نقد و بررسی پروژکتورهای ۴k

به قول جیمز باند در کازینو رویال : پروژکتورهای ۴K داریم تا ۴K !

(این جمله بالا ) به این دلیل است که،برخی از پروژکتورها دارای رزولوشن (وضوح تصویر) واقعی ۴K هستند و ازطرفی پروژکتورهایی هستند که (تنها) قادر به پذیرش محتوای ۴K می باشند و از تکنیک هایی برای بهبود نتایج حاصله از پروژکتورهای ۲K استفاده می کنند.

تعریف رزولوشن ۴K

۴کی (به انگلیسی: ۴K) واژه ای است که برای تعریف تعداد رزولوشن یا وضوح تصویری که حداقل ۴ برابر بزرگتر از حد متعارف رزولوشن Full HD  با ابعاد ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰  پیکسل است ، به کار می رود.

این بخش به فهرست پروژکتورهایی می پردازد که شامل هر دو نوع هستند،یعنی پروژکتورهایی با تراشه ها / پانل های واقعی ۴K و آن دسته از پروژکتورهایی که ۲K  هستند و محتوای ۴K را  پذیرفته ،اما  از تکنیک هایی برای پخش بر روی صفحه نمایش استفاده می کنند که وضوح تصویر بالاتر از ۲K دارند.این یعنی که ما پروژکتورهایی که از تکنیک pixel shifting ، مانند، مدل های حال حاضر پروژکتورهای سینمای خانگی مانند  JVC و پروژکتورهای سینمای خانگی اپسون و پروژکتورهای تجاری هستند را مد نظر قرار می دهیم .هم چنین این فهرست شامل بعضی از پروژکتورهایی می گردد که به زودی عرضه می شود و از تراشه دی ال پی  بالای۲K پشتیبانی نموده،که واقعا با یک تراشه ۴ مگاپیکسلی با  تکنیک pixel shifting ،طبق استاندارد ۴K UHD می باشند.

رزولوشن ۴K واقعی، ۸ مگاپیکسلی است، این تراشه های۴K UHD تراشه های ۴ مگاپیکسلی هستند اما درخشانی دو برابری با استفاده از تکنیک pixel shifting جهت ارائه ۸ مگاپیکسل، برای ادعا ۴K بودنش شان عرضه می کنند.در مقام مقایسه، پروژکتورهای ۱۰۸۰p مانند JVCs و Epsons تنها  ۴ مگاپیکسل داده  نه ۸ مگاپیکسل پخش می کنند.

sonys-vpl-hw300es

sonys-vpl-hw300es

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ویدئو پروژکتور سونی مدل VPL-HW300ES ، از آن دسته پروژکتورهایی است که دارای رزولوشن واقعی ۴K  هستند

دوره پروژکتورهای ۴K حقیقتا تازه در حال پیشرفت است. در حال حاضر تعدادمحدودی پروژکتور وجود دارد که از رزولوشن ۴K واقعی برخوردارند و شمار دیگر تنها می توانند محتوای ۴K را قبول و پردازش کنند. ممکن است در حال حاضر تعداد این پروژکتورها کم باشند، اما تا سال ۲۰۱۸، پروژکتورهایی که محتوای ۴K را قبول می کنند و یا رزولوشن ۴K واقعی را پخش می کنند،به مراتب رایج تر گردیده و قیمت آن ها به طور چشمگیری افت پیدا خواهد نمود.

تا این تاریخ (۲۰۱۶/۱) چهار گروه مختلف از پروژکتورهایی که مدعی داشتن رزولوشن ۴K هستند، وجود دارد.

True 4K Projectors

پروژکتورهای ۴Kواقعی کمی وجود دارند و تعدادی اندکی پروژکتور “۳K” خواهند بود که مدعین ۴K بودن هستند و از  تکنیک های pixel shifting استفاده می کنند و در حال حاضر پروژکتورهای۱۰۸۰p) 2K) وجود دارند که از تکنیک های pixel shifting استفاده می کنند و می توانند محتوای ۴Kرا پذیرش کنند.

پروژکتورهای برخوردار از ۴K  واقعی بسیار نادر هستند. تا این زمان، تنها پروژکتور سونی است که رزولوشن  ۴K  واقعی را برای سینمای خانگی عرضه می کند و این در حالی است که سونی و کانن مدل هایی جهت عرضه برای کسب و کار / آموزش دارند. توجه داشته باشید، که هر دو دارای تکنولوژی  LCOS می باشند.

آن دسته از پروژکتورهایی از رزولوشن  ۴K واقعی برخوردارند که اساسا از ۸ مگاپیکسل (اعم از  DLP، ۳LCD یا LCOS ) استفاده می کنند .این پروژکتورها دارای کوچکترین اندازه پیکسل هستند و در نتیجه می توانند حداکثر رزولوشن را فراهم کنند.

sony-vw5000-300x225
sony-vw5000-300×225

پروژکتورهای ۲K Pixel shifting از رزولوشن ۱۰۸۰p یا روش های ۲ مگاپیکسل (panels/chips) استفاده می کنند.ساختار پیکسل بسیار بزرگتر است- یعنی این که هر پیکسل ۴ برابر اندازه یک ۴K واقعی است. هر پیکسل بعد از  شیفت به صورت مورب توسط نصف یک پیکسل، دو برابر درخشانی پیدا می کنند، بنابراین می توانند جزئیات بیشتری از محتوای ۴K رابدون pixel shifting جبران نمایند. اما با توجه به اندازه پیکسل، من آنها را به عنوان دستگاه های دارای رزولوشن ۴K واقعی نمی دانم. آن ها به این روش می توانند بازاریابی کنند اما در صورتی که شما خطوط ریز در تصویر تان داشته باشید – با محتوای ۴K ، قادرید تفاوت زیاد را مشاهده کنید.

این دسته از پروژکتورها با pixel shifting  ادعای “۴K space”  دارند و توانایی شان در پذیرش محتوای ۴K  است، نه در برطرف کردن کامل آن.

پروژکتورهایی با ۳K Pixel Shifting : این گروه سوم ،رزولوشن بالاتری نسبت به  “۲K pixel shifters” دارند. من درباره آن دسته از پروژکتورهایی که دارای تراشه DLP  چهار مگاپیکسلی جدید TI  هستند،صحبت می کنم. با دقت این جمله من را بخوانید – ما داریم درباره  ۴مگاپیکسل صحبت می کنیم نه رزولوشن ۴K. رزولوشن ۴K به صورت ۸ مگاپیکسلی (۳۸۴۰ × ۲۱۶۰ یا مشابه) آن است. این رزولوشنی که من مشخصات آن را هنوز ندارم –کار کردنش به صورت پروژکتور ۳K است.

TI Chip
TI Chip

تراشه جدید TI از قابلیتpixel shifting برخوردار است،به طوری که این تراشه در پروژکتورهای جدیدی که استفاده می کنند، قرار خواهد گرفت.به طور قریب وقتی که نوبت به رزولوشن می رسد نیمه راه ۲K pixel shifters ، و پروژکتورهای ۴K واقعی است.

جریان از این قرار است که استاندارد UHD 4K تراشه  TI  را به عنوان ۴K حساب می کند. استدلال براساس قابلیت آدرس دهی یا addressability است ، هر چند که رزولوشن نمی باشد. از آنجایی که این تراشه دارای  ۴ میلیون پیکسل است و هر کدام، یک بار درخشانی دارند ، آنوقت ، احتمالا با داده متفاوت، که ۸ میلیون قابلیت آدرس دهی دارد و به همان تعدادی است که یک  تراشه ۴K واقعی با هر  پیکسل درخشان تنها در یک مرحله دارد. shifts  شده و درخشانی دوباره پیدا می کند.

خوب، تا این جایش را متوجه شدیم، اما هنوز، پیکسل دو برابر اندازه می باشد، و آنها در حال هم پوشانیاند، یعنی این که آن ها نمی توانند از پس جزئیات زیاد برآیند.

در نهایتدسته چهارم ، پروژکتورهای “۴K” است که هنوز تولید نشده اند. اساسا پروژکتورهایی دیگری (در این گروه )خواهند بود که با استفاده ۱۰۸۰p یا مجموعه تراشه WUXGA (اما بدون pixel shifting )، قابلیت اضافه ای برای دریافت محتوا ، سرکار داشتن و پخش ۴K در بهترین حالتی که می توانند،داشته باشند،دارند و درست مثل پروژکتورهای با کیفیت ۷۲۰p  هستند که می توانند محتوای ۱۰۸۰p را پخش نمایند.

قیمت پروژکتورهای ۴K

در ژانویه سال ۲۰۱۶، تعداد کمی پروژکتور های ۴K جهت عرضه وجود دارد. ارزان قیمت ترین آن ها در بخش سینمای خانگی، دارای لیست قیمتی از ۹۹۹۹ دلار بود که ( در آن زمان )، گران ترین آن ها(که دست کم یک پروژکتور سینمای خانگی باشد ) ۶۰،۰۰۰ دلار است.

در  بخش پروژکتورهای تجاری / آموزشی / کسب و کار، قیمت ها حتی از ابتدا بالاتر هستند. به عنوان مثال تنها پروژکتور ۴K شرکت کانن ۵۴،۹۹۰ دلار می باشد. البته سونی هم چند مدل داشت که در نتیجه قیمت ها به محدوده ۲۰ هزار دلار پایین آمده است. البته در طول چند سال آینده ما باید به مراتب شاهد عرضه بیشتر  پروژکتورهای۴K باشیم، و این موضوع باعث کاهش قابل توجه قیمت ها خواهد شد.

“Pixel shifting 4K projectors” برای بازار سینمای خانگی از ۴۰۰۰ دلار ، برای ارزان ترین قیمت پروژکتور JVC شروع شده و به ۸ هزار دلار برای پروژکتورهای لیزری اپسون مدل LS10000 می رسد.

در حال حاضر ،قیمتی در زمان نوشتن این مقاله برای اولین پروژکتورهای ۴ مگاپیکسلی وجود ندارد، اولین آن ها برای عرضه به احتمال زیاد پروژکتور Optoma  باشدکه ، انتظار می رود که در سال ژانویه  ۲۰۱۶ عرضه شوند.

نتیجه گیری

شاید مهم ترین پیام ، اولین  پیام بود. اگر شما به بهترین وضوح تصویر نیاز داشته باشید ،آنوقت دارید درباره پروژکتورهای  ۴K واقعی صحبت می کنید –  پروژکتوری درحدود ۸ میلیون پیکسل جداگانه، که صفحه نمایش شما را با نور بدون هیچ گونه همپوشانی روشن می نماید.

تعداد زیادی از پروژکتورها با رزولوشن ۱۰۸۰p و WUXGA تولید می شوند که قادر به پذیرش رزولوشن محتوای ۴K خواهند بود اما نحوه پردازش تصویر مهم نیست، آن چیزی که از همه مهم تر به نظر می رسد  اندازه پیکسل نسبی آن ها است. یک پیکسل ۲K (1080p)  و غیره …، هنوز در مقام مقایسه بزرگ به نظر می رسند ،و یک تراشه ۳K DLP هنوز هم  از پیکسل هایی که ۲برابر پیکسل های یک پروژکتور ۴K هستند، استفاده می کنند.

پروژکتورهای 4k
پروژکتورهای ۴k

نیاز به پروژکتورهای ۴K وجود دارد.(به طور مثال ) در خانه، با یک پروژکتور ۴K واقعی، می توانید بالاخره آنقدر نزدیک صفحه نمایش بنشینید تا واقعا غرق تصاویر شده و شاهد تصاویر زنده باشید. برای سایر کاربردها، این رزولوشن می تواند در ارائه هر چیزی که نیاز به جزئیات زیاد، تفسیر داشته و نیز تصاویر مهندسی، عکس های ماهواره ای … ،کمک نماید.

زمان حضور پروژکتورهای ۴K فرا رسیده است !

اخبار مختلف در مورد پروژکتورهای ۴K

منبع +

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

https://telegram.me/imenpardazesh

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *