پروژکتورهای فول اچ دی – FULL HD

پروژکتورهای فول اچ دی – FULL HD

این دسته از پروژکتورها ،برای لذت بردن از کیفیت تصویر بسیار بالا و خصوصا سینمای خانگی (home theater)، توسط کمپانی های معتبر دنیا تولید می شوند. در این مقاله سعی بر معرفی رزولوشن های متداول و تعریف رزولوشن فول اچ دی و توضیحات مهم در این خصوص داریم.

در حال حاضر، رزولوشن (Wide XGA (800 x 1280 و (HD (1920 x 1080ّ رایج ترین رزولوشن های پروژکتورهای سینمای خانگی محسوب می شوند. به طور مثال تعداد پیکسل های یک پروژکتور فول اچ دی (FULL HD (1920 x 1080 در حدود دو برابر پیکسل های یک پروژکتور Wide XGA می باشد. به بیان دیگر پیکسل های بیشتر به معنای تصاویر شارپ تر و سازگاری بهتر با رزولوشن های فول اچ دی می باشند.

رایج ترین رزولوشن های پروژکتورهای سینمای خانگی

رزولوشن ویدئو پروژکتورهای فول اچ دی و XGA

رزولوشن  ۱۰۸۰p یا فول اچ دی چیست؟

 

 

 

Full_HD_logo

به بیان ساده به رزولوشن یا وضوح تصویری گفته می شود که ۱۹۲۰ پیکسل در عرض و ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع دارد.

امروزه پروژکتورهای HD شامل اکثر پروژکتورهای خانگی می شوند. این موضوع هم شامل پروژکتورهای Full HD است که از رزولوشن ۱۰۸۰p برخوردارند و هم پروژکتورهای ۷۲۰p که از لحاظ فنی فقط HD هستند.

در واقع پروژکتورهای ۱۰۸۰p ّّ یا FULL HD برای لذت بردن از کیفیت تصویر بسیار بالا و خصوصا سینمای خانگی (home theater)، توسط کمپانی های معتبر دنیا تولید شده اند. در نتیجه در مقام مقایسه، یک تلویزیون LCD 50 اینچی که از رزولوشن ۷۲۰p برخوردار است قطعا در برابر کیفیت فول اچ دی ۱۰۸۰p و ابعاد تصویر بزرگتر حرفی برای گفتن ندارد. به علاوه  از جنبه تجاری، پروژکتورهای قدرتمند ۱۰۸۰p، کابردهای متنوعی در شاخه های علمی و مهندسی، معماری و عکاسی دارند.

نسبت ابعاد تصویر چیست؟

اگر بخواهیم نسبت تصویر (Aspect Ratio) را به ساده ترین مفهوم بیان کنیم باید بگوئیم: نسبت تصویر عبارت است از نسبت پهنای تصویر به ارتفاع آن.

نسبت تصویر ۴:۳ = این نوع نسبت تصویر در تلویزیونهای معمولی کاربرد دارد که ۴ واحد برای پهنا و سه واحد برای ارتفاع در نظر گرفته میشود.

نسبت تصویر ۱۶:۹ = برای پخش فیلمهای سینمایی فول اچ دی و تلویزیون های HDTV و برای بعضی از فیلم های DVD استفاده میشود.

 

 

نسبت ابعاد تصویر در ویدئو پروژکتورها

نسبت ابعاد تصویر در ویدئو پروژکتورهادر حالت کلی یک نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹، در درجه اول برای سینمای خانگی طراحی شده است.دلیلش این است که سیگنال های دی وی دی واید اسکرین، بلوری و تلویزیون های اچ دی در فرمت ۱۶:۹ پخش شده و یا کد گذاری می شوند. علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ را ترجیح می دهند چرا که آنها به فرمت فیلم ۳۵ میلی متری اصلی نزدیک تر هستند. پروژکتورهای ۴:۳ هم چنین می توانند تصاویر صفحه نمایش عریض را نمایش دهند، با این حال لترباکسینگ، (نوارهای سیاه و سفید کوچکی که در بالا و پایین تصویر نمایان می شوند) در هنگام مشاهده فیلم ها مشاهده می شوند.

چند نکته مهم جهت یادآوری:

برای این که بهترین کیفیت تصویر را دریافت کنید، سعی کنید که پروژکتور را با رزولوشن اصلی (native resolution) خود تطبیق دهید. Blu-ray پلیر،پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به طور معمول یک سیگنال ۱۰۸۰p را ارسال می کنند سیگنال های تلویزیون های فول اچ دی  هنوز هم کاملا استاندارد نیستند، هر چند که رزولوشن های ۷۲۰p و ۱۰۸۰iبه نظر رایج ترین موارد هستند.

فروش و قیمت ویدئو پروژکتورهای فول اچ دی Full HD 

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

 نصب پروژکتور سینمای خانگی و پرده نمایش

تجربه سینمای خانگی با ویدئو پروژکتور

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل و نکاتی که باید در نظر داشت

راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی

شدت روشنایی پروژکتور سینمای خانگی من چقدر باید باشد؟

چقدر باید در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی بدانم؟

نسبت تصویر اصلی در پروژکتورهای سینمای خانگی  و سه بعدی چیست؟

چه چیزی هایی لازم است در مورد عمر لامپ پروژکتورهای سینمای خانگی بدانم؟

آیا باید پروژکتور سینمای خانگی را به سقف نصب کنم یا بر روی میز قرار دهم؟

تفاوت پروژکتورهای خانگی با پروژکتورهای سینمای خانگی

در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی و سه بعدی

 

ویدئو پروژکتورهای فول اچ دی سینمای خانگی

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *