کدام رزولوشن بهتر است ۱۰۸۰pیا ۷۲۰p ؟

قبل از ورود به سوال کدام رزولوشن بهتر است ۱۰۸۰pیا ۷۲۰p ؟ اجازه بدهید که مختصری به تعریف رزولوشن بپردازیم:

رزولوشن چیست؟

رزولوشن به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، یک پروژکتور SVGA، مقدار ۸۰۰ پیکسل از چپ به راست و ۶۰۰ پیکسل از بالا به پایین دارد و در مجموع دارای  ۴۸۰،۰۰۰ می باشد.هر چه قدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد نشان دهنده تراکم بیشتر پیکسل ها و وضوح تصویر است. جالب است بدانید که رزولوشن بصورت عدد نمایش داده می‌شود و چون بخاطر سپاری و استفاده از این اعداد سخت است، برای رزولوشن‎های متداول، اسامی  مانند (SVGA, XGA, SXGA, UXGA) انتخاب شده است. داشتن اطلاعات کافی درباره رزولوشن در انتخاب نوع مناسب ویدئو پروژکتور به شما کمک می کند.

 

۷۲۰×۱۲۸۰ : برای مدت طولانی، پرطرفدارترین رزولوشن پروژکتور سینمای خانگی در بازار محسوب می شد. اکثر پروژکتور های ۷۲۰×۱۲۸۰ کیفیت تصویر بسیار خوبی دارند و در نتیجه برای تماشای فیلم های با کیفیت بالا بسیار کاربرد داشته و نسبت تصویر آن ۱۶:۹ (واید) می باشد.به علاوه به عنوان رزولوشن ۷۲۰p نیز شناخته میشود.

پروژکتورهای رزولوشن ۱۰۸۰p: اغلب تحت عنوان پروژکتورهای Full HD (در مقایسه با ۷۲۰p) شناخته می شوند. تا همین اواخر، پروژکتورهای ۱۰۸۰p معمولا به پروژکتورهای سینمای خانگی اشاره می شدند، اما این روزها این طور نیست،چرا که پروژکتورهای کسب و کار و محیط های آموزشی هم از وضوح بیشتری برخوردارند و ۱۰۸۰p به عنوان یکی از رزولوشن های پرطرفدار در این محیط ها محسوب می شود.لازم به توضیح است که در  این نوع رزولوشن ۱۹۲۰ پیکسل در عرض و ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع وجود دارد. خصوصا این که رزولوشن فول اچ دی Full HD 1080p تجربه واقعی سینمای خانگی را امکان پذیر می کند.

کسانی که دنبال کیفیت تصویر مطلوب و یکدست هستند،باید سراغ وضوح تصویر ۱۰۸۰p و بالاتر بروند.در این رزولوشن نه تنها شما بالاترین وضوح تصویر را دریافت می کنید، بلکه در بسیاری از موارد، کنتراست ، سطح سیاهی و پردازش ویدئویی بهتری را در مقایسه با مدل های ارزان تر به دست می آورید. با این حال، به رغم همه این مواردی که در مورد رزولوشن ۱۰۸۰p  وجود دارد، اما برای بسیاری از خریدارانی که دنبال یک پروژکتور ارزان قیمت تر هستند، پروژکتورهای ۷۲۰p هنوز مناسب می باشند.

دلایل متعددی برای این انتخاب وجود دارد. اول اینکه، هنوز افراد زیادی هستند که هنوز  از پخش‌کننده های د ی وی دی که قادر هستند  از فرمت‌های CD و DVD پشتیبانی کنند، استفاده می کنند. در نتیجه افراد زیادی هستند که هنوز از دی وی دی پلیر استفاده می کنند. بنابراین اگر کیفیت تصویر شما پایین باشد ، استفاده از یک پروژکتور ۱۰۸۰p باعث افزایش چندان کیفیت تصویر شما نخواهد شد.

در ضمن، استاندارد تعریف شده برای دی وی دی دارای ۴۸۰ خط ویدیو در هر فریم است. در یک پروژکتور  ۷۲۰P، سیگنال دیجیتال به ۷۲۰ خط تغییر اندازه یا (rescaled) می گردد. و بر روی یک پروژکتور ۱۰۸۰p به ۱۰۸۰ خط مجزا . با فرض استفاده از دستگاه پخش DVD با کیفیت بسیار بالا و یا پردازنده تصویری، احتمال دارد که تصویر ۱۰۸۰p کمی بهتر از تصویر ۷۲۰p باشد. با این حال، تفاوت ها قابل توجه نیستند، و در بسیاری از موارد حتی وقتی که تصاویر هر دو پروژکتور را در کنار  هم بینید؛ باز هم این تفاوت به چشم نمی آید. دلیل آن این است که کیفیت تصویر دیجیتال اساسا به خاطر این واقعیت است که فقط ۴۸۰ خط در هر فریم از  اطلاعات ویدیویی در منبع وجود دارد. بنابراین منبع دیجیتال نمی تواند هم از قدرت کامل رزولوشن ۷۲۰p و هم  پروژکتور ۱۰۸۰p استفاده کند.

از طرفی، ممکن است که به دنبال بهترین کیفیت تصویر ممکن باشید و حاضر هستید که در این خصوص هزینه کنید،اگر این طور است، شما نه تنها نیاز به یک پروژکتور ۱۰۸۰p دارید، بلکه شما نیاز به یک پخش کننده Blu-ray برای پشتیبانی از آن فرمت را دارید.Blu-ray از مهمترین منابع ویدئویی جدید در بازار است. دیسک های Blu-ray از رزولوشن کامل ۱۹۲۰×۱۰۸۰ در هر فریم ویدئویی پشتیبانی می کنند و هنگامی که از پروژکتوری که دارای رزولوشن اصلی ۱۰۸۰p است پخش می شود، بهترین تصویر  خود را نمایش می دهد.

نتیجه گیری:

اگر از آن دسته افرادی هستید که کیفیت و ابعاد بزرگ تصویر خیلی برای شما مهم است،پروژکتور ۱۰۸۰p به بالا بخرید و اگر قصد هزینه کردن زیاد ندارید و کیفیت تصویر به هر دلیلی برای شما چندان اهمیت ندارد، به سراغ پروژکتورهای ۷۲۰p بروید.

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *