شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

شدت روشنایی (از بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور)

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور / ۲- روشنایی

نور ویدئو پروژکتور از کجا سرچشمه می گیرد؟

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور/ ۲- روشنایی/ نور ویدئو پروژکتور از کجا سرچشمه می گیرد؟

ویدئو پروژکتورها عمدتا از دو تکنولوژی لامپ استفاده می کنند: LED و متال هالید. ویدئو پروژکتورهای LED تا حدود ۱۰۰۰ لومن در حال حاضر افزایش یافته‎اند و عمدتا در رده پیکو قرار می‎گیرند. تقریبا همه‎ی ویدئو پروژکتورهای دیگر از فلز هالید استفاده می‌کنند – عمر لامپ ویدئو پروژکتور دیجیتال کلاسیک بین ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ ساعت است. همچنین چند مدل ویدئو پروژکتور غیر عادی با قابلیت سیستم هیبریدی لیزر سبز/LED وجود دارند.

چقدر روشنایی نیاز دارم؟

در حالی که نسبت پرتاب بسیار مهم است، روشنایی مهم‎ترین مشخصه برای انتخاب صحیح ویدئو پروژکتور است و این جایی است که در آن مقدار نور محیط با اهمیت می‎شود. اگر تصویر به اندازه کافی روشن نیست تا به وضوح دیده شود، همه ملاحظات دیگر بی نتیجه‎اند. گرفتن نور کافی از یک ویدئو پروژکتور اغلب بزرگترین چالش است اما به یاد داشته باشید که به دست آوردن ویدئو پروژکتوری که بیش از حد روشن باشد تقریبا غیر‎ممکن است. اگر ویدئو پروژکتور خیلی پرنور باشد می‌توانید همیشه میزان نور را کم کنید. اما بیشتر کردن نور ویدئو پروژکتوری که کم است…!

هنگامی که می‎خواهید میزان لومن مورد نیازتان را مشخص کنید، عوامل زیر را درنظر بگیرید.
اندازه تصویر نمایش داده‌ شده: زمانی که اندازه تصویر افزایش می‎یابد، روشنایی دریافت شده کاهش می‎یابد چون نور در یک ناحیه بزرگتری پخش می‎شود. هرچه اندازه تصویر بزرگتر می‎شود میزان لومن مورد نیاز برای داشتن یک تصویر روشن افزایش می‎یابد. درست مانند زمانی که با یک چراغ قوه بر روی دیواری نور می اندازید و هرچه نزدیک تر بروید، شدت روشنایی افزایش می‌یابد.

چه میزان نور در اتاق وجود دارد: اتاقی که مقدار زیادی نور طبیعی یا مصنوعی دارد به میزان لومن بیشتری نیاز دارد در حالی که یک اتاق کاملا تاریک به لومن کم‎تری نیاز خواهد داشت.

در خصوص کنتراست باید گفت که اضافه کردن نور بیشتر، کنتراست تصویر را کاهش می‎دهد و رنگ تصویر را از بین می‎برد. حتی تهیه یک ویدئو پروژکتور روشن‎تر نیز فقط تا حدی مشکل را حل می‌کند؛ چون نور محیط با بخش‎های تیره‎تر تصویر ترکیب می‎شود و رنگ آنها را از بین می‎برد. اگر شما مجبور به استفاده از یک ویدئو پروژکتور در نور محیط هستید، هرگز یک تصویر کامل را دریافت نمی‎کنید، اما ممکن است حداقل یک تصویر قابل مشاهده دریافت کنید.
پس اگر ویدئو پروژکتوری در یک محیط دارید و قصد افزایش کیفیت نمایش مطلب‎تان را دارید، اگر بتوانید نور محیط را کم کنید بسیار بهتر است تا ویدئو پروژکتور با روشنایی بیشتر را جایگزین کنید.

روشنایی ویدئو پروژکتور با انسی لومنز (به اختصار لومنس) اندازه‌گیری می‎شود. محاسبه‌ی اینکه چه مقدار لومن نیاز دارید نیاز به دانستن فاصله‌ی پرتاب (فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه)، عرض تصویر، مقدار نور محیط و محتوایی که نشان داده خواهد شد، دارد.

چند نمونه از تعداد لومن ها که شما باید نیاز آن را پیش‌بینی کنید عبارتند از:

• یک اتاق نشیمن که در آن چراغ‎ها را می‎توان به طور کامل خاموش کرد: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لومن؛
• یک کلاس درس مدرسه یا اتاق هیئت مدیره که در آن چراغ را می‎توان پوشاند، اگر به طور کامل خاموش نمی‎شود: ۳۰۰۰ لومن؛
• سالن سخنرانی و یا مسجد کوچک نیازمند به یک صفحه نمایش عرض ۳ متر و مقدار متوسط نور: ۵۰۰۰ لومن؛
• یک سالن سینما: ۲۰۰۰۰ لومن یا بیشتر؛

تفاوت میزان روشن بودن ویدئوویدئو پروژکتور ، اهمیت توجه به این نکته را نشان می دهد
تفاوت میزان روشن بودن ویدئو پروژکتور، اهمیت توجه به این نکته را نشان می دهد

محتوای مورد نمایش نیز باید درنظرگرفته شود:

آیا شما متن یک آهنگ بر روی یک پس‎زمینه تک‎رنگ را پخش می کنید؟ و یا عکس‎هایی را در گالری هنری نشان می‎دهید؟ در مورد اول، کنتراست تصویر به حدی زیاد است که شما می‎توانید با یک ویدئو پروژکتور بسیار ضعیف‎تر نیز تصویر را دریافت کنید. در مورد دوم، شما احتمالا می‎خواهید همه نکات دقیق و ظریف مربوطه را که می‎توانید حفظ کنید، بنابراین، لومن بیشتری نیاز خواهید داشت.

اگر دقیقا نمی‌دانید ویدئو پروژکتور را در چه مکان‎هایی استفاده خواهید کرد،، نسبت به خریداری  پرنورترین ویدئو پروژکتوری را که توانایی دارید،اقدام کنید.

البته با یک حساب و کتاب ساده این کار را می توانید انجام دهید. به عنوان نمونه اگر شما فروشنده سیار هستید و به گروه‌های تا ۲۰ نفر در شرکت‎های مختلف آموزش می‎دهید، ۳۰۰۰ لومن ممکن است تا زمانی که شما با پنجره بدون پرده مواجه نشوید کافی باشد. اگر شما یک اتاق بدون پرده دارید و یا در حال تلاش برای ارائه پروژه خارج از منزل در نور روز هستید، بدانید که ممکن است هیچ ویدئو پروژکتوری به اندازه کافی روشن نباشد. شما برای انجام کاری ویدئو پروژکتور درخواست کرده اید که برای آن ساخته نشده است.اگر خود تصویر کنتراست بالایی داشته باشد، نیاز به ویدئو پروژکتور با نور کمتر دارید.

در پایان اگر ویدئو پروژکتور برای مراسم مهمی قرار است استفاده شود، ضروری است که نور محیط تا جای ممکن کم شده باشد و اگر این امکان پذیر نمی باشد، پس شاید باید به فکر تلویزیون یا مانیتور (که شاید به عنوان یک “دیوار ویدئویی” قرار می گیرند) به عنوان یک جایگزین باشید. نور محیط نه تنها کیفیت تصویر را تنزل می دهد بلکه آن را تغییر می‎دهد. عدم کالیبراسیون دقیق ویدئو پروژکتور یا تصحیح رنگ هریک به تنهایی بر تصویر موثرند.

برای شروع نمایش‎های مهم، ویدئو پروژکتورها احتمالا ایده ال نمی‎باشند؛ مخصوصا هنگامی که در اتاق نور وجود داشته باشد.

اگر شما نمی‎توانید یک ویدئو پروژکتور به اندازه کافی روشن برای محیط خود پیدا کنید، می‎توانید به قابلیت انباشته سازی یا ترکیب تصویر چند ویدئو پروژکتور (edge blending) توجه کنید. با استفاده از این قابلیت می‎توانید تصویر چند ویدئو پروژکتور را دقیق روی هم بیاندازید و مثلا اگر ۲ ویدئو پروژکتور دارید و هر کدام ۷۲۰۰ انسی لومنز دارند، تصویری با ۱۴۴۰۰ حدود ۱۰۰۰۰ لومنس داشته باشید (در این حالت دقیقا اندازه ۲ ویدئوپروژکتور روشنایی ندارید). انباشته سازی نیاز به ویدئو پروژکتورهای سازگار و یا استفاده از سخت افزار خارجی برای تراز دقیق تصاویر دارد. ویدئو پروژکتور NEC PA722X نمونه‌ای است که این قابلیت را دارد.

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *