ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

همانطور که در مقدمه مقاله قبلی در خصوص تعریف و کاربردهای ویدئو مپینگ اشاره کردیم، این روزها با پیشرفت روز افزون علوم، روش های مختلفی در تکنیک های نورپردازی به وجود آمده است که هر یک از ویژگی های متمایز و خاصی برخوردارند.لازم به ذکر است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ سیستم نورپردازی سه بعدی، با استفاده از علوم مختلف از جمله معماری، نورپردازی، انیمیشن و موسیقی معرفی گردید.

Mapping

واژه Mapping یا نقشه دهی، روشی نوین برای نورپردازی و یا نشان دادن طرح نقشی خاص (رنگ و فرم و تصویر دو بعدی یا سه بعدی) روی سطوح مورد نظر و القای تصویر و ایجاد فضای مورد نظر به کار می‌رود. و در اصطلاح projection mapping به نمایش تصاویر بر بروی سطوح ناهمسطح (non-flat) یا سطح غیر سفید (non-white surface) اطلاق می شود.

ویدئو پروجکشن مپینگ،فراتر از تصویر سازی

ویدئو پروجکشن مپینگ تکنولوژی جدیدی است که  به طور مثال قادر است جسم راکد ساختمان‌ها و سایر اشیاء را به یک جسم پویا تبدیل کند. بنابراین پروجکشن مپینگ که با نام «ویدئو مپینگ»، ۳D مپینگ، نورپردازی سه بعدی یا «نورپردازی ویدیویی» هم شناخته می‌شود تکنیکی است که با تصویرسازی مجازی بصورت دو یا سه بعدی بر روی سطوح و حجم های نامتعارف (نمای ساختمان‌ها، دکورهای نمایشی، سطوح صنعتی و…)، آن‌ها را به سطوح نمایشی ویدیویی تبدیل می‌کند.

در این تکنیک با کمک نرم افزارها و سخت افزارها، تصاویر و فیلم هایی به صورت واقعی بر روی سطوح نقش می‌بندد. نرم افزار با کنترل پروژکتور تصاویری با دقت بالا و هماهنگ با سطوح حجم پخش می نماید. در نتیجه از جنبه عمومیت و نوع استفاده، ویدئو مپینگ در نمایشگاه ها،کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستوران ها، بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها،نمای ساختمان، داخل فضای ساختمان و غیره…کاربرد دارد.

قیمت و نحوه اجرای ویدئو مپینگ

محیطی که ویدئو مپینگ در آن اجرا می شود بسیار مهم بوده چرا که اجرا در محیط داخلی با سخت افزار و نرم افزار مربوط به مکانهای داخلی اجرا می شود، و در محیط خارجی نیز با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به خود تصویر نمایش داده می شود؛ در نتیجه قیمت اجرای ویدئو مپینگ بستگی به محیط اجرا، ابعاد، سطح اجرا،سیستم پخش صدا و محتوای تیزر تولیدی می تواند متغییر باشد و بعد از کارشناسی اولیه محاسبه می گردد.

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

مطالب مرتبط:

ویدئو مپینگ (Video Mapping) چیست؟

 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *