۸ نکته برای استفاده موثرتر از زمان

مقاله «۸ نکته برای استفاده موثر تر از زمان» به نکاتی اساسی و بسیار مهم اشاره دارد. از ویژگی مطالعه این مقاله درج پیوندهای مفید به مباحث و نکات اصلی مقاله است.با ما همراه باشید

اگر تا به حال فکر کرده باشید که ساعت کافی در روز وجود ندارد و یا در تعجب هستید که چرا به اهداف بلند مدت خود نمی رسید، ممکن است بتوانید از طریق  یادگیری تعدای راهکار که بر استفاده بهتر از وقت تان تمرکز دارد، بهره ببرید. در اینجا هشت نکته برای بیشترین استفاده از روزتان،معرفی می شود.

وقت را غنیمت دان آن قدر که بتوانی    حاصل از حیات ای جان این دم است تا دانی  (حافظ)

۱- دلایل تان را برای تعلل در انجام کار مشخص کنید

برای برخی از افراد، برنامه ریزی بیش از حد، دلیل همیشگی ناتمام باقی ماندن کارهای خاص است. با این حال، تعلل در انجام کار(اهمال کاری) نیز نقش کلیدی در بسیاری از موارد ایفا می کند. اگر شما می دانید که،خرابکاری بواسطه نشستن در پای تلویزیون و در هنگامی که شما به خودتان قول شروع انجام یک کار در یک پروژه بزرگ را  داده اید، است، در نتیجه یک نگاهی انتقادی به این نکته داشته باشید که چرا ممکن است از اهدافی که به ارزش آن واقف هستید،دوری می کنید.برای مثال،ممکن است ترس از شکست داشته باشید، و یا ممکن است اهدافی تعیین کرده باشید که واقعا مورد علاقه شخص دیگری است. درک اینکه چرا شما تعلل دارید می تواند به نگرانی اساسی  و از میان برداشتن موانع برای استفاده موثر از وقت تان کمک نماید.

چند مقاله مرتبط در مورد تعلل در کار یا اهمال کاری  : +++

۲- فهرستی را تهیه کنید

داشتن یک فهرست “انجام کارها” یا ( TO Do List) برای روز یا هفته، مزایای گسترده ای دارد. مرحله اول، در صورتی که شما فهرست را در یک مکان مشخص قرار دهید،این فهرست به عنوان یک یادآوری مفید از مواردی که ممکن است از ذهن شما برود،عمل می کند. در مرحله دوم، فهرستی از کارهای خانه و سایر کارها تهیه کنید؛داشتن فهرست به شما این اطمینان را  می دهد که همیشه برای وقت های آزادتان می خواهید کار مفیدی انجام دهید.این فهرست هم چنین می تواند به شما را در تقسیم کردن کارهای پیچیده (مانند دکوراسیون دوباره و  یا برنامه ریزی یک سفر) به  کارهای کوچکتر، اهداف قابل هضم تر که انجام رساندن آن به صورت مرحله به مرحله آسان تر است، کمک نماید. به عنوان یک امتیاز، مغز از طریق یک فهرست می تواند، اطلاعات را راحت تر پردازش نماید.

چند مقاله مرتبط در مورد فهرست انجام کارها : +++

فهرست انجام کارها
فهرست انجام کارها

۳- پربارترین زمان روزتان را شناسایی کنید

در حالی که سحر خیز بودن ،هم از لحاظ اجتماعی قابل قبول تر است و شاید برای بدن شما بهتر باشد، با این وجود ممکن است متوجه شوید که هیچ یک از اوقات صبح در شما احساس انرژی یا پربار بودن را ایجاد نمی کند. به زمان هایی فکر کنید که انگیزه و تمرکز بیشتری دارید و  از آن زمان برای انجام کارهایی که به بیشترین تمرکز و عزم نیازمند هستند اختصاص دهید و انجام کارهای کم اهمیت تر  را به سایر اوقات روز اختصاص دهید.به عنوان مثال، اگر شما در اوایل شب سرحال تر هستید،از آن زمان برای تکمیل تجزیه و تحلیل دقیق امور مالی تان اختصاص دهید و ساعت های  خواب آلود اواسط بعد از ظهر تان را به شستن لباس اختصاص دهید. این رویکرد برای سازماندهی زمان تان در بدست آوردن سریع تر بهترین نتایج کمک می نماید

چند مقاله مرتبط در مورد استفاده از پربارترین زمان روز : +++

 

تعلل در انجام کار
تعلل در انجام کار

۴- راهی برای از بین بردن حواس پرتی پیدا کنید

هنگامی که شما در خانه مطالعه یا کار می کنید،از بین بردن حواس پرتی امری ضروری است. اگر شما متهم به باز کردن فیس بوک و  مرور سایت برای هر چند دقیقه یکبار هستید، در نظر داشته باشید که فقط با قطع اتصال اینترنت برای مدت یک جلسه کار کامل، اقدام نمایید. در همین حال، اگر تلفن شما عامل اصلی حواس پرتی تان است قاطعانه تلفن را در  اتاق دیگری قرار دهید.وقتی که علت حواس پرتی شما، سایر افراد باشند،به طور سنجیده اما محکم برایشان توضیح دهید که برای مدتی به تمرکز نیاز دارید،اما امکان صحبت کردن برای بعد وجود دارد.

چند مقاله مرتبط درباره از بین بردن حواس پرتی: +++

۵- اوقات استراحت تان را عاقلانه سپری کنید

بخشی از  استفاده موثر از زمان،بستگی به این دارد که بدانید چه وقت و چگونه ریلکس باشید، پی  علاقه و سرگرمی هایی بروید که به شما احساس آرامش، شادابی و شور و اشتیاق دهد. سعی کنید فعالیت های بیهوده ای که واقعا لذت می برید را (مانند تماشای برنامه هایی که واقعا شما را سرگرم نمی کند یا وقت گذراندن با افرادی که به شما احساس ارزشمند بودن نمی دهند را خاتمه بدهید)، در عوض بر روی چیزهایی که عاشق آن هستید، تمرکز کنید.برای برخی افراد، سلامت روان، با گذراندن وقت با یک حیوان خانگی بسیار بهبود می یابد، این در حالی است سلامت روان برای سایر افراد با شنا رفتن، دوش گرم گرفتن و یا ماساژ درمانی بهبود می یابد.

۶- قبل از رفتن به سراغ کار دیگری، یک کار را تمام کنید

تمرکز بر روی کار
تمرکز بر روی کار

تحقیقات بر روی تمرکز و توجه نشان می دهد که افراد، اختصاص دادن توجه کامل خود را به یک مورد جدید در فهرست ” انجام کارها “ی خود  آن هم در صورتی که تکالیف و وظایف قبلی شان را هنوز انجام نداده باشند سخت تر قلمداد می کنند.به تکمیل فعالیت های فعلی خود قبل از حرکت به سمت فعالیت دیگر متعهد باشید.

چند مقاله مرتبط درباره داشتن تمرکز بر روی کار : +++

۷- از یک تقویم آنلاین و یا سازمان دهنده(organizer) استفاده کنید

هنگامی که زمان سازمان دهی کردن وقت تان فرا می رسد، تقویم آنلاین یک دارایی فوق العاده محسوب می شود.آن ها می توانند مرور گسترده ای از روز یا هفته تان را نشان دهند،زمان های وقت آزادتان را تشخیص دهند تا در طول آن مدت شما بتوانید کارهای مهم و یا انجام ملاقات های اجتماعی تان را بگنجانید.بیشتر تقویم های آنلاین نیز  پیغام یادآوری را به تلفن یا ایمیل شما ارسال می کنند، این اطمینان را به شما می دهند تا وقت تان را با فراموش کردن وقت دکتر و یا نوبت آرایشگاه که به برنامه ریزی دوباره نیاز  دارد،به هدر ندهید.

معرفی واندرلیست : Wunderlist یک نرم افزار Task-manager  و برنامه مدیریت قوی امور است که  به راحتی می توانید با آن کارهای روزمره خود را مدیریت کنید برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار خواندن این مقالات را پیشنهاد می کنیم: ++

+ +  Online Calendar Planner & Diary

۸- مراقبت بدنتان باشید

مراقبت از بدن
مراقبت از بدن

در نهایت، در ازای تمام کوشش هایی که برای بهترین استفاده از وقت تان انجام می دهید، فراموش نکنید که انجام این کارها در صورتی که بدن شما خسته باشد یا تغذیه نامناسبی داشته باشید، غیر ممکن خواهد بود.خصوصا مطالعات در خصوص عملکرد کار (work performance) نشان می دهد، افرادی که کمتر از شش ساعت خواب دارند،خیلی کندتر کار می کنند و بیشتر مستعد خطا کردن هستند.در ضمن، پایبند بودن به یک برنامه رژیم غذایی سالم و به طور منظم دنبال ورزشی که از انجام آن لذت می برید را گرفتن، نیز به احساس نسبتا خوب شما برای استفاده موثر از روزتان کمک می نماید.

چند مقاله مرتبط در مورد مراقبت از بدن:+++

منبع:+

مترجم: حبیب الماسیان

ترجمه: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *