لنز زوم (Zoom Lens) در پروژکتور

یک پروژکتور دارای لنز زوم (Zoom Lens) به شما کمک می کند تا بدون نیاز به حرکت دادن پروژکتور،تصاویر را بزرگتر و یا کوچکتر کنید. ویژگی زوم در یک پروژکتور می تواند به صورت دیجیتالی و یا اپتیکالی انجام شود.زوم دیجیتال در یک پروژکتور ویژگی خوبی به شمار نمی رود و در ویژگی های (اصلی) معمولا اسمی از زوم دیجیتال برده نمی شود. اما زوم اپتیکال به عنوان یک قابلیت زوم ارجح در یک پروژکتور محسوب می شود.

برخی پروژکتورها از امکان زوم موتورایز که نوعی موتور الکترونیکی است (motorized zoom) برخوردارند که بدین صورت زوم پروژکتور با ریموت کنترل قابل تنظیم می باشد. زوم دستی (Manual zoom) یعنی این که شما برای تنظیم زوم باید حلقه زوم لنز پروژکتور را به صورت دستی بچرخانید.

به پروژکتوری نسبت زوم ۲ اطلاق می شود که بزرگترین تصویری که ارایه می دهد،دو برابر کوچکترین تصویرش باشد. بنابراین نسبت زوم (Zoom Ratio) به نسبت اندازه بزرگترین تصویر به کوچکترین تصویری که یک پروژکتور می توانید زوم نماید،گفته می شود. با وجود این که پروژکتورهایی که از محدوده نسبت زوم بالایی برخوردارند، به علت انعطاف پذیری زیادی که در موقع  قرار دادن پروژکتور دارند،بسیار جذاب به نظر می رسند اما، از آن جایی که می توانند بر میزان روشنایی و وضوح تصویر پروژکتور تاثیر بگذارد، ویژگی خوبی محسوب نمی شود.

برای انجام لنز زوم بالا به عناصر لنز بیشتری در آسانبل لنز مورد نیاز می باشد، که باعث پیچیده تر و حساس تر شدن آن برای نداشتن فوکوس خیلی شارپ که می تواند توسط ساده ترین لنزهای با کیفیت بالا به دست بیاید،گردد. بنابراین به نظر ما، نبود زوم  بهتر است و اندازه تصویر بر روی صفحه نمایش می بایست توسط محل قرارگیری و فاصله برد پروژکتور قابل تنظیم باشند. اگر شما ضرورتا به لنز زوم نیاز دارید،در نتیجه بدنبال کوتاه ترین لنز زوم ممکنه بروید و از آن جایی که روشنایی پروژکتور کاهش پیدا می کند، سعی نکنید از محدوده تله لنز زوم، استفاده کنید.

فرق زوم دیجیتال و اپتیکال چیست؟

در ساده ترین تعریف می توان زوم اپتیکال را شکل واقعی و زوم دیجیتال را شکل مجازی از بزرگنمایی معرفی کرد. در نتیجه زوم دیجیتال یک کار نرم افزاری است، اما زوم اپتیکال با استفاده از اهرم یا دکمه ای مخصوص فاصله ی کانونی کم و یا زیاد می گردد.در واقع در زوم دیجیتال کیفیت یا رزولوشن تصویر کاهش پیدا می کند.

منبع:+

ترجمه: www.behprice.com (شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *