ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای (از بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور)

ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای (از بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور)

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/  انواع ویدئو پروژکتور/ ۲- ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای/ – ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای با برد بلند

ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای بزرگترین دسته‌ی ویدئو پروژکتورها هستند. ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای همه کاره‎اند و برای همه چیز، از ارائه پاورپوینت‎های سخنرانی تا نمایش کلیپ‎های ویدیویی و نمایش اسلاید در مجالس عروسی استفاده می‎شوند. این ویدئو پروژکتورها معمولا قابل حمل در نظر گرفته می شوند؛ در وزنی کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم برای مدل‎های فوق العاده باریک به بالاتر وجود دارند و روشنایی آن‎ها در محدوده ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن یا بیشتر است.
به غیر از زیر گروه ویژه‌ با نام” ویدئو پروژکتور برد کوتاه”، تقریبا همیشه لنزهای زوم دارند؛ با این حال، محدوده زوم آن‎ها معمولا کمتر از ویدئو پروژکتورهای مشابه سینمای خانگی است: ۱٫۲x تا ۱٫۵x (در مقایسه با ۲x در سینمای خانگی). این به این معنی است که در هنگام انتخاب توجه ویژه‌ای جهت اطمینان از سازگاری اندازه صفحه نمایش با نسبت پرتاب (برد) ویدئو پروژکتور موردنیاز است.
ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای تقریباً همه ورودی VGA و ویدئو کامپوزیت دارند و بسیاری از مدل‎ها در حال حاضر از ویژگی HDMI نیز برخوردارند. در برخی موارد، یک پورت DVI-D به جای HDMI ارائه می‎شود، اما در این موارد، دستگاه HDMI می‎تواند با استفاده از یک آداپتور ارزان قیمت به آن متصل شود. به طور مشابه، دستگاه‎های DVI را می توان به یک ویدئو پروژکتور که تنها دارای HDMI است، با استفاده از یک کابل یا آداپتور DVI به HDMI متصل نمود.
لازم به یاداوری است که پورت DVI در ۳ حالت وجود دارد. DVI-D که دیجیتال است، DVI-A که آنالوگ است و DVI-I که هم آنالوگ و هم دیجیتال است.
رزولوشن های معمول ویدئو پروژکتور های چند رسانه ای، SVGA، XGA ،WXGA و WUXGA هستند و ۴kها هم  تازه واردهای این عرصه هستند. محبوب ترین رزولوشن، XGA است و درمجموع برای ارائه‌ی پاورپوینت مناسب است اما برای نمایش HD، ایده آل نیست، به این دلیل که روزلوشن های HD عریض تر از ۴:۳ هستند و نمایش مطلوبی در رزولوشن های ۴:۳ مثل XGA نخواهند داشت.

اگر ۴:۳ کمی نامفهوم بنظر می‌رسد این توضیح را بخوانید: ۴:۳ که ۴ به ۳ خوانده می‌شود، همان کسر ساد‎ه شده‎ی رزولوشن است . مثلا SVGA که رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ است یعنی نسبت تصویر ۸۰۰ به ۶۰۰ یا ۸۰۰:۶۰۰ دارد. وقتی این کسر را ساده کنیم به عبارت ۴:۳ می‎رسیم. حالا می دانیم رزولوشن‎های مثل ۸۰۰ در ۶۰۰ و ۱۰۲۴ در ۷۶۸ و … نسبت ۴:۳ دارند و مثلا رزولوشن HD720 که ۱۲۸۰ در ۷۲۰ است، نسبت ۱۶:۹ .

رزولوشن بصورت عدد نمایش داده می‌شود و چون بخاطرسپاری و استفاده از این اعداد سخت است، برای رزولوشن‎های متداول نام قرار داده اند. مثلا:

SVGA ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل
XGA ۱۰۲۴ در ۷۶۸ پیکسل
WXGA ۱۲۸۰ در ۸۰۰ پیکسل
WUXGA ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل
HD 720 ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل
HD 1080 ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل

ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با برد کوتاه
ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با برد بسیار کوتاه

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/ انواع ویدئو پروژکتور/ ۲- ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای/ – ویدئو پروژکتورهای چند رسانه ای با برد کوتاه و برد بسیار کوتاه

اگر چه بیشتر ویدئوپروژکتورهای چند‎رسانه‌ای لنز زوم توکار (داخلی) دارند، ویدئو پروژکتورهای برد کوتاه و برد بسیار کوتاه که جزء این دسته‎اند، فاقد لنز می‎باشند و در بسیاری از موارد از یک آینه استفاده می‎کنند و تصویر قبل از اینکه به صفحه نمایش تابیده شود، ابتدا به آن منتقل می شود.
به طور کلی، نسبت پرتاب (یا نسبت برد) کمتر از ۱:۱ برد کوتاه در نظر گرفته می‎شود. رایج ترین نسبت پرتاب ۰٫۵:۱، برای مدل‎های برد کوتاه و ۰٫۳:۱، برای مدل‎های برد بسیار کوتاه است.
این ویدئو پروژکتورها معمولا به جای سقف بر دیوار نصب می‎شوند و طوری طراحی شده‎اند که بسیار نزدیک به صفحه نمایش نصب شوند: حدودا ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر.

نسبت پرتاب ۰٫۵:۱ به این معنی است که به ازای هر ۰٫۵ واحد فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه، ۱ واحد عرض تصویرش خواهد بود. مثلا ویدئو پروژکتوری با نسبت پرتاب ۰٫۳:۱ نسبت به ویدئو پروژکتور با نسبت ۰٫۵:۱ در فاصله مشخص از صفحه ، تصویر با عرض بیشتری تولید می‎کند. این مورد در پایین بصورت کامل توضیح داده شده است.

ویدئو پروژکتورهای برد کوتاه اغلب مورد استفاده در کلاس‎های درس هستند و برای کار با وایت‎بردهای هوشمند دیجیتال (تخته‌ی هوشمند یا برد هوشمند هم نامیده می‌شوند) ایده‎آل‎اند. ممکن است به ذهن‎تان برسد برای دستیابی به یک تصویر بسیار بزرگ در یک فضای کوچک (با فرض اینکه سطح نور به اندازه کافی کم محیط) بخواهید یک ویدئو پروژکتور برد کوتاه را چند متر عقب‎تر از میزان توصیه شده نصب کنید. این کار احتمالا عملی نیست زیرا در ویدئو پروژکتور برد کوتاه، اگر خارج از محدوده برد توصیه شده آن استفاده شود، انحراف تصویر زیاد می‎شود و برای تولید یک تصویر بدون انحراف، نیاز به نصب دقیق دارد. همچنین بدلیل اینکه روشنایی کم و نسبت پرتاب زیادی دارند، با کمی عقب بردن، تصویر بسیار بزرگ می‌شود و نور کم، اذیت‎کننده خواهد بود.

از آنجا که این ویدئو پروژکتورها برای صفحه نمایش‎های کوچک تعریف شده اند (با عرض حداکثر ۲٫۵ متر)، روشنایی آن‎ها معمولا حداکثر ۳۰۰۰ لومن است. اگر شما یک ویدئو پروژکتور با روشنایی بیشتر می‎خواهید و برای فاصله پرده تا ویدئو پروژکتور محدودیت زیادی دارید، بجای انتخاب “برد کوتاه” یک ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت با قابلیت تعویض لنز را به شما توصیه می‎کنیم.

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

یک دیدگاه برای " ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای (از بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور) " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *