آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور

قبل از پرداختن به موضوع رزولوشن و ویژگی ها و کاربردهای آن لازم است، تعریف کوتاه و کاربردی از رزولوشن داشته باشیم :

رزولوشن چیست؟

رزولوشن به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، یک پروژکتور SVGA ، مقدار ۸۰۰ پیکسل از چپ به راست و ۶۰۰ پیکسل از بالا به پایین دارد و در مجموع دارای  ۴۸۰،۰۰۰ می باشد.هر چه قدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد نشان دهنده تراکم بیشتر پیکسل ها و وضوح تصویر است. جالب است بدانید که رزولوشن بصورت عدد نمایش داده می‌شود و چون بخاطر سپاری و استفاده از این اعداد سخت است، برای رزولوشن‎های متداول، اسامی  مانند (SVGA, XGA, SXGA, UXGA) انتخاب شده است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره خواهیم داشت. داشتن اطلاعات کافی درباره رزولوشن در انتخاب نوع مناسب ویدئو پروژکتور به شما کمک می کند.

museum

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، مقدار داده یا اطلاعاتی که در هر زمان مشخص بر روی صفحه، نمایش داده می شود، توسط رزولوشن ویدئو پروژکتور تعیین می گردد. رزولوشن، نشانگر تعداد پیکسل هایی است که پروژکتور برای تشکیل تصویر استفاده می کند. هر چقدر که پروژکتور از پیکسل های بیشتری استفاده کند، ازرزولوشن بالاتری هم  برخوردار است.رزولوشن، معمولا به صورت دو عدد بیان می شود، به طور مثال «۱۰۲۴×۷۶۸ »که اولین عدد، اشاره به  تعداد پیکسل ها در عرض صفحه نمایش دارد و عدد دوم به پیکسل های بالا تا پایین صفحه(ارتفاع).

رزولوشن به روش های دیگری نیز بیان می شود. به عنوان مثال ، ۱۰۲۴×۷۶۸ با نام XGA  یا ( eXtended Graphics Array) نیز شناخته می شود.این اصطلاح برای نخستین بار برای مانیتورهای کامپیوتر استفاده شده اما برای پروژکتورها نیز عمومیت پیدا کرده است.از آنجایی که علت مشخصی برای این رویه نام گذاری وجود ندارد،تنها راه یادگیری، از حفظ کردن آن ها است .رزولوشن های رایج بعدا در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هنگامی که صحبت از رزولوشن یک ویدئو پروژکتور می شود ، معمولا به رزولوشن «اصلی» یا Native  اشاره دارد.اگر رزولوشن اصلی پروژکتوری ۱۰۲۴×۷۶۸باشد، به این معنی است که تعداد واقعی پیکسل های فیزیکی بر روی صفحه نمایش ۱۰۲۴ پیکسل در ردیف افقی و ۷۶۸ پیکسل در ستون عمودی می باشد.

چه مقدار رزولوشن نیاز دارم؟

پروژکتورهای دارای رزولوشن بالا،قابلیت نمایش جزئیات تصویری بیشتری نسبت به پروژکتورهایی با رزولوشن پایین دارند.از آن جایی که پیکسل های بیشتری برای ایجاد تصویر استفاده می شود ، هر پیکسل به تنهایی کوچک تر است، بنابراین پیکسل ها روی صفحه نمایش کمتر  قابل مشاهده هستند.با این حال ، به طور کلی شما برای رزولوشن بالاتر هزینه بیشتری پرداخت می کنید. پروژکتورهایی که رزولوشن پائین تری دارند  خیلی ارزان تر هستند و دقیقا می توانند به روشنایی و جذابیت دستگاه های دارای رزولوشن بالاتر تصویر ارئه دهند. مگر اینکه شما نیاز به نمایش جزئیات دقیق داشته باشید، که در غیر این صورت، از جنبه قیمت، رزولوشن پایین تر بهترین انتخاب شما خواهد بود.

انواع رزولوشن

رزولوشن
رزولوشن

تعدادی از گزینه های اولیه برای رزولوشن اصلی عبارتند از :

۱- (SVGA (800×600 : از آن جایی که در سال های اخیر، قیمت ها به شدت کاهش پیدا کرده است، این پروژکتورها برای افرادی که بودجه کمی دارند مناسب است. هر چند که در حال حاضر اکثر رایانه ها از خروجی رزولوشن بالاتری برخوردارند، SVGA می تواند برای ارایه مطالب با نرم افزار پاورپوینت و سایر برنامه های مشابهی که بستگی زیادی به جزئیات تصاویر ندارند  گزینه مناسبی باشد.

۲-(XGA (1024×768: قیمت پروژکتورهای XGA در سال های اخیر کاهش یافته و قیمت متعارفی پیدا کرده است. بسیاری از لپ تاپ ها هنوز از خروجی XGA اصلی برخوردارند و تطبیق دادن پروژکتور XGA با رزولوشن اصلی XGA لپ تاپ باعث می شود که هیچ جزئیاتی را از دست ندهید.

۳- (WXGA (1280×800 : پروژکتورهای WXGA صفحه عریض( واید ) هستند و معمولا نسبت به XGA مقداری گران تر اند. این محصولات با لپ تاپ های میان رده با صفحه وایداستفاده می شوند که اغلب از رزولوشن اصلی ۱۲۸۰×۸۰۰ استفاده می کنند. این پروژکتورها به شدت در حال رایج شدن هستند و به عنوان یک صفحه عریض ارزان و جایگزین ارزان  XGA استفاده می شوند.

۴- (SXGA+ (1400×1050 : این پروژکتورهای SXGA+ projectors در حال محبوبیت بیشترهستند وچندین انتخاب در بودجه وهم در پیکربندی قوی ارایه می کنند. این رزولوشن برای عکسبرداری دقیق و اطلاعات گرافیکی مناسب است اما برای نمایش متن و یا ارایه مطلب به صورت پاورپوینتی مناسب نمی باشد.

۵- (UXGA (1600×1200: رزولوشن UXGA برای برنامه هایی کاربردی با رزولوشن های بسیار بالا است که جزئیات یا اطلاعات در آنها بسیار مهم است. این ها پروژکتورهای گرانی هستند که از رنج وسیعی از تجهیزات رایانه ای پشتیبانی می کنند.محصولات نسبتا کمی در بازار وجود دارند که از این رزولوشن برخوردارند.

۶- (WUXGA (1920×1200: رزولوشن WUXGA نمونه ۱۶:۱۰ واید UXGA است و این طور می توان استدلال شود که به عنوان یک رزولوشن  ۱۰۸۰p قابل توجه می باشد. پروژکتورهای WUXGA از این امتیاز برخوردارند که علاوه بر نمایش محتوای WUXGA می توانند سیگنال های فول اچ دی / ۱۰۸۰p HD را نمایش دهند اما به طور معمول  هم بسیار گران هستند.

چه رزولوشنی برای شما مناسب است ؟

یکی از عوامل کلیدی در انتخاب رزولوشن، نرم افزار معمول شماست. آیا به نمایش بسیار دقیق جزئیات تصاویر نیاز دارید یا این که به دنبال ابزاری برای ارائه مطلب معمولی برای متن و گرافیک های جزئی هستید؟در صورتی که استفاده اولیه شما از سیستم برای ارائه مطالب پاورپوینت، نمودارها ،گراف ها , نمایش کلی مطالب مربوط به کسب و کار تان می باشد، احتمالا نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای تجهیزات با رزولوشن بالا ندارید. رزولوشن های SVGA و XGA برای این نوع کار مناسب اند و بهترین راه حل برای کاهش هزینه ها هستند. در صورت نیاز، رزولوشن WXGA یک گزینه صفحه عریض خوبی محسوب می شود.در صورتی که شما نقشه کشی، عکس های دیجیتال، صفحات گسترده پیچیده اکسل یا سایر تصاویر با جزئیات بالا یا فنی را نمایش می دهید،احتمالا به پروژکتوری با رزولوشن SXGA+ یا بالاتر برای ایجاد تصاویر قابل قبول مورد نظرتان احتیاج دارید.

 

هماهنگ کردن رایانه با ویدئو پروژکتور

وصل کردن کامپیوتر به ویدئو پروژکتور
وصل کردن کامپیوتر به ویدئو پروژکتور

در نظر داشته باشید که اغلب،بهترین رزولوشن برای پروژکتور شما،رزولوشن رایانه ای است که قصد کار کردن با آن را دارید.خصوصا لپ تاپ ها بعضی اوقات می توانند حداکثر رزولوشن شان مشابه با رزلوشن اصلی نمایشگر باشد. احتمال بیشتر می رود که رایانه های رومیزی گزینه های بسیاری برای رزولوشن خروجی داشته باشند که دست شما را برای انتخاب پروژکتورها باز می گذارند.

اگر معمولا از نوت بوکی با رزولوشن XGA استفاده می کنید، شما پروژکتوری می خواهید که مشابه رزولوشن XGA اصلی، واضح ترین و شفاف ترین تصویر را نمایش دهد.به طور مشابه اگر معمولا از لپ تاپی با خروجی XGA بالاتر مانند SXGA+ استفاده می کنید،شما زمانی بهترین تصویر را از یک پروژکتور دریافت می کنید که رزولوشنی مشابه رزولوشن اصلی داشته باشد. اگر از رایانه ای با فهرستی از رزولوشن های انتخابی استفاده می کنید، رزولوشنی که برای نمایش محتوای مورد نظر شما مناسب ترین باشد را انتخاب کنید.

امروزه،پروژکتورهای موجود در بازار، قادرند سیگنال ورودی را به جای رزولوشن اصلی خود نمایش دهند. به طور مثال،بیشتر اوقات می توانید یک لپ تاپ XGA را به یک پروژکتور  SVGA  قدیمی تر متصل کنید. پروژکتور به صورت خودکار سیگنال ورودی با رزولوشن ۱۰۲۴×۷۶۸ را به خروجی اصلی۸۰۰×۶۰۰  آن تبدیل می کند.با این وجود، همیشه تصاویر خروجی دچار افت کیفی در جزئیات و وضوح تصویر  در هنگام کار می شوند،در نتیجه، در صورتی که سیگنال ورودی در رزولوشن اصلی پروژکتور بوده باشد ، در نتیجه با تصویری روبرو می شوید که به وضوح و شفافیت مورد نظر نخواهد بود.

هم چنین، در صورتی که یک کامپیوتر XGA را به رزولوشن بالاتری مانند پروژکتور SXGA وصل کنید، وضوح تصویر نیز کاهش پیدا می کند. احتمالا تصویر مطلوبی دریافت می کنید،اما تبدیل ورودی ۱۰۲۴×۷۶۸ به یک خروجی ۱۴۰۰×۱۰۵۰ ممکن است تصویر را مقداری کم حال کند و ممکن است پس از صرف هزینه برای پروژکتور + SXGA شما را ناامید کند.به صورت کلی، افت کیفیت تصویر از طریق تبدیل رزولوشن بالاتر به پایین تر، شدت کمتری نسبت به تبدیل رزولوشن پایین به بالاتر دارد.

فرایند تبدیل فرمت متفاوت ورودی ،به فرمت خروجی اصلی را (scaling) می نامند.تبدیل یک رزولوشن پایین به بالاتر up-conversion نامیده می شود، این در حالی است که تبدیل یک رزولوشن بالا به پایین تر فشرده سازی (compression) نامیده می شود. برخی از پروژکتورها در انجام Scaling  خوب عمل می کنند ، بنابراین افت تصویر نهایی نسبتا جزئی است و تنزل کیفیت تقریبا ناچیز است .کیفیت اسکلینگ در بین پروژکتورها  به طور گسترده ای متفاوت است و مثل همه  همه فناوری ها به طور پیوسته در حال بهبود است. اسکلینگ از اهمیت به سزایی برخوردار است و در صورت امکان سعی کند که کارایی پروژکتور را با توجه انتظاری که دارید ، در نظر بگیرید.

هر زمان که مناسبترین رزولوشن مورد نیازتان را مشخص کردید، به قسمت امکانات جستجو رفته و تمام پروژکتورهایی که در دسته  بندی رزولوشن قرار دارند را پیدا کنید. احتمالا فهرست مورد نظر بسیار طولانی خواهد بود اما ناراحت نباشید . ما به زودی این فهرست را با توجه به نیازهای شما کوتاه خواهیم کرد.

منابع:+

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *