ویدئو پروژکتورهای آموزشی

ویدئو پروژکتورهای آموزشی

ویدئو پروژکتور آموزشی

ویدئو پروژکتورهای آموزشی همانطور که از نامشان پیداست به صورت کلی برای استفاده در محیط های آموزشی، طراحی و ساخته شده اند. در حال حاضر بسیاری از برندهای محبوبی که سهم بزرگی از بازار تکنولوژی آموزشی را به خود اختصاص داده اند شامل پروژکتور های NECAcerEpsonSony می باشند.

هر شرکتی تنوع گسترده ای از دستگاه های مختلف را با ویژگی های مختلف ارائه می کند.

ویدئو پروژکتور مناسب کلاس درس

ویدئو پروژکتور مناسب کلاس درس

معلمان می توانند درس ها و سخنرانی هایشان را به آسانی از لپ تاپ خود ارایه کنند. آنها می توانند تصاویر و فیلم های شان را به آسانی به اشتراک گذاشته و درس ها را به صورت تعاملی و جذاب تر آماده کنند. افزون بر این موارد، سهولت درعوض کردن تصاویرثابت و متحرک، مانند فیلم و ویدئو چت، نیز به افزایش یادگیری و بهبود یادگیری تلفیقی(blended learning) که – یک برنامه آموزش رسمی است و به این معنی است که در این برنامه دانش آموزان از طریق دریافت محتوا از طریق تعدادی از ابزار رسانه های دیجیتال و آنلاین فرا می گیرند- کمک می نماید.

Classroom Projectors /پروژکتورهای کلاس های آموزشی:

همانطور که در بالا هم اشاره شد پروژکتورهای آموزشی همانطور که از نامشان پیداست، برای فضاهای آموزشی طراحی شده اند و  در مدل ها و برندهای مختلف در بازار وجود دارند. درخصوص پروژکتورهای کلاس های آموزشی لازم به ذکر است که به هیچ وجه نمی توان پروژکتوری را «بهترین پروژکتور آموزشی» نامید، اما با توجه به فضای آموزشی و نیاز و مقدار بودجه شما می توانید اقدام به تهیه این ویدئو پروژکتورهای آموزشی کنید. (اطلاعات تماس ما )

پرده نمایش و برد هوشمند 

پرده نمایش یکی از ملزومات جانبی تجهیزاتی نظیر پروژکتور، اسلاید و اوِرهِد است که برای پخش تصاویر آن ها مورد استفاده قرار می گیرد و خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. از طرف دیگر برد یا تخته هوشمند صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی صفحه نمایش داده شده است را لمسی می‎کند و می‎توان تنها با لمس کردن (به وسیله انگشت یا قلم مخصوص) روی تصویر کار کرد.

نکته ای که باید دراین جا توجه داشت این است که انتخاب پرده نمایش یا برد هوشمند می تواند در نحوه کیفیت تصویر دریافتی تاثیر بگذارد . از آن جایی که انخاب پرده نمایش و یا برد هوشمند هر کدام  مبحث جداگانه ای را به خود اختصاص می دهند که در این جا به این موضوع نمی پردازیم.

برد هوشمند و پرده نمایش

برد هوشمند و پرده نمایش

شدت روشنایی 

بعضی اوقات یک پروژکتور می تواند شدت روشنایی زیادی خصوصا در محیط های تاریک داشته باشد.طبیعی است که فکر کنید، هر چه روشنایی بیشتر باشد ، بهتر است واقعیت این است که پروژکتورهایی با مقدار انسی لومن بالاتر بهتر می توانند از عهده حجم زیاد نور محیطی ساطع شده از طریق پنجره ها و چراغ های سقف بر آیند. بنابراین پروژکتورهای با شدت روشنایی زیاد چه مشکلاتی دارند؟

اولا ، در صورتی که مستقیما به نور پروژکتور نگاه کنید، این کار می تواند به چشم ها آسیب برساند.هر چقدر که پروژکتوری از شدت روشنایی بیشتری برخوردار باشد،در نتیجه احتمال آسیب رساندن به چشم ها بالاتر می رود. بنابراین ما بیش از ۳۵۰۰ لومن را جهت نصب در یک کلاس درس معمولی پیشنهاد نمی کنیم.

دوما، نگاه کردن به تصاویر خیلی روشن در محیط تاریک می تواند منجر به خستگی چشم و موجب سردرد شود. بنابراین در صورتی که در  هنگام استفاده از پروژکتور اتاق را تاریک می کنید، بهترین کار این است که روشنایی پروژکتور را در یک سطح مناسب تنظیم کنید.

و مورد آخر این که، در صورتی که از برد هوشمند به همراه پروژکتور استفاده می کنید،ممکن است برد هوشمندی پیدا کنیدکه به صفحه نسبتا براق مجهز شده باشد که در این صورت،  ممکن است مقداری نور از پروژکتور به سمت حضار انعکاس پیدا کرده و چشم را بزند. (آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور)

رزولوشن 

رزولوشن به تعداد نقطه ها (پیکسل) بر روی صفحه نمایش که تصویر را تشکیل می دهند، گفته می شود.هر چقدر که تعداد نقطه ها بیشتر باشد، وضوح تصویر بیشتر است، بنابراین متن های ریز ، بیشتر قابل خواندن هستند. در حالت کلی چهار رزولوشن های اصلی به نام های  XGA، WXGA، ۱۰۸۰p و WUXGA وجود دارند.

باید توجه داشته باشید که در صورتی که استفاده اولیه شما از دستگاه برای ارائه مطالب پاورپوینت، نمودارها ،گراف ها , نمایش کلی مطالب مربوط به کسب و کار تان باشد، احتمالا نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای تجهیزات با رزولوشن بالا ندارید. رزولوشن های SVGA و XGA برای این نوع کار مناسب اند و بهترین راه حل برای کاهش هزینه ها هستند. در صورت نیاز، رزولوشن WXGA یک گزینه صفحه عریض خوبی محسوب می شود.در صورتی که شما نقشه کشی، عکس های دیجیتال، صفحات گسترده پیچیده اکسل یا سایر تصاویر با جزئیات بالا یا فنی را نمایش می دهید،احتمالا به پروژکتوری با رزولوشن SXGA+ یا بالاتر برای ایجاد تصاویر قابل قبول مورد نظرتان احتیاج خواهید داشت .

عمر لامپ

نکته مهمی که باید بدانید این است که قلب پروژکتور، لامپ آن است که بر حسب ساعت بیان می‎شود و گران ترین قطعه‎ی مصرفی آن محسوب می‎شود.در نتیجه  ویژگی مهمی است که باید حتما به آن توجه کنید تا به این زودی‌ها به فکر تعویض حیاتی‌ترین قطعه ویدئوپروژکتور خود نباشید!امروزه عمر لامپ پروژکتور ها به بیش از ۲ هزار ساعت می رسد که این معیار بستگی به نوع لامپ و تکنولوژی آن دارند.شایان ذکر است که نسل جدید پروژکتورها، ساختاری بدون لامپ جیوه‎ای دارند و از تکنولوژی ترکیبی LED و لیزر برای پردازش تصویر استفاده می‌کنند. گفته می‎شود که این تکنولوژی عمر مفید دستگاه را از ۴ هزار ساعت به ۲۰ هزار ساعت نیز افزایش می‌دهد.

فناوری LCD

به طور کلی دیتا پروژکتورها از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته LCD، DLP و LCOS تقسیم شده و از لحاظ نوع لامپ در دو گروه جیوه‎ای و LED قرار می‎گیرند. فناوری LCD ویژگی دیگری است که برای عملکردهای گوناگونی که یک پروژکتور در کلاس درس ملزم به  انجام است، بهتر در نظر گرفته شده است .(اما در عین جال برخی از ویدئو پروژکتورهایی که از قابلیت DLP هم برخوردارند نیز بسیار مناسب محیط های آموزشی می باشند.)

به چه اتصالی نیاز داریم؟

hdmi-displayport-dvi-vga-

hdmi-displayport-dvi-vga-

در مورد ورودی‎های تصویر ویدئو پروژکتور ها جز مدل‎های سطح بالا و حرفه‎ای کم و بیش گزینه‎های مشابه ای دارند:
پورت VGA که متداول‎ترین است، پورت composite، پورت component، پورت HDMI که به سرعت در حال گسترش است و گاهی اوقات S-Video.
VGA که همیشه بر ویدئو پروژکتورها بوده و چون به طور گسترده‎ای در بسیاری از سیستم‎های AV موجود استفاده می‎شود، به عنوان یک گزینه باقی می‎ماند و فعلا قابل حذف کردن نیست. HDMI برای الان و دراینده نزدیک رابط اصلی است که باید به دنبال ان باشید. اکثر کامپیوترها را اگر خروجی HDMI نداشته باشند می توان با آداپتورهای خارجی غیرفعال به HDMI متصل نمود. بنابراین در درجه اول به دنبال HDMI بگردید. در برخی موارد، ویدئو پروژکتور به جای ورودی HDMI ورودی DVI یا DisplayPort دارد. تا زمانی که شما نخواهید ۴K را از طریق آن انتقال دهید، امکان اتصال کابل HDMI به این ورودی ها بازهم با استفاده از یک آداپتور خارجی غیرفعال و یا کابل وجود دارد.

نتیجه گیری 

تهیه و خرید یک ویدئو پروژکتور خوب و مناسب جهت آموزش ، بستگی به عوامل و شرایط مختلفی دارد، اما بیش از چیز شما باید نیاز و نوع استفاده از دستگاه را مد نظر قرار داده و  هم چنین حداقل فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده که بستگی به اندازه کلاس دارد را قبل از خرید محاسبه کنید.

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط: 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *