فاصله ی برد و نسبت پرتاب (برد) در ویدئو پروژکتورها

فاصله ی برد و نسبت پرتاب (برد) در ویدئو پروژکتورها

فاصله ی برد یک پروژکتور تحت عنوان فاصله ی پروژکتور از صفحه نمایش تعریف شده است. از کلمه «برد یا پرتاب»به معنی « پرتاب یا افتادن تصویر بر روی صفحه نمایش» استفاده می شود. فاصله ی برد یک خصوصیت مهم برای یک پروژکتور محسوب گردیده و با حداقل و حداکثر فاصله ای که یک پروژکتور می تواند از صفحه ی نمایش نصب شود،تعیین می گردد.

به علاوه، فاصله ی برد یک پروژکتور می تواند به برد کوتاه و فوق العاده کوتاه (Short Throw and Ultra-Short Throw) دسته بندی شود که با این حساب این پروژکتورها در فاصله ی بسیار نزدیک به صفحه نمایش نصب می شوند.

نسبت برد/ Throw Ratio

نسبت برد به این معنی است که برد پروژکتورها توسط حداکثر عرض صفحه نمایش در آن فاصله تقسیم می شود. با آگاهی از نسبت برد پروژکتور، شما می توانید مقدار فاصله ای که پروژکتور می بایست از صفحه نمایش قرار بگیرد را  محاسبه نمایید.

به عنوان مثال اگر عرض صفحه نمایشی که شما می خواهید۲:۴۰ باشد و پروژکتوری که می خواهید بخرید،نسبت برد ۱: ۱ تا ۱٫۵: ۱ داشته باشد (نسبت متغیر در این جا به این دلیل است که پروژکتور دارای یک لنز زوم است که به توضیح بیشتر آن در پایین این صفحه می پردازیم)، در نتیجه پروژکتور باید بین ۸×۸=۸ft and 8×1.5=12ft ( که به صورت فوت محاسبه شده و در نهایت ۱۲ فوت یا معادل ۳:۶۰ می شود، قرار بگیرد.

( لازم به توضیح  است که در نسبت پرتاب ۱٫۵: ۱ عدد سمت راست اشاره به عرض تصویر دارد و عدد سمت چپ اشاره به فاصله تا پرده نمایش. بنابراین اگر فرض کنیم که عرض تصویر ۱٫۵ متر باشد، باید پروژکتور ۱ متر از  پرده نمایش فاصله داشته باشد. بنابراین در  یک  نسبت پرتاب ۸×۱٫۵  فوت باید ۱۲ فوت یا معادل ۳:۶۰ (متر)  فاصله رعایت شود).

اگر فاصله و اندازه صفحه نمایشی، که می خواهید پروژکتور را در آن اتاق قرار بدهید، می دانید،در نتیجه می توانید نسبت پرتاب پروژکتور را محاسبه کنید. به عنوان مثال شما می خواهید پروژکتور را در فاصله ۳ متری از صفحه نمایش قرار بدهید و شما  به یک عرض  ۲:۴۰ (۸ فوتی) نیاز دارید، بنابراین شما به یک پروژکتور با نسبت برد ۱۰/۸ = ۱٫۲۵ نیاز دارید. بجهت آشنای بیشتر ،مطالعه مقالات زیر را پیشنهاد می کنیم:

 

منبع:+

ترجمه: www.behprice.com (شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

تحصیلاتم کارشناسی ارشد مترجمی زبان است و از سال 93 با شرکت ایمن پردازش (behprice.com) در زمینه ی ترجمه ی مطالب آموزشی (ویدئو پروژکتور،بردهای هوشمند و سایر تجهیزات هوشمند سازی) همکاری دارم. فعالیت ترجمه و نویسندگی را از سال 84 با راه اندازی وبلاگ زبان آموزان (zabanamozan1.persianblog.ir) شروع کردم که همچنان آهسته و پیوسته ادامه دارد. سال ها در جهاد دانشگاهی، سما و سایر موسسات تدریس کردم و جدای از داشتن شور و شوق تدریس، علاقه مند به طبیعت، کوهنوردی، شنا و مطالعه ی کتاب های روان شناسی، فلسفه و موسیقی هستم. فعالیت های هنری من در زمینه آواز اصیل ایرانی است و در آموزشگاه های مطرح مشهد به تدریس آواز نیز مشغول هستم.

0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *