می رسد از ممنوعیت های تدریس با یک پروژکتور یا برد هوشمند آگاهی ندارند. شاید وقتی که به عنوان یک مخاطب یا ناظر بنشینید ،متوجه شدن آن آسان تر باشد که اغلب برای معلمان این موقعیت پیش نمی آید. اگر شما یک مدرس نوآور هستید که با یک پروژکتور یا برد هوشمند تدریس می کنید ، ممکن است شما هم مشغول انجام  یک یا دو مورد از این ممنوعیت ها باشید.

۱- هیچوقت پشت تان را به کلاس ( حضار) نکنید

توضیحات: این یکی از بزرگترین حساسیت های من است و چیزی است که همیشه شاهد آن هستم.معلم لپ تاپ را  طوری تنظیم می کند که صفحه نمایش یا برد هوشمند مقابلش قرار بگیرد و استفاده نماید.سپس معلم در حالی که پشتش به کلاس است، آموزش می دهد.  این حرکت نامناسبی است  ! مدرسان نباید با یک برد صحبت کند بلکه باید با یک کلاس صحبت کنند.

راه حل: به سادگی با چرخاندن جهت لپ تاپ ، معلم می تواند کل کلاس را ببیند. علاوه بر این ، لپ تاپ می تواند به عنوان یک تله پرومتر (Telepromeler) در هنگامی که  دانش آموزانش را مورد خطاب قرار می دهد، استفاده شود.

مزیت: معلم می تواند تماس چشمی خود را  برای انجام تبادل نظر صحیح تر با حضار حفظ نماید. هم چنین  او می تواند واکنش و سطح علاقه آن ها را مشاهده کند.

۲- با دست یا بدنتان بر روی برد یا صفحه نمایش سایه نیندازید 

توضیحات: در بسیاری از کلاس ها معلم در مقابل برد می ایستد و به چیزهایی اشاره می کند و یا در مورد چیزهایی که پخش می شوند صحبت می کند. مشکل اینجاست که مدرس جلو مطالب و نوشته ها قرار می گیرد و دانش آموزان نمی توانند ببینند که مدرس درباره چه چیزی صحبت می کند .

راه حل: نور پروژکتور را به یاد داشته باشید. اگر احساس می کنید که باید پای برد هوشمند باشید ، شاید بتوانید  از یک اشاره گر (pointer)استفاده کنید. هم چنین شما می توانید به طور شفاهی به دانش آموزان  بگویید که درباره کدام بخش از برد درحال صحبت هستید.در نهایت، شما لازم نیست که پای برد هوشمند بروید. شما می توانید به طور مستقیم از طریق لپ تاپ کلاس را اداره کنید.

مزیت: دانش آموزان می توانند چیزهایی که به اشتراک می گذارید را ببینند.

۳- تصاویر کوچک و یا کج را نمایش ندهید

توضیحات: من اغلب به کلاس های درس  می روم و وقتی که یک تصویر کوچک یا کج  را بر روی صفحه نمایش می بینم ، بهت زده  می شوم . این طور فرض می شود که مدرس تازه، پروژکتور را روشن کرده و تشخیص نمی دهد که ممکن است عکس نیاز به تنظیم داشته باشد.

راه حل: اطمینان حاصل کنید که تصویر کل صفحه نمایش را می گیرد و پروژکتور خود را به صورت دستی و یا با استفاده از قابلیت تصحیح زاویه یا keystone  تنظیم کنید تا مطمئن شوید که تصویرکج نباشد. شما می توانید تصویر را  با قرار دادن پروژکتور در فاصله مناسب از صفحه نمایش بزرگتر نمایید و  و  یا با استفاده از تنظیمات پروژکتور فاصله را تنظیم کنید.شما می توانید تصویر را  به صورت دستی با جابجایی پروژکتور به سمت چپ یا راست  یا با استفاده از ویژگی های کیستون در پروژکتورصاف کنید.

مزیت: یک تصویر کوچک یا خراب موجب حواس پرتی می شود و اکثر معلمان  هم می خواهند که مانع از این کار بشوند. با اطمینان یافتن از این که تصویر تمام صفحه نمایش را در بر گرفته و صاف است، مخاطبان شما راحت تر قادر به دیدن و تمرکز بر روی مطالب ارائه شما خواهند بود .

۴- مخاطبان تان را در تاریکی نگذارید

توضیحات: آموزش و یادگیری نباید در تاریکی رخ بدهد.در طول آموزش ،چراغ ها را خاموش نکنید. این کار مانع تعامل و مشارکت می شود، و درعوض  باعث خواب آلوده گی بعضی از افراد می شود. علاوه بر این، مشکل است که تماس چشمی داشته باشید و عکس العمل دانش آموزان را  هم در تاریکی  ببینید.

راه حل: چراغ ها را روشن  بگذارید. در اغلب اتاق ها  شما هنوز هم می تواند به طور کلی آیتم های پخش شده را با چراغ روشن مشاهده کنید.در صورتی که اتاق شما چند کلید برق دارد، فقط چراغ های جلویی را خاموش کنید. اگر پنجره دارید، در بخشی از اتاق که تصویر را پخش می کنید ، پرده ها را بکشید.اگر دیدن  صفحه نمایش با چراغ های روشن واقعا سخت باشد، فقط چند لامپ را روشن بگذارید.نه تنها با این کار به هدف می رسید،بلکه یک فضای خوب به اتاق می بخشید.

مزیت: دانشجویان / دانش آموزان شما هشیارتر و درگیرترهستند و برای مشارکت در درس از خودشان تمایل نشان می دهند. معلمان می توانند دانش آموزان خود را ببینید و دانش آموزان هم، یکدیگر را.

۵- با انگشتان خود به برد اشاره نکنید

توضیحات: این یک اشتباه بزرگ است که همیشه شاهد آن هستم .معلمان فکر می کنند که لازم است به صورت مستقیم بر روی صفحه نمایش اشاره کنند،در نتیجه بین لپ تاپ و صفحه نمایش در حال حرکتند . .

راه حل: هر کامپیوتری به یک اشاره گر الکترونیکی رایگان مجهز شده است  و اسم آن  مکان نما است . لازم نیست برای اشاره کردن به صفحه نمایش به سمت برد بدوید .دانش آموزان می دانند که یک مکان نما چیست و اگر شما با مکان نما به آن ها آموزش بدهید می توانید آن را روی صفحه دنبال کنند.

مزیت: اگر شما از مکان نما به جای انگشتان تان استفاده کنید، آنوقت می توانید با مخاطبان خود تماس چشمی برقرار کنید و به شما اجازه می دهد که  بهتر علاقه و میزان درک آن ها را از درس بسنجید. شما هم چنین می توانید از انجام حرکات غیر ضروری بین لپ تاپ و صفحه نمایش و یا برد هوشمندی که  مطالب را نمایش می دهید ، اجتناب کنید.

مقاله مرتبط: گجت هایی موسوم به پرزنتر

۶- وقت آموزشی را با ور رفتن برای راه اندازی پروژکتور تلف نکنید

توضیحات: زمان کلاس نباید برای راه اندازی تجهیزات تلف شود. زمان آموزشی ارزشمند است و مهم است که فناوری که معلمان استفاده می کنند در جهت راه اندازی تجهیزات آموزشی هدر نرود. ما هرگز  نمی خواهیم دانش آموزانی که آماده یادگیری  هستند با معلمی که آماده آموزش دادن به آن ها نیست، روبرو شوند.

راه حل: مهم است که معلمان خیلی با راه اندازی تجهیزات آشنا شوند. معلمان اغلب از  نوارهاییکه در کف اتاق وجود دارد استفاده می کنند، در نتیجه دقیقا می دانند که پروژکتور، کامپیوتر رومیزی و یا صفحه نمایش کجا باید برود. بسیاری از معلمان زبردست در هنگام شروع آموزش،  دانش آموزی دارند که مسئول راه اندازی پروژکتور درآغاز درس است. این یک راه حل ظریف است که از مشارکت دانش آموزان آشنا به تکنولوژی استفاده می کند.

مزیت: یادگیری دانش آموزان افزایش می یابد. دانش آموزانی به فناوری  علاقه دارند ،اعتماد به نفس بیشتری در توانایی های خود  پیدا کرده واستعداد خودشان را می شناسند.

مقاله مرتبط :راهنمای وصل کردن لپ تاپ و رایانه به ویدئو پروژکتور 

۷- گمان نکنید که مخاطبان،چیزهایی که شما می بینید را می ببینند

توضیحات: شخصی که در حال ارایه است معمولا به لپ تاپ و یا برد نزدیک است و می تواند همه چیز را به وضوح ببیند، اما کسانی که در انتهای اتاق هستند ممکن است  نتوانند به همان خوبی مطالب  را ببینند. مهم است شما به یاد داشته باشید که  از زوم دور و نزدیک استفاده کنید، به طوری که مخاطبان بتوانید بهترین حالت دید را از چیزهای در حال نمایش ، مشاهده کنند.

راه حل: در حالی که جزئیات ممکن است از کامپیوتر به کامپیوتر دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها دارای ویژگی زوم هستند. در برخی از کامپیوترها شما می توانید از طریق دکمه های  ctrl”  و استفاده از “+” یا “-” استفاده کنید . و یا در  سایر کامپیوترها می توانید از چرخ اسکرول ماوس خود استفاده کنید. اگر این گزینه کار نمی  کنند می توانید منوی Helpرا ببینید.

مزیت: شرکت کنندگان قادرند تاآنچه که شما به اشتراک می گذارید را ببینند. ممکن است بخواهید که دانش آموزی را مسئول  یادآوری  در مورد زوم کردن کنید.

۸- متکلم وحده نباشید

توضیحات: در حالی که من اغلب می شنوم  که مدرسان با افتخار دم از این می زنند که چگونه دانش آموزان را با برد های هوشمند سرگرم کرده اند ،  اغلب می شنوم  که فروشندگان  به تعاملی بودن بردها می بالند اما تقریبا هرگز ندیده ام که بردها را به صورت تعاملی با دانش آموزان استفاده کنند. همین موضوع درباره یک معلم با یک پروژکتور نیز صادق است . وقت آن رسیده است که معلمان از منبر پایین بیایند واجازه درخشش یافتن را به دانش آموزان شان بدهند.

راه حل: راه های بسیاری برای تشویق به تعاملی بودن دانش آموزان با بردهای هوشمند یا پروژکتور وجود دارد. این کار را باید به صورت آموزش و اشتراک گذاری انجام شود. من به تازگی معلمی  دیدم که ویدئو کلیپ به اشتراک گذاشته شده مختلف هم کلاسی ها را پخش می کند و ارایه می دهد .فرصتی بود که معلم  به کنار رفته و به دانش آموزان اجازه دهد که فیلم های خودشان را به اشتراک بگذارند. آنها می توانستند فیلم خود را به نمایش بگذارند و به جای  این که معلم در  مورد آن  بحث است خودشان بحث و گفتگو کنند. در یکی دیگر از کلاس هایی که بازدید داشتم ، به دانش آموزان کار گروهی داده بودند.

بعد از آن، در حالی که برخی اطلاعات نامربوط بر روی صفحه نمایش پخش شد، دانش آموزان یادگیری شان را از میزهای شان به اشتراک گذاشتند. هم چنین معلم به پنج لپ تاپ که در گوشه ای از اتاق بود، دسترسی داشت. معلم می توانست به هر گروه از دانش آموزان  یک لپ تاپ  بدهد و اجازه دهد که با همدیگر چیزی را در یک فرمت  جالب و سرگرم کننده پخش کنند ، تا این که از هر یک از دانش آموزان بخواهد که  به اطراف کلاس بروند و با یک لحن خسته کننده درباره چیزی که کار کرده اند به اشتراک بگذارند.

آنها می توانستند کار خود را در یک فضای  اشتراکی مانند یک  فلش  قرار دهند  ویا لپ تاپ خود را به پروژه بیاورند. هنگامی که دانش آموزان می دانند که کارشان به اشتراک گذاشته شده و نمایش داده  می شود، هیجان زده و پاسخگوتر هستند. در کلاس دیگر، یک معلم داشت به  دانش آموزان نشان می داد که چگونه موسیقی و صدا می تواند  بر حالت یک گفت و گو تاثیر بگذارد. او فایل صوتی گفت و گوهای از پیش ضبط شده دانشجویان مختلف را پخش کرد و سپس  صداهای مختلف و موسیقی را به عنوان یک پس زمینه قرار داد و این که چگونه آن در حالت یک قطعه تاثیر گذاشته است، به بحث و گفتگو پرداخت. و دوباره معلم از پای تخته به پایین آمد. به هر گروه  اجازه داد که کارهایشان را ارایه کنند و صدایی  که می خواهند را استفاده کنند.آن ها عاشق استفاده از این ابزارها بودند. نه این که( بیایند)  شما را تماشا کنند که از آن ها استفاده می کنید.

مزیت: دانش آموزان  یک کلاس درس تعاملی را جذاب تر می دانند. هنگامی که دانش آموزان می دانند که قرار است کارهایشان به اشتراک گذاشته  و نمایش داده شود، هیجان زده می شوند و سرمایه گذاری بیشتری  بر روی کارشان می کنند. عرصه را به آن ها محول کنید و اجازه دهید دانش آموزان شما بدرخشند. دانش آموزان شما  این کار را دوست خواهند داشت.

۹- از پروژکتور خود  به عنوان یک تخته سیاه و یا جایگزین آن استفاده نکنید

توضیحات: اگر یک تخته سیاه / وایت برد این کار را  انجام می دهد،(عمر) لامپ را هدر ندهید. آن ها گران هستند. من اغلب به اتاق هایی رفته ام که در آن تنها یک هدف پیش بینی شده بر روی صفحه نمایش وجود دارد. لزومی ندارد. معلمان لازم است که علت استفاده از ابزار را بدانند. اگر شما فقط یک جمله برای پخش کردن دارید، پروژکتور را خاموش کنید و آن را بر روی وایت برد بنویسید. هم  چنین من یک پروژکتور را دیده ام که با دستورالعمل تکلیفی که به کلاس محول شده ، روشن گذاشته شده است یا  ،هر دانش آموز لپ تاپی دارد که در آن تکلیف نمایش داده شده است. باز تکرار می کنم، پروژکتور را خاموش کنید و در مصرف لامپ (عمر)لامپ صرفه جویی نمایید.

راه حل: هنگام طرح  ریزی درس ها، مشخص کنید که آیا شما واقعا به روشن نگه داشتن پروژکتوردر کل زمان کلاس نیاز دارید و شما هم فقط یک جمله را نمایش می دهید ، در نتیجه ازتخته سیاه استفاده کنید. اگر دانش آموزان در حال حاضر بر روی لپ تاپ یا کاغذ مشغول تمرین هستند، پس شما به پروژکتور نیازی ندارید.

مزیت: شما صدها هزار دلار در لامپ پروژکتور صرفه جویی می کنید .

۱۰- پولتان را بدون داشتن دلیل منطقی  برای بردهای هوشمند به هدر ندهید

توضیحات: اغلب ، وارد کلاسی می شدم و می دیدم معلمی از برد هوشمند کلاس استفاده نمی کند یا می دیدم آن ها تلاش می کنند که از برد استفاده کنند اما کاملا نمی دانستند چگونه استفاده کنند وتکیه به کمک فرد دیگر یا دانش آموز دیگری دارند. بسیاری از مدرسان بر این باورند که شما به یک برد هوشمند گران برای آموزش درس جذاب با  یک پروژکتور نیاز دارید ، اما نمی دانید که هیچ هم نیازی نیست.

راه حل: قبل از به هدر دادن هزاران هزار دلار برای خرید برد های هوشمند گران، یک لحظه صرف، فکر کردن کنید.آیا معلمان من از این بردهای هوشمند در راستای غنی سازی آموزش به شیوه ای که هزینه ها را توجیه می کند ، بهره می برند یا ممکن است به دانش آموزان با دسترسی داشتن به فناوری در دستانشان ، بهتر خدمت رسانی می گردد. یک مدرسه می تواند کارش را با یک پروژکتور شروع کند و هزاران دلار صرفه جویی نماید . شما همیشه می توانید در فرصت های بعدی بردهای هوشمند بخرید. در واقع در حالی که یافته های  شرکت های سازنده بردهای هوشمند ، نشان از موثر بودن بردها دارد اما افراد بیشتری دارند پی می برند که موفقیت دانش آموزان با بودن برهای هوشمند در کلاس های درس نسبت به کلاس هایی که فقط از پروژکتور استفاده می کنند بالاتر نرفته است.

مقاله مرتبط: ۱۳ دلیل مبنی بر این که چرا باید از برد هوشمند استفاده کنیم

پنج سال جستجو تا اینجا وبر اساس بازدید از کلاس های درس فراوان، هنوز من آموزشی ندیده ام که با بردهای هوشمند ارتقاء پیدا کرده باشد. این ممکن است یک زمان اتفاق بیافتد ، اما من آن را  جایی ندیده ام. مدیران آگاه باید از معلمانی که خواستار داشتن بردهای هوشمند هستند درخواست کنند که یک پیشنهاد (پروپوزال)  برای توجیه هزینه بنویسند و آن پروپوزال باید به وضوح توضیح دهند و دلایل قانع کننده ای در باره این که چگونه بردهای هوشمند به آموزش موثرتر منجر می شوند را در مقایسه با این که  آن ها تنها از یک پروژکتوراستفاده  کنند ، ارایه دهند .

اگر آن ها بتوانند دلیلی بیاورند ، شما موضوع خرید را بررسی کنید .در صورتی که شما مثل به آن چه که من پی برده ام، رسیدید که آن ها می توانند  اکثر چیزهایی که دارند درباره آن صحبت می کنند را با یک لپ تاپ ( یا به صورت ایده آل یک تبلت) و یک ویدئو پروژکتور به انجام برسانند،آنوقت ممکن است  که بخواهید در این خصوص تجدید نظر کنید.

مزیت: شما می توانید در هزاران دلاری که می توانید به فناوری  اختصاص بدهید  صرفه جویی کرده ودر عوض مستقیما  آن را به دستان دانش آموزان خود برسانید.

منبع :+

ترجمه: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط : 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *