راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای مساجد و حسینیه ها

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای مساجد و حسینیه ها

مساجد از دیرباز و از صدر اسلام به عنوان پایگاه و سنگر دین مبین اسلام شناخته شده و تاثیری که مساجد بر سبک زندگی اسلامی مردم دارد بر کسی پوشیده نیست.روحانیون به عنوان مروجان دین مبین اسلام همواره با بهره گیری از آیات قرآنی و احادیث ائمه اطهار و بزرگان دین به تعلیم و روشنگری و هدایت مردم پرداخته اند. بنابراین با توجه به اهمیت ترویج و اشاعه تفکر اسلامی در بین نوجوانان و جوانان به عنوان آینده سازان ایران عزیز و همیشه سرفراز،استفاده از ابزارهای نوین آموزشی و تبلیغاتی بیش از پیش احساس می شود.

در عصر ارتباطلات و اینترنت، ابزارها و روش های آموزشی نیز دستخوش تغیییرات زیادی شده اند. دیگر تفکر سنتی حاکم بر آموزش های سنتی جواب گوی نسل جدید نیست و ضرورت همگام شدن با تحولات جهانی و رویکردهای آموزشی بیشتر احساس می شود. به عنوان مثال یکی از نمایندگان مجلس بر این اعتقاد هستند که “مساجد در حوزه استفاده از فضای مجازی باید کارایی بالایی داشته باشد ایشان با تأکید بر رونق‌بخشی به فضای مجازی در حوزه فعالیت‌های مسجدمحور عنوان می کنند: فضای مجازی حقیقتی است که نباید از آن غافل بود و سرعت رشد آن نیز بسیار زیاد است، بنابر این مسجد به عنوان محل نورانیت در این حوزه نیز باید کارایی بالایی داشته باشد”. ( منبع : راه نیوز)

در نتیجه مساجد و حسینیه ها نیز مانند مدارس و سایر مراکز آموزشی  همچون مدارس هوشمند قرآنی می توانند از ابزارهای نوین آموزشی نظیر ویدئو پروژکتور،بردهای هوشمند،ویژوالایزر، پرزنتر و سایر موارد بهره ببرند و توجه و علاقه مخاطبان را بیشتر جلب نمایند.

کاربردهای متنوع ویدئو/ دیتا پروژکتور در مساجد و حسینیه ها :

 

اجرای مراسم زیارت عاشورا با استفاده از نرم افزار پاورپوینت و ویدئو پروژکتور

اجرای مراسم زیارت عاشورا با استفاده از نرم افزار پاورپوینت و ویدئو پروژکتور

 • امکان پخش صوتی و تصویری انواع ادعیه از جمله دعای کمیل ، ندبه، زیارت  و …) : با توجه به نمایش ادعیه توسط پرده نمایش، بدین صورت دیگر نیازی به استفاده از کتاب های دعا و زیارت نامه ها به صورت بنر و یا پارچه و غیره نمی باشد. خصوصا در هنگام برگزاری مراسم در فضای تاریک و یا کم نور استفاده از ویدئو پروژکتور مناسب تر می باشد.

  برگزاری کلاس های قرآنی با استفاده از ویدئو پروژکتور

  برگزاری کلاس های قرآنی با استفاده از ویدئو پروژکتور

 • کاربرد در مراسم ترحیم و سوگواری : با بهره گیری از دیتا پروژکتور امکان پخش تصاویر تازه درگذشتگان و اعلامیه ترحیم، پیغام های تشکر و  قدردانی نیز وجود دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای حتی بنر و تراکت باشد و در هزینه ها صرفه جویی شود.
 • کاربرد در مراسم شهادت و سوگواری ائمه اطهار : پخش نماهنگ و تصاویر و مراسم عزاداری به صورت مستقیم ( در صورت اتصال به اینترنت ) از حرم مطهر ائمه اطهار بر روی صفحه نمایش امکان پذیر می باشد.( به طور مثال پخش زنده و مستقیم تصاویر از حرم مطهر امام رضا (ع) ).
پخش زنده و مستقیم از حرم امام رضا

پخش زنده و مستقیم از حرم امام رضا

 • امکان ارائه آسان و جذاب مطالب آموزشی و مفاهیم دینی به همراه صوت و تصویر : به طور مثال اعمالی همچون وضو گرفتن یا طواف صحیح و سایر دستورات دینی به صورت تصویری و یا با استفاده از قابل های پاورپوینت و pdf  ارائه می شود.

شایان ذکر است که در سال گذشته در راستای پوشش تصویری یکپارچه ۱۷ نقطه حرم مطهر رضوی«هشت دستگاه ویدئو پروژکتور با پرده‌های۳۰ تا ۷۵ مترمربعی در سر درب شرقی صحن جامع رضوی، صحن‌های کوثر، غدیر، هدایت و جمهوری‌اسلامی و سه دستگاه در صحن جامع رضوی نصب شده است تا مراسم به‌صورت واحد و با زیرنویس فارسی و عربی پوشش داده شود» و بدین صورت پیام‌هایی با محتوای تذکرات اقامتی و رفاهی به زائران، اعلام برنامه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی مذهبی و خدماتی حرم مطهر رضوی، ترویج فرهنگ زیارت، آداب زیارت، احادیث و پیام‌های آسمانی و مناسبتی در مناسبت‌های فرهنگی و مذهبی ارائه می‌شود..منبع قدس آنلاین و آستان نیوز

نکاتی که باید قبل از انتخاب یک پروژکتور برای مسجد یا حسینیه از آن آگاهی داشته باشید:

 •  عرض صفحه نمایش

اولین گام در انتخاب یک ویدئو پروژکتور، تعیین عرض صفحه نمایش و فاصله‌ی ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش است.هنگامی که شما این مرحله را انجام دهید، انتخاب‎های شما بطور قابل توجهی محدود می‌شود.در نظر داشته باشید که هرچه ویدئو پروژکتور را نزدیک تر به صفحه نمایش نصب کنید، لومن کمتری نیاز خواهید داشت.

فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش

فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش

 • فاصله از پرده نمایش (Projector Distance) و بزرگنمایی:

دیتا پروژکتور با توجه به فاصله ای که نسبت به پرده نمایش قرار می گیرد می تواندابعاد تصاویر متفاوتی راتشکیل دهد.هر چقدر فاصله از پرده نمایش بیشتر شود ابعاد تصاویربزرگتر وهر چقدر به پرده نمایش نزدیک گردد تصویر کوچکتر می گردد.به طور کلی فاصله ایده آل دو برابر عرض صفحه نمایش است.برای مثال، اگر عرض صفحه نمایش شما ۲ متر باشد،پروژکتور باید حدود ۴ متر از صفحه نمایش عقب تر قرار بگیرد.در مثال  دیگر اگر بخواهید که ویدئو پروژکتور را برای مسجدتان تهیه کنید و لوستر بزرگی دارید و مجبورید ویدئو پروژکتور را طوری نصب کنید که لوستر پشت آن باشد. در این حالت نسبت پرتاب بسیار مهم خواهد شد و می‎بایست حتما ان را در نظر بگیرید.

( جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله «دیتا/ویدئو پروژکتور و میزان فاصله آن از پرده نمایش» مراجعه فرمایید.)

 • امکان نصب سقفی ویدئو پروژکتور

یکی از نکاتی که در هنگام خرید دیتا پروژکتور باید مد نظر داشت بررسی امکان نصب به سقف پروژکتور انتخابی است .اگر مسجد،حسینیه یا نمازخانه شما محدودیت فضا و محل نصب را دارد و یا اگر قصد داریدکه پروژکتور فعلی تان را جایگزین پروژکتور دیگری کنید و نمی توانید که محل نصب سابق را تغییر دهید ، بنابراین بهتر است با ما تماس بگیرید زیرا ممکن است  ویدئو پروژکتور شما به عدسی خاصی نیاز داشته باشد.فقط لازم است که قدم پیش بگذارید و از هر طریق ( شماره های مستقیم شرکت،سایت به پرایس و یا تلگرام (۰۹۳۳۰۳۳۳۹۴۱) با ما تماس بگیرید.( تماس با ما )

 •  نسبت ابعاد تصویر

نسبت ابعاد اساسا شکل تصویر است که به صورت یک مربع یا مستطیل می باشد.برای این که آینده نگری در خریدتان داشته باشید،پیشنهاد می کنیم که پروژکتور های عریض با نسبت ابعاد ۱۶:۱۰ یا ۱۶: ۹ را خریداری کنید. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله «آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور» مراجعه فرمایید).

 • چقدر می خواهید برای خرید پروژکتور هزینه کنید؟

در نهایت، لازم است که بدانیم چقدر میخواهید هزینه کنید. نگران نباشید.  پروژکتورهای متنوع و مفیدی داریم که متناسب با نیازهای شما می باشد.با مشاوران فنی شرکت ما تماس بگیرید، جالب است بدانید که گاهی اوقات جابجایی یک محل نصب ویدئو پروژکتور در فاصله ای نزدیک تر به صفحه نمایش،می تواند چندین هزار تومان برای شما در هزینه ها صرفه جویی به همراه داشته باشد.

 • انسی لومن مورد نیاز برای مساجد و حسینیه ها :میزان روشنایی ویدئو پروژکتور چقدر باید باشد

اکثر مساجد و حسینیه ها از پنجره های زیادی برخوردارند که در نتیجه باعث روشنایی فضای مسجد می شوند ، بنابراین مهم ترین مشخصه که برای ویدئو پروژکتور باید در نظر بگبرید میزان روشنایی آن است.

لازم به توضیح است که پروژکتورها از دامنه گسترده خروجی نور برخوردارند و براساس انسی لومنز (ANSI lumens ) یا به اختصار «لومنس» محاسبه می شوند. هر چقدرکه پروژکتوری روشنایی بیشتری داشته باشد،میزان انسی لومنس بالاتری دارد و گران تر است.

برای بسیاری از مساجد ۵۰۰۰ لومنس لازم است. این پروژکتورها به راحتی می توانند تصاویر بزرگ، روشن و شفاف را برای جمعیت های ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر ، بدون نگرانی به واسطه روشنایی محیط، نمایش دهند.برای مساجد و حسینیه هایی که امکان نشستن ۲۵۰ نفر یا بیشتر وجود دارد،پیشنهاد ما استفاده از ویدئو پروژکتور ۶۰۰۰ لومن است.برای نشست ها، سخنرانیها و برای استفاده مداحان یا روحانیون، یک پروژکتوربا لومن پایین ممکن است مشابه همان کارایی را داشته باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله«آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور» مراجعه نمایید.

 • انتخاب رزولوشن یا وضوح تصویر برای ویدئو پروژکتورهای مساجد و حسینیه ها

ما به طور خلاصه در مورد نسبت ابعاد تصویر در مطالب بالا صحبت کردیم. حالا اجازه دهید در مورد رزولوشن نیز صحبت کنیم. در حالی که نسبت ابعاد، شکل  تصویر شماست، رزولوشن هم تعداد پیکسل هایی است که شکل  را پر می کند. به بیان دیگر رزولوشن به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند. هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد،تصویر نیز واضح و دقیق تر می باشد.

ما معمولا برای ویدئو پروژکتورهای مساجد و حسینیه ها رزولوشن (XGA (1024 x 768 را توصیه می کنیم. این رزولوشن معمول مناسب نمایش متن های بزرگ مانند آیات قرآن مجید و کتب ادعیه مانند زیارت عاشورا میباشد.هر چند که معیارهای زیادی را در این مورد باید در نظر گرفت و بنابراین اگر شما در حال استفاده از محتوای صفحات گسترده ( مانند اکسل هستید) ممکن است پروژکتوری با (WXGA 1280x 800) یا رزولوشن فول اچ دی (۱۹۲۰ x 1080)  مناسب نیاز شما باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله «آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور» مراجعه کنید.

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

 

 سایر سایت های و موضوعات مفید 

کاربرد ویدئو پروژکتور و پرده نمایش در کلاس های قرآنی

کاربرد ویدئو پروژکتور و پرده نمایش در کلاس های قرآنی

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
1نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فکر جالبی به نظر می رسه امید وارم هرچه سریعتر تمام مساجد به این امکانات مجهز بشن و مردم هم بیشتر به مسجد برن و از این امکانات بهترین استفاده رو ببرند.