کابل فلت HDMI چیست؟

کابل فلت HDMI چیست؟

نویسنده : HDMI,محصولات سیترو

اگر مجبور بودید یک برگ کاغذ و یک ماژیک را مخفی کنید، ترجیح می دادید کدوم شون رو زیر قالیچه قرار بدید؟

جواب معلوم است – اما چیزی که برای بحث ما مهم است دلیل انتخاب کاغذ به عنوان جواب صحیح است.مسلما، کاغذ به خاطر مسطح بودنش، درست زیر قالیچه قرار می گیرد، این در حالی است که ماژیک برآمدگی  ایجاد می کند که به راحتی دیده می شود.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، قصد داریم که به موضوع کابل های فلت HDMI همانطور که از نامشان پیداست ورود پیدا کنیم. این ها کابل های جدیدی هستند که شما می توانید برای اتصال تلویزیون HD به ماهواره، سینمای خانگی، ویدئو پروژکتور،سیستم بازی های ویدئویی یا هر چیز دیگری که دارای یک اتصال HDMI باشد، استفاده کنید. اما بر خلاف اکثر کابل های ویدئویی که تابحال دیده اید، این کابل ها در عوض گرد بودن، تخت و مسطح (Flat) هستند.

حالا، اجازه بدید به سوال اول برگردیم و کمی تغییرش بدیم.اگر شما یک کابل HDMI فلت و یک کابل HDMI گرد داشته باشید و مجبور باشید که از زیر یک فرش رد کنید یا از نواره ی چوبی دور کف اتاق رد کنید، کدام کابل رو انتخاب می کنید؟

بله درست است. الان شما متوجه مزیت اصلی کابل های HDMI فلت شدید.اما آیا این کابل های فلت اشکالاتی هم دارند؟ اجازه بدید در ادامه مطلب این موضوع را بررسی کنیم.

داخل یک کابل HDMI چه خبر است؟

HDMI-Cable-FLAT-Ver-1-1

HDMI-Cable-FLAT-Ver-1-1

قبل از اینکه بتوانیم تصمیم بگیریم که آیا دلیلی برای عدم استفاده از کابل های HDMI فلت وجود دارد، اولا باید بفهمیم داخل این کابل ها چیست.

هر کابل HDMI دارای مجوز (certified HDMI) باید مطابق استانداردهای تعیین شده و مورد تایید همه تولید کنندگان عمده الکترونیک در جهان باشد. این مشخصات هر از گاهی به روز شده و برای نشان دادن پیشرفت فن آوری بهبود پیدا می کنند. اما به طور خلاصه، یک کابل HDMI برای این که کاری که ازش انتظار می رود را انجام دهد،باید ۱۹ سیم و شیلد متفاوت در داخلش داشته باشد.به همین دلیل، هنگامی که به کانکتورهای کابل نگاه می کنید، ۱۹ پین را به چشم می بینید.

 

کابل Sitro HDMI

کابل Sitro HDMI

هر کدوم از این سیم ها مسئول انتقال سیگنال های مختلفی هستند.تعداد ۹سیم، داده های صوتی وتصویری دیجیتال را انتقال می دهند و مابقی سیگنال های کنترل (control signals) هستند که کارهایی مانند هماهنگ سازی صدا و تصویر، انتقال برق و برقراری ارتباط بین داده دستور های (command data) بین دستگاه ها را انجام می دهند.

مجموع پکیج (package)،امکان انتقال یکپارچه ویدئوهای با کیفیت بالا و چندین کانال صوتی غیر فشرده را در یک کابل فراهم می کنند، – کاری که یک زمانی برای انجام آن، به چندین کابل برای وصل شدن به یک سیستم صوتی / تصویری نیاز بود و حالا فقط با یک کابل HDMI انتقال صوتی و تصویری امکان پذیر می شود.

آخرین قطعه این پازل، عملکرد (performance) کابل های فلت است. تقریبا تمام کابل های جدید HDMI  تحت عنوان “high speed” یا “سرعت بالا” لیبل بندی شده اند و باید قادر به پردازش سیگنال های ۱۰۸۰p و سیگنال های با کیفیت بالا۴K  و هم چنین تمام ویژگی های دیگر مانند فیلم های سه بعدی و رنگ عمیق ۴۸ بیتی می باشند.

تا این جا متوجه شدید که در این بخش حرفی از این که کابل ها باید به شکل خاصی تولید شوند به میان نیامده، دلیلش هم این است که مشخصات HDMI به روشی که کابل ساخته می شود اشاره ای ندارد. کابل اچ دی ام آی صرفا باید قادر به انجام تمام کارکردهای یک کابل HDMI بر اساس استانداردهای تعریف شده باشد. این بستگی به تولید کننده دارد که تصمیم بگیرد که کدام سیم و شیلد باید در  کابل قرار بگیرد ،چه نوع عایق مورد نیاز است – و چه شکل و ظاهری برای ساختن کابل لازم است.

آیا کابل های HDMI فلت ایراداتی هم دارند؟

در این مرحله، شما احتمالا بدون کمک ما، پاسخ این سوال را خواهید داد. هیچ تفاوتی بین کابل های گرد و فلت که مطابق با استانداردهای HDMI تولید شوند – البته به جز شکل ظاهری آن ها وجود ندارد. اگر یک سازنده بتواند یک کابل فلت را طراحی کند که تا تمام رساناهای (conductors) لازم را داشته باشد و طبق مشخصات متصل شود، در نتیجه به همان اندازه یک کابل گرد خوب کار می کند.

بعضی از مصرف کنندگان و حتی برخی از “کارشناسان”، کابل HDMI فلت را مورد هجمه قرار داده اند، و به مشکلات تداخل سیگنال این کابل ها اشاره کرده اند. باید توجه داشت که هر کابل HDMI، گرد یا فلت برای این که درست کار کند باید توسط سازنده آن به درستی طراحی شده باشد. برخی از شرکت ها ممکن است کابل های فلتی که خیلی صاف و نازک هستند بسازند که جای کافی برای حفظ سیگنال ها بدون مسائل تداخل  (interference) نداشته باشند.

و برخی از نقدهای “متخصصین” بر اساس نظریه صرف است نه واقعیت. آنها می گویند که کابل های گرد باید ارجح باشند چرا که این کابل ها از جفت های پیچیده ای از رسانه یا هادی برای مهار تداخل استفاده می کنند، این در حالی است که کابل های HDMI فلت، هادی با رسانه های خود را به صورت ردیفی در کنار  هم قرار داده است و به این صورت سیگنال های بیشتری برای تداخل بیرونی ایجاد می نماید. این تنها یک عامل محتمل است که در فواصل طولانی ایجاد می شود.

دو چیز دیگر برای آگاهی درباره کابل های HDMI فلت وجود دارد، زیرا بعضی از افراد ممکن است آن ها را منفی در نظر بگیرند. اول این که، این کابل ها به طور معمول از ۲۴ یا ۲۶ سیم AWG به عنوان رسانا برای حفظ فضا استفاده می کنند. بعضی افراد ضخامت سیم بیشتری را برای نصب سرگرمی خانگی یا سینمای خانگی خود ترجیح می دهند، اما این رسانه های بزرگ صرفا در یک کابل فلت جا نمی شوند  – و از همه مهمتر سیم های ۲۴ یا ۲۶ AWG فقط برای کابلهای HDMI معمولی مناسب هستند.

HDMI-Cable-FLAT-Ver-2-3 S

HDMI-Cable-FLAT-Ver-2-3 S

مسئله دیگر قیمت کابل است؛ کابل های فلت معمولا گران تر از کابل های معمولی و گرد هستند. اما راحتی ، زیبایی و کارایی خاص خودشان را دارند.

حالا، مسئله مهم، علت جالب بودن کابل های فلت HDMI است که به دلیل راحتی و انعطاف پذیری این کابل ها است؛ ما قبلا ذکر کرده ایم که کابل های فلت برای رد کردن از زیر فرش و یا قالیچه مناسب هستند، به راحتی زیر آنها قرا می گیرند و برآمدگی ایجاد نمی کنند.

( نکته : توجه داشته باشید که کابل های فلت را در محلی که در معرض رفت و آمد زیاد است قرار ندهید زیرا رفت و آمد بر روی کابل فلت،نهایتا به مرور زمان به کابل آسیب می رساند).

هم چنین، اگر قصد دارید کابل های خود را از لبه پایین دیوار یا نواره ی چوبی دور کف اتاق رد کنید نیز انتخاب خوبی محسوب می شوند.کابل های فلت در این فضاها بسیار راحت تر  نسبت به کابل های گرد هستند و تقریبا به چشم نمی آیند. علاوه بر این، کابل ها نسبت به کابل های گرد، راحت تر  رنگ آمیزی می شوند.

هم چنین کابل های فلت HDMI  انعطاف پذیر تر اند و این باعث می شود که اگر شما نیاز به پیچاندن یا خم کردن کابل جهت رد کردن از  فضاهای کوچک پیدا کنید، انتخاب بهتری باشند. خم کردن یک کابل گرد باعث افزایش پیچ خوردگی کابل می شوند (که می تواند روی عملکرد کابل تاثیر بگذارد) و  هادی یا رسانا ها در داخل کابل بشکنند.

نتیجه گیری: کابل های فلت: عملکرد مشابه با راحتی بیشتر

کابل های اچ دی ام آی شیلد دار و فلت سیترو

کابل های اچ دی ام آی شیلد دار و فلت سیترو

از نظر نگارنده صرف نظر از قیمت کابل های فلت که به طور معمول گران تر از کابل های گرد و معمولی هستند ،ورژن کابل در میزان قیمت آن تاثیرگذار است. هم چنین این نکته را باید مد نظر قرار داد که می توان از کابل های فلت به دلیل راحتی و انعطاف پذیری شان  استفاده کرد، نه به خاطر کیفیت تصویر ی که ارائه می دهند.

 

توضیحات بیشتر:

Conductors: به هر ماده‌ای که جریان الکتریسیته را به خوبی از خود عبور دهد، رسانا یا هادی می‌گویند. یک سیم فلزی یک هادی الکتریکی معمول است. در فلزات ذرات باردار متحرک الکترونها هستند. در هادی‌های فلزی الکترونها می‌توانند آزادانه در شبکه کریستالی ماده حرکت کنند (در هادی‌های مایع مانند آب نمک یونها هستند که حرکت می‌کنند).ویکی پدیا

منبع: www.cmple.com

سایر مطالب مرتبط:

ویژگی های کابل های HDMI فلت و شیلد دار

تفاوت های VGA و DVI و HDMI و DISPLAY PORT

عیب یابی مشکلات اتصال اچ دی ام ای /HDMI

انواع استانداردهای رابط اچ دی ام آی/ HDMI

تبدیل VGA به HDMI و تبدیل HDMI به VGA و کاربردهای آن

قطعی صدا با کابل HDMI در اتصال به تلویزیون، ویدئو پروژکتور

افزایش طول کابل HDMI و راهکارهای آن

ویژگی های کابل های HDMI فلت و شیلد دار

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *