روش های نوین تدریس در مقابل روش های سنتی

آیا به نظر هنوز جایی برای تدریس سنتی وجود دارد؟

تغییر یافتن شکل تدریس در دانشگاه ها، موضوع داغی است که سال هاست به طور مشترک مورد بحث دانشجویان و اساتید قرار گرفته است.با افزایش سریع عصر دیجیتالی و نوآوری در آموزش، در برهه ای که دانش آموزان از گوشی های هوشمند،تبلت و لپ تاپ به عنوان ابزار یادگیری استفاده می کنند، و با وجود حجم وسیعی از اطلاعات آنلاین موجود،آیا به نظر هنوز جایی برای تدریس سنتی وجود دارد؟
ممکن است برای دهه ها تدریس سنتی، در سالن ها و کلاس ها رواج داشته است، اما شیوه های نوین تدریس در راه هستند. این شیوه های تدریس جدید و خلاقانه تر در حال فاصله گرفتن از روش های سنتی و یادگیری منفعل هستند و به تمرکز بیشتر بر یادگیری فعال گرایش دارند.با این روش دانش آموزان آزادانه با یکدیگر تعامل داشته و در روند درس مشارکت دارند.

بسیاری از مطالعات اشاره به این نکته دارد که شیوه یادگیری مشترک در مدارس ابتدایی، در جایی که بچه ها دور یک میز برای کارکردن بر روی یک مسئله می نشینند، مزایای قابل توجهی برای فراگیران فعال دارد، اما ممکن است که این همکاری با پیشرفت آموزشی آن ها تداوم نداشته باشد. از قضا،همان طور که مهارت های فکری و توانایی های حل مسئله دانش آموزان بیشتر می شود،ممکن است در گذر زمان،غیر فعالتر گردند و به سرخوردگی و واپس زدگی دانش آموزان منجر شود.تدریس سنتی، فرصت تعامل داشتن با همدیگر را از دانش آموزان می گیرد ،اما تلاش های اخیر برای زمینه سازی ایجاد تعامل بیشتر بین دانش آموزان منجر به رضایت بیشتر و بالارفتن مهارت های فکری و افزایش انگیزه آنان شده است.

فیلم های آموزشی

یکی دیگر از نوآوریها، استفاده از فیلم های آموزشی در طول تدریس است. این نوآوری ها سطح سرگرمی دانش آموزان را تغییر داده است و تا حد زیادی تجربه یادگیری را افزایش می دهد. استفاده از فیلم در طول تدریس باعث می شود که دانش آموزان هوشیارتر شوند و انگیزه و تمرکز بیشتری بر روی موضوع پیدا کنند. ارتباطات شناخته شده ای بین مطالب بصری ،حافظه، دانش و توانایی دانش آموزان برای بخاطر سپردن اطلاعات جدید وجود دارد. تماشای فیلم های آموزشی، دانش آموزان را وارد فضای موضوع مورد بحث به همراه مصاحبه های متخصصان یا نمایش کرده و باعث جذابیت موضوع می گردند.همچنین دانش آموزان درک و بینشی در ارتباط با مهارت های مورد نیاز برای مصاحبه ها پیدا کرده و از مزایای افزایش کار تیمی و مهارت های ارتباطی برخوردار می شوند. افزایش استفاده از فیلم در طول تدریس کلید یادگیری فعال موفق است.

در حالی که مشخصا شیوه های ابتکاری تدریس، مزایای قابل توجهی دارند اما جانب احتیاط را در نظر گرفتن نیز لازم است. در این جهان پرسرعت دیجیتالی، در موقعیتی که دانش آموزان دسترسی به اطلاعات بصری گسترده ای در طول شبانه روزی دارند،روند یادگیری عمیق از یک موضوع و مهارت های فکری بیشتر، می تواند در معرض خطر قرار گیرد.اغلب اوقات نسل اینترنت گرایش به برنامه های چند رسانه ای دارند در نتیجه ممکن است بر مهارت های ادراکی آنها تاثیر بگذارند. برای بعضی از دانش آموزانی که غرق در برنامه های چند رسانه ای شده اند ،به نظر می رسد که گاها روش تدریس سنتی ساده، می تواند در این عصر پرسرعت و پرت کننده حواس دیجیتالی ،خیلی بد هم به نظر نرسد.

تدریس سنتی 

تدریس سنتی، یادآور تصویری کلیشه ای از یک سالن/ کلاس مملو از دانش آموزان است که تمرکز همه افراد متوجه استاد می باشد .در این نوع روش، استاد اغلب تنها فرد فعال در کلاس است و این در حالی است که دانش آموزان موضع منفعل تری را به عهده داشته و صرفا از مطالب موجود یادداشت برداری می کنند.سال هاست که این روش سنتی در جلب نظر دانش آموزان و ارایه یک الگوی واحد تدریس ،که بدون در نظر گرفتن شیوه های یادگیری یا توانایی های دانش آموزان در کلاس است ناموفق عمل کرده است.حتی نوع معماری اتاق های تدریس طوری طراحی شده است که یک روش منفعل یادگیری را ترویج کرده و در مقابل شاگردان شخصی در مرکز کلاس قرار گرفته و امکان همکاری و تعامل با یکدیگر را پیدا نمی کنند.اما بررسی مزایای روش تدریس سنتی خصوصا وقتی که به سمت روش های نوآورانه پیش میرویم، حائز اهمیت می باشند.

روش های سنتی تدریس
روش های سنتی تدریس

 

اگر تدریس سنتی با شور و اشتیاق توسط مدرس ارایه شود، حتی می تواند بسیار موثر هم باشند.مدرسان می توانند موضوع خود را به طور عمقی ارایه بدهند که مسلما می تواند در روش های سریع تر، و خلاقانه بصری یا دیجیتالی نادیده گرفته شود.به طور حتم مدرسان به افرادی که از طریق شنیدن چیزی یاد می گیرند گرایش دارند و یک تدریس خوش ساختار می تواند برای برآورده ساختن نیازهای مخاطبان خاص استفاده شود. هم چنین مدرسان به ارائه روشن مسائل و اطلاعات پیچیده طبق دانش گسترده شان می پردازند.

هیچ شکی نیست که شکل تدریس مدرن در حال تغییر قابل توجهی است و با وجودی که مخاطبان اصلی که از نسل اینترنت هستند،بسیار مهم است که روش تدریس با زمان پیش رفته و با تکنیک های نوین برای با انگیزه و سرگرم نگه داشتن بچه ها تطبیق پیدا کند. مطالعات زیادی نشان می دهد که استفاده از ویدئو در طول تدریس تا حد زیادی به روند مشارکت و ابقای دانش و اطلاعات کمک می کند. هم چنین پر واضح است که یادگیری فعال، که از سوی همسالان و با همکاری آنان حمایت می شود،ازمولفه های مهم یک تدریس موفق به شمار می روند. اما یادآوری این نکته هم مهم است که روش های سنتی تدریس فرصت لازم را برای شنیدن عمقی مطالب فراهم می سازند و اطلاعات با کیفیت از سوی یک کارشناس در مورد موضوع مورد بحث ارایه می شود که ممکن است به صورت آنلاین و به این خوبی و کیفیت امکان پذیر و در دسترس نباشد.
تلفیق کیفیت اطلاعات که برگرفته از روش های سنتی است با یادگیری فعال و استفاده از ویدئو در طول تدریس، نوید مدل پیشرفته ای را می دهد که با طیف گسترده ای از توانایی های یادگیری مطابقت دارد و توجه دانش آموزان نسل دیجیتالی و پرسرعت را به خود جلب می سازد.

منبع:+

سایر منابع مرتبط:

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

2 دیدگاه برای روش های نوین تدریس در مقابل روش های سنتی ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *