راهنمای لومنز ویدئو پروژکتور

راهنمای لومنز ویدئو پروژکتور

راهنمای لومنز ویدئو پروژکتور

مدت ها قبل در مقاله ای تحت عنوان «آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور» اشاره کردیم که شدت روشنایی پروژکتور با واحد انسی لومنز اندازه گیری می شود و یکی از مهم ترین مشخصات فنی آن به شمار می رود.

چرا مقدار لومنز اهمیت دارد؟

در صورتی که به دنبال یک تصویر روشن و واضح هستید، توجه به مقدار لومن در هنگام خرید بسیار مهم است. معمولا، هر چقدر تصویر روشن تر باشد، کنتراست هم واضح تر خواهد بود. از آنجایی که پروژکتورهای دارای لومنز پایین تر، به نور محیطی کمی نیاز دارند، در نتیجه مقدار لومنز ها بسیار مهم هستند. علاوه بر این، به طور کلی مقدار لومنز کمتر به این معنی است که پروژکتور باید در نزدیکی صفحه نمایش قرار بگیرد.

نکته قابل توجه این است که بالا بودن شدت روشنایی یک پروژکتور هرگز به مفهوم کیفیت برتر آن نیست. این اشتباه معمولا بین خریداران رایج بوده و باعث می گردد که چند دستگاه با کیفیت و حتی امکانات متفاوت را فقط با معیار شدت روشنایی بسنجند.

در همین راستا،در متن زیر، یک مرجع سریع و آسان معرفی می گردد. شما برای تعیین مقدار روشنایی مورد نیاز ویدئو پروژکتوری که می خواهید برای محل کار، سینمای خانگی، مسجد و یا محیط های آموزشی استفاده کنید می توانید از این راهنما استفاده کنید.

بنابراین کسانی که قصد خرید پروژکتور را دارند، با خواندن این راهنما می توانند مقدار شدت روشنایی یا لومنزی که برای محیط پرزنت مطالب شان نیاز دارند، آگاهی پیدا کنند.

نکات کلیدی و توضیح رنگ ها

ambient light

ambient light

نکته: کادرهایی که با رنگ های مشکی در جدول های زیر مشخص شده اند، به این معنا هستند که استفاده از پروژکتور در آن حالت مناسب نیست و توصیه نمی شود.

Low ambient light یا نور محیطی کم: اتاق فاقد نور است و یا نور کمی در اتاق وجود دارد.

Some ambient light یا وجود مقداری نور محیطی: مقداری نور اضافی در اتاق وجود دارد. پرده ها کمی پنجره ها را پوشانده اند و مقداری نور وارد اتاق می شود.

Bright ambient light یا پرنور بودن محیط: پنجره ها در طول روز باز هستند، لامپ ها در محیط هایی مانند دفتر کار، نمی توانند کم نور باشند و نور به قدر کافی برای یادداشت برداری افراد وجود دارد.

 پروژکتورهای کسب و کار (اداری) و آموزشی –صفحه نمایش ۴:۳

business and education

business and education

اشاره کوتاه:

برای پروژکتورهای کسب و کار یا ادرای، ممکن است خروجی لومن واقعی در حالت ویدئو (video mode) کمتر باشد. و دلیلش هم این است که در این حالت، خروجی روشنایی پایین تری از سیگنال های ویدئویی دریافت می کند. این موضوع از پروژکتوری به پروژکتور دیگر متفاوت است، بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.

پروژکتورهای سینمای خانگی – صفحه نمایش ۱۶:۹

Home-theater

Home-theater

اشاره کوتاه: به طور معمول پروژکتورهای سینمای خانگی برحسب حالت ویدئویی (video mode) برای مشخصات دقیق تر به دلیل روشنایی شان اندازه گیری می شوند.هم چنین پروژکتورهای سینمای خانگی video scaling  و نسبت کنتراست بهتری نسبت به پروژکتورهای اداری دارند. لطفا توجه داشته باشید که قرار گرفتن پروژکتور در حالت ۳ بعدی(۳D mode) مقدار لومنز را به نصف کاهش می دهد.

پروژکتورهای مساجد و کلیساها – صفحه نمایش ۴:۳

House of worship

House of worship

اشاره کوتاه: اندازه صفحه نمایش بر اساس قرار گرفتن اولین و آخرین ردیف صندلی ها در مساجد و کلیساها متفاوت می باشد.

 

اشاره کوتاه در مورد پروژکتورهای آموزشی : بعضی از مشتریان عزیز اداره آموزش و پرورش و آموزشگاه ها علاقه مند به خرید پروژکتور های جدید برد کوتاه (short throw) هستند. این پروژکتورها می توانند نزدیک به صفحه نمایش قرار بگیرند. نور پروژکتور در این وضعیت در صورت معلم و یا دانش آموزان نمی افتد و بچه ها هم مواقعی که معلم حواسش نیست نمی توانند شکلک درست کنند.

 

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

 

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *