راهنمای خرید پروژکتورهای آموزشی و مناسب کلاس درس

راهنمای خرید پروژکتورهای آموزشی و مناسب کلاس درس

راهنمای خرید پروژکتورهای آموزشی و مناسب کلاس درس

خرید یک پروژکتور جدید برای کلاس، خیلی سخت نیست! هر چند که صدها برند و مدل مختلف در بازار وجود دارد، اما اگر قدم اول را درست بردارید و اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید، به راحتی می توانید یک پروژکتور مناسب کلاس را خریداری کنید.

بیشترین نگرانی در هنگام خرید یک پروژکتور مناسب محیط کلاس، پیدا کردن دستگاهی است که بتواند نیازهای شما تامین کند. پروژکتورهای کلاس درس بر روی بسیاری از ملاحظات و تکنولوژی های مختلفی تمرکز می کنند. حالا سوال این جاست که کدام نوع پروژکتور باید انتخاب شود و کدام یک بهتر است؟

در این مقاله، سعی داریم که بر روی فن آوری های کلیدی و ویژگی هایی که شما باید به عنوان یک راهنما جهت انتخاب پروژکتوری که مناسب  کلاس شما باشد، تمرکز کنیم.

راهنمای خرید پروژکتورهای آموزشی و مناسب کلاس درس

تکنولوژی پخش تصویر در ویدئو پروژکتورها

مقایسه تکنولوژی های LCD ،DLP و LCoS

پروژکتورهای LCD (نمایشگر کریستال مایع) و  DLP (پردازش نور دیجیتال) از فناوری های روشنایی مختلفی استفاده می کنند.

پروژکتورهای DLP از تراشه ای استفاده می کنند که شامل هزاران آینه کوچک برای رفلکت یا بازتاب نور است. آینه ها از بین یک چرخ رنگی عبور می کنند و این عبور باعث افزایش وضوح و دقت تصویر می شود.

از طرف دیگر، یک پروژکتور ال سی دی (LCD) برای انتقال نور از طریق یک صفحه LCD طراحی شده است. نتیجه این می شود که از آنجایی که مقدار نوری که می تواند از طریق پانل عبور کند محدود است کنتراست رنگ را کاهش می دهد. این پروژکتورها مناسب فضای تاریک و پخش فیلم است. در صورت تمایل مقاله مفصل تری را درباره مقایسه تکنولوژی ها را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

چه چیزی باعث بهترین کیفیت تصویر می شود؟

از نظر استفاده در کلاس درس، یک پروژکتور DLP کیفیت تصویر بهتری نسبت به یک دستگاه ال سی دی داشته و هم چنین در هنگام نمایش فیلم ها دقت بیشتری دارد. به علاوه ،تصاویر با سطوح سیاه بیشتر و پیکسل کمتری پشتیبانی می شوند که به این صورت تصاویر و فیلم هایی که واقعی تر هستند را مشاهده می کنید.

آیا استفاده از یک پروژکتور LCD مزیتی هم دارد؟

یک پروژکتور ال سی دی تصاویری تولید می کند که در آن پیکسل ها قابل ملاحظه تر هستند. با این حال، یک پروژکتور ال سی دی مصرف برق کمتری داشته و گرمای کمتری نسبت به یک پروژکتور DLP تولید می کند. یکی دیگر از مزایای آن این است که وضوح تصویر بهتری در محیط های کم نور دارد.

پروژکتورهای LCoS چیست؟

پروژکتورهای  LCoS(کریستال مایع روی سیلیکون) سهم بسیار کمی از بازار را نسبت به پروژکتورهای DLP و LCD به خود اختصاصی می دهند. این نوع از تکنولوژی معمولا به عنوان ال سی دی بازتابی شناخته می شود و دقت رنگ، اشباع و درخشانی زیادی را تولید می کنند. هم چنین LCoS اجازه می دهد تا تصاویر با کیفیت بالا ۷۲۰p در حالت اصلی نمایش داده شوند.

 

لامپ ویدئو پروژکتور

لامپ ویدئو پروژکتور

منظور از روشنایی یا Brightness چیست؟ بهترین لومن لامپ چطور؟

پروژکتورهای کلاس درس در طیف وسیعی از خروجی های مختلف نور، تولید می شوند. مقدار خروجی نور توسط لومن یا انسی لومنز  (ANSI lumens) تعیین می شود. پروژکتورهایی که از لومن بالایی برخوردار هستند، تصاویر درخشان تری تولید می کنند. با توجه به تعداد دانش آموزان یا دانشجویان کلاس ، بسته به نیازهای شما، خروجی درخشان تر لومن می تواند قابلیت بهتر یا بدتری باشد.

 

مقایسه روشنایی ویدئو پروژکتور

مقایسه روشنایی ویدئو پروژکتور

چرا روشنایی ویدئو پروژکتور مهم است؟

به طور مثال، اگر شما یک کلاس بزرگ با دانش آموزان زیاد داشته باشید، تصاویر باید بزرگتر باشند که این موضوع می تواند باعث کاهش روشنایی شود. بنابراین، یک پروژکتور با خروجی بالای لومن ممکن است انتخاب بهتری باشد. علاوه بر این، باید میزان روشنایی اتاق را نیز در نظر بگیرید.

معمولا شما باید درس ها و این که چه مقدار یادداشت برداری لازم است را باید در نظر بگیرید.در این حالت، خروجی روشن تر لومن ممکن است انتخاب بهتری باشد. با این حال، اگر شما قصد استفاده از پروژکتور را گاها در یک اتاق تاریک دارید، ممکن است دیدن تصاویر ،بیش از اندازه برای دانش آموزان شما روشن و پرنور  باشد.

جنبه دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، انواع برنامه هایی است که از ویدیوها، عکس ها و گرافیک ها استفاده می کنید. اگر شما قصد دارید که مقداری روشنایی در اتاق تان داشته باشید، در نتیجه به خروجی لومن بالاتری نیاز دارید. اگر کلاس درس در بیشتر  اوقات تاریک باشد، در این نوع استفاده نیازی به مقدار لومن بالایی نخواهد داشت.

جزئیات بیشتر در مورد مقدار خروجی لومن

زیر ۲۰۰۰ لومنز: این مقدار لومن برای پروژکتورهایی که بسیار پرتابل هستند و کمترین خروجی نور را تولید می کنند استفاده می شود. این به این معنی است که پروژکتوری با این مقدار لومن، ارزان ترین قیمت را دارد. هم چنین به منظور ارائه بهترین تجربه مشاهده، لازم است کلاس شما تاریک باشد.

۲۰۰۰  تا ۳۰۰۰ لومنز: پروژکتوری با مقدار ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لومنز، پروژکتور استانداردی برای استفاده در کلاس درس شما محسوب می شود.هر چند که قیمت آن کمی گران تر است، این نوع دستگاه به راحتی می تواند در مکان هایی با نور محیطی استفاده شود و به طور معمول، تاریک کردن کامل اتاق با این مقدار لومن لازم نیست.

۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ لومنز: پروژکتوری با مقدار ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ لومنز مناسب فضای کلاس درس بزرگ است. این مقدار لومن در وضعتی که اتاق روشنایی متوسطی داشته باشد آنقدر زیاد هست که باعث کم نور نشدن فیلم ها و تصاویر  نشود. با این مقدار لومن ،تصاویر بزرگتر ، وضوح و رنگ بهتری را نشان می دهند.

۴۵۰۰ لومنز به بالا: یک پروژکتور با مقدار ۴۵۰۰ لومنز به بالا، بیشتر مناسب سالن های نمایش، استادیوم و یا سایر مکان های بزرگ است. این نوع از پروژکتور می تواند تا ۱۴۰۰۰ لومنز روشنایی داشته باشد و شامل تکنولوژی هایی است که برای مشاهده در فضای بسیار بزرگتر از یک کلاس درس، طراحی شده است. این عامل باعث می شود که این نوع پروژکتور بسیار گران تر باشد.

وزن ویدئو پروژکتور

 

وزن ویدئو پروژکتور

وزن ویدئو پروژکتور

اگر می خواهید از پروژکتور برای کلاس های مختلف استفاده شود، در صورتی که قرار باشد بین کلاس ها جابجا شود،باید به وزن دستگاه هم توجه کنید. در این صورت، شما باید پروژکتوری انتخاب کنید که نه تنها سبک وزن (کمتر از ۳ کیلوگرم) باشد، بلکه از لحاظ تکنولوژی، نیازهای کلاس شما را تامین کند.

از سوی دیگر، اگر  قرار باشد که پروژکتور در یک محل ثابت قرار بدهید، مقدار وزن دستگاه دیگر اهمیتی ندارد.در عوض باید بیشتر روی عملکرد و قیمت پروژکتورتان تمرکز کنید.

لنز

نوع لنزی که انتخاب می کنید بستگی به نیاز کلاس شما دارد. اکثر پروژکتورهای کلاس درس با لنز زوم و تکنولوژی کیستون ( اصلاح زاویه نمایش) طراحی شده اند. با استفاده از لنز زوم، شما به راحتی می توانید اندازه تصاویر را بدون نیاز به حرکت دادن پروژکتور تنظیم کنید

لنز زوم

به خاطر داشته باشید که عامل زوم است که تعیین می کند که چقدر می توانید اندازه یک تصویر را تغییر دهید. به طور مثال، یک پروژکتور با یک زوم ۱٫۲: ۱ فقط به شما اجازه می دهد تصویر را تا بیست درصد تنظیم کنید، در صورتی که پروژکتوری با  زوم ۲٫۰:۱  گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. به طور کلی، هر چقدر زوم پروژکتوری بالاتر باشد، گزینه های بیشتری در خصوص تغییر اندازه تصاویر (resizing images) در اختیار دارید.

تصحیح کیستون/ Keystone correction

هنگامی که نوبت به تصحیح کیستون می رسد، این نوع از تکنولوژی ، مانع از ذوزنقه ای شدن تصویر می گردد.این زمانی اتفاق می افتد که بجای پخش تصاویر از روبرو از گوشه اتاق و با زاویه انجام می شود. برخی از پروژکتورهای کلاس درس این مشکل را از نقطه نظر عمودی رفع می کنند و سایر پروژکتورها به صورت افقی و یا به هر دو روش ذوزنقه ای شدن تصاویر را تصحیح می کنند.

تصحیح کیستون،زمانی به درد می خورد که شما نمی توانید پروژکتور را مستقیما در مقابل صفحه نمایش قرار دهید. علاوه بر این، ممکن است پروژکتور با تنظیم دستی (manual adjustment) یا دیجیتال ساخته شده باشد.

نسبت ابعاد و نسبت کنتراست چیست؟

نسبت ابعاد (aspect ratio ) پروژکتور به معنی نسبت عرض آن به ارتفاع است. اگر پروژکتور کلاس درس شما نسبت ابعاد۴:۳  داشته باشد، تصویری می دهد که به شکل مربع نزدیک است. از سوی دیگر، اگر پروژکتور با نسبت ابعاد ۱۶:۹  مجهز شود، تصاویر به جای مربع بودن ،مستطیل شکل خواهد بود.

نسبت کنتراست/ Contrast ratio : به میزان درخشان ترین و تاریک ترین قسمت های یک تصویر اشاره دارد. بسته به نوع روشنایی که در اتاق استفاده می کنید پروژکتور ها با دو نسبت کنتراست متفاوت می توانند عملکرد مشابهی داشته باشند. بنابراین، اگر شما نور متوسطی در کلاس خود استفاده می کنید، مقدار لومن مهم تر از نسبت کنتراست خواهد بود.

فراموش نکنید که پورت های ورودی و خروجی پروژکتور را بررسی کنید.

بسته به چگونگی استفاده از پروژکتور،داشتن چندین ورودی و خروجی ممکن است در اولویت اول باشد یا نباشد. به عنوان مثال، اگر شما قصد اتصال چندین دستگاه ویدئویی را دارید، تعداد ورودی های موجود مهم به شمار خواهد رفت.

همین موضوع برای چندین کامپیوتر هم صادق است. اگر شما قصد اتصال بیش از یک کامپیوتر را داشته باشید و پروژکتور شما تنها یک ورودی داشته باشد،اتصال کامپیوتر دیگر بدون قطع کردن دستگاه قبلی، امکان پذیر نخواهد بود. البته یک  راه حل این موضوع خرید سوییچ اچ دی ام آی است . اطلاعات بیشتر در این مقاله

یکی دیگر از مسائل مربوط به پروژکتورهای کلاس درس مجهز بودن به پخش چند رسانه ای می باشد. با داشتن این نوع از امکانات نیازی نیست که پروژکتور به یک کامپیوتر متصل شود و به جای آن، این ویدئو پروژکتورها ورودی هایی برای کارت های حافظه دوربین و کارت های SD ارائه می دهند. در بیشتر موارد، می توانند به یک دستگاه فلش اکسترنال USB نیز وصل شوند.

هم چنین مهم است که نوع ورودی سیگنال ویدئویی را مد نظر قرار بدهید. به طور معمول، دو استاندارد وجود دارد که شامل DVI (ورودی دیجیتال ویدئو) و HDMI (رابط چندرسانه ای چند منظوره)،  مشابه کامپیوتر شما است. پروژکتورهایی از جمله اپسون برای جلوگیری از زحمت و دردسر قابلیت تبدیل آنالوگ به دیجیتال را دارند و در عوض، به شما این امکان را می دهد تا به طور همزمان صدا و تصویر دیجیتالی را پخش نمایید.

آیا رزولوشن مهم است؟

رزولوشن، اشاره به توانایی پروژکتور برای نمایش مقدار اندازه گیری شده داده ها با بهره گیری از تعداد مشخصی از پیکسل ها دارد. داشتن رزولوشن بالاتر، یعنی این که پروژکتور از پیکسل های بیشتری برای نمایش تصاویر استفاده می کند. اعدادی که برای توصیف رزولوشن استفاده می شود به عرض صفحه، و هم چنین از بالا به پایین صفحه نمایش اشاره دارند.اعدادی که معمولا چیزی شبیه ۱۰۸۰p x 720p  یا مشابه آن به نظر می رسند.

پروژکتورهای دارای رزولوشن بالا, قادر به نمایش تصاویر با پیکسل های کوچکتر هستند.پروژکتورهای رزولوشن بالا معمولا گران تر هستند اما تصاویر با کیفیت بالاتری تولید می کنند. رزولوشن های پایین تر به اندازه رزولوشن های بالا، کیفیت تصاویر شارپ تولید نمی کنند. با این حال، اگر شما نیازی به دیدن دقیق جزئیات مانند تصاویر مهندسی یا صفحات گسترده پیچیده ندارید، این پروژکتورهای رزولوشن پایین تر، ارزان تر هستند.

پروژکتورهایی با رزولوشن پایین

اگر شما قصد استفاده از پروژکتور برای برنامه های کاربردی کلاس درس مانند اسناد، فیلم های آموزشی یا ارائه های پاورپوینت دارید، ممکن است یک پروژکتور با وضوح پایین تر مناسب نیازهای شما باشد.

هزینه مراقبت و نگهداری

هزینه مراقبت و نگهداری

 هزینه مراقبت و نگهداری از ویدئو پروژکتور 

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید قیمت پروژکتور در مقابل هزینه مراقبت و نگهداری آن است. اگر پروژکتور ارزان قیمتی دارید، ممکن است در طول زمان و یا برعکس برای شما هزینه بر باشد. به علاوه پروژکتورها دارای لامپ هایی هستند که در طول زمان خراب می شوند. (میانگین هزینه تعویض لامپ ها بسته به نوع مدل و لامپ بین ۳۵۰ تا یک میلیون تومان است.)

علاوه بر این، مقدار ساعت کارکرد از جمله ۳۵۰۰ ساعت به بالا، همیشه به حداکثر عمر لامپ اشاره دارد. وقتی لامپ به حداکثر عمر خود می رسد، قبل از تعویض ضروری آن، کیفیت تصویر  پروژکتور به آهستگی کاهش پیدا می کند. به همین دلیل، بسیاری از مدارس و شرکت ها، اغلب اوقات برای حفظ دقت تصویر و روشنایی پروژکتور اقدام به تعویض پیش از موعد لامپ می کنند.

نتیجه گیری

این راهنما یک سری اطلاعات پایه ای را که باید قبل از خرید یک پروژکتور کلاس درس بدانید را در اختیارتان قرار می دهد.بسیاری از برندهای محبوبی که سهم بزرگی از بازار تکنولوژی آموزشی را به خود اختصاص داده اند شامل پروژکتور های NEC, Acer, Epson, Sony می باشند.هر شرکتی تنوع گسترده ای از دستگاه های مختلف را با ویژگی های مختلف و ویژگی های امنیتی ارائه می کند. اگر  اطلاعاتی که در این مقاله کسب کرده اید را استفاده کنید،می توانید پروژکتورهای مناسبی برای استفاده در کلاس درس دانشگاه یا مدرسه خود را پیدا کنید.

در صورت داشتن هر گونه نیاز به مشاوره در مورد خرید پروژکتورهای آموزشی و مناسب کلاس درس با همکاران ما در شرکت ایمن پردازش تماس بگیرید. ضمن این که فهرستی از ویدئو پروژکتورهای آموزشی در پایان این مقاله پیشنهاد شده است.

منبع: http://www.ourict.co.uk

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

 نقش ویدئو پروژکتورها و بردهای هوشمند  بر روند پیشرفت تحصیلی دانشجویان

وقتی که پروژکتوری را جهت آموزش می خریم به چه مواردی دقت کنیم

در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چه عواملی مهم هستند؟

دسته بندی انواع ویدئو/دیتا پروژکتور

چند نکته در مورد مراقبت و نگهداری از ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورهای ال سی دی ، دی ال پی و ال ای دی/LCD-DLP_LED

ویدئوپروژکتورها :مزایا و محدودیت‎ها

۱۰ روش خلاقانه برای استفاده از برد هوشمند در کلاس درس

جنبه های مثبت و منفی استفاده از برد هوشمند

مزایای مدارس هوشمند

تاثیر تکنولوژی بر کلاسها و دانش آموزان

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *