مشکلات مربوط به پخش تصویر در ویدئو پروژکتور

در صورتی که در هنگام کار با ویدئو پروژکتور با مشکلی مواجه شدید، راهنمای زیر می تواند در حل مشکل و یا پیدا کردن علت آن به شما کمک کند. هم چنین مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

۱- چرا من لکه های سبز، آبی، قرمز بر روی تصویر می بینم؟

به احتمال زیاد،چیزی که مشاهده می کنید، به خاطر وجود گرد و غبار بر روی یکی از پانل های ال سی دی شماست. سعی کنید که طوری پخش تصویر را متوقف کنید (Pause) که این وضع غیرعادی به وضوح قابل مشاهده گردد ،سپس به سادگی پروژکتور خود را در هر دو جهت فوکوس کنید.

شما می ببینید که این لکه ها به شکل یک تکه پرز و یا لکه گرد و غبار هستند. برای جلوگیری از شکل گیری لکه های گرد و غبار، مهم است که سرویس و نگهداری دوره ای پروژکتور را انجام دهید. تمیز کردن ماهیانه فیلتر باعث کاهش تجمع گرد و غبار می گردد.

۲- تصویر من، مربع یا مستطیل شکل نیست بلکه، بیشترذوزنقه ای شکل است. چه چیزی باعث ذوزنقه ای شدن تصویر می شود و چگونه می توانم  تصویر را درست کنم؟

ذوزنقه ای شدن تصویر ویدئو پروژکتور

ذوزنقه ای شدن تصویر ویدئو پروژکتور

اطمینان حاصل کنید که پروژکتور به یک طرف صفحه نمایش نرفته باشید و یا به صورت زاویه دار قرار نگیرد.پروژکتور را به طور مستقیم در مقابل صفحه نمایش، در مرکز قرار دهید و اطمینان حاصل کنیدکه پروژکتور مستقیما روبروی صفحه نمایش قرار بگیرد.

اگر شکل سمت راست، تصویر شما را بهتر میتواند نشان دهد، انجام یک تنظیم کیستون (keystone) ساده یا اصلاح زاویه تصویر (در صورت وجود داشتن این امکان در پروژکتور) می توان تصویر را درست کرد.

تصحیح کیستون

تصحیح کیستون

۳- من تصحیح کیستون را انجام داده ام و تصویر من هم  بر روی صفحه نمایش چهارگوش است.  اما زمانی که پروژکتور را خاموش می کنم،تنظیمات به هم می ریزد.

منو (menu) پروژکتور را بررسی کنید. پس از انجام تنظیمات، گزینه ذخیره “Save”  را بزنید این ویژگی در اکثر پروژکتورها وجود داد.

مقاله مرتبط: قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش یا کیستون چیست؟

۴- فقط در یک طرف یا گوشه تصویرم “لرزش” عجیبی وجود دارد. این لرزش تصویر صرف نظر از منبع ورودی ام (کامپیوتر، دی وی دی، و غیره) ایجاد می شود. آیا دارد لامپ دستگاه خراب می شود.

برعکس کردن تصویر ویدئو پروژکتور

برعکس کردن تصویر ویدئو پروژکتور

یک امتحان سریع برای مشخص شدن علت این موضوع، معکوس کردن تصویر می باشد.بسیاری از پروژکتورها دارای حالتی به نام rear projection یا پخش تصویر از پشت هستند که بسته به نوع نصب دستگاه، می توان تصویر را وارونه کرد. فقط لازم است که حالت پروژکتور را از Front به rear تغییر دهید. این باعث می شود تصویر بر روی صفحه نمایش شما معکوس شود (شکل بالا). اگر  لرزش تصویر در همان محل قفل شده باقی بماند، در نتیجه احتمالا  ایراد از جانب لامپ دستگاه است چرا که لامپ به صورت فیزیکی معکوس نیست. یا این وجود، اگر لرزش از لبه های تصویر  است، به احتمال زیاد مشکل از اپتیک پروژکتور است.

مقاله مرتبط: آموزش برعکس کردن تصویر در ویدئو پروژکتورهای مختلف

۵- چرا وقتی که از یک پروژکتور “۹×۱۶” برای تماشای یک فیلم “۹×۱۶” استفاده می کنم، هنوز نوارهای سیاه را در بالا و پایین تصویر می بینم؟

دیده شدن نوار سیاه در بالا و پایین تصویر

دیده شدن نوار سیاه در بالا و پایین تصویر

پروژکتور صفحه نمایش عریض یا (wide screen) شما دارای یک پانل ال سی دی  ۹×۱۶ یا یک چیپ DLP در داخل دستگاه می باشدکه باعث تشکیل تصویر می گردد. از دهه ۱۹۵۰، هالیوود فیلم هایی در فرمت های واید اسکرین عرضه کرد. نسبت ابعاد تصویر دی وی دی های عریض یا نوارهای  VHS که تماشا می کنید بسته به دوربینی که برای فیلمبرداری از تصاویر استفاده می شود، متفاوت خواهد بود.

نسبت ابعاد تصویر های رایجی که نوارهای سیاه را در پروژکتور ۹×۱۶  نمایش می دهد شامل ۲٫۳۵:۱ (مانند فیلم های جیغ یا Scream و لورنس عربستان می باشد و برای نسبت ابعاد تصویر ۱٫۸۵:۱ می توان از (نمونه هایی مانند Ace Ventura; Pet Detective و تقریباً مشهور Almost Famous) نام برد.

مقاله مرتبط: راهنمای تنظیم رزولوشن لپ تاپ و رایانه با ویدئو پروژکتور

۶- من نویز زیادی در تصویر می بینم.در درجه اول در صحنه های تاریک تر فیلم قابل توجه هست. من دی وی دی پلیر  و کابل کشی را عوض کردم. علت چه چیز دیگه ای می تونه باشه؟

گاهی پروژکتورها (با توجه به اندازه های صفحه نمایش بزرگ) نویز را در تصویری که ناشی از تداخل و یا گراند Ground است تجدید کرده و افزایش می دهند. سعی کنید تمام ورودی ها را به پروژکتور قطع کرده و فقط پروژکتور را به پریز دیگری در خانه یا دفترتان وصل کنید. اگر شما به محض بالا آمدن صفحه پروژکتورتان نویز دیدید، احتمالا به دلیل مشکل داخلی پروژکتور شماست. اگر این طور نبود، مشکل در تنظیمات سینمای خانگی شما می باشد.

سعی کنید در حالی که پروژکتور روشن است هر بار  یک قطعه (کابل) را قطع و وصل نمایید. به مرحله ای می رسد که شما متوجه می شوید نویز تصویر در حال برگشت است. آخرین جزء ی که متصل می شود، منبع (source) آن خواهد بود. بین کابل هایی که به پروژکتور وصل می شود فاصله قرار بدهید و بهتر است در این خصوص از کابل های شیلد دار استفاده کنید،

۷- تصویر ارسال شده از کامپیوترم، هم اطلاعات را از بالا و پایین، و هم به صورت فشرده از چپ و راست نصفه و نیمه نشون می ده و یا اصلا نشون نمی ده. مشکل از چیه؟

در اغلب موارد، برای دریافت یک تصویر مطلوب، رزولوشن کامپیوتر باید با رزولوشن اصلی پروژکتور (native resolution) مطابقت داشته باشد. جهت پیکربندی رزولوشن سیگنال ویدیویی خارجی کامپیوتر، مراحل زیر را دنبال کنید:

– با استفاده از یک کابل مناسب، پروژکتور را به کامپیوتر وصل کنید و پروژکتور را قبل از کامپیوتر روشن نمایید

– اطمینان حاصل کنید که کارت گرافیک به درستی نصب شده باشد

تنظیمات در ویندوز ۷،۸ و ویستا:

بر روی دسکتاپ کلید راست کرده و رزولوشن  personalize ← display ← change display settings ←resolution را بر روی رزولوشن مناسب تنظیم کنید.

در ویندوز xp :

بر روی دسکتاپ کلید راست properties ← display ← resolution را بر روی رزولوشن درست تنظیم کنید. (باید تصویر آمده باشد، در غیر این صورت سیستم (لپ تاپ) را تعویض کنید و مراحل بالا را تکرار کنید)

جهت توضیحات بیشتر مقاله راهنمای تنظیم رزولوشن لپ تاپ و رایانه با ویدئو پروژکتور را مطالعه کنید.

۸- من یک لپ تاپ کامپک (Compaq)جدید خریدم و تصویری که پخش می شود برای صفحه نمایش بیش از حد بزرگ است،چطور می تونم تصویر را تنظیم کنم؟

لپ تاپ شما ممکن است یک کنترل جداگانه ای برای صفحه نمایش خارجی داشته باشد.در ویندوز، به قسمت Control Panel, Display رفته و بر روی Compaq, Advanced, CRT کلیک نمایید. در تنظیمات CRT، جهت مطابقت با پروژکتور ،نمایشگر را به رزولوشن ۶۰۰×۸۰۰ یا ۷۶۸×۱۰۲۴ تغییر دهید. مقاله مرتبط: (راهنمای کامل وصل کردن لپ تاپ و رایانه به ویدئو / دیتا پروژکتور)

منبع: www.projectorpeople.com

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط

راهنمای خرید پروژکتور کلاس درس – نسبت ابعاد تصویر

وقتی که تصویر کامپیوتر بر روی دیتا یا برد ارسال نمی شود

چقدر باید در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی بدانم؟

نسبت تصویر اصلی در پروژکتورهای سینمای خانگی  و سه بعدی چیست؟

در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی و سه بعدی

آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

دریافت بهترین کیفیت تصویر از ویدئو پروژکتور

صفحه نمایش ویدئو پروژکتور ،تیره،ناصاف است یا تصویر روی صفحه نمایش جا به جا می شود

آموزش برعکس کردن تصویر در ویدئو پروژکتورهای مخت

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *