راهنمای پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم

راهنمای پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم

راهنمای پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم

فناوری به سرعت در حال تغییر است و به همین ترتیب بر روش هایی که ما می توانیم داده ها را به یک پروژکتور ارسال کنیم تاثیر گذاشته است.این فناوری عمدتا به دو گروه تقسیم می شود: سیمی و بی سیم. مدل های سنتی و معمول شامل سیم کشی کابل بین منبع ( لپ تاپ یا رایانه) به پروژکتور می باشد. به طور کلی کابل هایی که در این خصوص استفاده می شود VGA یا HDMI نام دارند. روش سنتی، پایدارترین روش انتقال اطلاعات است، اما کابل کشی در هر جایی امکان پذیر نیست و روش بی سیم در این مورد پیشنهاد می شود.در ادامه مطلب شما را به خواندن راهنمای خرید پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم دعوت می کنیم.

آیا به فکر ارتقاء پروژکتورتان به یک پروژکتور بی سیم هستید؟ قبل از اقدام برای خرید یک پروژکتور جدید و گران قیمت، پیشنهاد می کنیم که به فکر تبدیل پروژکتور قدیمی تان به یک پروژکتور بی سیم یا وایرلس باشید.

نیازی نیست که پروژکتور قدیمی تان را فقط به دلیل این که از کابل های  VGA، DVI یا HDMI استفاده می کند، کنار بگذارید. این راهنمای پروژکتورهای بی سیم به ذکر چند دلیل در این خصوص می پردازد.

اول اجازه بدهید که درباره مزایای بی سیم صحبت کنیم. سپس، به شما می گوییم که چگونه می توانید یک پروژکتور باسیم را به بی سیم تبدیل کنید. در مرحله بعد، به ذکر انواع مختلفی از راه حل های بی سیم می پردازیم و شما می توانید از بین این راه حل ها یک مورد را انتخاب کنید.

چند عامل مهم را باید در مورد فناوری بی سیم در نظر بگیرید:

چه نوع بی سیمی است؟

چه نوع فایل هایی را می تواند به صورت بی سیم انتقال دهد، اسناد، تصاویر و یا فیلم؟

آیا نیاز به یک شبکه خصوصی برای بی سیم شدن دارد؟

آیا برای ارسال بی سیم می توان به شبکه موجود وصل شد؟

چرا بی سیم؟

بی سیم کردن پروژکتور، یکی از مواردی است که از راه حل قدیمی استفاده از کابل به یک راه حل جدیدتر ارتقا می یابد، اما ارتقاء کاملا جدیدی است که به راه حل بی سیم می انجامد. این موضوع می تواند پیچیده و شاید غیر ضروری باشد.با این حال، هنگامی که شما مزایای بی سیم شدن پروژکتور را بررسی می کنید و نحوه انجام آسان آن را متوجه می شوید، ممکن است دید شما عوض شود.

نیاز به هیچ کابلی نیست!

بی سیم کردن پروژکتور به این معنی است که جهت به اشتراک گذاری صفحه نمایش خود به هیچ کابلی نیاز ندارید.یعنی این که در  مقابل دست و پای شما و مهمانان تان دیگر سیم و کابلی وجود ندارد.

صرف زمان کمتر بین انجام دو ارائه (پرزنت مطلب)

صرف زمان کمتر برای اتصال کابل و جدا کردن آن بین پرزنت مطالب در محیط های درسی و یا اتاق کنفرانس به این معنی است که زین پس ارائه مطالب آسان تر و سریعتر  انجام می شود.

راهکار تبدیل کردن پروژکتور با سیم به یک پروژکتور بی سیم

لازم به ذکر است که اگر بخواهیم که پروژکتور معمولی خود را تبدیل به یک پروژکتور بی سیم کنیم به دانگل نیاز داریم و اگر پروژکتور ما فقط ار پورت های قدیمی تر پشتیبانی می کند، در نتیجه به یک تبدیل هم نیاز داریم که در مطلب پایین به آن ها اشاره خواهیم کرد.به طور مثال ویدئو پروژکتوری که خروجی VGA دارد باید از  تبدیل HDMI به VGA  استفاده نماید.

تبدیل HDMI به VGA

HDMI To VGA

HDMI To VGA

باید توجه داشت که پروژکتورهای قدیمی زیادی هستند که با تکنولوژی VGA ساخته شده اند. اما با پیشرفت تکنولوژی ،در حال حاضر، VGA تکنولوژی منسوخ شده ای نسبت به استانداردهای دیجیتال جدیدتر مانند HDMI محسوب می شود. بنابراین،ضرورتی ندارد که پروژکتوری که هنوز کار می کند را کنار بگذارید.

به طور مثال، با استفاده از تبدیل HDMI به VGA سیترو  که در تصویر بالا مشاهده می کنید،می توانید یک سیگنال HDMI را از دستگاه هایی با خروجی اچ دی ام آی مانند لپ تاپ ،کامپیوتر، سینمای خانگی به یک پورت VGA در نمایشگرهای دیگر و نیز ویدئو پروژکتور اتصال دهید.

نکته : باید توجه داشت که به طور معمول کیفیت و رزولوشن در این نوع تبدیل کاهش پیدا می کند.

پیشرفت انتقال تصویر از 1987

پیشرفت انتقال تصویر از ۱۹۸۷

تبدیل HDMI به DVI

اگر پروژکتور شما درگاه DVI داشته باشد، شما هم چنان می توانید از یک تبدیل  HDMI به DVI برای مبدل کردن پروژکتور قدیمی خود به یک راه حل استریم بی سیم استفاده کنید.

از پورت HDMI به دانگل HDMI بی سیم

در این روش از یک دانگل HDMI جهت انتقال صدا و تصویر می توانیم استفاده کنیم.

Sitro HDMI-Dongle

Sitro HDMI-Dongle

دانگل HDMI چیست؟

به وسیله دانگل HDMI، به سادگی می‎توانید فیلم، عکس، موزیک و هر فایلی که روی گوشی و لپ‎تاپ خود دارید را به صورت بی‎سیم، بر روی تلویزیون، ویدئوپروژکتور و هر دستگاه با ورودی HDMI ارسال نمایید.

در حالت کلی ،دانگل های HDMI کاربردهای متفاوتی دارند و در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱) مشاهده جذاب عکس ها و فیلم ها

۲)انجام بازی های گروهی و دسته جمعی با دوستان و اعضای خانواده

۳)کاربرد تبلیغاتی در شرکت ها و سازمان ها جهت انجام پرزنت های کاری و سمینارهای اداری

۴)استفاده در آموزشگاه ها ، مدارس و دانشگاه ها جهت تدریس و ارائه های دانشجویی

۵) امکان نمایش زنده تصاویر دوربین روی تلویزیون

۶) نمایش فایلهای pdf و متنی

پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم

پروژکتورهای وایرلس یا بی سیم

انواع پروژکتورهای بی سیم

در کنار پروژکتورهای معمولی، پروژکتورهای بی سیم، قرار دارند که بدون نیاز دانگل قابلیت ارسال صدا و تصویر را به سایر دستگاه ها از طریق وای فای و شبکه دارند و به اصطلاح In-Built Wireless نامیده می شوند. در حال حاضر (۱۳۹۶) این دسته از ویدئو پروژکتورهای بی سیم به دلیلی گران بودن  هنوز در بازار ایران مورد اقبال قرار نگرفته اند، اما پیش بینی می شود که در سال های آتی با کاهش قیمت ها رواج بیشتری پیدا کنند.در ادامه مطلب به توضیح بیشتر در این خصوص می پردازیم:

در مرحله اول، از پروژکتورها برای ۳ هدف عمده استفاده می شود. سینمای خانگی، محل کار و آموزش. در این بخش، ما بر روی تفاوت های اصلی بین مصارف خانگی و اداری تمرکز می کنیم.

پروژکتورهای خانگی

پروژکتور هایی که برای مصارف سینمای خانگی طراحی شده اند، دارای ویژگی های شگفت انگیزی هستند که واقعا در محیط کار یا مدرسه مورد نیاز نیستند. به عنوان مثال، پروژکتورهای که دارای قابلیت سه بعدی هستند. آن چیزی که در مورد استفاده در خانه مهم است این است که پروژکتور بتواند فیلم را بدون اشکال پخش نماید.

محیط سینمای خانگی معمولا کوچکتر است و دارای نور محیطی کمتری می باشد، بنابراین پروژکتور نیازی به داشتن سطح روشنایی خاصی ندارد. البته، همه این ها به روشنایی محیط  شما بستگی دارد.

پروژکتورهای مناسب کار / Work projectors

در دفاتر، استریم از کامپیوتر و دستگاه های تلفن همراه به صفحه نمایش پروجکشن استفاده عمده می باشد.

مهم است که پروژکتوری را انتخاب کنید که بتواند محتوای چند رسانه ای را پخش نماید. از آنجایی که نمایش فیلم ،هدف اصلی نیست، نیازی نیست که وضوح یا رزولوشن صفحه نمایش بالا باشد. در بیشتر موارد، وضوح ۱۰۲۴در ۷۶۸  پیکسل ،جهت دیدن جزئیات دقیق تر یک ارائه مطلب، برای آن دسته از افرادی که در انتهای یک اتاق بزرگتر نشسته اند؛  به اندازه کافی مناسب می باشد.

به این ترتیب، در محیط محل کار  نیز نور محیطی بیشتری انتظار می رود، به این معنی است که به سطح روشنایی بالاتری نیاز دارید (یعنی لومن بیشتر). حالا که ما به تفاوت اصلی بین استفاده در خانه و محیط کار اشاره کردیم، مهم است که انواع مختلف فن آوری مورد استفاده در پروژکتور های بی سیم را بدانید.

فن آوری مورد استفاده در پروژکتور های بی سیم

فرستنده و گیرنده

اکثر پروژکتور های بی سیم موجود در بازار از یک فرستنده و گیرنده استفاده می کنند. یک فرستنده، (transmitter) مانند یک USB stick یا دانگل، به کامپیوتر (یا سایر دستگاه منبع) متصل می شود و پروژکتور دارای یک تراشه WiFi داخلی است که به عنوان گیرنده (receiver)عمل می نماید. مزیت آن این است که شما نیازی به دانلود هیچ گونه نرم افزاری بر روی رایانه خود ندارید.

HDMI-MHD wire adapter

HDMI-MHD wire adapter

به غیر از دانگل های HDMI، آداپتور بی سیم MHL، نوع جدیدی از آداپتور است که اخیرا به بازار عرضه شده است.اگر پروژکتور شما سازگار با MHL باشد، می توانید از این نوع آداپتور بی سیم MHL استفاده کنید. این آداپتور به پورت hdmi / mhl در پروژکتور وصل می شود، پورت MHL آداپتور را بدون نیاز به برق اضافی برق آن را تامین می کند. جهت استفاده می توانید به سادگی برنامه مربوطه را دانلود کنید.به طور مثال وقتی که منبع تغذیه بر روی حالت MHL در دستگاهی مانند ویدئو پروژکتور ایسر مدل P1283  که دارای یک دانگل وایرلس اصلی ایسر می رود، برق مورد نیاز خود را می تواند تامین نماید.

نرم افزار و وای فای و استاندارهای انتقال تصویر بی سیم

استاندارهای انتقال تصویر بی سیم یا Wireless Display،

استاندارهای انتقال تصویر بی سیم یا Wireless Display

برخی از پروژکتور ها،قابلیت اتصال بی سیم داخلی (built-in wireless connectivity) با استفاده از نرم افزار رایانه ای و یک شبکه Wi-Fi دارند، گرچه تنظیم دقیق آن ها متفاوت است. مزیتش این است که شما نیاز به  چیزی برای وصل کردن به دستگاه منبع ندارید.

نکته: استاندارهای انتقال تصویر بی سیم یا Wireless Display، روش های مختلفی برای انتقال ویدئو، موزیک، تصویر و … به صورت بی سیم بر روی نمایشگر دوم می باشند که می توان در این خصوص  از استانداردهای AirPlay, Miracast, EZCast, WiDi, Chromecast, DLNA نام برد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه نمایید.

برنامه های گوشی های همراه

شایان ذکر است که برخی از برندها, برنامه های تلفن همراه را ارائه می دهند، مانند اپلیکیشن iprojector اپسون. این نوع از برنامه ها به شما امکان می دهد که از دستگاه های تلفن همراه  مطالب خود را ارائه دهید. امتیاز برنامه iprojector اپسون این است که به شما اجازه می دهد که در حالی که در حال پرزنت مطالب می باشید، بتوانید به طور مستقیم بر روی صفحه نمایش یادداشت نمایید.

پروژکتور های بی سیم در آموزش

پروژکتورهایی که اغلب با مؤسسات آموزشی مرتبط هستند، احتمالا به این دلیل است که آموزش در محلی است که به احتمال زیاد با اتاق ها و سالن های بزرگی که نیاز به یک صفحه نمایش بزرگ دارند همراه می باشد.

راه اندازی  پروژکتور ها در مدارس و دانشگاه ها چالش های خاص خود را دارد. در اینجا به چند مورد می پردازیم.برای مثال، در مدارس، پرزنت مطالب توسط چندین دانش آموز باید به راحتی و به سرعت بین رایانه های مختلف سوییچ کند. در این بین، کابل ها یک مشکل عمده هستند.

مانع دیگر، نصب فیزیکی پروژکتورها و کابلها است. بر خلاف خانه، مدارس اتاق های بسیار زیادی دارند، مخصوصا سالن های سخنرانی که دارای سقف های بلند هستند. برای حل این مسئله، بسیاری از مدارس ،مترها کابل را در دیوارها، کف ها و یا سقف ها مخفی می کنند، اما در برخی از ساختمان ها نمی توان کابل ها را به صورت توکار قرار داد.در نتیجه ضرورت استاده از سیستم بی سیم بیش از پیش احساس می شود.

منابع:++

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

راهنمای جامع خرید ویدئو پروژکتور

راهنمای نگهداری و استفاده از ویدئو پروژکتور

راهنمای اجاره ویدئو پروژکتور و پرده نمایش

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای مساجد و حسینیه ها

راهنمای خرید پرده نمایش ویدئو پروژکتور

راهنمای اجاره ویدئو پروژکتور و پرده نمایش 

راهنمای خرید مینی پروژکتورها /Mini Projectors

ویدئو پروژکتورهای مناسب بازی یا Gaming projector

کاربردهای متنوع ویدئو پروژکتور 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *