میکروسکوپ دیجیتال (digital microscope) چیست؟

میکروسکوپ دیجیتال (digital microscope) چیست؟

میکروسکوپ دیجیتال (digital microscope) چیست؟

یک میکروسکوپ دیجیتال، میکروسکوپی است که دارای یک دوربین دیجیتال کوچک (cmos) است و به یک رایانه متصل می‎شود. تصاویری که از طریق چشمی میکروسکوپ دیده می‎شوند، می‎توانند بر روی نمایشگر رایانه به نمایش درآیند و بر روی هارد دیسک در قالب یک تصویر (در فرمت‎های متفاوت) یا بعنوان ویدئو یا ویدئو timelapse (فیلمبرداری فرآیندهای طولانی در زمان کوتاه) ذخیره شوند.

 

میکروسکوپ دیجیتال/ digital microscope

میکروسکوپ دیجیتال/ digital microscope

 

 

 

میکروسکوپ های دیجیتال به طور گسترده ای در صنعت و پژوهش مورد استفاده قرار می گیرند، به طور مثال :

 • در گالری های هنری جهت بازسازی اثر
 • در صنعت نساجی برای بررسی کیفیت بافت
 • مورد استفاده دانشمندان (متخصصین حشره شناسی، دیرینه شناسی، زیست‌شناسان دریایی و سایرین) در آزمایشگاه‌ها و در زمینه کارگاه‌های مهندسی جهت بررسی قالب و بردهای مدار چاپی (PC)
 • توسط باغداران برای شناسایی حشرات و امراض گیاهی
 • در امر مبارزه با آفات
 • کار با پرینترها برای بررسی کیفیت چاپ
 • در تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی و شناسایی اسناد جعلی
 • توسط دامپزشکان برای شناسایی و حذف موجودات کوچکی مانند کنه
 • توسط آرایشگران برای شناسایی مشکلات پوستی و همچنین در خالکوبی ظریف
 • توسط شنوایی‌سنجان جهت بررسی داخل گوش
 • توسط دندانپزشکان جهت بررسی دندان

مزیت‌های میکروسکوپ‌های دیجیتال نسبت به میکروسکوپ‌های معمولی

محققان و پژوهشگران علم و صنعت در خصوص میکروسکوپ های دیجیتال، مزایای بی‌شماری را برای میکروسکوپ‌های معمولی برشمرده‌اند. در وهله اول اینکه، برای بررسی دقیق می‌توان تصاویر را ذخیره یا چاپ نمود.
علاوه بر این، زمانی که تصاویر از طریق میکروسکوپ دیجیتال دیده می‌شوند می‌توان بر روی صفحه کامپیوتر با استفاده از تکنولوژی وب آن تصویر را به طور همزمان به چند نفر در مکانهای مختلف جهت بررسی تصویر نشان داد.
همچنین این میکروسکوپ ها فوایدی برای معلمان و اساتید دارد. تمام کلاس درس می‌توانند به طور همزمان در هنگامی که دوربین به یک کامپیوتر و دیتا پروژکتور/ تخته هوشمند متصل است به تماشای نمونه آزمایش بنشینند. این امر موجب صرفه جویی در زمان گشته و مارا از اینکه همه دانش‌آموزان می‌توانند آن نمونه را مشاهده کنند، مطمون می‌سازد. تصاویر را می‌توان برای استفاده‌های بعدی ذخیره کرد و همچنین با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، می‌توان اندازه گیری نموده و در طول زمان تغییرات را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

انواع میکروسکوپ دیجیتال

برخی از میکروسکوپ دیجیتال قابل حمل هستند و به راحتی در دست جای می‌گیرند. سایر میکروسکوپ‌های دیجیتال در واقع همان میکروسکوپ‌های معمولی هستند که دارای یک دوربین دیجیتال در محل چشمی می‌باشند. چنین میکروسکوپ‎هایی محدودیت‎های مشابهی با میکروسکوپ‎های معمولی دارند بدین صورت که آن‌ها ثابت هستند، البته کیفیت تصویر بهتری دارند.
یک میکروسکوپ معمولی را می توان به سادگی با افزودن چشمی دیجیتال تبدیل به یک میکروسکوپ دیجیتال کرد. چشمی دیجیتال شامل یک دوربین کوچک دیجیتالی است که جایگزین چشمی استاندارد میکروسکوپ می‌گردد و سپس از طریق USB به رایانه متصل می‌گردد.
با این وجود محبوب‌ترین میکروسکوپ‌های دیجیتال در انواع مدل‌های قابل حمل، موجود است که می توان میکروسکوپ را به  زیرزمین یا طبقات کارخانه به همراه یک لپ‌تاپ یا مانند موبایل‌های Proscope مدل iPad جابجا کرد.

proscope mobile

 

مدل پروسکوپ (Proscope Mobile) برای استفاده با iPad ،iPhone ،iPod لمسی طراحی شده است. می‌توان اپلیکیشن‌هایی را برای استفاده با این میکروسکوپ دیجیتال دانلود کرد. مدل Proscope HR از لنزهای قابل تعویض با بزرگنمایی ۴۰۰x استفاده می‌کند.
یکی از میکروسکوپ‌های دیجیتال مناسب آموزش ، مدل ViTiny است که دارای حافظه جانبی می‎باشد. بدون شک جایگزینی برای میکروسکوپ های سنتی و یا مبتنی بر USB است، مدارسی که به دنبال یک مدل قابل‌حمل و جایگزین دیجیتالی برای ذره‌بین سنتی هستند. میکروسکوپ ViTin را راحت و سرگرم‌کننده برای دانش‌آموزان می‌دانند. این مدل تا ۲۰ تصویر را ذخیره می‌کند،شما بعدا می‌توانید تصاویر را به رایانه‌ای منتقل کنید.

میکروسکوپ دیجیتال ویژه، شامل مدل‌های پلاروید و فلورسنت (UV)  می‌باشند. میکروسکوپ پلاروید مناسب کار با سطوح براق مانند طلا و جواهر، فلز و برد مدار چاپی می باشد.
سایر میکروسکوپ های دیجیتال کاربردهای خاصی از جمله در دندانپزشکی دنتیسکوپ‎ها (dentiscopes)، شنوایی‌سنجی اییرسکوپ‎ها (earscopes) و چشم‎پزشکی (iriscopes) دارند. این چنین ابزارهای پزشکی با میکروسکوپ دیجیتال اصلی برای اهداف خاص سازگاری دارند.

میکروسکوپ های دیجیتال dino-lite

میکروسکوپ های دیجیتال dino-lite

 

میکروسکوپ های دیجیتال دینولایت ویژه کاربردهای پزشکی

میکروسکوپ های دیجیتال دینولایت ویژه کاربردهای پزشکی

 

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *