چگونه یک مدرس(سخنران) خوب باشیم ؟به همراه ۲۰ نکته عالی برای مدرسان تازه کار

در محیط های آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها ، مدرسان و اساتید باید از مهارت فراوانی در ارایه سخنرانی یا لکچر (Lecture) برخوردار باشند در نتیجه لازم است که  مدرسان تازه کار با برخی راهکارها و نکات مهم، آشنایی داشته باشند که در این مقاله به ۲۰ نکته عالی از این موارد اشاره خواهیم داشت :

چه چیزی باعث تبدیل شدن به یک سخنران خوب می شود؟ 

نقش یک مدرس دانشگاه، در مشغول نگه داشتن دانشجویان/ دانش آموزان و گوش دادن فعالانه به موضوع تحت بررسی بسیار مهم است. آماده شدن برای اولین سخنرانی(ارایه مطلب ) یک فرایند دلهره آور می تواند باشد، اما راهنمایی های پیش رو برای ارایه تمام اطلاعات، ابزار و توصیه هایی که برای شروع  نیاز دارید،طراحی شده است .

۱- انجام تعامل از آغاز

به عنوان یک مدرس تازه کار، پنج دقیقه اول سخنرانی تان یک فرصت طلایی برای  نشاندن دانش آموزان و جلب توجه آن ها بوجود می آورد.مشخصا شروع را با معرفی خودتان آغاز کنید، اهداف سخنرانی خود را توضیح دهید و نتایج یادگیری را به طور خلاصه بیان کنید. اگر شما با شور و اشتیاق شروع کنید، پس دانش آموزان شما هم  به احتمال زیاد از ابتدا جذب می شود.

سخنرانی
سخنرانی

۲- حس کنجکاوی ایجاد کنید

معرفی شما نیاز به تعامل، تحریک، چالش و ایجاد انتظارات، بنابراین اضافه کردن در حقایق جالب و یا کمتر شناخته شده به جرقه کنجکاوی از همان ابتدا. اسکن اتاق پنج دقیقه اول پس از شما را نشانه خوبی از چگونه دانش آموزان خود را درگیر به نظر می رسد به من بدهید.

۳-  چارچوب تدریس خود را در نظر بگیرید

هنگامی که چارچوب سخنرانی خود را آماده می کنید ، توالی مطالبتان را در نظر بگرید و مطمئن شوید که  به شیوه ای روشن و منطقی ارائه شده باشد. سرعت باید به خوبی کنترل شود به طوری که شما قادر به  رفتن از یک مطلب به مطلب دیگر با درگیر کردن دانش آموزان در طول سخنرانی باشید.

۴- همه چیز سازماندهی کردن است

یکی از عناصر بسیار مهم برای یک سخنرانی موفق آمیز فرایند برنامه ریزی است. شما باید قبل از شروع، به طور کامل در مورد محتوا، ساختار وارایه مطالب ، مطمئن باشید، به طوری که سازماندهی یک بخش کلیدی از سخنرانی موفق آمیز محسوب می شود.

۵-  استفاده از کمک های بصری برای حفظ علاقه

با افزایش عمر تکنولوژی ،محتویات سخنرانی تحول پیدا کرده است .با ابزارهای کمک بصری،محتویات سخنرانی می تواند با محرک های بصری مانند فیلم های آموزشی، که به ویژه در انتقال اطلاعات به شیوه ای قوی، کلیدی و یا پاور پوینت موثر هستند، تقسیم بندی گردد.

۶-   اجتناب از به کار بردن اصطلاحات تخصصی

هیچ چیز به احتمال زیاد برای مخاطبان  شما به اندازه کاربرد اصطلاحات تخصصی و اختصارات نامحدود باعث  عدم توجه آن ها نمی شود   اگر در حال سخنرانی بر روی یک موضوع تخصصی هستید، گمان نکنید که دانش آموزان  شما اصطلاحات  تخصصی را  از همان ابتدا می فهمند . این که سخنرانی خود را در دسترس و  کاملا قابل فهم تبدیل کنید، بسیارمهم است.

۷- بر روی سبک ارائه خودکار کنید

سخنرانی خوب یک فرآیند بهبودمستمر است، بنابراین همیشه برای  داشتن بهترین عملکرد طبق سبک ارائه خود ،تلاش نمایید.شما می توانید بدون نقش بازی کردن، شاداب و سرزنده باشید بعداز همه این ها، شما  قرارنیست که نمایش اجرا کنید- بلکه شما نیاز دارید که توجه دانش آموزان تان را جلب کنید. از بی قراری کردن اجتناب ننموده و زبان بدن تان را قوی و با اعتماد به نفس حفظ کنید.

۸- داشتن شور و شوق، نتیجه بسیار موفقتری در پی خواهد داشت

از این که احساسات واقعی و شور و شوق خود را برای موضوع  نشان دهید ، هراسی نداشته باشید.بیان مطالب سخنرانی به روشی شاداب و پرشور فورا توجه ها را جلب نموده و به تمرکز و و تایید نقطه نظرات شما کمک خواهد کرد .

۹- به تن صدایتان توجه کنید

مطمئن باشید که در حال سخنرانی، آهنگ صدایتان را تغییر دهید. از شوخی و لحن محاوره برای کمک به جلب توجه آنان استفاده کنید . ضبط کردن صدایتان قبل از اولین سخنرانی می تواند به شما کمک کند یا این که می توانید  از دوستان یا  خانواده تان برای بازخورد کمک بگبرید.

۱۰- سخنرانی را به خوبی پیش ببرید

سعی کنید در فواصل منظم برای اطمینان از این که دانش آموزان شما هنوز درگیر و متوجه هستند،مکث کنید. برای این که ببینید با کلاس پیش می روند از آنها سوال بپرسید.این  به شما کمک خواهد کرد تا سخنرانی آینده را به طور موثر سازماندهی کنید.

۱۱-  اطلاعات کم یاب را لحاظ کنید

به عنوان کسی که در رشته تخصصی خود، حرفی برای گفتن دارید؛ هیچ راهی بهتر از این نیست که  برای تحت تاثیر قرار دادن دانش آموزان حقایق جدید و یا اطلاعاتی که دانش آموزان تان  به راحتی نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنند  را پیدا کنید. این  باعث برانگیختن حس کنجکاوی  و جلب علاقه آن ها خواهد شد.

۱۲- در اواسط سخنرانی، درگیر بودن آن ها را با موضوع، امتحان کنید

سخنرانی تان را با یک وقفه استراحت در میانه تدریس به صورت تعاملی حفظ کنید،  که به این صورت می توانید  از آن ها سوالاتی بپرسید ، یا از دانش آموزان برای حل یک مشکل و یا برای ایجاد یک فرایند اتاق فکر درخواست نمایید.

۱۳- سخنرانی خود را ضبط کنید

ممکن است در ابتدا به عنوان یک مدرس تازه کار،کمی ناخوشایندی به شما دست بدهد. اما با فیلم گرفتن از نحوه سخنرانی خود و تماشای دوباره آنها ،می توانید حجمی از اطلاعات را در مورد شیوه سخنرانی، ارایه و تن صدای خود  بیاموزید و هم چنین درگیر شدن  مخاطبان تان را  نظارت کنید.

۱۴- سعی کنید که اسامی را به خاطر بسپارید

ممکن است این کار چالش برانگیز باشد، اما به خاطر سپردن نام دانش آموزان تان ،به شما در برقراری رابطه در هنگام پرسیدن سوال و یا درگیر شدن در جلسات تعاملی کمک خواهد کرد .

۱۵- بازخورد و ارزشیابی

فعالانه به دنبال فرصتی  برای بازخورد گرفتن در پایان جلسه  باشید – این یکی از بهترین روش ها برای یادگیری و بهبود سخنرانی برای آینده می باشد.

۱۶-به سبک یادگیری دانش آموزان تان احترام بگذارید

گروه دانش آموزان شما به طور متفاوتی می آموزند ، بنابراین به انتقادات و پیشنهادات آن ها گوش کنید و به سبک های یادگیری متنوع آن ها احترام بگذارید. بعضی از آن ها یک رویکرد تعاملی تر را ترجیح می دهند، در حالی که سایرین به وسایل کمک آموزشی بصری مانند فیلم ها یا تصاویر آموزشی، بهترین  واکنش  را نشان می دهند. نیازهای یادگیری دانش آموزان تان را در بطن چهارپوب آینده خود قرار دهید.

لکچر یا ارایه سخنرانی
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

۱۷- یک پایان بی عیب و نقص داشته باشید

رسیدن به یک پایان ساختارمند یک بخش کلیدی از یک سخنرانی موفق محسوب می شودمطالب را به پرسش های اصلی مطرح شده درآغاز سخنرانی ارجاع دهید، توجه ها را دوباره جلب کنید و آنچه که در سخنرانی بعدی خواهید پرداخت را تصدیق نمایید.

۱۸-  انتخاب یک سوال جذاب پایانی

به همان روشی که می بایست سخنرایتان را با  برانگیختن کنجکاوی آغاز کنید.همانطور هم باید با طرح یک سوال  جذاب پایانی که به یادگیری دانش آموزان کمک کند و یک چشم انداز جدید را معرفی نماید، خاتمه دهید.

۱۹- برای بهبود مستمر تلاش کنید

مدرسان باید فراگیران مستمر باشند؛ برای بهبود سخنرانی خود تلاش کنید، مشاوره بخواهید و  از فرصت های پیش آمده برای یادگیری چیزهای جدید در ارتباط با سخنرانی موفق اشتیاق داشته باشید.

۲۰- در مورد سرگرم شدن شان اظهار نظر کنید

به عنوان یک مدرس تازه کار، از هر فرصتی برای تشویق دانش آموزان تان استفاده کنید. اگر دانش آموزان تان ظاهرا با مطالب شما سرگرم شده اند، در نتیجه قدردانی  تان را نشان دهید.انتقادات و پیشنهادات مثبت یک جنبه کلیدی جهت برقراری یک ارتباط خوب با مخاطبان دانش آموزتان است

فیلم های آموزشی سایت بی بی سی اکتیو
فیلم های آموزشی سایت بی بی سی اکتیو

سایت BBC Active Video for Learning از یک کتابخانه بزرگ فیلم های آموزشی برخوردار است که گستره متنوعی از موضوعات را در بر می گیرد ؛ و برای مدرسان تازه کار  که به دنبال  تعامل و سر ذوق آوردن  دانش آموزان شان هستند ایده آل می باشد .

منبع:+

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

یک دیدگاه برای " چگونه یک مدرس(سخنران) خوب باشیم ؟به همراه ۲۰ نکته عالی برای مدرسان تازه کار " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *