رویای داشتن سینمای خانگی در منزل

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل و نکاتی که باید در نظر داشت

ویدئو پروژکتور دستگاه کوچکی است که تقریبا به اندازه یک پخش کننده DVD است. بنابراین دستگاه جمع‌وجوری است و تصاویر را در ابعاد بزرگ نمایش می دهد و رویای داشتن سینمای خانگی را محقق می کنند . اما آیا می‌توانیم آنها را جایگزین تلویزیون کنیم و سوال دیگر اینکه آیا در آینده ای نه چندان نزدیک ویدیو پروژکتورها جایگزین تلویزیون در خانه‎ی ایرانی‎ها می‎شود؟ یا خیر؟
حقیقت امر این است که امروزه پروژکتورها می توانند تصاویر سه بعدی را به اتاق نشیمن تان بیاورند .نسل جدید پروژکتورهای سه بعدی و سینمای خانگی لذت تماشای انواع فیلم ها ، بازیهای ویدیویی ، رویداد های ورزشی و عکسهای خانوادگی را دوچندان می کنند. و این جذابیت ها از طرفی و هزینه بسیار کمتر این دستگاه در مقایسه با تلویزیون های ۶۰ اینچی باعث محبوبیت آن شده است.
اما یکی از اولین سوالاتی که باید از خودتان بپرسید ، کاربری ویدیو پروژکتور است. تعداد ساعتی که قصد استفاده از ویدیو پروژکتور را دارید بسیار مهم است و نباید انتظار داشت که ساعتهای متمادی بتوانید از این دستگاه استفاده کنید.

رویای داشتن سینمای خانگی در منزل

در صورتی که قصد نمایش فیلم را دارید و می خواهید از پروژکتور برای سینمای خانگی استفاده کنید؛ احتمالا به  روشنایی خیلی زیادی نیاز ندارید، به این دلیل که شما تمایل دارید که بیشتر روی محتوای نمایش داده شده تمرکز کنید و هر گونه عامل حواس پرتی ماند نور محیطی و یا حتی مقدار نور کم را از میان بردارید،که در نتیجه باعث می شود که اتاق یا سالن شما تیره تر از معمول گردد.معمولا پروژکتورهای سینمای خانگی دارای شدت روشنایی۲۵۰۰-۱۵۰۰ انسی لومن می باشند.

موضوع دیگر درباره اندازه صفحه/پرده نمایش می باشد که می تواند تاثیر زیادی بر روشنایی و کیفیت تصویر داشته باشد. اکثر پرده نمایش های امروزی انعکاس نور قابل توجهی دارند و حتی باعث می شود که پروژکتورهایی که از روشنایی نسبتا پایینی برخوردارند با تنظیم مناسب، بتوانند تصویر خوبی ارائه دهند.

مخاطبان عزیز در مورد میزان انسی لومن  توجه داشته باشند که در هر صورت ما ۱۵۰۰ انسی لومن و یا کمتر از آن را توصیه نمی کنیم. اگر اندازه صفحه نمایش شما بالای ۸۴ اینچ (۲۱۳ سانتی متر) باشد ،باید ۲۰۰۰-۱۵۰۰ انسی لومن کاملا متناسب نیاز شما باشد.اگر شما به صفحه نمایشی بین ۱۲۰ -۸۰ اینچ (۳۰۵-۲۱۳) نیاز دارید،پیشنهاد می کنیم که دنبال پروژکتوری بگردید که حداقل ۲۷۰۰-۲۰۰۰ انسی لومن روشنایی داشته باشد. این مقدار انسی لومن اکثر نیازهای مشتریان را برآورده می کند.در برخی از موارد حتی مشتریان به صفحه نمایش بزرگتری نیاز دارند.یک راه حلی برای آن ها نیز وجود دارد ( هر چند که راه حل بسیار پرهزینه تری است) – برخی از تولید کنندگان پروژکتور برای پروژکتور سینمای خانگی روشنایی بالایی تا ۵۰۰۰ انسی لومن عرضه می کنند. این ها همه به محیط قرار گرفتن پروژکتور بستگی دارد. در ادامه به برخی از مزایا و معایبی که برای تبدیل  داشتن سینمای خانگی در منزل باید در نظر داشت اشاره می کنیم :

 

مزایا و معایب

بلندگو

بلندگوصدا: پروژکتور مانند تلویزیون نیست که دارای بلندگوی قوی برای پخش صدا باشد. بنابراین بسته به نیازتان باید نسبت به تهیه اسپسکر/بلندگوی مناسب اقدام کنید.

 

سینمای خانگی

صفحه نمایش: لازم است که بسته به نوع نیازتان نسبت به تهیه پرده یا برد مناسب اقدام کنید. قطعا فضای کافی و فاصله چند متری باید در هنگام نصب و استفاده مورد توجه قرار بگیرد.

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *