مراقبت از فن و لامپ ویدئو پروژکتور

ویدئو یا دیتا پروژکتور یک دستگاه الکترونیکی پیچیده ای است که فناوری آن با فراز و نشیب های فراوانی در طی ده سال گذشته مواجه شده و رو به پیشرفت می باشد.زمانی که نوبت به بهبود فناوری می رسد، شرکت هایی که تولید کننده ویدئو پروژکتور هستند، دائما در تلاش برای شکست دادن یکدیگر از طریق کاهش هزینه ها،بالا بردن ویژگی ها و افزایش قابلیت های پروژکتورهای خود می باشند.

اما علی رغم تمام پیشرفت های صورت گرفته درفناوری پروژکتور در طی این سال ها ، اما هنوز پروژکتورها بیش از حدگرم می شوند. در واقع، نزدیک به ۹۰ درصد از پروژکتورهای موجود در بازار امروز، از لامپ های سنتی به عنوان منابع نور استفاده می کنند.منبع تغذیه این لامپ ها می توانند مقدار حرارت زیادی را تولید کنند.این لامپ ها به راحتی می توانند به دمای ۲۰۰ درجه تا ۳۰۰ درجه برسند. به دلیل  مقدار حرارت تولید شده توسط این لامپ ها، مهم است که اطراف پروژکتور خود را از خرت و پرت های اطراف خلوت کنید، به طوری که جریان هوا که به خنک کردن دستگاه کمک می کند چه در داخل و خارج ازدستگاه محدود و محصور ننماید.هنگامی که نوبت به این مرحله می رسد، یک پروژکتور دو نیاز اساسی دارد:

۱-جریان هوا برای خنک کردن دستگاه  ۲- یک منبع تغذیه پایدار

استفاده از منبع تغذیه مناسب

از بین دو شرط اصلی برای نگه داشتن یک پروژکتور در بهترین شرایط، یکی از آن ها منبع تغذیه ثابت است که آسان تر عملی می شود. هر چند که به طور کلی داشتن یک منبع تغذیه پایدار آسان است ،مطالعات اخیر حاکی از افزایش خرابی زودهنگام پروژکتورها در اثرمنبع تغذیه معیوب دارد. یک منبع تغذیه معیوب و یا ناسازگار می تواند باعث گرمای بیش از حد لامپ پروژکتور شود و در نتیجه به شدت موجب کاهش منبع تغذیه گردیده و عمر لامپ را کاهش دهد. برای حل مشکل ناپایداری برق که باعث آسیب زدن به پروژکتورمی شود، انتخاب یک وسیله جانبی است که  قبل از آسیب زدن به پروژکتور به ثبات و پایداری منبع تغذیه کمک نماید، ضروری به نظر می رسد.

انواع چند راهی و محافظ برق
انواع چند راهی و محافظ برق

خنک نگه داشتن پروژکتور و قرار دادن آن در بهترین شرایط

حرارت و رطوبت باعث آسیب رساندن به قطعات داخلی دیتا می شود
حرارت و رطوبت باعث آسیب رساندن به قطعات داخلی دیتا می شود

دومین و مهمترین عامل در نگه داشتن پروژکتور شما در بهترین وضعیت کاری، تهویه هوا و فن خنک کننده بسیار باکیفیت پروژکتور می باشد. هر چندممکن است به نظر برسد که داشتن یک منبع تغذیه خوب مهمتر از  هوای تازه باشد، به  طوری که بدون برق،هوا برای پروژکتور یک چیز اضافی به نظر می رسد. برای یک پروژکتور در حال کار، ضروری است تا از یک جریان هوا مستمر و خنک کننده برخوردار باشد.در صورتی که پروژکتورها بیش از اندازه گرم شوند، می توانند در واقع  ظرف چند دقیقه یا ثانیه خاموش گردد.

در نتیجه با توجه به گرمای شدید تولید شده توسط لامپ پروژکتور؛ پروژکتورها باید به منظور جلوگیری از گرم شدن ،به طور مداوم خنک شوند.یک پروژکتور داغ می تواند دچار خاموش شدن ناگهانی و غیرمنتظره  گردد و حتی می تواند این گرما موجب خرابی سریع یا ترکیدن لامپ شود.حتی اگر آسیب قابل توجه ای به دیتا نرسد،گرمای بیش از حد می تواند طول عمر دستگاه را کاهش دهد.

موارد دیگر برای خنک نگه داشتن پروژکتور و جلوگیری از آسیب زودرس

درمطلب پیش رو شاهد چند راهنمایی هستید که به شما در خنک نگه داشتن و طولانی کردن طول عمر پروژکتور کمک می کند:

نصب ویدئو پروژکتور
نصب ویدئو پروژکتور

حفظ جریان هوا

hot-lamp

تحت هیچ شرایطی نباید مسیر جریان هوای پروژکتور را مسدود یا محصور کرد. یک پروژکتور دارای یک فن خنک کننده است که علاوه بر لامپ، سایر قطعات دستگاه را خنک می نماید؛اما برای این که فن دستگاه به خوبی کار کند ،اطراف پروژکتور باید عاری ازخرت و پرت باشد. در نتیجه پروژکتور خود را در هر گوشه و یا شکافی قرار ندهید،بلکه ویدئو پروژکتور را در هنگام استفاده در یک فضای باز قرار دهید تا جریان هوا را از همه طرف دریافت نماید ( همانند تصویر بالا). برای این که فن پروژکتور شما حداکثر کارایی را داشته باشد ، اطمینان حاصل کنید که به طور منظم دستگاه خاک و گرد و غبار جمع شده را تمیز می نماید. در صورتی که تمیز شدن دستگاه  موجب برگرداندن عملکرد موثر به فن خنک کننده نگردید، ممکن است نیاز به تعویض آن پیدا کنید. در این صورت می توانید با مشاوران فنی شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش تماس بگیرید.

گرد و غبار داخل ویدئو پروژکتور
گرد و غبار داخل ویدئو پروژکتور

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ویدئو پروژکتور

اگر  لامپ پروژکتور بیش از حد گرم شود، می تواند به سرعت بسوزد و بر طول عمر کل دستگاه تاثیر بگذارد. علاوه بر انسداد جریان هوا و یا فن خنک کننده ناکارآمد، دلیل دیگر گرمای بیش از حد ویدئو پروژکتور می تواند کثیفی زیاد فیلتر دستگاه باشد. به عنوان یک قاعده کلی، فیلتر پروژکتور نیاز به حداقل یک بار تمیز شدن در هر  دوره سه ماه را دارد. اگر  از پروژکتور در یک محیط پرگرد و خاک استفاده می شود، باید به تعداد دفعات بیشتر تمیز گردد. به راحتی می توانید فیلتر را با یک اسپری کمپرس هوا تمیز کنید. هرگز  لامپ پروژکتور را لمس  نکنید، زیرا روغن های طبیعی سر انگشتان شما  می تواند به لامپ آسیب برساند. مطمئن باشید که تنها بدنه فلزی  اطراف لامپ پروژکتور را دست می زنید.( جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله «تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور »مراجعه فرمایید)

اسپری کمپرس هوا جهت تمیز کردن فیلتر
اسپری کمپرس هوا جهت تمیز کردن فیلتر

گفتنی است،وقتی که لامپ پروژکتوری تعویض می شود. لازم است که شمارش گر ساعت لامپ،به عدد صفر برگردانده شود. تنظیم مجدد یا reset کردن فرایند مشکلی نیست. با این وجود ،انجام تنظیمات در هر برند و مدلی تفاوت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود که به دفترچه راهنمای مدل پروژکتور خود مراجعه کنید. خوشبختانه در مقاله ای مرتبط با موضوع ریست کردن لامپ در ویدئو پروژکتور به توضیح مراحل آن در برخی از پروژکتورها پرداخته ایم که می توانید به این مقاله نیز مراجعه فرمایید.

مراحل ریست کردن تایمر لامپ انواع ویدئو پروژکتور
مراحل ریست کردن تایمر لامپ انواع ویدئو پروژکتور

سایر نکات مهم مراقبت و نگهداری از ویدئو پروژکتور:

  • هیچ گونه پوشش یا مانعی در مسیر هیچکدام از دریچه های هوای ویدئو پروژکتور قرار ندهید.
  • اطمینان حاصل کنید که پروژکتور محصور و یا پشت به دیوار قرار نگیرد – ویدئو پروژکتور از همه طرف به فضای تهویه نیاز دارد.
  • پروژکتور را در بالای دیگر تجهیزات الکترونیکی، مانند دستگاه پخش دی وی دی قرار ندهید؛ زیرا این تجهیزات نیز گرما تولید می کنند.
  • در صورت امکان پروژکتور خود را درقسمت بسیار گرم اتاق نصب نکنید. به عنوان مثال، بالای یک رادیاتور
  • در صورتی که دمای اتاق به طور مداوم گرم باشد؛ممکن است به یک سیستم خنک کننده مازاد نیاز داشته باشید
  • به دستورالعمل سازنده مبنی بر نحوه نصب دستگاه توجه نمایید (به عنوان مثال، برخی از دستگاه ها برای نصب به صورت وارونه طراحی نشد اند؛ این عامل می تواند موجب گرمای بیش از حد دستگاه گردد).
  • کتابچه راهنمای کاربر به شما می گویدکه آیا پروژکتور را می توان در داخل یک باکس یا کیس قرار داد و این که چه موضوعاتی در مورد تهویه میتواند باشد.
  • استفاده از پروژکتور در درخشان ترین حالت، باعث داغتر شدن دستگاه خواهد شد و عمر لامپ را کاهش داده و برق بیشتری مصرف می نماید.شایان ذکر است که امروزه اکثر پروژکتورها حالتی برای تصویر دهی به نام Eco دارند که به معنی حالت اقتصادی یا استفاده بهینه است. در نتیجه مصرف برق ویدئو پروژکتور در این وضعیت کاهش پیدا کرده و نور خروجی لامپ کمتر میشود و عمر  لامپ و دستگاه را بالا می برد.
  • هنگامی که پروژکتور داغ کرده است ، دستگاه را جابجا نکنید زیرا باعث شکسته شدن لامپ می گردد.

منبع: ++

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *