کاربرد ویدئو پروژکتورهای سه بعدی (۳D) در آموزش

کاربرد ویدئو پروژکتورهای سه بعدی (۳D) در آموزش

بر اساس تحقیقات انجام گرفته ،کتاب های درسی و سایر ابزارهای کمک آموزشی سنتی، دیگر جوابگوی نیازهای یادگیری فراگیران نمی باشد و  روش های نوین آموزشی از جمله فناوری سه بعدی می تواند باعث عمق بخشیدن به فرایند یادگیری دانش آموزان گردد.

 مزایای آموزش به صورت سه بعدی

بر کسی پوشیده نیست که دانش آموزان این دوره در جهان چند رسانه ای زندگی می کنند؛در نتیجه معلمان و مدیران به دنبال روش های نوینی برای ارائه اطلاعات به دانش آموزان  هستند، به طوری که نه تنها علاقه  آن ها را جلب نماید، بلکه آن ها را تشویق به کشف یک موضوع به طور کامل نماید.یک اکتشاف معنی دار معمولا به معنای درک عمیق تری است که  منجر به موفقیت بالاتر دانش آموزان می گردد.

انواع فناوری سه بعدی 

در حال حاضر دو نوع پروژکتور سه بعدی(۳D) وجود دارد: پروژکتورهایFull HD 3D و PC 3D Ready. هم چنین تمام پروژکتورهای سه بعدی از فناوری دو بعدی نیز پشتیبانی می کنند.قیمت پروژکتورهای دو بعدی و سه بعدی قابل مقایسه است، مگر اینکه پروژکتور دارای یک امیتر و عینک باشد. اساسا هم عملکرد مشابه ای دارند.

پروژکتورهای سه بعدی فول اچ دی

پروژکتوری که از قابلیت سه بعدی برخوردار باشد، قادر است از هر کدام از فرمت های سه بعدی با مشخصات سه بعدی  HDMI 1.4 ، استفاده نماید. این پروژکتورها با سیگنال سه بعدی۱۰۸۰p  از پخش کننده  Blu-ray  ،گیرنده دیجیتال ستاپ باکس و سایر دستگاه های HDMI 1.4 سازگاری دارند.

پروژکتورهای PC 3D Ready

پروژکتوری که PC 3D Ready است،می تواند یک سیگنال سه بعدی فریم متوالی ۱۲۰Hz هرتز را از یک کامپیوتر از طریق NVIDIA’s 3D Vision system  یا یکی از چندین نرم افزار آموزشی بپذیرید. این پروژکتورها با مشخصات  HDMI 1.4  که با پخش Blu-ray و گیرنده دیجیتال ستاپ باکس  استفاده می شود، سازگاری ندارند.

نقش پروژکتورهای سه بعدی در آموزش 

پروژکتورهای سه بعدی در کلاس درس

پروژکتورهای سه بعدی در کلاس درس

یک پروژکتور سه بعدی می تواند به جوانان در دریافت و فراگیری  اطلاعات درکلاس درس کمک نماید .به گفته یکی ار محققان ، به نظر می رسد که جوانان واکنش مثبتی به  وجود پروژکتور در کلاس های درس نشان می دهند. نتایج یکی دیگر از  تحقیقات  حاکی از آن است که دانش آموزان کلاس چهارمی که به مدت هفت روز در کلاسی مجهز به پروژکتور سه بعدی حضور داشته اند ، نشان می دهد که  اطلاعاتی مانند جهت چرخش یک سیاره خاص یا ویژگی های ماهواره های در مدار آن را  بهتر به خاطر سپرده اند.

مزایای فناوری سه بعدی 

  • تصاویر سه بعدی باعث هیجان بخشیدن به فرایند یادگیری می شوند؛
  • تصاویر سه بعدی، درس ها گیرا و جذاب می کنند
  • بسیاری از موضوعات انتزاعی ، برای دانش آموزان ملموس می شود؛
  • درک نظریات پیچیده را بهبود می بخشد؛
  • یادآوری آموخته ها را افزایش می دهد.

برای تماشای تصاویر سه بعدی به عینک های مخصوصی نیز نیاز دارید که به نام عینک های اکتیو  معروف هستند که در ادامه مطلب اشاره مختصری خواهیم داشت

 عینک‌های اکتیو سه بعدی:

3D-Active

3D-Active

 

این عینک ها از شاتر‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند ، به طوری که  بسیار سریع عمل کرده و چشم متوجه آن نمی شودد و  نیز تصویر پخش شده از صفحه نمایش را جدا و تبدیل به دو عدد می‌کنند. صفحه نمایش دو تصویر را به سرعت پخش می‌کند و در این حین فرستنده رادیویی اشعه مادون قرمز به عینک می‌گوید با چه سرعت همراه با شاتر کار کند تا مطمئنا شود تصویر سمت را به چشم راست خواهد رفت. هر تصویر به چشم مختلفی ارسال می‌شود تا اثر عمق تصویر ایجاد شود».

البته نباید فراموش نشود که نحوه استفاده صحیح از این فناوری ها بسیار مهم و تاثیرگذار است و با برنامه ریزی درسی مناسب می توان استفاده حداکثری را از این نوع فناوری داشته باشیم

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این فناوری می توانید به مقاله «شناخت ویدئو پروژکتورهای سه بعدی ( ۳D ready)» مراجعه فرمایید .

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *