یادگیری مشارکتی: تشویق دانش آموزان خجالتی به شرکت در فعالیتهای گروهی

تشویق دانش آموزان خجالتی به مشارکت کلاسی
تشویق دانش آموزان خجالتی به مشارکت کلاسی

یادگیری مشارکتی یا جمعی، مدت هاست که مورد توجه برنامه ریزان آموزشی و اساتید و معلمان قرار گرفته است. هدف از طرح این موضوع هم تشویق و ترغیب فراگیران خجالتی و یا کسانی که مهارت های ارتباطی قوی ندارند به کار گروهی و خرد جمعی می باشد . قطعا با ابزارهای نوین آموزشی و شیوه های نوین تدریس دست یابی به این هدف آسان تر خواهد شد. در مقاله پیش رو به همین موضوع می پردازد .

به عنوان یک معلم، باید آگاه باشید که وارد کردن دانش آموزان به شرکت در فعالیت های گروهی می تواند بسیار سودمند باشد. این کار باعث تشویق به کارگروهی و حمایت متقابل گردیده و می تواند بعد رقابتی یادگیری را که قادر است دانش آموزان را به تلاش سخت تر برای کسب نتایج ترغیب نماید و شاید مهمتر از همه ، با در معرض قرار دادن دانش آموزان با فرایند های فکری سایر افراد و توانایی حل مسئله که به پرورش مهارت های استدلالی خودشان می انجامد نیزکمک نماید.این نوع از یادگیری مشارکتی به دانش آموزان یاد می دهد که عمیق تر و خلاقانه تر فکر نمایند زیرا که پاسخ توسط معلم و یا کتاب درسی جواب داده نمی شود- در نتیجه دانش آموزان مجبور هستند که مسئله را خودشان حل نمایند.

یادگیری مشارکتی
یادگیری مشارکتی

 

اما همه دانش آموزان،داشتن نقش فعال در یک گروه را آسان نمی بینند. وقتی که در کلاس به دانش آموزان خجالتی توجه می شود، دست پاچه می شوند و از این  حالت در آوردن  وتبدیل کردن آن ها به یک مشارکت کننده با اعتماد به نفس در فعالیت های گروهی،مستلزم صبوری و مهارت است.شما برای تشویق این دانش آموزان به مشارکت کلاسی چه کاری می توانید انجام دهید ؟

اصول و قوانین اصلی را برای یادگیری مشارکتی تعیین کنید

اول از همه مهم است که با دانش آموزان خود در حین مشارکت در فعالیت های گروهی، برای تعیین یک چارچوب از اصول و قوانین کار نمایید. این قوانین ممکن است شامل موارد زیر گردد:

  • به نوبت صحبت کنید
  • به دیگران با نظر مساعد گوش کنید
  • هیچ کسی را تحقیر نکنید
  • آنچه که مهم است موفقیت گروه است ، نه دوستی های شخصی که داخل گروه دارید
  • در کار تمرکز داشته باشید
  • هر یک از اعضای گروه، نقشی دارد و هر کسی در قبال موفقیت در کار سهیم است.

هنگامی که درباره دستورات،به توافق رسیدید آن ها را به طور واضح در معرض کلاس قرار دهید و مطمئن شوید که دستورات را دنبال می کنند.

تشکیل گروه های کوچک برای یادگیری جمعی
تشکیل گروه های کوچک برای یادگیری جمعی

شروع کوچک

این کار را با قرار دادن دانش آموزان در گروه دو نفره شروع کنید، زیرا دانش آموزان خجالتی احساس بسیار راحت تری در این شرایط خواهند داشت.

از هم گروه کردن آنها با دانش آموزان خوش معاشرت یا سلطه جو اجتناب کنید زیرا ممکن است اجازه  بدهد که  خودشان را در پشت سر این افراد جا بدهند. مطمئن باشید که تلاش ها و دستاوردهای شان را تشویق می کنید. این برای تقویت این ایده است که آنها می توانند با کارکردن با یک هم کلاسی خیلی بیشتر  از زمانی که به تنهایی کار می کنند ،نتیجه کسب نمایند.

به تدریج  شروع به بزرگتر کردن فعالیت های گروهی کنید و افرادی که به صورت دو نفره کار می کنند را وارد تیم بزرگتری که از  گروه های دو نفره تشکیل شده،نمایید.

دانش آموزان خجالتی وقتی هم گروهی دارند که مسئولیت به اشتراک گذاشتن ایده هایشان را به گروه بزرگتر دارد ،احساس راحتی بیشتری می کنند . به طوری که این کار پویا به آن ها احساس امنیت بیشتری را  برای بحث و گفتگو می دهد.

آنها همچنین می توانند از کار با همان تیم به طور مرتب استفاده کنند، به نحوی که این  کار به آنها احساس آشنایی و اعتماد بخشیده و می توانند به طور راحت تری نظرات شان را به اشتراک بگذارند

در نتیجه به همین روش گروه را ایجاد کنید ،و دانش آموزان خجالتی را در حین این که اعتماد به نفس به دست می آورند ، شروع به در معرض قرار دادن آن ها با دانش آموزان خوش معاشرت تر کنید.

متوجه علامت زدن آن ها باشید

دانش آموزان خجالتی از سطح بالایی از مهارت های درون فردی برخوردارند اما مهارت های فردی پایینی دارند. مهارت های درون فردی به عنوان توانایی شنیدن و تجزیه و تحلیل افکار خودشان تعریف می شود، و در نتیجه در فرایند یادگیری حیاتی هستند. هر چند در واقع شما نمی توانید مهارت های درون فردی را آموزش دهید  بلکه می توانید این مهارت ها را بانشان دادن این موضوع که چقدر آن ها در انتخاب های شخصی خوب مهم هستند، فرم و پرورش شان داد. مهارت های درون فردی خوب پایه  مهارت های فردی خوب به شمار می ایند، بنابراین باورسازی در دانش آموزان با این روش ،در جهت شرکت آن ها در فضای گروهی کمک خواهد نمود .

شما می توانید دانش آموزان را به پرورش مهارت های درون فردی خود در کلاس درس به چندین روش زیر تشویق کنید:

 

اهداف یادگیری را از پیش تعیین کنید.به عنوان مثال، شما می توانید یک تکلیف مقدماتی مانند پرسش از شاگردان برای پر کردن یک جدول( مانند نمونه زیر ) را  در خانه  تعیین نمایید.

جدول یا نمودار  KWL یا KWL ،یک برنامه ریز گرافیکی برای کمک به یادگیری است. حروف KWL سرواژه های  برای  اشاره به چیزهایی است که دانش آموزان، طی درس،تا اینجا می دانند، می خواهند که بدانند و یا در آخر  چیزهایی که یاد گرفته اند می باشد .    (already know, want to know, and ultimately learn. )

جدول یا نمودار KWL
جدول یا نمودار KWL

قبل از شروع تکلیف به دانش آموزان فضا و زمان برای فکر کردن بدهید. قبل از ایجاد گروه جهت انجام تبادل نظر در مورد تکلیف، زمان کافی برای خواندن و هضم مطالب به دانش آموزان اختصاص دهید.شما ممکن است از دانش آموزان بخواهید که پرسشنامه ای را راجع به آن پر کنند؛ یا بخش هایی از متن را به عنوان نقطه شروع هایلایت (پررنگ ) نمایند.

توسعه مهارت های فردی

دانش آموزان نیاز دارند که در یک محیط مشترک یا اجتماعی به منظور پرورش مهارت های ارتباطی مناسب کار کنند. مهارت های فردی – توانایی برقراری ارتباط موفقیت آمیز با دیگران- در هسته اصلی کار گروهی موثر قرار دارد و گفتگو، به عنوان ابزار اصلی ارتباطات در یک گروه،به عنوان حساس ترین مهارت در بین سایرین محسوب می شود. دانش آموزان، به ویژه آنهایی که خجالتی هستند ، نیاز به یک محیط مثبت و امن برای صحبت کردن دارند، بنابراین شما نیاز دارید که مطمئن شوید همه دانش آموزان متوجه شده اند و اصول ظرفیت و احترام گذاشتن  را نسبت به عقاید دیگران به کار می بندند. اگر یک دانش آموز خجالتی احساس کند که می تواند بدون سرکوب شدن نظر خودش را بیان کند، دیگر احساس ترس کمتری در هنگام شرکت در فعالیت های گروهی خواهند داشت.

به عنوان یک معلم شما می توانید کمک کنید :

  • تا دانش آموزان خجالتی  اجازه پیدا کنند که مشارکت خودشان را  به تدریج داشته باشند.شما می توانید این کار را با استفاده از نظر سنجی و پرسشنامه به دنبال  کسب موافقت کلی در گروه ، شروع کنید. در مرحله بعد، از آنها بخواهیدکه در مورد مشارکت دانش آموز دیگر اظهار نظر  کنند و یا سوال بپرسند ، چون که  این  برای شروع ،کمتر دلهره آور  است تا اینکه نظرات خودشان را ارایه بدهند.
  • به محض این که دانش آموزان خجالتی در بیان دیدگاه شان راحت باشند،  می توانید شروع به برانگیختن مشارکت بیشتر آن ها کنید.سوالاتی به این صورت بپرسید که ” منظور شما از این … در واقع چیه ؟ یا میتونی بیشتر درباره … توضیح بدی ؟این سوالات به آن ها کمک می کند که راه حلی برای پاسخ هایشان پیدا کنند و به وضوح منظورشان را برسانند.با تشویق شدن از سوی شما آن ها هم مهارت های متقاعد سازی و هم اعتماد به نفس در این خصوص  بدست می آورند.

به طور کلی، چیزی است که همه بچه ها به دنبال آن هستند، پذیرش از سوی همسالان شان است. کار کردن در یک گروه زمینه ساز رسیدن به این هدف است؛ بنابراین وظیفه شماست که حتی بی میل ترین شرکت کنندگان را برای این منظور با  فراهم آوردن محیطی که آنها بتوانند بدون ترس از قضاوت و یا خجالت، صحبت کنند، ترغیب نمایید. تماشای شکوفایی دانش آموزان خجالتی  و به دست آوردن اعتماد به نفس از طریق یادگیری مشارکتی، یکی از لذات بزرگ معلم  بودن است.

خوشبختانه با پیشرفت های نوینی که در زمینه آموزش و ابزارهای مفید یادگیری بوجود آمده است، در  کلاس هایی که از بردهای هوشمند استفاده  می شود دانش آموزان خجالتی اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و معلمان برای یادگیری و اثربخشی بیشتر استفاده مفیدتری از این ابزار می توانند داشته باشند

منبع:+

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *