راهنمای تنظیم رزولوشن لپ تاپ و رایانه با ویدئو پروژکتور

رزولوشن چیست؟رزولوشن به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، یک پروژکتور SVGA ، مقدار ۸۰۰ پیکسل از چپ به راست و ۶۰۰ پیکسل از بالا به پایین دارد و در مجموع دارای  ۴۸۰،۰۰۰  پیکسل می باشد.هر چه قدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد نشان دهنده تراکم بیشتر پیکسل ها و وضوح تصویر است.

لازم به توضیح است که اگر می خواهید بدانید که به چه مقدار رزولوشنی نیاز دارید و چه میزان رزولوشنی مناسب کار شما است و نیز انواع رزولوشن را با توضیحات کامل تر بدانید می توانید به مقاله دیگر ما در همین سایت تحت عنوان «آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور» مراجعه فرمایید

تار شدن تصویر

واقعا ناراحت کننده است، وقتی یک ارائه (پاورپوینت) قشنگ را در کامپیوتر قرار می دهید ،ببینیدکه در هنگام نمایش آن در جلسه یا کلاس درس، مطلب تار دیده می شود و یا بخشی از آن در کادر نیست.برای حصول اطمینان از این که در هنگام جابجایی( تصویر) از یک مانیتور رایانه به ویدئو پروژکتور شاهد نتیجه خوبی باشید؛ دانستن این که پروژکتورها چطور با رزولوشن رایانه کار می کنند ،می توانند در این خصوص به شما کمک کند.

ارایه مطلب واضح نیاز به تنظیم رزولوشن درست دارد

رزولوشن رایانه /Computer Resolution

رایانه ها می تواننددر رنج گسترده ای از رزولوشن طبق خواسته کاربر و اندازه ها و اشکال مختلف مانیتورها خروجی تصویر بدهند. هرچند که لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش هستند اما  می توانند در رزولوشن های مختلف برای مانیتورهای خارجی (external) خروجی تصویر بدهند. این رزولوشن با استفاده از تنظیمات صفحه نمایش(Display Settings) تغییر می یابد.

انواع مانیتور با نسبت تصویر
انواع مانیتور با نسبت تصویر

به طور کلی، مانیتور های جدیدتر از یک صفحه عریض با نسبت تصویر (۱۶:۹) برخوردارند، این در حالی است که مانیتورهای قدیمی تر به طور معمول نسبت تصویر (۴:۳) دارند و تاحدی چهارگوش اند. برای جلوگیری از کشش و یا فشرده سازی عرض تصویر، رزولوشن خروجی کامپیوتر باید متناسب با عرض مانیتور باشد. رزولوشن بالاتر امکان مشاهده موارد بیشتر را مانند ستونها و ردیفهای صفحه گسترده (مانند اکسل) را برروی صفحه بوجود می آورند، این در حالی است که رزولوشنهای پایین تر امکان بزرگتر شدن آیتم ها را بر روی صفحه بوجود می آورند.

رزولوشن اصلی / Native Resolution

هر چند که مانیتورها می توانند رزولوشن های متعددی را نمایش دهند، اما شما باید برای داشتن بهترین کیفیت تصویر از رزولوشن اصلی استفاده کنید. همه مانیتورهای فلت دارای یک رزولوشن اصلی هستند و تنظیمات نمایش (display) رایانه باید با این رزولوشن تنظیم شود. اکثر مانیتورها در زمان روشن شدن، رزولوشن اصلی را به طور مختصری نمایش می دهند و بسیاری از مانیتورها در صورتی که خروجی رایانه به رزولوشنی که مطابق با رزولوشن اصلی نباشد تغییر پیدا کنند، این اطلاعات را نمایش می دهند.

تنظیمات مربوط به رزولوشن رایانه
تنظیمات مربوط به رزولوشن رایانه

(در کادر قرمز بالا نوشته شده است که رزولوشن شما پایین تر از ۷۶۸×  ۱۰۲۸ می باشد. برخی از آیتم ها ممکن است مناسب نباشند و برخی از نرم افزارها ممکن است باز نشوند.)

رزولوشن پروژکتور

با وجود همه تفاوتهایی که رزولوشن ها چه در ظاهر و کاربرد دارند ، مانیتورهای فلت و ویدئو پروژکتورها هر دو  به یک روش مشابه ای تشکیل تصویر می دهند و محدودیت های فنی مشابه ای بر روی تصویر ،از جمله رزولوشن اصلی دارند.اغلب رزولوشن پروژکتور پایین تر از رزولوشن مانیتور است، بنابراین یک عکس یا صفحه گسترده( اکسل) که متناسب با صفحه مانیتور است ،ممکن است زمانی که از طریق یک پروژکتور نشان داده می شود(قسمتی از مطلب) آن قطع شود.از آنجایی که رزولوشن خروجی کامپیوتر دیگر منطبق بر رزولوشن پروژکتور نمی باشد، بالا بردن رزولوشن خروجی کامپیوتر به منظور منطبق کردن با کل تصویر بر روی صفحه نمایش می تواند منجر به افت کیفیت تصویر شود.

راه حل هایی برای مسائل مربوط به رزولوشن

برای یک ارائه رضایت بخش، رزولوشن خروجی رایانه باید با رزولوشن اصلی پروژکتور مطابقت داشته باشد. در صورت امکان، پیش از آماده کردن ارایه مطلب،رزولوشن اصلی پروژکتور را تعیین کنید.سپس با تنظیم رزولوشن خروجی رایانه و رزولوشن اصلی پروژکتور، ارایه مطلبتان را بر روی رایانه  آماده  کرده یا تغییر دهید.ممکن است تصویر روی مانیتور خراب یا تار شود؛ اما همین تصویر زمانی که با پروژکتور استفاده می شود شارپ(زنده)و کامل باشد. در صورتی که رزولوشن اصلی پروژکتور را نمی دانید، می توانید ارائه خود را با تصاویر کوچکتر، طوری آماده کنید که در زمانی که با رزولوشن اصلی پروژکتور نشان داده می شود هیچ چیز از دست نرود و یا این که چندین ارایه برای رزولوشن های مختلف می توانید آماده کنید.

همانطور که اشاره شد برای داشتن بهترین کیفیت تصویر، به شما توصیه می‎کنیم رزولوشن را طوری تنظیم کنید که با رزولوشن اصلی پروژکتور دقیقا یکی باشد. ما پیشنهاد می‎کنیم که رایانه‎تان با ۶۰ هرتزrefresh rate راه اندازی شود.

 • بدین منظور ابتدا گزینه advanced settings را کلیک می‎کنیم تا پنجره جدیدی باز شود که تنظیمات monitor در آن وجود دارد. در قسمت monitor setting عدد ۶۰ هرتز را برای screen refresh rate انتخاب می‎کنیم و گزینه Apply را می‎زنیم تا تنظیمات جدید فعال شود.
تنظیمات رزولوشن مانیتور
تنظیمات رزولوشن مانیتور

تنظیمات در ویندوز ۷،۸ و ویستا:

بر روی دسکتاپ کلید راست کرده و رزولوشن  personalize ← display ← change display settings ←resolution را بر روی رزولوشن مناسب تنظیم کنید.

در ویندوز xp :

بر روی دسکتاپ کلید راست properties ← display ← resolution را بر روی رزولوشن درست تنظیم کنید. (باید تصویر آمده باشد، در غیر این صورت سیستم (لپ تاپ)را تعویض کنید و مراحل بالا را تکرار کنید)

راه حل دیگر: اگر تصویر به ویدئو پروژکتور منتقل نشد، می بایست وارد منوی ویدئو پروژکتور شده و سپس ورودی COMPUTER را انتخاب کنید تا مشکل برطرف شده و در ویدئو پروژکتور تصویر صفحه نمایش لپ‎تاپ را داشته باشید.

همچنین اگر نگه داشتن کلید ویندوز و فشردن همزمان کلید P، عمل نکرد و منویی را به روی صفحه نمایش لپ تاپ ظاهر نکرد، در این صورت می بایست کلید FN را از کیبورد نگه داشته و در همین حال یکی از کلیدهای F3 تا F8 که روی آن عکس مربوط به اتصال به ویدئو پروژکتور است را فشار دهید تا منوی مذکور ظاهر شود و سپس گزینه ی DUPLICATE را انتخاب کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید به« راهنمای کامل وصل کردن لپ تاپ و رایانه به ویدئو / دیتا پروژکتور» در همین سایت مراجعه فرمایید

رزولوشن مطمئن

حداقل میزان رزولوشن ۴:۳ یک مانیتور یا پروژکتور،  ۶۴۰ پیکسل در عرض، ضربدر ۴۸۰ پیکسل در ارتفاع می باشد. ،بنابراین تصویری که ۶۰۰ x 400 پیکسل است بر روی هر صفحه نمایشی مناسب خواهد بود.

رزولوشن پروژکتور های واید (widescreen)که کمی قدیمی تر هستند ممکن است۸۲۰*۱۲۸۰ پیکسل باشند. یک مانیتور ۲۲ اینچی واید معمولا رزولوشن اصلی ۱۰۸۰*۱۹۲۰ را دارد .ارائه مطلبی که در این مانیتور عالی به نظر می رسد ،در ویدئو پروژکتوری که رزولوشن پایین تری دارد به آن خوبی نیست. برای کسب بهترین نتیجه باید با در نظر داشتن رزولوشن اصلی پروژکتور، ارایه تان را  آماده کنید.

 چند نکته مهم  جهت یادآوری :

 • رزولوشن های معمول ویدئو پروژکتور های چند رسانه ای، SVGA، XGA ،WXGA و WUXGA هستند و در آینده دور ۴kها هم خواهند آمد. محبوب ترین رزولوشن، XGA است و درمجموع برای ارائه‌ی پاورپوینت مناسب است . بنابراین رزولوشن پایین تر از XGA توصیه نمی‌شود.
 • پیغام “NO REG” نشانگر سیگنالی است که توسط پروژکتور دریافت شده اما قابل شناسایی نیست. دلیل اصلی این مشکل  نیز ناسازگار بودن رزولوشن است.
 • امروزه،پروژکتورهای موجود در بازار، قادرند سیگنال ورودی را به جای رزولوشن اصلی خود نمایش دهند. به طور مثال،بیشتر اوقات می توانید یک لپ تاپ با رزولوشن XGA را به یک پروژکتور  SVGA  قدیمی تر متصل کنید. پروژکتور به صورت خودکار سیگنال ورودی با رزولوشن ۱۰۲۴×۷۶۸ را به خروجی اصلی۸۰۰×۶۰۰  آن تبدیل می کند.با این وجود، همیشه تصاویر خروجی دچار افت کیفی در جزئیات و وضوح تصویر  در هنگام کار می شوند.
 • فرایند تبدیل فرمت متفاوت ورودی ،به فرمت خروجی اصلی را (scaling) می نامند.تبدیل یک رزولوشن پایین به بالاتر up-conversion نامیده می شود، این در حالی است که تبدیل یک رزولوشن بالا به پایین تر فشرده سازی (compression) نامیده می شود. برخی از پروژکتورها در انجام Scaling خوب عمل می کنند ، بنابراین افت تصویر نهایی نسبتا جزئی است و تنزل کیفیت تقریبا ناچیز است .کیفیت اسکلینگ در بین پروژکتورها  به طور گسترده ای متفاوت است و مثل همه  همه فناوری ها به طور پیوسته در حال بهبود است. اسکلینگ از اهمیت به سزایی برخوردار است و در صورت امکان سعی کنید که کارایی پروژکتور را با توجه انتظاری که دارید،در نظر بگیرید.

منبع:+

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

شرکت ایمن پردازش
شرکت ایمن پردازش

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

6 دیدگاه برای راهنمای تنظیم رزولوشن لپ تاپ و رایانه با ویدئو پروژکتور ثبت شده است

 1. با سلام واحترام استاد عزیز من یه دیتاشو بنکیو دارم که یکی از دوستان داخل تنظیماتش رفته و اندازه تصویر خیلی کوچیک شده حدودا یک چهارم اندازه ی واقعی. بعد از اون هر کاری کردم دیگه یه اندازه ی واقعیش برنگشت ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام وقت بخیر
   اندازه ی تصویر معمولا تنظیم خاصی نداره و فقط از طریق زوم دستی اندازه کوچک و بزرگ میشه. از طریق زوم دستی تصویر رو بزرگتر کنید.
   اگر نتیجه نداد ، با توجه به اینکه هر برندی تنظیماتش متفاوت هست، باید ارجاعتون بدم به همکاران واحد فنی. برای راهنمایی بیشتر با شماره ی ۰۵۱۳۷۲۳۷۳۷۳ تماس بگیرید.

 2. با سلام.من اشتباهی دستم خورد و صفحه برعکس شد . تونستم مشکل برعکس بودم صفحه رو حل کنم ولی فلش موس بزرگ تر و فونت لپتابم ناخوانا تر شد.ویندوزمم ۱۰ است.تا قبل از اینئ اتفاق نوشته هایم عالی بود . لطفا جواب بدید. ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *