آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

شدت روشنایی پروژکتور یکی از مهم ترین مشخصات فنی آن است. حالا شما به چقدر روشنایی نیاز دارید؟ پاسخ به این سوال به شرایطی از جمله نور محیطی، اندازه صفحه/پرده نمایش پروژکتور و به هدف شما، بستگی دارد. در واقع در اینجا هدف شما مهم ترین معیار محسوب شده و باید درباره آن بحث شود. در ابتدا به بررسی چند عامل مهم در هنگام انتخاب ویدئو پروژکتور می پردازیم و  سپس در مرحله بعد، به موضوع روشنایی پروژکتور با توجه به هدف شما می پردازیم. 

پروژکتورها از دامنه گسترده خروجی نور برخوردارند و براساس انسی لومنز (ANSI lumens ) یا به اختصار «لومنز» محاسبه می شوند. هر چقدر که پروژکتوری روشنایی بیشتری داشته باشد،میزان انسی لومنز بالاتری داشته و گران تر است. (در صورتی دو پروژکتور مشخصات یکسانی داشته باشند اما میزان انسی لومنز یکی از پروژکتورها بیشتر باشد، باز هم  آن پروژکتور گران تر است). برخلاف باور عموم،همیشه شدت روشنایی بیشتر،نشانه بهتر بودن نیست و هیچ قاعده بخصوصی با توجه به خروجی مطلوب لومن وجود ندارد. با این حال، عوامل مشخصی برای اطمینان از این که پروژکتور شما برای استفاده مورد نظر تان ،نه بیش از اندازه روشن است و نه بیش از اندازه کم، وجود دارد.

مواردی جهت بررسی در هنگام انتخاب شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

پاسخ به پرسش های زیر در تعیین شدت روشنایی مطلوب پروژکتور آینده تان کمک خواهد کرد.

۱- چند نفر به طور معمول در اتاق حضور دارند؟ این سوال اندازه پخش تصویر مورد نیاز، برای راحتی دید حضار تعیین می کند.هر چقدر که تعداد افراد در اتاق زیاد شوند، اندازه تصویر هم باید افزایش یابد. بدین صورت،موجب کاهش روشنایی دریافتی از پروژکتور در هنگام پخش نور بر روی ناحیه بزرگتر می شود.

 

تعداد افراد حاضر در اتاق

تعداد افراد حاضر در اتاق

۲-  نور اتاق چقدر است؟ بدون در نظر گرفتن میزان روشنایی پروژکتور، یک اتاق تاریک می تواند بهترین تصویر را فراهم کند.با این حال، در اکثر اتاق جلسات به مقداری نور، برای یادداشت برداری و ارتباط چشمی نیاز است.در اتاقی که نمی شود چراغ ها را خاموش یا کم کرد و  یا پنجره ها را پوشاند، به یک پروژکتور پر نور نیاز است.در صورتی که همان پروژکتور در یک اتاق کاملا تاریک قرار گیرد،به احتمال زیاد آن قدر پرنور است که می تواند باعث سردرد مخاطبان  شما بشود؛ در نتیجه این یک عامل بسیار مهم به شمار می رود.

 ۳- چه نوع صفحه نمایشی وجود دارد ؟ نوع صفحه نمایش می تواند تاثیر زیادی بر روشنایی و کیفیت تصویر داشته باشد. اکثر پرده نمایش های امروزی انعکاس نور قابل توجهی دارند و حتی باعث می شود که پروژکتورهایی که از روشنایی نسبتا پایینی برخوردارند با تنظیم مناسب، بتوانند تصویر خوبی ارائه دهند.در صورتی که اتاق فاقد پرده نمایش باشد و  از آن جایی که معمولا سطح دیوارها نور را به طور ضعیفی منعکس می کند ،بهتر است از پروژکتوری با روشنایی بالا استفاده کنید.

۴-چه نوع نرم افزاری دارید ؟ نرم افزارهایی مانند نرم افزارهای آموزشی و کارگروهی به روشنایی بیشتری احتیاج دارند؛ به این علت که این نرم افزارها نیز به نور اتاق بیشتری برای یادداشت برداری و برقراری ارتباط نیاز دارند.نرم افزارهایی که از گرافیک،عکس یا فیلم در ارایه مطلب استفاده می کنند، به احتمال زیاد در اتاق تاریک نمایش داده می شوند و در نتیجه به خروجی نور زیادی نیاز ندارند. در صورتی که از پروژکتور در مکان های مختلفی استفاده می شود ( چه در داخل ساختمان باشد و یا به دلیل مسافرت) نیاز است که همه جوانب لازم را در نظر بگیرید.

در بازار امروز، می توان پروژکتورها را بر اساس خروجی انسی لومن،به شرح زیر دسته بندی کرد:

کمتر از ۲۰۰۰ لومن: معمولا کوچک و به راحتی قابل حمل هستند،این پروژکتورها از پایین ترین نور خروجی موجود برخوردارند و معمولا جزء ارزان ترین پروژکتورها هستند.ممکن است پروژکتورهای این گروه، برای نمایش فیلم های آموزشی و هم چنین عکاسی در یک اتاق تاریک،ممکن است مناسب نیاز شما باشند. به خاطر داشته باشید که خروجی نور پایین به این معنی است که شما می خواهید در یک اتاق تاریک و یا کم نور ارائه مطلب بدهید؛ به نحوی که تصویر پخش شده بواسطه نور محیطی اتاق کم رنگ نشود.

۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لومن:در این رنج لومن، شاهد افزایش عملکرد و قیمت پروژکتورها هستیم. این دستگاه ها مناسب اتاق کنفرانس معمولی و کلاس درس می باشند. برای مشاهده بهترین صفحه نمایش، ارائه مطلب باید تا حدودی با کاهش روشنایی اتاق انجام شود. معمولا نیازی به تاریک بودن کامل اتاق نیست.

۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن: این نشان دهنده محدوده عملکرد بالای پروژکتورهای قابل حمل و نسبتا قابل حمل است. محصولات این گروه مناسب اتاق های کنفرانس بزرگ و کلاس های درس می باشند.این پروژکتورها انعطاف پذیری بیشتری از لحاظ  نور محیطی اتاق دارند؛ به این دلیل که تصویر به اندازه کافی روشن است تا مقدار مناسب نور اتاق، بدون کم نور شدن تصویربه صورت قابل قبول باشد. از آن جایی که این پروژکتورها لومن کافی را برای نوردهی به یک صفحه نمایش بزرگتر تولید می کنند، در نتیجه انعطاف پذیری بیشتری نیز از لحاظ تعداد مخاطبان دارند.

از۴۵۰۰ لومن به بالاتر: این پروژکتورهای فوق العاده روشن در گروه بندی عملکرد مختلف خودشان و در محدوده  ۴۵۰۰ لومن تا ۱۲۰۰۰ لومن و یا بیشتر قرار می گیرند. قیمت این محصولات نیز بسته به سایر ویژگی های عملکرد دستگاه ، محدوده گسترده ای را در بر می گیرد.این پروژکتورها در محلهای برگزاری بزرگی مانند اتاق های هیئت مدیره، اتاق های کنفرانس، اتاق های آموزش،سالن ها، کلیساها / مساجد،کنسرت ها، رستوران ها و سایر موارد استفاده می شوند.

 

شدت روشنایی(انسی لومن ) ویدئو پروژکتور

 

شدت روشنایی
شدت روشنایی

انتخاب شدت روشنایی پروژکتور با توجه به هدف شما

 

راه های زیادی برای استفاده از پروژکتورها وجود دارد، اما زمانی که نوبت به شدت روشنایی پروژکتور می رسد، می توانیم پروژکتورها  را به این سه دسته تقسیم کنیم:

۱) سینمای خانگی ۲) بازی های رایانه ای / و سرگرمی ۳) ارائه مطلب

سینمای خانگی: در صورتی که قصد نمایش فیلم را دارید و می خواهید از پروژکتور برای سینمای خانگی استفاده کنید؛ احتمالا به  روشنایی خیلی زیادی نیاز ندارید، به این دلیل که شما تمایل دارید که بیشتر روی محتوای نمایش داده شده تمرکز کنید و هر گونه عامل حواس پرتی ماند نور محیطی و یا حتی مقدار نور کم را از میان بردارید،که در نتیجه باعث می شود که اتاق یا سالن شما تاریک تر از معمول گردد. اگر می خواهید این کار را به این صورت انجام دهید، تنها بحث دیگر ما مربوط به اندازه صفحه/پرده نمایش می باشد. معمولا پروژکتورهای سینمای خانگی دارای شدت روشنایی۲۵۰۰-۱۵۰۰ انسی لومن می باشند.

در هر صورت ما ۱۵۰۰ انسی لومن و یا کمتر از آن را به شما توصیه نمی کنیم. اگر اندازه صفحه نمایش شما بالای ۸۴ اینچ (۲۱۳ سانتی متر) باشد ،باید ۲۰۰۰-۱۵۰۰ انسی لومن کاملا متناسب نیاز شما باشد.اگر شما به صفحه نمایشی بین ۱۲۰ -۸۰ اینچ (۳۰۵-۲۱۳) نیاز دارید،پیشنهاد می کنیم که دنبال پروژکتوری بگردید که حداقل ۲۷۰۰-۲۰۰۰ انسی لومن روشنایی داشته باشد. این مقدار انسی لومن اکثر نیازهای مشتریان را برآورده می کند.در برخی از موارد حتی مشتریان به صفحه نمایش بزرگتری نیاز دارند.یک راه حلی برای آن ها نیز وجود دارد ( هر چند که راه حل بسیار پرهزینه تری است) – برخی از تولید کنندگان پروژکتور برای پروژکتور سینمای خانگی روشنایی بالایی تا ۵۰۰۰ انسی لومن عرضه می کنند. این ها همه به محیط قرار گرفتن پروژکتور بستگی دارد.

بازی های رایانه ای / سرگرمی: اگر می خواهید از پروژکتور برای بازی های رایانه ای استفاده کنید.ممکن است تصمیم داشته باشید که در شرایط نور محیطی استفاده کنید. پروژکتور سینمای خانگی که روشنایی بالایی دارند برای این منظور مناسب هستند اما پول زیادی باید هزینه کنید.جایگزین ارزان تر آن دیتا پروژکتورهایی با روشنایی بالا هستند- که در این زمینه ما پروژکتورهای DLP را پیشنهاد می کنیم. مدل های جدید دیتا پروژکتورهای DLP  بازی های کامپیوتری را کاملا و یا حداقل به خوبی اجرا می کنند؛همین طور هم مقرون به صرفه هستند و تعمیر و نگهداری آنها نیز خیلی گران نیست.

نکته مهم! توجه داشته باشیدکه از کاهش یافتن شدت روشنایی پروژکتور در هنگام پخش فیلم و یا بازی های رایانه ای در حدود ۴۰-۳۰ درصد است.بنابراین اگر پروژکتور شما ۲۰۰۰ انسی لومن است، آنوقت روشنایی پخش فیلم شما  ۱۴۰۰-۱۲۰۰ انسی لومن خواهد بود.

ارائه مطلب با دیتا پروژکتور : اگر به دنبال یک دیتا پروژکتور هستید (مهم نیست که متعارف یا قابل حمل باشد)،احتمالا می خواهید که ارائه مطلب واضح و نمایانی داشته باشید و همزمان هم بتوانید اتاق یا سالن را به خوبی روشن نگه دارید. برای رسیدن به این منظور،در اتاق های کوچک و متوسط (۵۰-۲۰ صندلی) شما حداقل به ۳۵۰۰-۲۵۰۰ انسی لومن ( به طور مثال :برای پرده نمایشی که بزرگتر از ۱۲۰-۸۴ اینچ / ۳۰۵-۲۱۳ سانتی متر نباشد)، نیاز پیدا خواهید کرد.

توصیه ما ۳۰۰۰ انسی لومن است. برای مقدار روشنایی اتاق های بزرگتر، در صورتی که پرده /صفحه نمایش پروژکتور یکسان باقی بماند،همان مقدار انسی لومن می تواند در این جا استفاده شود ، اما معمولا به پرده نمایش بزرگتری نیاز پیدا می کنید. بنابراین اگر پرده نمایش بیشتر از ۱۲۰ اینچ و یا بالاتر باشد، ما کمتر از ۴۰۰۰ انسی لومن را توصیه نمی کنیم.

نکته مهم! تحت هر شرایطی، از تابش مستقیم نور خورشید به پرده/ صفحه نمایش جلوگیری کنید. اگر نور مستقیم خورشید در محلی نزدیک به پرده نمایش بتابد،در صورتی که حتی ۵۰ درصد انسی لومن بیشتری در مقایسه با شدت روشنایی پیشنهادی ما داشته باشید، باز هم داشتن این مقدار انسی لومن پروژکتور نمی تواند به شما کمک کند.

( توضیح بیشتر : همانطور که قبلا اشاره شد برای تصویر یک پروژکتور هیچ عاملی موثرتر از نور محیط نیست. نور مصنوعی در بیشتر سالن ها قابل کنترل است. شما می توانید برای بهبود تصویر نورهای فلوئورسنت و لوسترها را کم کنید. اما در بعضی موارد نور خورشید)میتواند باعث کاهش کیفیت تصویر شود. بنابراین قبل از خرید، محل استفاده از پروژکتور را بررسی کنید).

منبع: ++

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

4 دیدگاه برای آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور ثبت شده است

 1. با سلام واحترام من یک دستگاه ویدیو پروژکتور با سطح روشنایی ۷۵۰۰انسی لومتری بغیر ازپاناسونیک برایم معرفی کنید . ممنون

 2. سلام من قصد خرید اینترنتی ویوئو پروژکتور رو دارم بعد توی سایت دیجی کالا پروژکتوری به اسم ocamo است که مقدار نورش رو چیزی حدود ۳۵۰۰ زده،توی نظرات کاربر ها رو که میخوندم دستگاه های ارائه شده هیچ گونه اسم و مارکی روی محصول نداشتن، میخواستم بدونم به نظر شمل میزان روشنایی پروژکتور های ارائه شده ممکنه مغایرت با واقعیت داشته باشه ؟ صرفا جهت تبلیغات باشه مثلا. ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   به هیچ عنوان سراغ برندهای متفرقه نرید. به طور کلی برندهایی مثل سونی، اپسون، ان ای سی و پاناسونیک در رده ی برندهای درجه یک ویدئو پروژکتور قرار میگیرند. برندهای ایسر، ویوسونیک، بنکیو ، اپتما و ریکو از جمله برندهای درجه دو هستند. بعد از این ها برند هایی مثل ویویتک و آیپتک و … قرار می گیرند. برندهای متفرقه هم در آخرین رده قرار می گیرند.
   بنابراین حتی روی اعداد و ارقم برندهایی مثل ایسر و ویوسونیک و … نمیشه زیاد حساب کرد چه برسه به این برندهای متفرقه.
   در صورت نیاز می تونم راهنماییتونت کنم که با توجه به نیازتون پروژکتور مناسبی تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *