ویدئو مپینگ (Video Mapping) چیست؟

ویدئو مپینگ (Video Mapping) چیست؟

امروزه با پیشرفت روز افزون علوم، روش های مختلفی در تکنیک های نورپردازی به وجود آمده است که از ویژگی های متمایز و خاصی برخوردارند.  برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ سیستم نورپردازی سه بعدی، با استفاده از علوم مختلف از جمله معماری، نورپردازی، انیمیشن و موسیقی معرفی گردید.

هم چنین در این سیستم می توان از مزایای تبلیغات بر روی نمای ساختمان بهره برداری کرد که این امر باعث درآمدزایی و برگشت سرمایه نیز خواهد شد.

جالب این است که امروزه بزرگترین و معتبرین شرکت های تجاری دنیا برای تبلیغات محیطی و رونمایی از محصولات جدیدشان از این تکنولوژی استفاده می کنند.

در ادامه مطلب قصد اشاره به یکی از این تکنیک های نوین تبلیغاتی به نام Video Projection Mapping خواهیم داشت که با استفاده از این تکنیک تقریبا می تواند هر سطحی را به یک صفحه نمایش پویا تبدیل نمود.

Mapping

واژه Mapping یا نقشه دهی، روشی نوین برای نورپردازی و یا نشان دادن طرح نقشی خاص (رنگ و فرم و تصویر دو بعدی یا سه بعدی) روی سطوح مورد نظر و القای تصویر و ایجاد فضای مورد نظر به کار می‌رود. و در اصطلاح projection mapping به نمایش تصاویر بر بروی سطوح ناهمسطح (non-flat) یا سطح غیر سفید (non-white surface) اطلاق می شود.

ویدئو مپینگ (Video Mapping)

ویدیو مپینگ یا همان پروجکشن مپینگ (Projection Mapping) ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است. به طوری که قادر به انداختن یا پروجکت تصاویر بر روی سطوح مختلف (مانند سطوح پیچیده صنعتی، نمای ساختمان‌ها، دکورهای نمایشی ،فضاهای داخلی، بدنه خودرو و احجام مختلف) به صورت دقیق و با هدف مشخص می‌باشد.

در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید. 

۳D Video Projection Mapping

ویدئو مپینگ سه بعدی اجازه می دهد تا ساختمان ها  متحرک به نظر رسیده و تغییر شکل دهند. به علاوه تصاویر در این حالت عمق و پویایی بیشتری دارند. هم چنین ۳d Projection Mapping اجازه می دهد تا بازاریابان و افرادی که در کار تبلیغات هستند با پخش تصاویر بر روی اشیا، مناظر سورئال یا فرا واقع‌گرایی را ایجاد کنند.

ویدئو مپینگ (Video Mapping)

ویدئو مپینگ (Video Mapping)

محتوای پروجکشن مپینگ

به طور معمول محتوای پروجکشن مپینگ دارای ترکیبی از انیمیشن های کامپیوتری، جلوه های دو بعدی و سه بعدی می باشد

کاربردهای ویدئو مپینگ

همانطور که اشاره شد، ویدئو مپینگ قابل استفاده در کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستورانها، مزون ها،بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها، نمایشگاه ها، نمای ساختمان ها، فضای داخلی ساختمان و غیره …. می باشد.

روش های ویدئو مپینگ

به طور مثال  برای ساخت و اجرای ویدئو مپینگ سه بعدی  ابتدا مکان و سطح مورد نظر را از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی می گردد و در گام بعدی نسبت به اندازه سطح اجرا، فیلم ۳ بعدی تولید می شود به بیان دیگر طرح سه بعدی بر روی چارچوب انتخاب شده ماسک و تصویر می گردد. بنابراین در مپینگ ۳ بعدی، مختصات نقاط جهت تعریف شی بر پروجکتور مورد نیاز است.

انوع پروژکتورها و کاربرد آن ها در ویدئو مپینگ

ویدئو پروژکتورهای بزرگ با ۲۰ هزار لومنز یا بیشتر برای پروجکشن های بزرگ نظیر برج ها و مپینگ بر روی سطوح بسیار بزرگ مورد نیاز است، اگرچه برای سطوح کوچک تعداد کمتر لومن مورد نیاز است. یک پروژکتور ۲۲۰۰ لومنز برای تصویرسازی در محیطهای داخلی با نور یا نورهای کمتر (در حد روشنایی سالن تئاتر) در اغلب موارد کافی است.

قیمت اجرای ویدئو مپینگ

قیمت اجرای ویدئو مپینگ بستگی به فاصله، مدت زمان، محیط اجرا ، ابعاد، سطح اجرا و  نوع محتوا متغییر  بوده و بعد از کارشناسی اولیه محاسبه می گردند.

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

درباره نویسنده
...

imen pardazesh

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *