راهنمای نگهداری و استفاده از دیتا پروژکتور

راهنمای نگهداری و استفاده از دیتا پروژکتور

راهنمای نگهداری و استفاده از دیتا پروژکتور

ویدئو یا دیتا پروژکتور مانند هر وسیله برقی، نیاز به نگهداری و مراقبت دارد.در این نوشتار سعی داریم ،به نکات مهمی اشاره داشته باشیم که در صورت رعایت کردن آن ها،می توانید مدت طولانی تری از دستگاه تان استفاده کنید و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آورید.

طریقه اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ

اتصال دیتا پروژکتور به لپ تاپ

اتصال دیتا پروژکتور به لپ تاپ

تنظیمات صدا و تصویر در اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ

با انتخاب دقیق محل راه اندازی و نگهداری، عمر پروژکتور را افزایش دهید

در هنگام راه اندازی ،باید حداقل ۶۰ سانتیمتر فضای آزاد در اطراف پروژکتور در نظر گرفته شود و از قرار دادن دیتا در معرض نور مستقیم آفتاب ،وسایل گرمایشی و یا قرار دادن بر روی فرش یا اشیاء نرم اجتناب کنید.

خروجی گرمای دیتا پروژکتور

دمای مطلوب برای کارکرد دیتا حدودا بین ۵ تا ۳۵ درجه است، توجه داشت که مسیر جریان تهویه هوای پروژکتور که منظور همان قسمت فن و فیلتر می باشد، نباید مسدود یا محصور گردد.زیرا که باعث وارد شدن گرمای بیش از حد به داخل پروژکتور و آسیب رساندن به قطعات داخلی آن می شود.

شرایط نگهداری دیتا/ویدئو پروژکتور 

برای بهره مندی از عمر طولانی تر دیتا، توصیه می شود، از قرار دادن تجهیزات و وسایل سنگین بر روی پروژکتور اجتناب کنید. هم چنین ، نباید پروژکتور را محیط های پر گرد و غبار ،مرطوب و یا در معرض دود و چربی ( آشپزخانه) استفاده کنید.

محل قرار دادن دیتا پروژکتور

 • توصیه می شود در زمان رعد و برق، به هیچ وجه از دستگاه استفاده نکنید، هم چنین در این زمان ، از دست زدن به کابل و لوازم جانبی پروژکتور اجتناب کنید.
 • توصیه می شود که جهت تمیز کردن دیتا، از سرویس دوره ای رایگان شش ماهه شرکت استفاده کنید.

نحوه نصب و قرار دادن دیتا پروژکتور

راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی- ایمن پردازش

راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی- ایمن پردازش

 علاوه بر این که می توانیم پروژکتور را بر روی میز قرار دهیم، توصیه می شود، جهت اطمینان از کارکرد صحیح دستگاه و کاهش خطر آسیب‎دیدگی، پروژکتور توسط تکنسین مجاز و با استفاده از پایه مخصوص نصب شود. هم چنین سقف جهت نگه داری پروژکتور باید به اندازه کافی محکم باشد.

تعمیر و سرویس دیتا پروژکتور

سرویس و تعمیر دیتا پروژکتور

بخش قابل تعمیر یا سرویس، برای کاربر وجود ندارد و فقط بخش خارجی یا همان بدنه توسط کاربر می بایست نظافت شود و برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از لنز و قطعات داخلی؛ لازم است دیتا به سرویس‌ کار مجاز تحویل داده شود.

 • هنگامی که به تعویض قطعات نیاز باشد، از خرید آن ها از فروشنده معتبر اطمینان حاصل کنید.

جابجایی دیتا پروژکتور 

حمل و جابجایی دیتا پروژکتور

دیتا پروژکتوری که روشن است را به هیچ عنوان جابجا نکنید و در هنگام خاموش بودن و حمل و نقل دستگاه، مراقب وارد آمدن ضربه فیزیکی به دستگاه باشید. توصیه می شود که کارتون دیتا را نزد خود نگهدارید.

 • هم چنین، قبل از قرار دادن پروژکتور در کیف، از سرد بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.

خاموش کردن دستگاه 

از دو شاخه کشیدن پروژکتور

هنگامی که پروژکتور خاموش می‎شود، فن برای دقایقی به خنک کردن دیتا ادامه می دهد. در این شرایط دوشاخ دستگاه را از برق نکشید و به لامپ چشمک زن دیتا توجه کنید.

 • برای جلوگیری از صدماتی که از طریق نوسانات برق به دیتا وارد میشود بهتر است از یک محافظ برق استاندارد استفاده نمایید.
 • در صورتی برای مدت طولانی قصد استفاده از دیتا را ندارید، دستگاه را از برق کشیده و باتری های ریموت کنترل را خارج نمایید.
 • قبل از تمیز کردن، پروژکتور را از برق بکشید. هم چنین برای جلوگیری از برق گرفتگی ، با دستان خیس به دو شاخ دست نزنید.

 

هشدار : برای آسیب نرسیدن به چشم، توصیه می شود به طور مستقیم به لنز پروژکتور نگاه نکنید و سعی نمایید به طور مستقیم در معرض نور دیتا قرار نگیرید.

قبل از روشن کردن دستگاه،درپوش لنز را بردارید و در هنگام روشن بودن دیتا هیچگاه درپوش لنز را قرار ندهید.

مسقیم به نور دیتا پروژکتور نگاه نکنید

حالت اکو یا صرفه جویی دیتا پروژکتور 

حالت اکو یا صرفه جویی

حالت اکو یا صرفه جویی

استفاده از پروژکتور در درخشان ترین حالت،باعث داغتر شدن دستگاه،کاهش عمر لامپ و مصرف بیشتر برق می گردد.شایان ذکر است که امروزه اکثر پروژکتورها حالتی برای تصویر دهی به نام Eco دارند که به معنی حالت اقتصادی یا صرفه جویی  است. در نتیجه مصرف برق ویدئو پروژکتور در این وضعیت به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و باعث کاهش نور خروجی لامپ و افزایش عمر  لامپ و دستگاه می شود.

دریچه تهویه هوا 

به دلیل تولید گرمای زیاد ،مراقب دریچه تهویه پروژکتور باشید.

نور محیطی 

نور محیطی

برای برخورداری از کیفیت مناسب دیتا، نور محیطی موجود در اتاق که توسط لامپ و نور خورشید ایجاد میشود را کنترل نمایید و در زمان پخش تصویر، منبع نوری بین ویدئو پروژکتور و پرده نمایش روشن نباشد.

 • توصیه میشود فایل و تصاویری که برای پخش توسط دیتا انتخاب می کنید، از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

انتخاب کابل انتقال تصویر 

کابل های انتقال تصویر

کابل های انتقال تصویر

از کابلهای انتقال تصویر قدیمی مثل VGA و Video که انتقال تصویر در آن ها به صورت آنالوگ انجام میشود و کیفیت تصویر پایینی دارند فقط در مواقع ضروری استفاده گردد، ترجیحا از کابل HDMI که قابلیت انتقال تصویر به صورت دیجیتال و با کیفیت بالا را دارد، استفاده نمایید.

 • با توجه به اینکه دیتا قابلیت پخش تصویر روی سطوح مختلفی را دارد اما توصیه می شود برای برخورداری از بهترین کیفیت تصویر،از پرده نمایش مخصوص استفاده نمایید.
 • در صورت استفاده از کابلهای انتقال تصویر با متراژ بیشتر از ۳ متر ، برای جلوگیری از افت تصویر حتما از کابلهای درجه یک استفاده گردد.
 • برای نمایش تصویری واضح، بهتر است رزولوشن دستگاه فرستنده ی تصویر با رزولوشن اصلی دیتا پروژکتور یکسان باشد ( به طور مثال اگر دیتا خریداری شده دارای رزولوشن ۷۶۸*۱۰۲۴ میباشد باید رزولوشن کامپیوتر هم ۷۶۸*۱۰۲۴ باشد). هر چند که امکان انتخاب رزولوشن های بالاتر و یا پایین تر نیز وجود دارد، اما توصیه نمی شود.  مقاله مرتبط: آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

موقعیت مکانی دیتا پروژکتور نسبت به پرده نمایش 

قرار گرفتن ویدئو پروژکتور

موقعیت مکانی دیتا پروژکتور نسبت به پرده نمایش بسیار مهم است و برای این تنظیم، بهترین حالت قرار گرفتن دستگاه دیتا در مرکز پرده نمایش است،در غیر اینصورت می توان از امکان نرم افزاری دیتا که همان keystone است استفاده شود. ولی در این حالت کیفیت تصویر مقداری افت پیدا می کند و در بعضی موارد به علت نداشتن هر دو حالت keystone، امکان تنظیم محیط تصویر در حال پخش از حالت ذوزنقه به مستطیل اماکن پذیر نمی باشد.

 دو حالت keystone

HORIZONTAL KEYSTONE برای تنظیم افقی تصویر.

کیستون افقی تصویر

 

VERTICAL KEYSTONE برای تنظیم عمودی تصویر، که این حالت در همه ی مدلهای پروژکتور وجود دارد.

کیستون عمودی تصویر

تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *