نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ دیتا پروژکتور

نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ دیتا پروژکتور

نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ دیتا پروژکتور

یکی از گران قیمت ترین قطعات پروژکتور، و یکی از مواردی که در طول عمر پروژکتور احتمالا به تعویض نیاز پیدا می کند لامپ است.
از آنجایی که این لامپ ها گران هستند ؛ عاقلانه است تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کنید که تا جایی که ممکن است از لامپ پروژکتورتان بیشترین استفاده را ببرید.
موارد زیر فهرستی از مواردی است که می توانید به کار ببرید تا مطمئن شوید که بیشترین کارایی را از عمر لامپ پروژکتور بدست می آورید.

نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ دیتا پروژکتور

یکی از ساده ترین روشها برای افزایش تعداد ساعات کار لامپ پروژکتور، این است که درصورت امکان ،پروژکتور را در حالت اقتصادی یا صرفه جویی قرار دهید. منظور این است که لامپ برای مدت طولانی تری در وضعیت درخشندگی کمتر کار می کند. در صورت نمایش تصویر ، پرواضح است که حالت صرفه جویی ، باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.

شکسته شدن لامپ

شکسته شدن لامپ

علت شکسته شدن لامپ ویدئو پروژکتور 

  • لامپ هایی که قبل از تعداد ساعات پیشنهادی خراب می شوند، معمولا به نحوی تحت تاثیر فشار دما قرار گرفته اند. وقتی که پروژکتورتان را در سینمای خانگی ؛کلاس درس و یا اتاق هیئت مدیره نصب می کنید مطمئن باشید که فضای فراوانی بین فن های خنک کننده پروژکتور با انواع سقف ها ،دیوارها ؛ یا قسمت های محصور وجود داشته باشد. به طور معمول ۶۰ سانتیمتر مقدار خوبی برای فضای تهویه است تا ازگرم شدن بیش از حد لامپ ها جلوگیری کند.
  •  زمانی که پروژکتور  را روشن می کنید، حداقل پنج دقیقه قبل از خاموش شدن آن صبر کنید تا  فن دستگاه را به درستی خنک شود. بعد از خنک شدن  فن پروژکتور می توایند آن را از برق کشیده و در محل مورد نظر نگهداری کنید.
  • بخاطر داشته باشید که ( در برخی از مدلهای قدیمی تر) همیشه قبل از خاموش کردن پروژکتور وکشیدن آن ازبرق، اجازه بدهید که پروژکتور ها به طور کافی خنک شوند. حتی در صورتیکه از لامپ پروژکتور هم استفاده نکرده اید ، باز هم خیلی داغ هستند، بنابراین فن های پروژکتور باید برای خنک کردن کافی لامپ همچنان کار کنند. در صورتیکه کابل را از پریز قطع کنید ،فن های پروژکتور دیگر فاقد برق هستند و کار نمی کنند ، بنابراین لامپ ها برای مدت طولانی تر داغ باقی می مانند. این باعث کوتاهی عمر لامپ می شود.
  • مسیر دریچه ورودی و خروجی هوا را مسدود نکنی و نیز نباید کاغذها را روی پروژکتور یا در مسیر تهویه دستگاه قرار دهید.
  • باید سعی کنید که تا زمان خنک شدن درست لامپ همان طور که دربالا به آن اشاره شد ، از حرکت دادن پروژکتوراجتناب کنید، وقتی که لامپ پروژکتور داغ تر می شود ، رشته های لامپ آسیب پذیرتر می شود ، بنابراین هر کاری که می خواهید انجام دهید تا این سطح ارتعاش لامپ دست کم به حداقل برسد.
  • اگر بارها پروژکتور را روشن و خاموش می کنید،این کار هم می تواند عمر لامپ را کم کند.هنگامی که برق پروژکتور روشن است موجی از انرژی از بالاست(ballast) پروژکتور به سمت لامپ هدایت می شود. تکرار این کار باعث آسیب زدن به رشته لامپ می شود.
  • همانطور که در بخش تمیز کردن فیلتر و نگهداری شرح داده شد ، تمیز نگه داشتن فیلترها باعث به جریان افتادن هوا در اطراف پروژکتور می شود. همچنین باعث خنک نگه داشتن لامپ برای اجتناب از فشار دما می شود. بعضی از لامپ های پروژکتور دارای فیلترهای از قبل نصب شده می باشند که درست مثل فیلترهای معمولی پروژکتورها باید به طور مرتب تمیز و نگهداری شوند.
  •  در بسیاری از مواقع در پایان عمر لامپ پروژکتورها، به علت عدم توجه کاربران به آلارم یا هشدار دستگاه، لامپ در داخل ویدئو پروژکتور می ترکد. لازم به ذکر است ترکیدگی لامپ باعث آسیب رساندن به سایر قطعات داخلی پروژکتور می گردد.

شایان ذکر است که تمیز نگه داشتن فیلتر ویدئو پروژکتور نقش مهمی در خنک نگه داشتن لامپ دستگاه و در نتیجه کاهش دمای داخلی دارد و تمیز کردن منظم آن ها را می طلبد. جهت مطالعه مقاله «تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور »  می توانید بر روی لینک مقاله کلیک کنید.

 

تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *