ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی

همانطور که در مقدمه مقاله قبلی در خصوص تعریف و کاربردهای ویدئو مپینگ اشاره کردیم، این روزها با پیشرفت روز افزون علوم، روش های مختلفی در تکنیک های نورپردازی به وجود آمده است که هر یک از ویژگی های متمایز و خاصی برخوردارند.لازم به ذکر است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ سیستم نورپردازی سه بعدی، با استفاده از علوم مختلف از جمله معماری، نورپردازی، انیمیشن و موسیقی معرفی گردید.

Mapping

واژه Mapping یا نقشه دهی، روشی نوین برای نورپردازی و یا نشان دادن طرح نقشی خاص (رنگ و فرم و تصویر دو بعدی یا سه بعدی) روی سطوح مورد نظر و القای تصویر و ایجاد فضای مورد نظر به کار می‌رود. و در اصطلاح projection mapping به نمایش تصاویر بر بروی سطوح ناهمسطح (non-flat) یا سطح غیر سفید (non-white surface) اطلاق می شود.

ویدئو پروجکشن مپینگ،فراتر از تصویر سازی

ویدئو پروجکشن مپینگ تکنولوژی جدیدی است که  به طور مثال قادر است جسم راکد ساختمان‌ها و سایر اشیاء را به یک جسم پویا تبدیل کند. بنابراین پروجکشن مپینگ که با نام «ویدئو مپینگ»، ۳D مپینگ، نورپردازی سه بعدی یا «نورپردازی ویدیویی» هم شناخته می‌شود تکنیکی است که با تصویرسازی مجازی بصورت دو یا سه بعدی بر روی سطوح و حجم های نامتعارف (نمای ساختمان‌ها، دکورهای نمایشی، سطوح صنعتی و…)، آن‌ها را به سطوح نمایشی ویدیویی تبدیل می‌کند.

در این تکنیک با کمک نرم افزارها و سخت افزارها، تصاویر و فیلم هایی به صورت واقعی بر روی سطوح نقش می‌بندد. نرم افزار با کنترل پروژکتور تصاویری با دقت بالا و هماهنگ با سطوح حجم پخش می نماید. در نتیجه از جنبه عمومیت و نوع استفاده، ویدئو مپینگ در نمایشگاه ها،کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستوران ها، بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها،نمای ساختمان، داخل فضای ساختمان و غیره…کاربرد دارد.

قیمت و نحوه اجرای ویدئو مپینگ

محیطی که ویدئو مپینگ در آن اجرا می شود بسیار مهم بوده چرا که اجرا در محیط داخلی با سخت افزار و نرم افزار مربوط به مکانهای داخلی اجرا می شود، و در محیط خارجی نیز با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به خود تصویر نمایش داده می شود؛ در نتیجه قیمت اجرای ویدئو مپینگ بستگی به محیط اجرا، ابعاد، سطح اجرا،سیستم پخش صدا و محتوای تیزر تولیدی می تواند متغییر باشد و بعد از کارشناسی اولیه محاسبه می گردد.

تجربه کنسرت های موسیقی در ایران با ویدئو مپینگ

این تکنیکی است که در بسیاری از کنسرت‌های چهره‌های سرشناس جهانی تاکنون تجربه شده است. در این روش فضاسازی و تصاویر روی دکور برنامه و دیوارهای سالن انجام می‌شود.

یکنواختی برگزاری کنسرت ها مخصوصا خوانندگان پاپ و نبود خلاقیت باعث شد که تهیه کنندگان و دست اندرکاران موسیقی در ایران به فکر استفاده از روش های جدید و تزریق هیجان بیشتر در برنامه های موسیقی بیافتند.و همین عوامل دست به دست هم داد تا اولین کنسرت ۳D را در کشور برگزار شود.

اولین کنسرت 3D MAPPING در ایران و خاورمیانه

اولین کنسرت ۳D MAPPING در ایران

 

در نتیجه فرزاد فرزین یکی از آن‌ افرادی بود که به فکر خلاقیت افتاد تا کنسرتش را از تکرار نجات دهد. اما این تجربه بسیار پر هزینه ای هم بوده است و گفته می شود چیزی حدود ۷۰ میلیون تومان، هزینه برگزاری کنسرتی با این تکنولوژی در ایران است. از هزینه‌های دکور غول‌پیکر برنامه گرفته تا هزینه افکت‌های ویژه و ساخت زیرساخت‌های تصویری.

پروژه «سی» همایون شجریان و تجربه ویدئو مپینگ

پروژه «سی»  همراه با تلفیق موسیقی و نمایش، اجرای ویدئو مپینگ و تکنولوژی‌های مدرن بود که از ۱۶ مردادماه ۹۶ در مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد روی صحنه رفت. این نمایش با تلاش برای بازسازی هویت ملی و با حضور تعدادی از چهره‌های موسیقی، نمایش و همچنین انیمیشن اجرا شد و تجربه متفاوتی از یک اجرای موسیقی به همراه نمایش و ویدئو مپینگ را برای تماشاگران رقم زد.

اجرای ویدئو مپینگ در اجرای همایون شجریان

اجرای ویدئو مپینگ در اجرای همایون شجریان

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

مطالب مرتبط:

ویدئو مپینگ (Video Mapping) چیست؟

فرزاد فرزین چگونه با ۳D Mapping مخاطبان را غافلگیر کرد؟!

درباره ی پروژه سی 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *