قابلیت سه بعدی و تفاوت عینک های اکتیو و پسیو (active vs. passive)

قابلیت سه بعدی و تفاوت عینک های اکتیو و پسیو (active vs. passive)

نویسنده : فن آوری سه بعدی

گفته می شود که انسان اشیا و اجسام را در سه بعد درک می کند زیرا مغز انسان تصویر واحدی را که از ۲ بعد متفاوت ارائه می شود را با هم ترکیب می کند. این عملکرد به این دلیل است که اساس و پایه سیستم بینایی اطراف چشم است و اینکه هر دوی آنها دقیقا در همان مکان واحد بر روی سر قرار ندارند. بنابراین هر جسمی که دقیقا در فاصله ی مساوی نسبت به هر دو چشم قرار داشته باشد , قابل درک نخواهد بود. چنانچه اجسام در یک فضای سه بعدی قرار گیرند، درک آنها برای مغز آسانتر خواهد بود. هم چنین قضاوت فاصله بین دو جسم را ممکن خواهد کرد . متاسفانه، باز آفرینی تصاویر زمانی که بر روی صفحه نمایش باشند بسیار دشوار خواهد بود به دلیل اینکه هر بخش از تصویر فاصله یکسانی با چشم  بیننده خواهد داشت.

 تلویزیون سه‌بعدی

تلویزیون سه‌بعدی (به انگلیسی: ۳D television)، تلویزیونی است که تصاویر یا فیلم‌ها را با استفاده از فناوری‌های سه‌بعدی و عینک‌های مخصوص به صورت برجسته نشان می‌دهد.

به بیان دیگر، تلویزیون سه بعدی (۳D TV) نوعی از نمایشگر است که به مصرف کنندگان امکان می دهد تا برنامه های تلویزیونی، فیلم، بازی و ویدیوهای دیگر را بصورت برجسته و سه بعدی مشاهده کنند. این تلویزیون ها با فریب دادن چشم و مغز انسان بعد سوم و عمق را به تصاویر اضافه می کند. ابعاد تصویر سه بعدی نمایش داده شده در تلویزیون محدود به ارتفاع و عرض تلویزیون در حالت دو بعدی (۲D) معمولی است.

عینک های اکتیو و پسیو

عینک های اکتیو و پسیو

 عینک سه بعدی اکتیو:

ساختار عینک اکتیو سه بعدی بر پایه ی شاتر الکترونیکی است (که بسیار سریع عمل کرده و چشم متوجه آن نمی شود) و در ابتدا تصاویر پخش شده را به سرعت از صفحه نمایش جدا و سپس تبدیل به دو عدد می کند. صفحه نمایش دو تصویر را به سرعت پخش می کند. در همین حین، فرستنده امواج رادیوی مادون قرمز سرعت حرکت با شاتر را تعیین می کند. هر تصویر به چشم مخالف ارسال می شود تا اثر عمق تصویر ایجاد شود. به طور معمول نسبت به عینک پسیو، حجیم تر و دارای لنز گرانتری هستند

 عینک سه بعدی پسیو:

عینک سه بعدی پسیو از لنزهای قطبی پلاریزه شده تشکیل شده است که با فیلترهای موجود، بر بروی هر چشم یک اثر سه بعدی ایجاد می شود. سپس با اثر گذاری دو تصویر بر روی هم،دو تصویر مجزا از طریق فیلتر روی صفحه نمایش ایجاد می گردد.

ویدئو پروژکتور ۳بعدی (۳D projector)

در حال حاضر در کنار قابلیت های تلویزیون های سه بعدی، پخش فیلم های سه بعدی توسط ویدئو پروژکتورها نیز بسیار مورد توجه و علاقه دوستداران سینما قرار گرفته است.یک پروژکتور سه بعدی از عینک های اکتیو شاتر (active shutter glasses) بهره می برد؛ در عین حالی که این عینک ها گران تر هستند، اماتصاویر واضح و زنده ای را ارائه می کنند. پروژکتور در حالی که دو تصویر را ارسال می کند می تواند با سرعت بالا تبادل را بین آن ها انجام می دهد.سپس عینک با پروژکتور به صورت بی سیم ارتباط برقرار کرده و این که کدام تصویر به کدام چشم ارسال شود را انتخاب می کند. در اینجا بیننده فقط یک تصویر درخشان سه بعدی را مشاهده می کند.

لازم به توضیح است که ویدئو پروژکتور با تکنولوژی تصویر DLP قابلیت پخش فیلم های سه بعدی را دارند. برای مشاهده فیلم های سه بعدی باید دستگاه Blue Ray داشت تا فایل اصلی پخش شونده، سه بعدی باشد. به بیان دیگر، اگر شما فیلم سه بعدی در کامپیوتر خود داشته باشید، نمی توانید تصویر سه بعدی را به ویدئو پروژکتور انتقال دهید و حتما باید دی وی دی فیلم سه بعدی که گران قیمت هستند تهیه نمایید. از دیگر وسایل لازم برای تماشای فیلم سه بعدی، عینک سه بعدی ویدئو پروژکتور می باشد. باید توجه داشت که عینک سه بعدی تلویزیون با عینک سه بعدی ویدئو پروژکتور متفاوت می باشد. علاوه بر این، نمی توان از عینک ویدئو پروژکتور DLP به جای عینک ویدئو پروژکتور ۳LCD استفاده نمود. رزولوشن ویدئو پروژکتور سهم بسزایی در کیفیت تصاویر حاصله از ویدئو پروژکتور دارد. ویدئو پروژکتور ارزان سه بعدی معمولا دارای رزولوشن پایین SVGA هستند. اگر به دنبال تماشای فیلم سه بعدی فول اچ دی هستید، باید به دنبال سینمای خانگی باش تا بتوانید هیجان فیلمهای فول اچ دی را با اندازه ۲۰۰ اینچ تجربه نمایید.

کدام نوع عینک سه بعدی برای شما مناسب تر است؟

عینک سه بعدی اکتیو به طور کلی بهترین تصاویر را ارایه می‌دهد،اما سه بعدی پَسیو راحت تر و مقرون به صرفه تر است.حتی اگر سه بعدی اکتیو رو به ارزان شدن نیز پیش برود،دوباره باید آن‌ها را شارژ کنید.و در آخر باید به هزینه ای که برای خرید عینک‌ها می‌شود توجه کنید.
اگر می‌خواهید به صورت دسته جمعی به تماشای تصاویر سه بعدی بنشینید ما عینک‌های پَسیو را توصیه می‌کنیم چون مقرون به صرفه تر هستند، ولی اگر به کیفیت و اثر تصویر سه بعدی ارایه شده بیشتر توجه می‌کنید عینک‌های شاتر اکتیو سه بعدی بهترین انتخاب برای شما هستند.

تفاوت عینک های اکتیو و پسیو 

  Active 3D Passive 3D کدامیک بهترند

عینک های سه بعدی

۳D Glasses

 

 

قطعات الکترونیک و باتری های داخلی عینک های اکتیو باعث سنگینی این عینک ها می شود. این عینک ها به طور کلی گران هستند و شما باید هر چند مدت یکبار باتری ها را عوض کنید که در دراز مدت باعث افزایش هزینه های شما می شود.     به مداربندی یا باتری نیاز ندارند. درست مثل زدن عینک های معمولی به چشم    هستند، عینک های سه بعدی پسیو سبک وزن و ارزان اند و سال ها کاربری راحتی دارند.  

 

 

Passive 3D

 

Resolution

رزولوشن

در هر زمانی که شاتر باز باشد، هر  کدام از چشم ها می توانند تمام تصویر و وضوح تصویر را  بببیند. در نتیجه به دریافت کیفیت تصویر بالاتر به شما کمک می کند.    حتی اگر تصویر یکسانی در هر دو چشم خود مشاهده می کنید، برای این که بتوانید اثر سه بعدی را به درستی ببینید، فیلتر پلاریزه بایست تصویر را تقسیم نماید. این به این معنی است که هر چشم تنها نیمی از رزولوشن کامل را مشاهده می کند، که در نتیجه به مشاهده  کیفیت پایین تر تصویر منجر می شود  

 

Active 3D

Brightness

شدت روشنایی

نور کمتری از طریق لنزهای عینک های اکتیو سه بعدی عبور می کند و در نتیجه تصاویر کمی تاریک تر دیده می شوند.    عینک های سه بعدی پسیو اجازه عبور نور بیشتری می دهند، بنابراین تصاویر روشن تر به نظر می رسند.  

 

Passive 3D

 

Crosstalk

تداخل سیگنالی

تداخل سیگنالی هنگامی بوجود می آید که به جای دیدن یک تصویر واحد،هر دو تصویر چپ و راست را بر روی صفحه نمایش مشاهده کنید.گیرنده سه بعدی اکتیو می تواند در جدا کردن تصاویر چپ و راست دچار مشکل شود، بنابراین تداخل سیگنالی اغلب مسئله ساز می شود.    به طور کلی گیرنده های سه بعدی پسیو، مشکلات کوچکی داشته و یا هیچ گونه تداخل سیگنالی ندارند.  

 

 

 

 

Passive 3D

 

Flicker

لرزش

لرزش یا Flicker هنگامی رخ می دهد که شما به طور ناخودآگاه متوجه عوض شدن تصویر از سمت چپ به سمت راست می شوید که این امر باعث لرزش (flickering) می شود. شاتر شدن آهسته عینک های سه بعدی اکتیو مشکل رایجی است که می تواند باعث لرزش  تصویر  شود.    گیرنده سه بعدی پسیو به هیچ عنوان لرزش تصویر ندارد.  

 

 

 

Passive 3D

 

Picture Quality

کیفیت تصویر

تصاویر صاف و واضح هستند و تجربه مشاهده تصاویر سه بعدی زنده تری را ایجاد می کنند.

   ممکن است لبه های تصویر کج دیده شوند، اما هنوز  کیفیت تصویر نسبتا شارپ است. در واقع، میزان شفافیت می تواند باعث فاصله گرفتن شما از تلویزیون شود.

 

کیفیت تصویر تفاوت مختصری بین هر دو دارد

نکته:

  • شما برای مشاهده تصاویر سه بعدی باید تصاویری را برای نمایش انتخاب کنید که با استفاده از این تکنولوژی تهیه و تدوین شده باشند.
  • به این موضوع دقت کنید که همه تلویزیون های سه بعدی اکتیو و  هم پنین پسیو یکسان نیستند و ممکن است فقط بتوانید با عینک های مخصوص خودشان تصاویر سه بعدی را مشاهده کنید.
  • تکنولوژی به کار رفته در سینماهای سه بعدی با تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون سه بعدی متفاوت است. (مطالعه مقاله)
  • ۳D Ready: در واقع می گوید که تلویزیون شما «آماده برای پخش سه بعدی» (ready for 3D) است. در اینجا، این اصطلاح به معنی «آماده» برای تجهیزات سه بعدی اکسترنال است که شما مجبور به خرید آن ها به طور جداگانه هستید. برای لذت بردن از فیلم ها و بازی های سه بعدی، مجبور به خرید عینک های سه بعدی و یک فرستنده سه بعدی یا ۳D transmitter به طور جداگانه ( که باید به تلویزیون متصل می شود) می باشید.

سایر مطالب مرتبط:

 منابع: ++++

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *