ویدئو مپینگ یا تصویر سازی ۳ بعدی بر روی سطوح و اجسام

ویدئو مپینگ یا تصویر سازی ۳ بعدی بر روی سطوح و اجسام

با پیشرفت روز افزون علوم، تکنیک های مختلفی در علم نورپردازی به وجود آمدند که دارای جلوه های متمایز و خاص خود می باشند. از سال ۲۰۰۴ به بعد ویدئو پروژکتورهای هوشمند وارد بازار شدند و پیشرفت های چشمگیری در ویدئو مپینگ (video mapping) حاصل شد و در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار سیستم نورپردازی سه بعدی، با استفاده از علوم مختلفی نظیر معماری، نورپردازی، انیمیشن و موسیقی پا به عرصه ظهور گذاشت تا روشی نوین و منحصر به فرد را با هدف نمایش محصولات، تبلیغات و هنر معرفی نماید.

تاریخچه ویدئو مپینگ

تاریخچه استفاده از این تکنولوژی ویدئو مپینگ منحصر به سال های اخیر نیست و به سال ها دور اشاره دارد، به طوری که پروجکشن بر روی سطوح صاف، سطوح استوانه ای و کروی تاریخچه ای بسیار قدیمی داشته و به دوره  اختراع سینما برمی گردد. داستانی که در سال ۱۹۶۹ آغاز می شود …

برای اولین بار پروجکشن بر روی سطوح غیرصاف در افتتاحیه یکی از تورهای اجرا شده در دیزنی لند در سال ۱۹۶۹ انجام شد. در این تور، تصاویر سرهای جدا شده از بدن بر روی صورت ۵ مجسمه ی سنگی که آواز می خواندند پروجکت شد.

Mapping

واژه Mapping یا نقشه دهی، روشی نوین برای نورپردازی و یا نشان دادن طرح نقشی خاص (رنگ و فرم و تصویر دو بعدی یا سه بعدی) روی سطوح مورد نظر و القای تصویر و ایجاد فضای مورد نظر به کار می‌رود. و در اصطلاح projection mapping به نمایش تصاویر بر بروی سطوح ناهمسطح (non-flat) یا سطح غیر سفید (non-white surface) اطلاق می شود.

ویدئو مپینگ یا پراجکشن مپینگ  (Projection Mapping or Video Mapping)

امروزه، این روش نورپردازی به عنوان یک تکنولوژی نوین در نورافکنی (ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی) شناخته شده و برای تبدیل اشیا، مخصوصا اشیایی با ظاهر نامتقارن،نامتعارف، به یک صفحه نمایش مناسب برای پرتو افکنی پروژکتورها و نمایش ویدیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک این تکنولوژی جذاب تقریبا می‌توان هر سطحی را به یک صفحه نمایش ویدیویی داینامیک حرفه‌ای  تبدیل کرد.این سطوح می توانند سطوح پیچیده ی صنعتی، دکورهای نمایشی و یا نمای ساختمانها باشند.

تکنیک ویدئو مپینگ

در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید. این تکنیک توسط هنرمندان جهت ایجاد عمق و توهمات نوری/حرکتی جهت جذب مخاطب ویا معرفی برند خاص و یا محصولات آن استفاده می شود.

مزایای ویدئو مپینگ

  •       امکان تبلیغات بر روی انواع اشیاء و نیز نمای ساختمان
  •      استفاده از ساختمان به عنوان یک رسانه و تلویزیون بزرگ شهری
  •      ایجاد سیستمی تعاملی بین مخاطبین و نورپردازی نما با بهره گیری از صدا و موسیقی و یا سنسورهای تشخیص حرکت

 

از نظر شهری جهت جشن ها، اعیاد، رونمایی از محصولات جدید و خاص، اماکن و نمادهای ملی و تاریخی و در فضاهای داخل موزه های تخصصی، اجلاس و همایش ها و بسیاری کاربرد های دیگر به عنوان نقطه هدف نورپردازی قرار گرفته است. تکنولوژی نورپردازی سه بعدی (video map) این امکان را می دهد که حتی بناهای تاریخی و یا آثار معماری مهم و معروف شهری را در شب به کانون توجه تبدیل نماید.

همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید،در برخی از کشورها، از جمله ایران از روش ویدئو مپینگ جهت جلب بیشتر گردشگران خارجی و داخلی استفاده می کنند. باید اشاره کنیم که این تصاویر می توانند دو بعدی و یا سه بعدی باشند و با استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای مختلف اجرا شوند. نمونه ای از نورپردازی سه بعدی که توسط یکی از شرکت های ایرانی خوش ذوق  بر روی آثار تاریخی اصفهان انجام شده  را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

تصویر پردازی سه بعدی بر روی آثار تاریخی اصفهان
تصویر پردازی سه بعدی بر روی آثار تاریخی اصفهان

قیمت و نحوه اجرای ویدئو مپینگ

محیطی که ویدئو مپینگ در آن اجرا می شود بسیار مهم بوده چرا که اجرا در محیط داخلی با سخت افزار و نرم افزار مربوط به مکانهای داخلی اجرا می شود، و در محیط خارجی نیز با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به خود تصویر نمایش داده می شود؛ در نتیجه قیمت اجرای ویدئو مپینگ بستگی به محیط اجرا، ابعاد، سطح اجرا،سیستم پخش صدا و محتوای تیزر تولیدی می تواند متغییر باشد و بعد از کارشناسی اولیه محاسبه می گردد.

 

 

شرکت ایمن پردازش مجری ویدئو مپینگ و فرش مجازی در مشهد

نشانی: بلوارسازمان آب، شهیدصادقی ۱۹، مجتمع کامپیوتر تابان، واحد ۲۰ :: تلفن : behprice.com :: :: ۰۵۱-۳۷۲۳۷۳۷۳

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

2 دیدگاه برای ویدئو مپینگ یا تصویر سازی ۳ بعدی بر روی سطوح و اجسام ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *