ویدئو پروژکتورهای مناسب بازی یا Gaming projector

ویدئو پروژکتورهای مناسب بازی یا Gaming projector

 به دنبال چه ویژگی هایی در یک پروژکتور مناسب بازی باشیم: انواع مختلفی از پروژکتور در بازار وجود دارد. برخی از آنها بیشتر مناسب تماشای فیلم هستند،برخی دیگر برای ارائه مطلب مناسب می باشند. با عرضه کنسول های بازی  PS4 و Xbox One، پروژکتورهای که برای پخش بازی مناسب هستند بیش از پیش محبوبیت پیدا کردند. اجازه دهید در ادامه مطلب به آن چیزی که در هنگام خرید ویدئو پروژکتور مناسب پخش بازی نیاز دارید، فهرست وار اشاره کنیم:

رزولوشن 

 

پخش بازی با ویدئو پروژکتور

هنگامی که در محل کار هستید، ممکن است پروژکتورهای WXGA ,SVGAو XGA برای نشان دادن مطالب پاورپوینت مناسب باشند، اما برای سرگرمی های خانگی رزولوشن فول اچ دی (۱۰۸۰P HD) توصیه می گردد. خوشبختامه ویدئو پروژکتورهای فول اچ دی فراوانی که مخصوص سینمای خانگی و سرگرمی ها هستند در بازار وجود دارند.

مقاله مرتبط:آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

تاخیر تصویر ورودی یا Input Lag

تاخیر ورودی یا input lag

تاخیر ورودی به زمانی که دستگاه برای ایجاد یک تصویر صرف می کند تاخیر ورودی می گویند. شما هنگامی می توانید به اهمیت تاخیر ورودی پی ببرید که به خصوص در حال بازی چند نفره باشید( که احتمالا هم همین طور است). پروژکتورهایی که مناسب پخش بازی نیستند در مورد مشخصات تاخیر ورودی نگرانی ندارند، زیرا که وقتی که شما در حال تماشای یک فیلم ۶۰ فرم بر ثانیه یا ۲۰ فریم برثانیه  هستید، تاخیر ورودی واقعا تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. با این حال اگر ما داریم در مورد بازی صحبت می کنیم، می تواند تفاوتی باشد بین برنده شدن آن بازی تیراندازی با خشمگین شدن و پرتاب کردن کنترلر به آن طرف اتاق ( که خودم  هم قبلا این کار را انجام داده ام ).

فرق بزرگی بین  پخش بازی با یک پروژکتور معمولی یا پروژکتور سینمای خانگی و پروژکتوری که مخصوص پخش بازی هستند، احساس می شود. به عنوان یک دوست گیمر، اولین چیزی که در نگاه اول در اولویت قرار می دهم ، تاخیر ورودی (input lag) است. اگر کاراکتر بازی شما نیم ثانیه بعد از فشردن دکمه حرکت کند، هر چقدر هم کیفیت تصویر خوب باشد،آن وقت اهمیتی ندارد و شما از بازی لذت نمی برید. هنگامی که پروژکتورها را وارسی می کنید، مطمئن باشید که دستگاه اشاره ای به تاخیر ورودی داشته باشد- در اغلب موارد پروژکتورها تاخیر رودی کمی دارند و یا ندارند که خوب هستند یا اصلا تاخیر ورودی را ذکر نمی کنند که شما باید از خرید همه آن هامنصرف بشوید.

مطالب مفید دیگر:

معرفی بهترین تلویزیونها با تاخیر وردی کم

مانیتور یا تلویزیون؟کدام برای بازی مناسب است؟

نسبت کنتراست:

نسبت کنتراست

مورد بعدی که من قطعا مد نظرم قرار می دهم نسبت کنتراست (contrast ratio) است. هر چقدر که نسبت تصویر بالاتر باشد، تصویر واضح تر دیده می شود. رنگ سیاه عمیق تر خواهد بود، سایه ها بیشتر به چشم می آیند. تقریبا نسبت تصویرباعث معرکه دیده شدن تصاویر می شوند. به عنوان یک اصل ، نسبت تصویر ۲۰۰۰۰: ۱ یا بیشتر برای بازی ضروری است. هر چند که یک پروژکتور با نسبت تصویر ۴۰,۰۰۰:۱  ممکن است، برخی محدودیت های دیگری داشته باشد که می تواند مانع تجربه بازی شما باشد که از جمله تاخیر ورودی بالا و یا یک رفرش ریت کند می باشد. فقط به یاد داشته باشید که هر چقدر نسبت تصویر بالاتر باشد، کیفیت تصویر بهتری مشاهده می کنید.

بازار فعلی چند پروژکتور با نسبت کنتراست بسیار بالا و یا ۳۵۰۰۰: ۱ و بالاتر را عرضه می کند، اما همانطور که اشاره کردم این  پروژکتورها مناسب هدف ما نیستند. بعد از  کلی تجربه بازی، نسبت کنتراست تنها یک عامل محسوب می شود.همانطور که قبلا گفتم،کنتراست، ۲۰۰۰۰: ۱ واقعا به اندازه کافی برای تحت تاثیر قرار دادن هر کسی که  هنوز بازی با پروژکتور را تجربه نکرده، خوب است. و اگر اولین بار است که یکی از آن ها را می خرید، به من اعتماد کنیدکه قطعا از گرافیک آن ها ناامید نمی شوید.

رفرش ریت / Refresh Rate

رفرش ریت

در نهایت، آخرین موردی که من می خواهم قبل از خرید یک پروژکتور برای بازی در نظر بگیرم، مقدار رفرش ریت آن است.

سرعت تعویض فریم ها یا رفرش ریت (Refresh rate) به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که تصویر بر روی صفحه نمایش در هر ثانیه به روز رسانی یا تازه می‌گردد. به عبارت دیگر معیاری برای سرعت نوسازی بوده و با هرتز (Hz) بیان می‌شود.

به بیان ساده، رفرش ریت بالاتر باعث می شود که فیلم کمتر منقطع بشود. برخی تلویزیون های فول اچ دی(HDTVs) هنوز تنها با رفرش ریت ۶۰ هرتز عمل می کنند. این ممکن است برای فیلم ها مناسب باشد اما اگر شما تجربه هر گونه بازی چند نفره و یا بازی آنلاین تاکنون داشته باشید، به زودی متوجه خواهید شد که اگرچه نه همیشه، اما در برخی از نقاط تصاویر کمی منقطع می شوند و این خوب نیست.

امروزه با وجود کنسول های نسل فعلی، هیچ چیز  زیر ۱۲۰هرتز انجام نمی شود. همه این پروژکتورهایی که در ادامه معرفی می شوند دارای رفرش ریت خوب، نسبت کنتراست و تاخیر ورودی پایینی هستند. بعضی از آنها قطعا کمی بهتر از موارد دیگر هستند، اما هر کسی توان خرید مالی آن را ندارد.

گاهی اوقات کاربران برای دیدن تصاویر دیتا پروژکتور دچار مشکل می شوند که یکی از دلایل آن ممکن است به تنظیمات رفرش ریت مربوط شود. در نتیجه، هنگامی که رزولوشن مانیتور و تنظیمات رفرش ریت با رزولوشن اصلی پروژکتور مطابقت نداشته باشد،کاربر با لرزش و کیفیت نامطلوب تصاویر مواجه می شود.

باید توجه داشت که تاکنون ویدئو پروژکتورهایی مخصوص بازی وارد بازار ایران نشده است، به همین خاطر شما باید به دنبال پروژکتوری باشید که هم فیلم و هم تصاویر را به خوبی پشتیبانی کند. تجربه نشان می دهد که شاید اگر یک بار با این پروژکتور به بازی یا تماشای فیلم بپردازید، دیگر هیچ مانیتور و تلویزیونی نتواند شما را راضی کند!

معرفی چند پروژکتور در این زمینه:

ویدئو پروژکتور سونی SONY VPL-HW40ES

ویدئو پروژکتور اپسون Home Cinema 3000

ویدئو پروژکتور اپسون VS345

منبع:projectyourgaming

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چه عواملی مهم هستند؟

رفرش ریت (Refresh Rate) چیست و چه کاربردی دارد؟

آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

راهنمای تنظیم رزولوشن لپ تاپ و رایانه با ویدئو پروژکتور

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل و نکاتی که باید در نظر داشت

راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی

شدت روشنایی پروژکتور سینمای خانگی من چقدر باید باشد؟

چقدر باید در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی بدانم؟

تفاوت پروژکتورهای خانگی با پروژکتورهای سینمای خانگی

 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
2نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. جمال گفت:

    از شما بخاطر اشتراک گذاشتن تجربیات ارزشمندتون ممنونم. 👌👏