رفرش ریت (Refresh Rate) چیست و چه کاربردی دارد؟

رفرش ریت (Refresh Rate) چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها اگر قصد خرید مانیتور، تلویزیون یا ویدئو پروژکتور  را داشته باشید، ممکن است با اعداد و ارقام مختلفی از جمله رفرش ریت یا انطباق تصویر برخورد کنید. در ادامه مطلب سعی داریم که به تعریف رفرش ریت و کاربردهای آن بپردازیم:

تعریف فریم:

Frame

هر فریم یک تصویر است و از نمایش پشت سر هم فریم‌ها، فیلم و بازی ساخته می‌شود و به نظر می‌رسد که تصویر پویاست و واقعاً حرکت می‌کند. کمترین سرعت برای طبیعی به نظر رسیدن فیلم ۲۴ فریم بر ثانیه است. به سرعت پخش فریم‌ها، فریم‌ریت (Frame Rate) گفته می‌شود که ترجمه‌ی آن نرخ فریم، سرعت فریم یا گاهی سرعت ویدیو است.

تعریف رفرش ریت (Refresh rate):

سرعت تعویض فریم ها یا رفرش ریت (Refresh rate) به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که تصویر بر روی صفحه نمایش در هر ثانیه به روز رسانی یا تازه می‌گردد. به بیان دیگر معیاری برای سرعت نوسازی بوده و با هرتز (Hz) بیان می‌شود.

جالب است بدانید که تک تک تصاویر تشکیل‌دهنده یک فیلم، طوری پشت سر هم قرار گرفته و تعویض می‌شوند که توهم حرکت با سرعت مناسب را به وجود می آورند. نرخ حرکت این تصاویر با واحد فریم بر ثانیه(FPS)  برای دوربین‌های قدیمی‌تر و رفرش ریت با واحد (Hz) برای فیلم‌های دیجیتالی اندازه‌گیری می‌شوند. در هر دو مورد، این موضوع به سرعت نمایش تصاویر اشاره داشته و هرچه این سرعت تعویض فریم ها بالا‌تر باشد، تصاویر چشم‌نواز‌تر و به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود.

 در مورد ویدئو پروژکتورها رفرش ریت چه تعریف و  کاربردی دارد و چه مشکلاتی می تواند در مشاهده ی تصاویر بوجود بیاورد؟

به توانایی پروژکتور در پردازش فیلم  رفرش ریت می گویند. یعنی این که هرچقدر که سرعت رفرش ریت بالاتر باشد، تصاویر به صورت شفاف تر، یکپارچه تر دیده می شوند.جهت مشاهده ی بازی، رفرش ریت بالایی ( به طور مثال بیش از ۱۲۰هرتز) توصیه می شود. زیرا این مقدار هرتز نه تنها برای بازی کردن مفید است، بلکه رفرش ریت بالاتر باعث ایجاد تصاویر سه بعدی می گردد که چشم نوازتر به نظر می رسند.

گاهی اوقات کاربران برای دیدن تصاویر دیتا پروژکتور دچار مشکل می شوند که یکی از دلایل آن ممکن است به تنظیمات رفرش ریت مربوط شود. در نتیجه، هنگامی که رزولوشن مانیتور و تنظیمات رفرش ریت با رزولوشن اصلی پروژکتور مطابقت نداشته باشد،کاربر با، پرش، لرزش و کیفیت نامطلوب یا محو شدن تصاویر مواجه می شود.

کندی و تاخیر رفرش ریت
کندی و تاخیر رفرش ریت

اهمیت پشتیبانی رفرش ریت ویدئو پروژکتور شما 

به عنوان نمونه، مقدار رفرش ریت پروژکتور  علاوه بر طرفداران گیم ،برای کاربران سینمای خانگی نیز عامل مهمی محسوب می شود. در این جا رفرش ریت است که توانایی پروژکتور شما را در پردازش فیلم تعیین می کند. همانطور که قبلا هم اشاره شد ،هر چه قدر رفرش ریت بالاتر باشد تصاویر شما از وضوح و یکپارچگی بیشتری برخوردار خواهند بود. اگر شما پروژکتوری با رفرش ریت پایین خریداری کنید، فیلم های شما واضح دیده نمی شوند و  تصاویر موج دار هستند. برای مقاصد سرگرمی در خانه، یک رفرش ریت دست کم ۶۰ هرتزی توصیه می شود. مهم است که توجه داشته باشید که رفرش ریتی که تجربه می کنید، توسط دستگاهی که شما پروژکتور را به آن متصل می کنید نیز،تعیین می گردد.

زمانی که پروژکتور از رزولوشن یا رفرش ریت رایانه شما پشتیبانی نمی کند

در صورتی که پروژکتور قادر به نمایش درست تصاویر نباشد، ممکن است که مشکل ایجاد شده به دلیل تنظیمات نادرست ویندوز باشد.

برای تنظیم رفرش ریت مراحل زیر را دنبال کنید:

تنظیمات رفرش ریت

Start, Control Panel, Display, Properties, Settings,Advanced

اگر ویندوز، پروژکتور را به درستی شناسایی کرده باشد، نوع مانیتور باید همان اسم پروژکتور و یا نوشته ‘Plug and Play Monitor’ را نشان دهد.

نکته: بسیاری از پروژکتورها از رفرش ریت (به طور مثال ۸۰Hz یا بالاتر) و یا  از رزولوشن (بالای ۱۰۲۴×۷۶۸) پشتیبانی نمی کنند.

برای بهبود عملکرد پروژکتورتان به این نکات توجه کنید:

  • مطمئن شوید که رزولوشن ورودی (input) شما منطبق با رزولوشن صفحه نمایش باشد. هر گونه  اسکلینگ /scaling انجام شده بر روی ویدئو پروژکتور باعث اندک تاخیر می شود. (به پروسه تبدیل فرمت های ورودی مختلف به فرمت خروجی اصلی ویدئو پروژکتور , scaling می گویند).
  • بررسی کنید و ببینید که آیا پروژکتور شما حالت gaming و یا حالت fast دارد. این حالت ها، به طور معمول مقداری کیفیت تصویر را کاهش می دهند،اما همانطور هم می توانند از کندی ارسال تصویر را بکاهند.
  • دستگاه گیم خود را به طور مستقیم به پروژکتور وصل کنید.در بسیاری از تنظیمات سینمای خانگی، کنسول / رایانه شخصی ممکن است در مرحله اول از طریق یک رسیور سینمای خانگی اجرا شوند، که به این صورت قبل از رسیدن سیگنال به صفحه نمایش مورد نظر، مجبور به عبور از مسیر دیگری هستند.در نتیجه سریع ترین مسیر(route)،کوتاه ترین مسیر است، سعی کنید آن را انتخاب کنید.

منبع:++

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

معرفی سایر  مقالات مفید :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

18 دیدگاه برای رفرش ریت (Refresh Rate) چیست و چه کاربردی دارد؟ ثبت شده است

  1. سلام ببخشید من لب تاب دارم و ویندوز گفته باید ریفرش کنم وقتی ریفرش میکنم و یکم پر که میشه یکدفه ارور میده برای چیه مشکل لطفا راهنمایی کنید؟؟؟

  2. تو قسمت پروپرتیز کامپوتر که میزنم نوشته شما باید ریفرش ریت کنید وقتی میزنم تا نصفهاش که پر میشه ارور میده همه گزینه هام هم unrated شده اگه میشه ایدی تلگرام بدین تا عکس بفرستم راحت تر مشکل حل بشود.

    1. سلام وقت بخیر. بسته به شرایط محیط و سلیقه ی شما در ترجیح دادن نوع ترکیب رنگ ها، می تونه انتخابتون متفاوت باشه. بنابراین شماره تماستون رو بفرمایید تا همکاران واحد فروش خدمتتون تماس بگیرن و راهنماییتون کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *