شناخت ویدئو پروژکتورهای سه بعدی

استفاده از پروژکتورهای سه بعدی در منزل: در حال حاضر در کنار قابلیت های تلویزیون های سه بعدی، پخش فیلم های سه بعدی توسط ویدئو پروژکتورها نیز بسیار مورد توجه و علاقه دوستداران سینما قرار گرفته است.

هم اکنون این ویژگی جدید،بیشتر در ویدئو پروژکتورهایی با تکنولوژی تصویر DLP مشاهده می شود.کیفیت بزرگ تصاویر این دسته از پروژکتورها به ۱۵۰ اینچ می رسد، به طوری که بیننده هنگام تماشای فیلم های سه بعدی خود را در بطن ماجرا و وقایع احساس کرده و لذت و هیجان بیشتری از دیدن تصاویر می برد. بنابراین با این فن آوری تجربه داشتن سینمای سه بعدی در خانه امکان پذیر می شود. در مقاله پیش رو به طرح و پاسخ چند سوال در مورد فواید، نحوه کار، انواع، اشکالات و سایر اطلاعات می پردازیم :

فایده ویدئو پروژکتور سه بعدی چیست؟

ویدئو پروژکتور سه بعدی چگونه کار می کند؟

آیا انواع مختلف ویدئو پروژکتورهای سه بعدی وجود دارند؟

آیا اشکالاتی هم وجود دارد؟ برای پخش سه بعدی به چه مواردی نیاز داریم ؟

معرفی چند نمونه از پروژکتورهای دارای قابلیت پخش سه بعدی 

آیا ارائه مطلبم می تواند به صورت سه بعدی باشد؟

فایده ویدئو پروژکتور سه بعدی چیست؟

تلویزیون سه بعدی 50 اینچ

تلویزیون سه بعدی ۵۰ اینچ

پخش سه بعدی با ابعاد 150 اینچ توسط ویدئو پروژکتور

پخش سه بعدی با ابعاد ۱۵۰ اینچ توسط ویدئو پروژکتوربزرگترین فایده این نوع ویدئو پروژکتور ابعاد تصویر  آن است. بر خلاف تلویزیون سه بعدی و حتی بزرگ ترین شان که یک تلویزیون ۵۰ اینچی باشد، بازهم حرفی در زمینه واقعیت مجازی ندارند. استاندارد یک سینمای خانگی یک اندازه صفحه نمایش ۲ یا حتی ۳ متری را برای کامل کردن میدان دید شما و بوجود آوردن یک تجربه واقعی سه بعدی ،ترسیم خواهد نمود.

پروژکتورهای ۳ بعدی در مقابل سینمای ۳ بعدی

یک سینمای سه بعدی(۳D cinema) دو تصویر را همزمان پخش می نماید و از عینک های سه بعدی ارزان قیمت پسیو (Passive)، برای فیلتر کردن دو تصویری که یکی از آن بر یک چشم و دیگری بر چشم دیگر ارسال می شود ، استفاده می کند.این فرایند منجر به ایجاد یک تصویر سه بعدی می شود اما در نهایت باعث تار شدن تصویر می شود.

3D Dual Projection System

۳D Dual Projection Systemاز سوی دیگر،یک پروژکتور ۳بعدی اکتیو  (۳D Active projector) از عینک های اکتیو شاتر (active shutter glasses) بهره می برد؛ در عین حالی که گران تر هستند، اما یک تصویر واضح و زنده را ارائه می کنند. پروژکتور هنوز دو تصویر را ارسال می کند اما با سرعت بالا تبادل را بین آن ها  انجام می دهد.سپس عینک با پروژکتور به صورت بی سیم ارتباط برقرار کرده و این که کدام تصویر به کدام چشم ارسال شود را انتخاب می کند. در اینجا بیننده فقط یک تصویر درخشان سه بعدی را مشاهده می کند.به طور مثال Epson Home Cinema 3100 یا  Epson Home Cinema 2040

لازم به توضیح است که «عینک‌های اکتیو سه بعدی از شاتر‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند (که بسیار سریع عمل کرده و چشم متوجه آن نمی شود) و تصویر پخش شده از صفحه نمایش را جدا و تبدیل به دو عدد می‌کنند. صفحه نمایش دو تصویر را به سرعت پخش می‌کند و در این حین فرستنده رادیویی اشعه مادون قرمز به عینک فرمان می دهد که با چه سرعت همراه با شاتر کار کند تا مطمئن شود تصویر سمت راست به چشم راست برود و  تصویر  سمت چپ به چشم چپ ارسال شود تا بدین ترتیب اثر عمق تصویر ایجاد شود».

پروژکتور سه بعدی در مقابل پروژکتور دو بعدی 

یک پروژکتور سه بعدی هنوز هم با همه فیلم های سه بعدی کار خواهد کرد. شما با پروژکتورهایی که قابلیت سه بعدی دارند، هیچ چیز را از دست نمی دهید و این واقعا یک ویژگی فوق العاده است.

پخش سه بعدی چگونه کار می کند؟

وقتی که نوبت به فن آوری پخش سه بعدی می رسد، آخرین پیشرفت هایی که متقاعد کننده ترین تجربه را بدست آورده است، استفاده از عینک های اکتیو است. عینک هایی که برای ایجاد یک تصویر سه بعدی  واقعیت مجازی بر روی صفحه نمایش با پروژکتور ارتباط برقرار می کند.

لوگو پخش سه بعدی

لوگو پخش سه بعدی

خواه این یکی از مانیتورهای ال سی دی سه بعدی (۳D LCD)، ال ای دی (LED) تلویزیون یا پروژکتور ۳D Ready باشد، با این وجود این عینک های اکتیو به روش مشابه ای کارخواهند کرد.از نگاه بیننده تصویر به صورت یکپارچه و شگفت انگیز  پخش می شود. اساسا دو تصویر به طور هم زمان بر روی صفحه نمایش پخش می گردد تا تصویر سه بعدی ایجاد شده از طریق عینک اکتیو دیده شود.

در واقع  در سه بعدی هایی که با فن آوری Active 3D Ready  کار می کنند کیفیت تصویر خیلی بهتر از زمانی است که در سینما در حال تماشای یک فیلم سه بعدی هستید؛ زیرا فن آوری Passive 3D تنها از عینک های پلاریزه پسیو استفاده می کند، که البته هر چند ارزان تر هستند اما درخشندگی کمتری دارند.

built- in 3D transmitter

built- in 3D transmitterبه منظور استفاده از فن آوری سه بعدی به همراه پروژکتور دیجیتال در منزل، استفاده از عینک اکتیو  لازم است. قیمت این عینک ها متغییر است اما در نتیجه کیفیت بسیار بهتری ارایه می دهند. با استفاده از عینک اکتیو در لحظه ای که تصویر در چشم چپ  پخش می شود صفحه ای جلو چشم راست تیره می گردد تا شخص با این چشم این تصویر را نبیند،این عمل فوق العاده سریع اتفاق می افتد، در واقع پروژکتور به شما ۲۰۰ تصویر (۲۰۰plus)را در هر ثانیه نشان می دهد که در نتیجه یک تصویر سه بعدی ایجاد می شود. در تصویر زیر نمونه ای از این فرایند با DLP Link  وجود دارد که در آن یک فرستنده داخلی در پروژکتور قرار دارد.

فن آوری DLP link

فن آوری DLP link

روش های مختلف پخش محتوای سه بعدی 

۳ روش وجود دارد :

۱- سه بعدی مستقیم / Direct 3D

پروژکتورهای سه بعدی سینمای خانگی می توانند به طور مستقیم به یک بلوری پلیر (از طریق کابل HDMI1.4) متصل شوند. هم چنین این پروژکتورها می توانند به کنسول های بازی سه بعدی مانند پلی استیشن ۳ وصل شوند.در تصویر زیر تجهیزات مورد نیاز برای پخش تصویر سه بعدی به این روش مشاهده می کنید.

.به طور مثال Epson Home Cinema 3100 یا  Epson Home Cinema 2040

Direct 3D

Direct 3D

۲- nVidia 3D Vision

لازم است کارت گرافیکی nVidia 3D ready بر روی رایانه شما نصب شود. شما هم چنین به کیت nVidia 3D vision که شامل یک عینک اکتیو شاتر و ساتع کننده ای (امیتر) که به عینک بگوید که کدام چشم قصد دریافت سیگنال را دارد، احتیاج دارید. این کارت گرافیکی این امکان را می دهد تا پروژکتورهای خاصی بازی های سه بعدی، عکس های گرفته شده با دوربین های سه بعدی دیجیتال را نمایش داده و با سخت افزار و نرم افزار مناسب در کامپیوتر،بتوانند فیلم های بلوری سه بعدی را به همین ترتیب نمایش دهند.در تصویر زیر تجهیزات مورد نیاز برای پخش تصویر سه بعدی به این روش مشاهده می کنید.

nvidia 3D Vision

nvidia 3D Vision

فن آوری DLP Link

فن آوری DLP Link سومین روش دستیابی به یک تصویر سه بعدی در پروژکتورهای مخصوص است.این یک فن آوری نوظهوری است که از عینک های اکتیو شاتر استفاده می کند، اما عینک به طور مستقیم با پروژکتور ارتباط برقرار می کند. پروژکتور یک سیگنال را بر روی تصویر صفحه نمایش رمزگذاری می کند و به عینک می گوید که تصویر  کدام چشم را در نظر گرفته است. در درجه اول ،هدف این بود که از  DLP Link برای ارائه مطلب استفاده شود اما همه نرم افزار ها و ارایه ها می بایست با قالب بندی ویژه  سه بعدی خریداری می شدند.

.به طور مثال:  acer x127h , nec m323x , ricoh x2340

DLP Link

DLP Link

آیا اشکالاتی هم وجود دارد؟ برای پخش سه بعدی به چه مواردی نیاز داریم ؟

پخش سه بعدی یک فن آوری جدید سرگرم کننده است، اما به مواردی نیاز دارد:

هر کاربری به یک عینک اکتیو شاتر نیاز خواهد داشت.( مانند پروژکتور سینمای خانگی اپسون در تصویر بالا)

تنها در صورتی به صورت سه بعدی  دیده می شوند که با محتوا، فیلم ها و ارائه هایی به صورت سه بعدی ضبط یا طراحی شده باشند.در غیر این صورت فیلم ها به صورت معمولی پخش می شوند.

کامپیوتر شما (در صورت قدیمی بودن)به کمی ارتقاء سخت افزار و نرم افزاری برای نشان دادن یک تصویر سه بعدی نیاز خواهد داشت .

آیا می توانم مطالبم را به صورت سه بعدی ارایه کنم ؟

متاسفانه پاورپوینت معمولی و یا صفحه گسترده اکسل شما به صورت سه بعدی نمایش داده نخواهد شد، نمی توانند اعداد درست به چشم بیایند.با این وجود می توانید محتوایی که سه بعدی باشد را مانند نقشه های منظومه شمسی و غیره خریداری کنید. محتوا در درجه اول تمرکز بر ارائه دهندگان آموزش دارد، اما با افزایش محبوبیت این عرصه بهبود پیدا خواهد نمود و با گذشت زمان نرم افزارها برای ایجاد ارائه سه بعدی وجود خواهند داشت.

دوربین سه بعدی

دوربین سه بعدیاکنون دوربین های سه بعدی وجود دارند که به شما امکان گرفتن عکس های سه بعدی را می دهند. این دوربین ها از دو لنز استفاده می کنند که در اصل دو عکس را می گیرند و برروی هم قرار می دهند(همپوشانی  می کنند).

منبع:+

ترجمه و تالیف: www.behprice.com (شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

راهنمای جامع خرید ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای مساجد و حسینیه ها

راهنمای خرید پرده نمایش ویدئو پروژکتور

در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چه عواملی مهم هستند؟

دسته بندی انواع ویدئو/دیتا پروژکتور

چند نکته در مورد مراقبت و نگهداری از ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورهای بی سیم (وایرلس )

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل

ویدئو پروژکتورهای ال سی دی ، دی ال پی و ال ای دی/LCD-DLP_LED

عوامل مهم درانتخاب سطح روشنایی ویدئو /دیتا پروژکتور

آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور 

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *