معرفی تکنولوژی منحصر به فرد SXRD سونی جهت پخش تصاویر Ultra-HD 4K

ویدئو پروژکتورها در حالت کلی دارای سه نوع تکنولوژی تولید تصویر هستند: DLP، ۳LCD و LCOS در این بین LCOS یک تکنولوژی است که از ترکیب دو تکنولوژی دیگر بوجود آمده است. به طور مثال شرکت سونی در ساخت ویدئو پروژکتور مدل SONY VPL-HW40ES از تکنولوژی LCOS بهره برده است و آن را با آخرین مدل تکنولوژی منحصر به فرد خودش، SXRD همراه کرده است. با استفاده از این تکنولوژی که منحصرا در اختیار سونی است، صفحه های سیلیکونی بازتابنده نور، تصاویری با کیفیت و کنتراست بسیار بالا تولید می کند؛ کنتراستی بالاتر از پروژکتورهای DLP و ۳LCD و حتی تلوزیون های پلاسما. این تکنولوژی در پروژکتورهای پیشرو سونی مانند VW500ES سونی نیز به کار رفته است که در ادمه مطلب به توضیحات بیشتر در مورد این تکنولوژی شرکت سونی می پردازیم:

تکنولوژی SXRD چیست؟ تکنولوژی SXRD محصول انحصاری شرکت Sony و روشی جدید در پخش تصاویر محسوب می شود که وضوح تصویر به مراتب بیشتری نسبت به تراشه ۲K DLP™ قبلی خود دارد. واژه SXRD مخفف Silicon X-tal Reflective Display است، به صورتی که X-tal حروف اختصاری رایج واژه Crystal می باشد. این یک رویکرد جدید به میکرو دیسپلی های کریستال مایع بازتابی (reflective liquid crystal microdisplays) است.

با این ابداع سونی، یک شکاف سلولی کریستال مایع فوق العاده نازک و یک دست، بدون هیچ گونه فضای خالی در نواحی تصویر حفظ می گردد.به دلیل وجود چنین شکاف کوچکی، تکنولوژی SXRD قادر به تولید کنتراست فوق العاده می باشد.هم چنین سونی از یک کریستال مایع نماتیک عمودی تراز (Vertically Aligned Nematic)  که  با سرعت شگفت انگیزی تغییر وضعیت می دهد، استفاده می نماید. VAN میکرو دیسپلی SXRD سونی را قادر می سازد تا با سرعت ۲۰۰ فریم در ثانیه اجرا گردد و لک شدن تصویر را به حداقل برساند.

وجود شکاف نازک و کریستال مایع VAN، به تکنولوژی SXRD سونی این امکان را می دهد تا تصاویر بسیار باکیفیت تر از پروژکتورهای DLP را به نمایش بگذارد .هم چنین سونی برای عمر طولانی تر ، یک لایه تراز فوق العاده با ثبات (ultra-stable inorganic alignment layer)را به کار گرفته است. و برخلاف پانل های LCOS معمولی، که تولید دشواری دارند، پانل SXRD از یک فرایند تولیدی که مناسب امکانات مختص شرکت سونی است، استفاده می نماید.

در حال حاضر تکنولوژی SXRD در رده محصولات مصرف کنندگان سونی (Sony consumer products)، مورد تحسین قرار گرفته است که شامل نصب پروژکتورهای front ( پخش تصور از روبرو)، تلویزیون های  rear projection 70، ۶۰ و ۵۰ اینچی (که از قطر محاسبه می شود) می گردد. تمامی این محصولات از رزولوشن فول اچ دی برخوردارند. و این محصولات خانگی SXRD حتی توانسته است بالاترین امتیاز را از سوی سخت گیرترین مجلات علاقه مندان سینمای خانگی کسب نماید.

سری SRX پروژکتورهای سینمایی شرکت سونی ، از میکرو دیسپلی های SXRD حرفه ای بهره برده است که به طور کلی ۴ برابر سطح پانل های SXRD سونی می باشند.در تمام این برنامه های کاربردی، تکنولوژی SXRD تفاوت چشمگیری در عملکرد پخش تصویر از خود نشان می دهد. پانل SXRD این پروژکتورها بیش از هشت و نیم میلیون پیکسل و نیم میلیون سیلیکون در یک اینچ استفاده کرده است. هر پروژکتوری از سه عدد از این پانل ها، جداگانه برای رنگ های قرمز، سبز و آبی استفاده می نماید.

جزئیات

قبل از تکنولوژی SXRD ،هیچ پروژکتور تجاری که بتواند تصاویر را با وضوح کامل full 4K یعنی پیکسل بازتولید کند، وجود نداشت.چیزی نزدیک به نه میلیون پیکسل برای هر یک از این سه رنگ! به بیان دیگر، اگر شما یک کارت اعتباری را به یک صفحه نمایش به پهنای ۲۷ فوت قرار دهید، این کارت می بایست بیش از ۱۰۰۰ پیکسل را در بر بگیرید! پانل SXRDتوانست آنچه که دیگران بدلیل پیکسل هایی که فوق العاده کوچک هستند نتوانستند انجام دهند را به سرانجام برساند. در میکرو دیسپلی های سری SRX ، هر پیکسل فقط ۸٫۵ میکرومتر از مرکز به مرکز(center to center) اندازه دارد. که تقریبا ۱/۸  ضخامت است که  حتی شما نمی توانید آن را بدون میکروسکوپ ببینید. نتیجه این که، تراکم پیکسل فراتر از آن چیزی هست که تا قبل از آن دیده شده است.

این عکس های میکروسکوپی از سطح پانل SXRD، مقدار ۰٫۳۵ میکرومتر فاصله بین پیکسلی را نشان می دهد و بالاترین پیکسل به ۸٫۵ میکرومتر می رسد.

وضوح

با برخی از پانل های میکرو دیسپلی، تماشای ویدئو شبیه نگاه کردن از میان یک توری است. این به اصطلاح اثر «درب صفحه نمایش» یا “screen door”  بواسطه شکاف ها (gaps) یا مناطق غیر فعال بین پیکسل ها ایجاد می شود که گاهی اوقات برای مخفی کردن ترانزیستور استفاده می گردد. با این حال، تکنولوژی SXRD تمام این ترانزیستورها را در پشت سطح منعکس کننده (reflective surface) مخفی نگه می دارد . بنابراین شکاف های بین پیکسل ها تنها به ۰٫۳۵ میکرومتر کاهش می یابند. این فاصله بین پیکسل ها در هنگام پخش بر روی صفحه نمایش تقریبا نامرئی هستند.

به عنوان مثال یک نمونه از اثر “screen door” در یک بازی

کنتراست

بعضی از صفحه های نمایش میکرو، اجبار به پذیرش بین کنتراست بالا (که نیاز به یک لایه کریستال مایع ضخیم دارد) و حرکت سریع / fast motion (که از یک لایه کریستال مایع نازک بهره می برد) می باشند. پانل SXRD به هر دو این اهداف دست پیدا کرده است. بر خلاف پانل های معمول LCOS ، تکنولوژی SXRD شامل  مواد کریستال مایع Vertically Aligned Nematic برای دست یابی به کنتراست بالا می باشد . بنابراین لایه به تنهایی  نیاز به  نیمی از ضخامت را دارد. در نتیجه، نسبت کنتراست پانل میکرو دیسپلی به تنهایی، در هنگامی که با یک  conoscope * اندازه گیری می شود فراتر از  ۴۰۰۰:۱ می رسد. شما بازتولید سطح سیاه بسیار خوبی بدست می آورید و تصاویری که با حداقل اسمیر حرکت ایجاد می شوند.

ازسطح مقطع پانل. SXRD نور از بالا وارد می شود و از سطح پس زمینه سیلیکون، منعکس می گردد و از بین کریستال مایع، به سمت صفحه نمایش عبور می نماید.

ویژگی های شاخص

SONY

 

با پانل های SXRD، هدف سونی صرفا پیشرفت تدریجی نبوده است، اما به طور کامل چشم انداز پخش دیجیتالی را بازتعریف نموده است. نتیجه این کار، یک راه کاملا جدید پخش تصاویر می باشد.

لازم به توضیح است که پروژکتورهای سونی مدل :  SONY VPL-HW40ES و SONY VPL-HW45ES از تکنولوژی SXRD در پخش تصاویرشان استفاده می کنند.

توضیحات بیشتر :

*  یک conoscope ابزاری برای اندازه گیری خواص اپتیکی مواد دو شکستی (Birefringence) می باشد.

منبع: Sony

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *