تصویر ویدئو پروژکتور ،تیره،ناصاف است یا تصویر روی صفحه نمایش جا به جا می شود

تصویر ویدئو پروژکتور ،تیره،ناصاف است یا تصویر روی صفحه نمایش جا به جا می شود

مقدمه : در صورتی که در هنگام کار با ویدئو پروژکتور با مشکلی مواجه شدید، راهنمای زیر می تواند در حل مشکل و یا پیدا کردن علت آن به شما کمک کند. در این مقاله با طرح نشانه های رایج در هنگام کار با ویدئو پروژکتور و علت های احتمالی، سعی بر پاسخ گویی به این سوالات داشته ایم.در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تصویر ویدئو پروژکتور

نشانه :

شما ممکن است با یک یا چند نشانه زیر مواجه شوید:
• تصویر پروژکتور تار یا کدر است
• پروژکتور تصویری را نشان نمی دهد
• تصویر پروژکتور به یک طرف جا به جا شده و یا سایز نادرستی دارد
• رنگهای تصویر پروژکتور ضعیف و یا کم حال است

علت:

در پایین به فهرستی از علل احتمالی اشاره می شود:
۱- کابل پروژکتور بیش از حد بلند است، معیوب است و یا کیفیت پایینی دارد.
۲- کابل پروژکتور مستقیما به یک رایانه وصل شده است.
۳- کابل پروژکتور به خروجی صحیح اسپلیتر VGA وصل نشده است.
۴- در هنگام بالا آمدن سیستم یا لپ تاپ، هنوزپروژکتور، روشن و یا وصل نشده است.
۵- پروژکتور از رزولوشن سیستم یا لپ تاپ پشتیبانی نمی کند.
۶- پروژکتور از رزولوشن یا رفرش ریت رایانه شما پشتیبانی نمی کند.

قبل از ورود به پاسخ به سوالات احتمالی ،لازم است که با برخی از اصطلاحات و واژگان رایج نیز آشنا شوید:

واژه نامه :

Active: یک مدار الکترونیکی است که نیاز به برق دارد. برق ممکن است از یک آداپتور AC، تغذیه اصلی، یک باتری و یا از منبع دیگری مانند ۵V و از یک اتصال USB تامین شود.
Bufferd :بافر،سیگنال الکترونیکی است که با استفاده از یک مدار الکترونیکی تقویت می شود.
Passive:  سیگنالی است که زیاد یا تقویت نشده است، اما منحرف، تقسیم و یا ضعیف شده است. این نوع از دستگاه ها به برق نیاز ندارند.

DDC / DDC2: صفحه نمایش کانال داده ها VESA روشی است برای یکپارچه سازی رابط دیجیتال به کانکتور VGA جهت برقراری ارتباط با کارت مانیتور و کارت گرافیک.
دو سطح مختلف DDC وجود دارد: DDC1 و DDC2. پین های ۹، ۱۲، ۱۴ و ۱۵ کانکتور نوع D- VGA برای ارتباط DDC استفاده می شود. اطلاعات مورد میزان تجدید پشتیبانی و رزولوشن از صفحه نمایش دستگاه به رایانه منتقل می شود و ویندوز از این اطلاعات برای تنظیم خصوصیات صفحه نمایش(display properties) صحیح برای دستگاه متصل استفاده می کند.
Spiliter:دستگاه اسپلیتر یا اسپیلاتور دستگاهی است که این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که از یک رایانه چند خروجی تصویر، شامل : مانیتور، دیتا پروژکتور ، ویژوالایزر ، TV LCD و… را بطور کاملا” شفاف و مناسب داشته باشد.

اسپلیتر
اسپلیتر

سویچ و ی جی ای

۱- کابل ویدئو پروژکتور بیش از حد بلند است، معیوب است و یا کیفیت پایینی دارد

اگر تصویر پروژکتور در زمانی که با یک کابل کوتاه متصل شود، مطلوب باشد؛ اما با کابل بلند نامطلوب ، نشان دهنده این است که مشکل با کابل بلند است. با این وجود، مهم است که تشخیص دهید که کابل های بلند را نمی توان به طور مستقیم به خروجی VGA یک کامپیوتر خانگی یا نوت بوک وصل کرد. بلکه شما باید از یک اسپلیتر یا سوئیچ استفاده کنید. این اسپلیتر سیگنال را بافر کرده برای سیگنال های VGA در طول مسافت های طولانی طراحی شده اند؛ به طوری که در زمانی که سیگنال VGA به انتهای دیگر کابل بلند می رسد، باز هم قادر به راه اندازی پروژکتور است.
اگر تصور می کنید که کابل پروژکتور ممکن است معیوب باشد ، آنوقت مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- از یک اسپلیتر VGA و یا سوئیچ VGA استفاده کنید. اما از اسپلیتر Y-cable استفاده نکنید.
۲- اندازه تمام طول کابل پروژکتور، از اسپلیتر VGA یا سوئیچ تا پروژکتور را بگیرید.
۳- مشخصات فنی اسپلیتر VGA یا سوئیچ را برای مشخص شدن اینکه آیا برای طول کابل تعیین شده، کنترل کنید.
۴- نوت بوک یا رایانه را روشن کنید و تا جایی که ممکن است از یک کابل کوتاه و از طریق اسپلیتر یا سویچ به پروژکتور وصل کنید. به طور مثال :
(notebook –> VGA splitter –> extension cable –> short cable –> projector)
۵- تا زمانی که به تصویر دلخواه خود نرسیدید، به تنظیم رفرش ریت (refresh rate) و رزولوشن صفحه نمایش نوت بوک ادامه دهید.
۶- اکنون کابل بلند پروژکتور را وصل کنید و دوباره تست بگیرید. به طور مثال :
(ie notebook –> VGA splitter –> extension cable –> short cable –> projector
قبل از تعویض، اجازه ندهید نوت بوک شما به حالت آماده به کار (standby) برود و یا خاموش شود. در غیر اینصورت ممکن است که رفرش ریت را تغییر دهد.
توجه: این تست باید با استفاده از یک تقویت کننده (مانند اسپلیتر VGA یا سوئیچ انجام شود) که خاص کابل های بلند باشند. درصورتیکه از چنین تقویت کننده ای استفاده نمی کنید و یا اگر شما از اسپیلاتور معمولی ( بدون برق) استفاده می کنید این تست دیگر نامعتبر است.

۲- کابل پروژکتور مستقیما به یک رایانه وصل شده است

سیگنال VGA ارسالی از یک رایانه، نوت بوک و یا تبلت معمولی برای کابل های بلند طراحی نشده اند. ممکن است متوجه شوید که یک نوع از رایانه یا نوت بوک با کابل پروژکتور بلند کار می کند، و ممکن است نوع دیگری از رایانه یا نوت بوک کار نکند. با این وجود، این بدین معنا نیست که رایانه دوم خراب است.
باید سیگنال وی جی ای قبل از اینکه به یک کابل بلند ارسال شود، تقویت گردد، در غیر اینصورت تصویر تیره و یا خراب و یا حاوی تصاویر «شبح مانند» و یا انعکاسی از تصویر می گردد. این علائم همه نشان دهنده سیگنال ضعیف (و یا کابل کشی بد) است.
در هنگام استفاده از کابل VGA بلند، باید از یک تقویت کننده VGA (فعال)، اسپلیتر VGA (فعال) و یا یک سوئیچ VGA (فعال) استفاده کنید. ( منظور از«فعال» نوعی از اسپلیتر است که از نیروی برق استفاده می کند، اما اسپیلاتورهای دیگری هم وجود دارند که بدون استفاده از برق کار می کنند.)
توجه: بعضی از سوئیچ ها سیگنال VGA را تقویت و یا بافر نمی کنند. این سوئیچ ها مناسب اتصال مستقیم پروژکتور از طریق یک کابل بلند نمی باشند (مگر اینکه شما یک اسپلیتر VGA را بین پروژکتور و جعبه سوئیچ وصل کنید ).

۳- کابل پروژکتور از طریق یک اسپلیتر معمولی ( بدون نیاز به برق ) وصل شده است .

استفاده از این نوع اسپلیتر نسبتا رایج است اما تنها باید در شرایطی استفاده شود که تجهیزات ثابت بوده و تنظیمات به درستی تست شده باشند. اسپلیتر VGA یک دستگاه غیر فعال(passive) است و صرفا سیگنال VGA را بین دو دستگاه تقسیم می کند یعنی این که سیگنال VGA از«قدرت» بسیار پایین تری برخوردار است و مشخص است که این کابل را نمی توان به طور مستقیم از رایانه شخصی به یک مانیتور و پروژکتور و باز از طریق یک کابل بلند وصل کرد. دلیلش این است که رایانه های شخصی برای راه اندازی دو دستگاه طراحی نشده اند و همچنین برای راه اندازی با کابل بلند نیز طراحی نشده اند.
ممکن است متوجه شوید که اگر یک اسپلیتر(غیر فعال) را به اسپلیتر (active) یا سوئیچ وصل کنید، شما می توانید از هر دو دستگاه تصویر خوب به دست آورید. با این حال، ممکن است متوجه شوید که اگر هر یکاز این دستگاه ها را عوض کنید (به عنوان مثال مانیتور را با نوع دیگری عوض کنید) کیفیت تصویر تنزل پیدا می کند.
دوباره علت این است که کابل VGA همیشه باعث ضعیف شدن سیگنال می شود و اتصال انواع مختلف دستگاه تاثیر کمی متفاوت (و غیر قابل پیش بینی) را در پی دارد.

برخی از پروژکتورها ، برد های هوشمند و سایر تجهیزات با کابل وی جی ای تغذیه می شوند. با این وجود، کاربرد اینها برای کابل های کوتاه است و باید با سوئیچ یا اسپلیتر فعال استفاده شوند و نباید به طور مستقیم به رایانه و یا نوت بوک وصل شوند. ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که رایانه با استفاده از کابل وی جی ای و پروژکتور هم کار می کند، اما شما با این کار باعث اضافه بار خروجی رایانه می شوید که ممکن است باعث آسیب دائمی به کارت وی جی ای رایانه گردد.
اگر شما کابل وی جی ای دارید و به نظر می رسد که در هنگام اتصال به سویچ به درستی کار می کند، باید بگوییم که مشکلی نیست که از آن استفاده کنید، با این وجود استفاده کردن از یک کابل وی جی ای برای تقسیم سیگنال VGA آن هم در مواقعی که از رایانه های مختلف و یا مانیتور و یا پروژکتور استفاده می کنید را توصیه نمی کنیم.، زیرا احتمال دارد که درست کار نکند.

توجه: کابل های وی جی ای می توانند با (PlugnPlay DDC) مایکروسافت ویندوز در هنگام تشخیص مانیتور یا پروژکتور مشکل پیدا کنند. ویندوز همیشه سعی می کند تا صفحه نمایش را در هنگام استارت آپ (راه اندازی ) جستجو کند تا رفرش ریت و رزولوشن مناسبی پیدا کند. این کار باعث سردرگمی ویندوز شده و ممکن است نتواند رفرش ریت مناسبی را برای وفق دادن با پروژکتور تنظیم نماید.
خلاصه : کابل وی جی ای راه حل ارزانی برای تقسیم کردن سیگنال های ویدئویی است و تنها می تواند با سخت افزارهای اختصاص داده شده و ثابت که کارایی صحیح آنها مورد آزمایش قرار گرفته شده مورد استفاده قرار گیرند. برای شرایطی که شما مایل به استفاده از انواع مختلفی از دستگاه ها در زمان های مختلف هستید، باید از یک اسپلیتر وی جی ای فعال به جای نوع منفعل استفاده کنید. زیرا شما نمی توانید تضمین کنید که تمام دستگاه ها با یک کابل وی جی ای معمولی کار می کنند و این به دلیل قدرت سیگنال ضعیف شده و فقدان اطلاعات DDCمی باشد.

۴- کابل پروژکتور به خروجی صحیح سوئیچ VGA یا اسپلیتر وصل نشده است .

معمولا خروجی های سوئیچ VGA یا اسپلیتر وی جی ای با پورت های “۱″ یا ” master” و یا “DDC” یا “PNP” یا “DDC2 نام گذاری شده اند. این پورت خروجی DDC باید به کابل پروژکتور شما وصل شده باشد و پروژکتور باید همیشه در هر زمان که شما رایانه یا نوت بوک را روشن می کنید (از طریق اسپلیتر وی جی ای / سوئیچ) به آن متصل باشد.
دلیلش این است که وقتی ویندوز بالا می آید، به جستجوی «صفحه نمایش دستگاه » که به سوکت وی جی ای رایانه وصل شده است می گردد. سوئیچ / اسپلیتر، این سیگنال در حال جستجو را تنها به یک صفحه نمایش دستگاه وصل می کند. چرا که ویندوز فقط می تواند از یک رفرش ریت و زمان سینگ (sync timing)استفاده کند. هنگامی که ویندوز پروژکتور را جستجو می کند، البته باید به رایانه وصل شود و پروژکتور هم باید همزمان به آن وصل باشد.

۵- در هنگام بالا آمدن سیستم یا لپ تاپ، هنوز ویدئو پروژکتور،روشن و یا وصل نشده است.

ممکن است متوجه شوید که گاهی اوقات Properties مورد استفاده صفحه نمایش رایانه شما درست هستند و تصویر پروژکتور نیز درست است، اما در موارد دیگر همان رایانه از رفرش ریت و یا رزولوشن صفحه و تصویر متفاوتی استفاده می کند و تصویر اصلا ظاهر نمی شود، یا تار است، properties اشتباهی دارد و یا جابجا شده است.
معمولا دلیلش این است که ویندوز سعی می کند به دستگاه صفحه نمایش خارجی متصل شده با پورت رایانه (VGA DDC)، ارتباط برقرار کند، و این به منظور تعیین اینکه چه رزولوشن و رفرش ریتی می تواند دریافت کند می باشد. اگر در این موقع صفحه نمایش به رایانه وصل نباشد، اما بعد از تلاش رایانه برای برقراری ارتباط تلاش کرده است برای برقراری ارتباط با صفحه نمایش باشد، ممکن است ویندوز رفرش ریت نامناسبی انتخاب کرده باشد.

بهترین راه برای حصول اطمینان از اینکه رایانه شما تنظیمات پروژکتور خود را به درستی تشخیص داده است:
۱- پروژکتور را روشن کنید .
۲- مطمئن شوید که تمام سوئیچ / اسپلیتر روشن باشند
۳- مطمئن شوید که تمام کابل ها وصل شده اند و سوئیچ ها طوری تنظیم شده اند که رایانه به پروژکتور وصل شده باشد.
۴-رایانه را روشن کنید.
۵- بررسی کنید که properties صفحه نمایش ویندوز، مناسب پروژکتور باشد.

۶- پروژکتور از رزولوشن یا رفرش ریت رایانه شما پشتیبانی نمی کند.

اگر پروژکتور تصویر را به درستی نمایش نمی دهد، حتی در زمانی که به طور مستقیم به رایانه از طریق یک کابل کوتاه VGA متصل است (و حتی زمانی که شما رایانه را نیز راه اندازی (reset)مجدد می کنید )، اما مانیتوری همان تصویر را به درستی نمایش می دهد. احتمالا این موضوع ممکن است به دلیل تنظیمات نادرست ویندوز باشد.
مشخصات پروژکتور شما باید میزان رفرش ریت معتبری داشته باشد و از محدوده ای از رزولوشن پشتیبانی شده استفاده کند. بررسی کنید که تنظیماتی که ویندوز استفاده میکند توسط پروژکتور شما پشتیبانی میشود یا خیر. برای رفریش ریت مراحل زیر را دنبال کنید :
Start, Control Panel, Display, Properties, Settings,Advanced
اگر ویندوز پروژکتور را به درستی شناسایی کرده باشد، نوع مانیتور باید همان اسم پروژکتور و یا فقط نوشته ‘Plug and Play Monitor’ را نشان دهد.
باید بررسی کنید که ویندوز، پروژکتور را به عنوان یک دستگاه Plug and Play شناسایی کرده باشد یا خیر . اگر شک دارید فقط پروژکتور را وصل کنید و ویندوز را راه اندازی مجدد کنید ( به طور مثال reboot) کنید. اگر از یک کابل بلند استفاده می کنید ، مطمئن شوید که از یک اسپلیتر یا سویچ استفاده می کنید و اینکه با DDC سازگار باشد. و اینکه شما پروژکتور را به خروجی DDC سوئیچ یا اسپلیتر وصل کرده باشید (بالا را ببینید).
در صورت داشتن شک ، از رزولوشن ۸۰۰×۶۰۰ و از رفرش ریت ۶۰Hz استفاده کنید. سپس از رفرش ریت ۷۰Hz ، بعد از ۱۰۲۴×۷۶۸ ۶۰Hz و سپس از ۱۰۲۴×۷۶۸ ۷۰Hz استفاده کنید.
بسیاری از پروژکتورها از رفرش ریت (به طور مثال ۸۰Hz یا بالاتر) و از رزولوشن (بالای ۱۰۲۴×۷۶۸) پشتیبانی نمی کنند.

مباحث احتمالی

 تداخل

اگر تصویر «موج دار» است و مرتعش یا لرزان به نظر می رسد (و شاید در مواقع خاصی از روز باشد). ممکن است این به عامل تداخل الکتریکی بستگی داشته باشد.( معمولا از سوی کابل های برقی است که نزدیک کابل پروژکتور قرار گرفته اند باشد ). به طور مثال ، ممکن است متوجه شوید که کابل پروژکتور داخل یا نزدیک به وسایل آشپزخانه قرار گرفته باشد. اثباتش مشکل است مگر اینکه شما بتوانید مسیر کابل پروژکتور را دوباره تغییر دهید و یا کابلی با کیفیت و اندازه مشابه قرض بگیرید.
اطلاعات بیشتر
اکثر ویدیو پروژکتورها می توانند سیگنال های مختلفی از جمله Video, Composite Video and VGA دریافت کنند. (بعضی اوقات به عنوان RGB)
درآمدی بر VGA:
(Video Graphics Adapter) یک استاندارد رابط صفحه نمایش گرافیکی برای رایانه های شخصی است. تمام رایانه های استاندارد، مانیتور خود را با این نوع رابط وصل می کنند (هر چند برخی نیز از رابط های دیجیتال ویدئویی نیز استفاده می کنند).
کابل ها و سوکت های ۱۵ پین نوع دی (D-type 15-pin sockets and cables) که رایانه شما را به مانیتور وصل می کنند ، رابط های VGA می باشند. همچنین وی جی ای نیز یکی از راه های اتصال ویدئو پروژکتور است. ( بعضی اوقات RGB خطاب می شوند) .

رزولوشن صفحه نمایش

جدول رزولوشن
جدول رزولوشن

رزولوشن های مختلفی وجود دارد که می توان به ویدیو پروژکتور ارسال کرد. به تعداد پیکسل هایی که تصویر را ایجاد می کنند ، رزولوشن می نامند. هر چه میزان رزولوشن بالاتر باشد ، تعداد پیکسل های بیشتری بر روی صفحه نمایش وجود دارد – که برابر است با کیفیت تصویر بالاتر. ویدیو کامپوزیت (Composite) ویا (S-Video) می توانند از پیکسل های ۷۲۰×۵۷۶ استفاده کنند. رزولوشن های RGB (S-Video, Composite Video and VGA) :

VGA 640 x 480
SVGA 800 x 600
XGA 1024 x 768
SXGA 1280 x 1024
UXGA 1600 x 1200
به طور معمول پروژکتورها از پیکسل های ۸۰۰×۶۰۰ یا ۱۰۲۴×۷۶۸ استفاده می کنند. ( مشخصات پروژکتور خود را برای مقدار رزولوشن مدل دستگاه بررسی کنید).

طول کابل

کابل بلند وی جی ای

 

VGA cables

سیگنال های VGA رایانه ها برای کابل های بلند طراحی نشده اند. بنابراین استفاده از یک کابل ۱۰ متری وی جی ای ممکن است برای یک رایانه یا نوت بوک کار کند، اما برای نوع دیگر نه . سیگنال استاندارد وی جی ای ممکن است قبل از خرابی ، به طور معمول تا ۱۵ متر هم کیفیت خوبی ارایه بدهند(اما این نتیجه می تواند از رایانه ای به رایانه دیگر فرق کند و تضمینی در این خصوص نباشد) . به طور مثال ممکن است تصویر خطوط عمودی و یا تاری را مشاهده کنید و ممکن است باعث سخت خوانده شدن هر متنی گردد.اگر سیگنال وی جی ای (بدون تقویت) به دو دستگاه مانند مانیتور و پروژکتور تقسیم گردد ،آنوقت ممکن است تصویر به شدت خراب شود مگر اینکه شما از کابل بسیار کوتاهی استفاده کنید.
اگر به کابل بلند تری نیاز دارید، پس باید کاری انجام بدهید که مطمئن شوید که سیگنال آنقدر قوی است که کاهش کیفیت را در پی نداشته باشد . در این خصوص ، “تقویت کننده خط وی جی ای “یا ‘VGA Line Amplifier’ لازم است . این تقویت کننده قدرت سیگنال را بر روی کابل بلند (تا حدود ۷۰ متر) افزایش می دهد. بسیاری از سوئیچ های وی جی ای یا اسپلیتر تقویت کننده نیزدارند.
اگر لازم باشد که بیش از ۷۰ متر، کابل استفاده کنید آنوقت بهترین نتیجه را بدست نمی آورید. در این حالت، می توانید از محصولی استفاده کنید که سیگنال وی جی ای را به کابل زوج CAT5 (CAT5/twisted pair cabling) تبدیل کند. کابل کشی CAT5 به طور گسترده ای برای شبکه های اترنت (ethernet) استفاده می شود. این دستگاه ها اجازه می دهند که سیگنال های وی جی ای در مسافت های طولانی استفاده شوند.

کابل های Y

Y- cable
Y- cable

اغلب کابل های Y همراه با پروژکتور، توسط تولید کننده عرضه می شوند. این کابل اجازه می دهد تا شما یک مانیتور و پروژکتور را به طور همزمان وصل کنید . با این وجود، هیچ وجه تضمینی وجود ندارد که با تمام رایانه ها به خوبی کار کند . بخاطر اینکه کانکتور وی جی ای در عوض یکی ، به دو “بار الکتریکی ” متصل می شود. علاوه بر این، از آنجائیکه سیگنال های وی جی ای در حال حاضر محدودیت دارند ، ممکن است سیگنال های ویدئویی هنگامی که با کابلی حتی چند متر بیشتر استفاده می شوند ، به سرعت خراب شوند .
منبع: +

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

40 دیدگاه برای تصویر ویدئو پروژکتور ،تیره،ناصاف است یا تصویر روی صفحه نمایش جا به جا می شود ثبت شده است

 1. با سلام وقتی پروژکتور رابه لپ تاپ وصل می کنم یک بار به اندازه چندثانیه نشان می دهدوبعد صفحه می رود no signalظاهر می شود تمام حالت ها را هم امتحان کردم duplicte,extend,…بازهم مشکل در اتصال به پروژکتور داریم وصفحه مانیتور لپ تاپ هم مدام پرش دارد موقع اتصال به پروژکتور

  1. سلام. وقت بخیر
   به احتمال زیاد کابل تصویر که استفاده می کنید مشکل دارد . یعنی برق و نویزی ارسال می کند که تصویر قطع شود و همچنین تصویر مانیتور لپ تاپ پرش دارد . کابل های مختلف را امتحان کردید ؟
   با سپاس

   1. بله با کابل های دیگر مشکلی نیست فقط یک پروژکتور ازپروژکتورهایمان دارای چنین مشکلی است باباقی پروژکتورها اصلا چنین مشکلی نیست
    کابل پروژکتوررا عوض کنم مشکل حل میشه؟

    1. بله به احتمال بسیار زیاد مشکل از کابل است. اگر کابل تون طولانی است، با یک کابل ۱٫۵ متری امتحان کنید. باز هم امتحان کنین و نتیجه رو بگین تا اگر بازهم مشکل بود، موارد دیگر رو بررسی کنیم.
     با سپاس

 2. با سلام و سپاس
  مدل ویدئو پروژکتور مورد استفاده ما ایسر هست و ما به دلیل قدیمی بودن نسبی مدل ویدئو پروژکتور از رابط HDMI2VGA برای اتصال استفاده میکنیم. اما متاسفانه در حین نمایش صفحه می پرد و یا گاهی صفحه صورتی یا قرمز می شود. شایان ذکر است با ریست کردن دستگاه مشکل حل نگردیده است.
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم

  1. سلام
   وفت بخیر
   اگر پرش رنگی که عرض کردید مثل رقص نور است ، این مشکل مربوط به چرخه رنگ ویئوپروژکتور می باشد که باید تعویض گردد .
   دستگاه بعد از این پرش تصویر خاموش شود بازهم مشکل از چرخه رنگ است با توجه به اینکه دستگاه ها را هم ریست کردید باز هم درست نشده است ما احتمال می دهیم مشکل اصلی چرخه رنگ دستگاه شما باشد.
   اگر قبل از استفاده از از کابل جدید این مشکل را نداشتید دستگاه ها را مستقیم به vga متصل کنید و تست کنید که آیا این مشکل را دارد یا خیر…
   باسپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   تنها موردی که بنظر می رسد این که چون رزولوشن لپ تاپ بالاتر از ویدئوپروژکتور است، چون رزولوشن در این اتصال تغییر می کند ایکون ها نامرتب می شوند. اگر با حالت خودکار باشند، فقط ردیف ها کم و زیاد می شوند.
   برای این کار روی دیسکتاپ کلیک راست کنید و از منوی view گزینه auto arrange icons را انتخاب کنید.
   اگر مشکل این نبود یا رفع نشد، بفرمایید.
   با سپاس

    1. سلام
     وقت بخیر
     شما تصویر را فقط بر روی پروژکتور دارید ؟یا تصویر را روی لپ تاپ و پروژکتور دارید ؟
     سوال بعدی اینکه منوهایی که در حال حاضر دسترسی ندارید برروی لپ تاپ مشاهده می کنید و یا بالعکس پرده نمایش ؟

     باسپاس

     1. سلام
      وقت بخیر
      شما مطمئن هستید که کل تصویر را بر روی پرده نمایش دارید؟ پروژکتور را کمی جابه جا کنید شاید گوشه های تصویر خارج از پرده نمایش باشند !
      رزولیشن را هم تغییر بدهید .

      باسپاس

 3. سلام‌خسته نباشید،من دوتا پروژکتور اپسون دارم که میخوام با یه لب تاپ هر دوشون یه تصویر و نشون بدن یه اسپلیتر گذاشتم براش فقط خیلی کیفیت تصویر اومده پایینو wide شده مشکل از چیه؟اسپلیترم عوض کردم

  1. سلام وقت بخیر
   رزولوشن دوتا پروژکتورتون با هم فرق داره.
   باید از اسپلیتری استفاده کنین که بتونه تشخیص بده کدوم پروژکتور چه رزولوشنی داره و تصویر رو به تفکیک بده به پروژکتورها.

 4. با سلام
  لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز۷ را وقتیبه تلویزیو ن LEDوصل میکنم تصویر یا بصورت صحفه نیمه نمایش داده می شود( در تلویزیون) و به محض برقراری ارتباط و نمایشروی تلویزیون تنظیمات لپ تاپ بهم خورده و صفحه دکستاپ لپ تاپ هم بصورت برعکس نمایش داده می شود .شایان ذکر است تا رایانه را ریست نکنیم به حالت اولیه بر نمی گردد .
  نوع اتصال کابل VGA میباشد ضمنا لپتاپ لنوو است وسیستم عامل سون ۳۲ بیتی است

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد به هم خوردن اندازه ی تصویر، مشکل از رزولوشن هست و باید رزولوشن رو طبق رزولوشن تلویزیون تنظیم کنید.
   در مورد برعکس شدن تصویر هم احتمالا مشکل از کارت گرافیک باید باشه.

 5. سلام
  وقت بخیر خسته نباشید،
  وقتی پروژکتور رو وصل میکنم تصویر واضح نیست ، هیچ مشکلی نداره فقط واضح نیست اگر میشه خاهشا زودتر جواب بدید ممنون
  فقط اگر میشه جواب بدید

  1. سلام وقت بخیر
   معمولا روی پروژکتورها دو عدد غلطک وجود داره که یکی مربوط به زوم و دیگری مربوط به فوکوس هست. گزینه ای که مربوط به فوکوس هست رو باید تنظیم کنید تا شفاف ترین تصویر رو بدست بیارید.

 6. سلام.. وقت بخیر.. من یه دستگاه آیمک دارم که میخوام تصویرشو همزمان به دو تا مانیتور مختلف بدم از طریق vga . یدونه مانیتور ۲۰ اینچ و یه ال ای دی ۳۲ اینچ….. حالا مشکل اینجاست که من وقتی اتصالات رو انجام میدم به من دو تا تصویر با رزولوشن ۶۰۰ در ۸۰۰ میده! این در حالیه که وقتی به یک مانیتور وصل میکنم رزولوشن اچ دی میشه.. اگه میشه راهنمایی کنید که چکار کنم و مشکل از کجاست؟ این رو هم اضافه کنم که هم از کابل یک به دو استفاده کردم و هم از اسپلیتر vga ,ولی در هر دو مورد همون رزولوشن ۶۰۰ در ۸۰۰ رو میده… سپاس

  1. سلام
   وقت شما هم بخیر
   مانیتور ۲۰ اینچ شما رزولوشنش چیه؟ تلویزوین چطور؟
   احتمال این که یکی از این دو مورد رزولوشن ۸۰۰*۶۰۰ داشته باشند زیاده و بنابراین بعد از اتصال، به صورت اتوماتیک رزولوشن مطابق با اون تنظیم میشه. می تونید رزولوشن رو به صورت دستی تغییر بدید.

   1. جفت مانیتورها اچ دی هستن.. عرض کردم وقتی بصورت تکی مانیتورها رو وصل میکنم مشکلی نیست و کیفیت اچ دی میده..ولی وقتی اسپلیتر سر راهش قرار میگیره حتی اگه فقط یک مانیتور هم بهش وصل باشه کیفیت ۶۰۰ در ۸۰۰ میده.. حالا یه سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که آیا فرق خاصی بین اسپیلیترهای ارزون قیمت و خیلی گرونی که تو بازار هستن میکنه.. من میگم شاید باید از این اسپلیترهای ۳۰۰ /۴۰۰ تومنی بگیرم؟

 7. با سلام تصویر نمایشگر خیلی کوچک نشون داده می شد به طوری که یک چهارم تابلو هوشمند اصلا بلا استفاده بود از کارشناس خواستم تنطیمش کنه ،گفتن هیچ کاری نمیشه کرد ،مگر اینکه پروجکشن رو عقب تر ببریم و همین کار رو هم انجام دادیم ولی متاسفانه رنگ تصویر خیلی جالب نیست رنگ ها رو نمیشه تشخیص داد تو تنظیمات رنگ پروجکشن هم رفتم و خیلی تغییر نکرد (در ضمن کابلی اضافه نکردن بلکه از مازاد همون کابل که قبلا پایین افتاده بود استفاده شده فقط کابل کشیده شده و پروجکشن یک متر عقب تر رفته) ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   اگر پروژکتورتون قابلیت تنظیم زوم دستی داره و تا انتها زوم رو باز کردید بنابراین بله تنها راهی که تصویر بزرگتر بشه اینه که پروژکتور رو از پرده نمایش دور کنید. هر پروژکتوری با توجه به مشخصاتی که داره، دارای حداقل و حداکثر فاصله نسبت به پرده نمایش هست. مثلا از ۰٫۹ تا ۲ متر و اگر از ۲ متر فاصله بیشتر بشه دیگه اون کیفیت و فوکوس مناسب رو نداره.
   مدل پروژکتورتون رو بفرمایید تا این حداقل و حداکثر فاصله رو برای پروژکتور شما بگم بهتون.

  1. سلام مجدد
   اپتما مدل های متنوع و زیادی داری. مدلش رو باید بگید تا بررسی درستی داشته باشیم
   در مورد این که می فرمایید زوم تا آخر باز هست و وضوح تصویر درسته بنابراین مشکلی وجود نداره و با توجه به روشنایی دستگاه، منطقی هست که هرچقدر پروژکتور از پرده نمایش دورتر بشه، میزان روشنایی تصویر کاهش پیدا کنه. در واقع پروژکتور شما توانایی داشتن تصویری خیلی بزرگ با روشنایی بالا رو نداره. شما مدل دقیق پروژکتورتون رو بفرمایید تا اطلاعات دقیقش رو خدمتتون عرض کنم.

 8. عرض سلام و خسته نباشید
  دستگاه ما پاناسونیک است و بعد از اتصال کابل VGA به لپ تاب ؛ این مشکلات وجود دارد :
  ۱- تصویر نمایش داده شده در پرده اولا” بزرگتر است ؛ ثانیا” کامل هم نیست و کناره های تصویر دیسکتاپ اصلا در پرده نمایش دیده نمی شود .
  ۲- حرکت ماوس در لپ تاب دیده می شود ولی هیچ حرکتی در صفحه نمایش دیده نمی شود .( به نظرم فقط یک عکس از دیسکتاپ لپ تاب را در صفحه نمایش نشان می دهد !! )
  ۳- با تنظیمات SET UP مشکل حل نشد .
  به نظر جنابعالی اشکال کجاست ؟؟
  ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام وقت بخیر
   برای مشکل بزرگ بودن تصویر، اگر منظورتون اینه که تصویر اونقدر بزرگ هست که از پرده بیرون میزنه، باید اول زوم دستگاه رو در صورت وجود کامل ببندید و بعد اگر همچنان تصویر بزرگ بود، پروژکتور رو به پرده نمایش نزدیک کنید تا جایی که تصویر روی پرده فیکس بشه
   در مورد مشکل دوم، با نگه داشتن همزمان کلیدهای windows و p ، گزینه ی duplicate رو انتخاب کنید.

 9. درود وقت بخیر
  پرژکتور مدل epson eb x05 هستش تصویر روی دیوار وضوح و کیفیت خوبی داره ولی روی برچسب بک پروجکشن حالت کدر و تاری داره؟
  برچسب روی یک شیشه ۱۹۵*۱۶۰ نصب شده!
  بنظر شما از چی میتونه باشه؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  سپاس بیکران

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر روی دیوار کیفیت تصویر مناسب هست، پروژکتور مشکلی نداره و برچسبی که استفاده می کنید کیفیت لازم رو نداره. تنها راه اینه که از یک برچسب با کیفیت استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *