چه رزولوشنی نیاز دارم؟

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور/ ۳- رزولوشن یا وضوح تصویر

همانطور که می دانید، رزولوشن به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، یک پروژکتور SVGA ، مقدار ۸۰۰ پیکسل از چپ به راست و ۶۰۰ پیکسل از بالا به پایین دارد و در مجموع دارای  ۴۸۰،۰۰۰ می باشد.هر چه قدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد نشان دهنده تراکم بیشتر پیکسل ها و وضوح تصویر است.

چه رزولوشنی نیاز دارم؟

رزولوشن مهم است اما شاید کمتر از آنکه فکر کنید.
بیشتر ویدئو پروژکتورها این روزها حداقل رزولوشن (XGA (1024 x 76 دارند و نسبت تصویر ۴:۳ که از خیلی پیش برای ارائه پاورپوینت استفاده می‎شده است. چند مدل سطح پایین هنوز (SVGA (600 x 800 اند و ویدئو پروژکتورهای جیبی گاهی اوقات رزولوشن ضعیف‎تری دارند. به خاطر ویدیوهای HD، فرمت‎های عریض در حال افزایش که از (WXGA (1280 x 800 شروع می‎شوند، در حال جایگزینی با استانداردهای قدیمی ۴:۳ هستند.

رزولوشن پایین تر از XGA توصیه نمی‌شود. در SVGA و رزولوشن‎های پایین تر، پیکسل‎های تصویر بسیار آشکار خواهند شد. همچنین، برخی از برنامه‎های رایانه حتی برای اجرا حداقل به رزولوشن XGA نیاز دارند. شما می‎توانید تقلب کنید و خروجی ویدئو پروژکتور کامپیوتر را بر XGA تنظیم کنید و اجازه دهید ویدئو پروژکتور مقیاس تصویر را کاهش دهد تا به رزولوشن اصلی خود ویدئو پروژکتور برسد. با این حال، تصویر تار و متن‎های کوچکتر خوانده نخواهد شد. هر ویدئوپروژکتوری می‌تواند تا حدی رزولوشن های پایین‌تر و بالاتر از رزولوشن اصلی خود را قبول کند و آنها را نمایش دهد اما این کار کیفیت تصویر را بشدت کاهش می دهد.

تصویر ایده آل در حالت یکی بودن رزولوشن خروجی تصویر با رزولوشن اصلی ویدئو پروژکتور بوجود می‎آید.

همچنین به اصطلاح “اثر screen-door (مشخص شدن پیکسل های تصویر) ” (که در زیر توضیح می‌دهیم) در SVGA یا پایین‎تر بدتر خواهد بود.

برای کاربردهای خاص مانند برگزاری نمایشگاه عکس، رزولوشن بالاتری مورد نیاز است، زیرا که به وضوح بالاتری نیاز دارید. در مورد خرید یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی ایده‎آل، خریدن یا نخریدن ۴Kها واقعا یک سوال است چون به هرحال تقریبا تمام ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی حداقل (Full HD (1080 × ۱۹۲۰ می‎باشد. مطمئنا ۴K در یک ویدئو پروژکتور بیش از ۴K در تلویزیون تفاوت ایجاد می‎کند زیرا شما می توانید اندازه تصویر بزرگتری داشته باشید اما در حال حاضر منابع محدودی برای ۴K وجود دارد، مگر اینکه شما یک دوربین بخرید و با آن برای خودتان ضبط کنید. همچنین استاندارد HDMI 1.4a فقط از ۴Kp30 پشتیبانی می‎کند (یعنی حداکثر نمایش ۳۰ فریم بر ثانیه یا ۳۰HZ برای ورودی‎های رایانه)
بنابراین اگر شما فرد آینده‎نگری هستید که به دنبال آخرین فناوری‎ها و قابلیت‎ها هستید، در آینده ممکن است در نهایت زمانی که استاندارد HDMI 2.0 بیرون می‎آید و به پشتیبانی از سرعت فریم بالاتر می‎افزاید از دست خود عصبانی شوید.

در پایان مقالات مفید و جامع تر دیگری در بخش سایر مطالب مرتبط برای مطالعه بیشتر شما بازدیدکنندگان عزیز معرفی می گردد:

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

8 دیدگاه برای چه رزولوشنی نیاز دارم؟ ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *