چگونه رسانه های اجتماعی در حال تغییر روند آموزش هستند

 

 در جامعه ای امروزی، رسانه های اجتماعی در زندگی میلیون ها نفر از ما نفوذ پیدا کرده اند. حال ممکن است برخی به مسئله اعتیاد ناسالم این رسانه ها، از جمله شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر بحث داشته باشند.فیس بوکی که در اصل قبل از گسترش یافتن آن به سایر دانشکده های آمریکا پیشینه اش به دانشگاه هاروارد برمی گردد.بنابراین شاید مناسب باشد تا به بررسی نقش رسانه های اجتماعی در روند آموزش امروزی پس از یک دهه از شکل گرفتن آن در اتاق خواب مارک زوکربرگ و هم دانشگاهیانش بپردازیم.

hand-on-computer

رسانه های اجتماعی و آمار بدست آمده

طبق آمار بدست آمده توسط دفتر ارتباطات (Ofcom) در اوایل سال جاری، ۶۶ درصد از بزرگسالان بالای ۱۶ سال، دست کم از یک پروفایل در شبکه های اجتماعی برخوردارند؛ هر چند که این آمار طبق تقسیم گروه سنی تجزیه و تحلیل نشده است،اما معقول و منطقی به نظر می رسد که در بین کسانی که در گروه سنی دانشجویان قرار دارند درصد افراد به طور بالقوه ای بسیار بالاتر باشد.
می دانیم که دانشگاه ها و دست اندرکاران امر آموزش، به افزایش استفاده از بازاریابی رسانه های اجتماعی جهت نمایش دادن دوره ها و جذب دانشجویان واکنش نشان داده اند؛ اما آیا آنها از قدرت کامل رسانه ها برای جذب و ارتباط با این دسته از دانشجویان که قصد آغاز تحصیلشان را دارندنیز بهره برداری می کنند؟ آیا رسانه های اجتماعی،از جایگاهی به عنوان ابزار تدریس برخوردارند و یا اینکه صرفا باعث حواس پرتی می شوند؟
در واقع به نظر می رسد که برخی از اساتید شروع به بهره بردن از فواید بالقوه رسانه های اجتماعی در امر آموزش کرده اند.بسیاری از دانشکده ها و جوامع به اتفاق نظر به این واقعیت اذعان داشته اند که ۷۵ درصد از دانشجویان به حضور “تمام وقت ” خود در شبکه تویتر اعتراف کرده اند (منبع: TopUniversities.com).

برخی از دانشکده ها و جوامع از بلاگ نویسی کوچک(microblogging) به عنوان انجمنی برای تشویق به اشتراک گذاری مطالب و بحث و تبادل نظر و پاسخ به سوالات استفاده کرده و به علاوه از هشتگ برای دوره های فردی برای ایجاد بحث های آنلاین با سایر دانشجویان نیز استفاده می کنند.در واقع در مورد دومین استراتژی، برخی از مدرسان معتقدند که برای برانگیختن پاسخ های متفکرانه از سوی دانشجویان ،اعتقادی در این مورد وجود دارد وقتی آنها اطلاع دارند که نظراتشان نه تنها توسط استادشان بلکه توسط همسالان شان نیز خوانده می شود، در نتیجه دقت و توجه بیشتری را در گفتار و حتی در طرز نوشتارخود به کار می بندند،و وقت بیشتری را به دستور زبان، تلفظ و نقطه گذاری اختصاص می دهند.
با این وجود، آیا رسانه های اجتماعی می توانند نقش تعیین کننده تری در روند آموزش دانشگاه ها ایفا کنند؟ برای آنکه بدانیم ممکن است در آینده چه اتفاقاتی رخ دهد، می توانیم نگاهی بیاندازیم به ابتکاراتی که توسط مدل های آموزش از راه دور ایجاد شده است که در برخی جنبه ها نسبت به مدل های مشابه آموزش حضوری جلوتر هستند.

ارایه دهندگان خدمات یادگیری از راه دور، با توجه به ماهیت دوره هایشان، مجبور هستند تا با گرایشات و پیشرفت های فن آوری که موجب ترویج ارتباطات با دانشجویان و افزایش تجربه یادگیری می شوند،همگام شوند.اطلاعات اولیه از بعضی از موفق ترین موک ها (MOOCs) نشان می دهد که هنگامی که رسانه های اجتماعی با برنامه های یادگیری تلفیق می گردند ، مشارکت دانشجویان به میزان بالایی افزایش می یابد و میزان افت تحصیلی آنها نیز کاهش پیدا می کند.در حالی که ممکن است ماکوها پدیده نسبتا جدیدی شناخته شوند، اما این نشانه های اولیه حاکی از آن است که معرفی رسانه های اجتماعی می تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. مسئله ای که شاید دانشگاه ها برای مدت زیادی از آن چشم پوشی کرده اند.

connecting-with-the-world

سیستم های مدیریت یادگیری مانند مودل و بلک بورد (Moodle and Blackboard) در سالهای اخیر، به عنوان ابزاری برای انتشار جزوات درسی، و سایر اطلاعات دوره های درسی، محبوبیت فوق العاده ای پیدا کرده اند. هم چنین به عنوان یک پورتال برای دانش آموزان جهت آپلود تکالیف و کنترل سرقت ادبی آن ها ،یا به عنوان یک چت روم و محلی که دانشجویان بتوانند با یکدیگر و یا سایر اساتید ارتباط برقرار کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

هر دو پلتفرم (platforms)،یکپارچه سازی آسان را با خدمات رسانه های اجتماعی ممکن می سازند؛به طوری که استادان می توانند مطالب خود را به صورت خودکار از طریق برنامه هایی مانند توییتر، فیس بوک یا لینکدین منتشر کنند.هم اکنون از هر ده نفر، هفت نفر صاحب یک گوشی هوشمند است و استفاده از رسانه های اجتماعی،بیش از ۳۰ درصد فعالیت آنلاین گوشی هوشمند را به خود اختصاص داده است.این یک کانال ارتباطی است که استادان نمی توانند از آن چشم پوشی کنند. هرچند شاید بیشترین چالشی که با آن روبرو هستند مقدار اطلاعات و تعداد دفعات به اشتراک گذاری مطالب مورد نظرشان باشد.اگر این تعداد دفعات بیش از حد باشد،احتمال این وجود دارد که مطالب آنها از سوی مخاطبان به عنوان “هرزنامه” در نظر گرفته شود و اگر تعداد مطالب آنها خیلی کم باشد، آنوقت موفق به جذب آنها نمی شوند. در نتیجه،در نظر گرفتن یک حد تعادل کلید موفقیت این کار است.

از زمانی که برای اولین بار ایده این کار در اتاق های دانشگاه هاروارد در همین ده سال پیش شکل گرفت، رسانه های اجتماعی هم گسترش پیدا کرده اند و شکل تعامل ما را با یکدیگر تغییر داده اند. در مرحله اول در سطح ارتباطات شخصی و سپس در سطح کسب و کار؛ به طوری که کارشناسان بازاریابی، به سرعت فرصت های تجاری را از طریق ارتباطات مستقیم و در لحظه با مشتریان فعلی و بالقوه می بینند. فرصت های موجود برای رسانه های اجتماعی نیز در امر آموزش به همان اندازه هیجان انگیز است.دانشگاه ها حتی نیازی به متقاعد کردن دانشجویان درباره میزان ارزش رسانه های اجتماعی ندارند و دانشجویان که در حال حاضر نیز از این رسانه ها رضایت دارند، بنابراین قابل درک است که صحبت کردن با آن ها در دنیای مجازی، آن هم در حالی که بیشتر وقتشان را در آنجا می گذراندند، منطقی به نظر رسد.

 

برای مطالعه بیشتر :

بلاگ‌نویسی کوچک (Microblogging) : نوعی وبلاگ نویسی است که به کاربران امکان نوشتن متن‌های کوتاه و منتشر کردن آن را می‌دهد (اغلب ۱۴۰ تا ۲۰۰ کارکتر)، که هم برای نمایش عمومی و هم نمایش به گروه‌های محدود که کاربر آن‌ها را انتخاب کرده‌است،
هشتگ : یک نماد پیشوندی و یکی از تگ‌های ابرداده است همچنین، پیام‌های کوتاه در سرویس‌های میکروبلاگ شبکه‌های اجتماعی مانند Twitter یا +Google، ممکن است به وسیلهٔ یک یا چند کلمهٔ به هم پیوسته، تگ شده باشد. به عنوان مثال:
#ویکی‌پدیا یک #دائره المعارف است.

موک MOOC : از سرواژه های Massive Open Online Course گرفته شده است و به ترجمه لفظی: دوره ی آنلاین باز و بزرگ اطلاق می شود.
موک نوعی دوره آنلاین با هدف دسترسی آزاد از طریق وب و مشارکت در مقیاس بزرگ می باشد. دوره موک بطور معمول شبیه دوره دانشگاه می باشد ولی معمولا گواهینامه معتبری برای گذاراندن دوره برای فراگیران صادر نمی شود.

منبع:+

منبع عکس:+

 سایر مطالب مرتبط : 

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *