راهنمای خرید مینی پروژکتورها- Mini Projectors

راهنمای خرید مینی پروژکتورها- Mini Projectors

راهنمای خرید مینی پروژکتورها- Mini Projectors

ما در حال زندگی در یک دهکده جهانی هستیم ، جایی که طی یک روز شما به راحتی می توانید در کشورهای مختلفی برای شرکت در یک جلسه کاری و یا سخنرانی قدم بگذارید.همان طور هم ،شما به راحتی می توانید لپ تاپ، تبلت و گوشی های هوشمندتان را همراه تان ببرید،

در این بین پروژکتورهای مینی یا کوچکی وجود دارند که کمک می کنند تا ارایه دادن شما بدون هیچ زحمتی ،انجام شود. پروژکتورهای مینی دردسری در هنگام حمل ایجاد نمی کنند، زیرا به اندازه کافی کوچک هستند تا در کیف شما جا بشوند و به اندازه کافی قدرتمند هستند تا ارائه خوبی برای مخاطبان تان به نمایش بگذارند، یا به شما کمک کنند تا از یک شب نشینی، برای تماشای فیلم در کنار نزدیکان و عزیزان تان لذت ببرید. اما در نظر گرفتن اندازه، روشنایی، اتصالات و سایر عوامل و ویژگی های کلیدی، برای خریداران جهت انتخاب یک مینی پروژکتور که طبق مناسب نیازهای شخصی آن ها باشد کاملا خسته کننده است. از نظر برنامه های کاربردی، مینی پروژکتورهادر طی این سال ها تکامل گسترده ای پیدا کرده اند.

مقدمه

ویدئو پروژکتورها اختراع جدیدی محسوب نمی شوند.مدت هاست که پروژکتورها به عنوان یک ابزار ارائه مطلب برای کسب و کار و یا مقاصد تجاری مورد استفاده قرار گرفته اند. اما متوسط مصرف کننده گان قادر به استفاده از آن ها نبوده اند؛ تا این که، مینی پروژکتورها پا به عرصه گذاشتند. امروزه، جدای از وزن آن ها، عوامل متعددی وجود دارد که باعث تفاوت بین یک پروژکتور کوچک یا مینی از یکدیگر می گردد. انواع و مصارف گوناگونی وجود دارد و شما همیشه می توانید یکی از آن ها را بر اساس استفاده خاص، بودجه،و  سایر  اولویت ها انتخاب نمایید.

مینی پروژکتور

مینی پروژکتور

 

صرف نظر از اندازه، پروژکتورهای مینی یا جیبی (mini or Pico) می توانند برای طیف گسترده ای از اهداف و در محیط های مختلف استفاده شوند:

 • ایراد سخنرانی
 • معرفی محصولات تجاری
 • تماشای فیلم / برنامه های تلویزیون
 • انجام بازی های ویدیوئی
 • وبگردی بر روی صفحه نمایش بزرگ

شما می توانید از مینی پروژکتورها نه تنها در کلاس های درس و اتاق های کنفرانس، بلکه به عنوان بخشی از سیستم سینمای خانگی خود استفاده کنید. هم چنان که فناوری به رشد خود ادامه می دهد، شما شاهدخواهید بود که مینی پروژکتورهای پیچیده و پیچیده تری در بازار با قیمت های مقرون به صرفه تر در دسترس قرار می گیرند.

فناوری مورد استفاده در ویدیو پروژکتورها

به طور کلی،فناوری مورد استفاده در ویدئو پروژکتورها را می توان به انتقال دهنده و انعکاسی(transmissive and reflective) دسته بندی کرد. پروژکتورهای ال سی دی/ LCD (صفحه نمایش کریستال مایع) در دسته بندی  transmissive  قرار گرفته و  این در حالی که است که پروژکتورهای دی ال پی /  DLP (پردازش نور دیجیتال) در دسته بندی  reflective قرار می گیرند. با این حال، یک نوع سوم پروژکتور هم به نام پروژکتورهای LED وجود دارند. در واقع، یک پروژکتور LED  از یک نوع فناوری جدید استفاده نمی کند، اما نام گذاری متفاوت آن فقط به دلیل منبع نوری است که از آن استفاده می کند.

پروژکتورهای ال سی دی/ LCD:  با موجودیت یافتن از دهه ۱۹۸۰، پروژکتورهای LCD از یک فناوری انحصاری به نام ۳ LCD بهره می برند. از نظر قابلیت اطمینان، تکنولوژی مورد استفاده در این نوع پروژکتورها بسیار بهتر از پروژکتورهای سینمایی است. اما شما هنوز هم می بایست به خوبی از  پروژکتور های ال سی دی مراقبت کنید، زیرا ذرات گرد و غبار به راحتی می توانند موجب خرابی کیفیت تصویر گردند.

پروژکتورهای  DLP: یکی از مهم ترین ویژگی های فنی یک پروژکتور DLP این است که از DMD  استفاده می کند (Digital Micromirror Device) .جالب توجه  است که DMD  متشکل از  ۲ میلیون آینه کوچک می شود. در مقایسه با پروژکتورهای LCD، این پروژکتور  به درجه پایین تری از تعمیر و نگهداری به دلیل طراحی منحصر به فرد، بسته شده تراشه اش دارد. با این حال، به تعمیر و نگهداری نیاز دارد.در غیر این صورت گرد و غبار می تواند بر روی چرخه رنگ بنشیند.

پروژکتورهای LED: بر اساس،منبع نوری که استفاده می کند،نام گذاری شده است. بر خلاف پروژکتورهای قدیمی یک پروژکتور LED از عمر طولانی تر لامپ برخوردار است.در واقع، منبع نور LED به اندازه طول عمر خود پروژکتور کار می کند. نیازی به تعویض منبع نور نیست. به طور کلی، پروژکتورهای LED نه تنها نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند ، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شوند.

مینی پروژکتور - ایمن پردازش

مینی پروژکتور – ایمن پردازش

عواملی دیگری که بر تصمیم گیری شما تاثیر گذار هستند

نوع فناوری فقط یکی از آن فاکتور هایی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای خرید یک مینی پروژکتور به خاطر داشته باشید. چندین عوامل دیگر (و یا ویژگی) وجود دارند که باید برای بهترین انتخاب در نظر بگیرید.

قابلیت حمل یا پرتابل بودن : هنگامی که نوبت به خرید مینی پروژکتور ها می رسد، آن چه که بزرگترین نقش را ایفا می کند ،قابل حمل بودن پروژکتور  است. اگر شما بیشتر وقت خود را در سفر یا در جاده ها صرف می کنید، یا این که شما در جستجوی پروژکتوری هستید که به قدر کافی برای حمل به این طرف و آن طرف سبک باشد. طیف خوبی از  مینی پروژکتورها، با توجه به نیازهای متنوع شما وجود دارند. به عنوان مثال، برای افرادی که زیاد در رفت و آمد جاده ای هستند پروژکتور هایی با وزن کمتر از ۵ پوند وجود دارد. از سوی دیگر، برای کسانی که غالبا از یک مکان به مکان دیگر سفر می کنند پروژکتورهایی در محدوده وزن ۷ تا ۱۰ پوند وجود دارد. هم چنین پروژکتورهایی به معنای واقعی، وجود دارند که در جیب شما، جا می گیرند.

رزولوشن: کیفیت تصویر یا رزولوشن؛عامل مهمی است که مبنای یک تصمیم خرید قرار می گیرد. بنابراین، شما باید آگاه باشید که در واقع به چه مقدار رزولوشن نیاز دارید و کدام رزولوشن مناسب شماست. این که چه رزولوشنی شما باید انتخاب کنید و یا به دست بیاورید، بسته به برنامه معمول شما دارد. شما باید از خود بپرسید که آیا به دنبال یک ابزار ارائه مطلب هستید،یانیاز به نمایش دقیق عناصر گرافیکی / بصری دارید.

قبل از انتخاب یک مینی پروژکتور،شما باید پی ببرید که رزولوشن اصلی پروژکتور چیست وسپس آن رزولوشن را با همان رزولوشنی که اغلب استفاده می کنید مطابقت دهید. پیکو پروژکتورها، گزینه های بهتری برای انتخاب رزولوشن پیشنهاد می کنند.

(مقاله مرتبط: آگاهی از رزولوشن یا وضوح تصویر در هنگام خرید ویدئو پروژکتور)

روشنایی/ Brightness: تا آنجایی که به مینی پروژکتور یا پروژکتورهای جیبی مربوط می شود،هر چه روشنایی بیشتر باشد، بهتر است. روشنایی برای اکثر پروژکتورهای کوچک از ۱۰ لومن شروع می شود که برای پخش یک تصویر به قطر ۲۴ اینچ مناسب است. به همین ترتیب، یک مینی پروژکتور با توان۲۰۰ لومن به اندازه کافی برای ایجاد یک قطر تصویر ۴۰ اینچی در پایین ترین حد و ۷۰ اینچی در بالاترین حد مناسب است. پروژکتورهایی با روشنایی کمتر از ۲۰۰۰ لومن اندازه کوچکی داشته و بسیار  راحت حمل می شوند.

(مقاله مرتبط: آگاهی از شدت روشنایی یا انسی لومن در هنگام خرید ویدئو پروژکتور)

ارایه دادن با مینی پروژکتور

ارایه دادن با مینی پروژکتور

برای انتخاب روشنایی مناسب، باید این موارد را در نظر بگیرید 

 1. تعداد بینندگانی که در اتاق حضور دارند
 2. نور اتاق
 3. نوع صفحه نمایش
 4. نرم افزار

هنگامی که از شرایط خاص خودبه طور کامل آگاه باشید،تعیین روشنایی مطلوب، برای شما آسان می شود.

نسبت کنتراست/ Contrast Ratio: اگرچه مشخصات یک ویدئو پروژکتور بدون ذکر  نکردن نسبت کنتراست نمی تواند کامل باشد، اما به این حال چندان مهم هم نیست. اما شما باید بدانید که نسبت کنتراست به نسبت درخشان ترین و تاریک ترین نواحی که یک پروژکتور می تواند ایجاد کند، اشاره دارد. در هر صورت، نسبت کنتراست یک پروژکتور ، نقش مهمی در یک اتاق تاریک برای اطمینان از نمایش دقیق و یا گرافیک یا ویژوال ایفا می کند.

ports

ports

اتصالات: این کهبرنامه شما برای اتصال یک مینی پروژکتو چیست، یکی از دغدغه های مهم محسوب می شود. با اینکه تعدای از پروژکتورهای پیکو و palm-top   تنها اتصالcomposite video را دارند، اکثر آن ها مجهز به اتصالات SVGA و کامپوزیت هستند. قبل از خرید یک مینی پروژکتور، شما همیشه باید مطمئن شوید که پورت های موجود بر روی پروژکتور به اندازه کافی با تجهیزاترایانه و ویدئو شما سازگاری داشته باشند.

(مقاله مرتبط: انواع پورت ها،کابل ها،کانکتورها به روایت تصویر)

palmtop

palmtop

(نکته : پروژکتورهای به اصطلاح palmtop از پروژکتورهای پیکو یا جیبی  بزرگتر (و روشنایی بیشتری) دارند. به طور کلی کمی بیش از حد بزرگ هستند تا به راحتی در کف دست شما قرار بگیرند. با این حال، این پروژکتورها به اندازه کافی سبک هستند تا شما را در مورد جمع کردن و قرار دادن آن در کیف یا کوله پشتی دوبار فکر نکنید.این پروژکتورهای palmtop معمولا درخشان تر هستند، و به طور کلی گزینه های اتصال بیشتری نسبت به مدل های پیکو دارند).

 

نام تجاری / مدل: در میان سایر ویژگی های انتخابی، نام تجاری و مدل یک مینی پروژکتور نیز، از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که شما تا اینجا از یک نام تجاری خاصی از قبل استفاده کرده اید، می توانید از کیفیتی که به دست می آورید،مطمئن شوید. ممکن است خانواده و یا دوستان شما برخی از مارک های خاص را پیشنهاد بدهند. در صورتی که یک نام تجاری خاص در گذشته خوش سابقه باشد، حداکثر شانس وجود دارد که آن نام تجاری به سیاست های آینده اش نیز پایبند باشد. با این حال، شما هم چنین باید پذیرای تجربه ساخته ها و مدل های جدید نیز باشید،زیرا هرگز نمی دانید که شاید یکی از آن ها، به محبوب ترین برند شما در آینده تبدیل شود.

هزینه: هر مینی پروژکتوری که برای خرید انتخاب می کنید،باید متناسب با بودجه شما باشد.همیشه بهتر است که شما قیمت ها را قبل از سفارش دادن از طریق سایت آنلاین یا مراجعه به فروشگاه منطقه خود به خوبی بررسی کنید. مهمتر از همه، شما باید تمام عوامل و ویژگی های ذکر شده در بالا را  (اسپیکرها، باتریها، کارت های SD،حافظه داخلی و غیره) را در نظر بگیرید، به نحوی که بتوانید بهترین معامله را در خرید مینی پروژکتوری که برای استفاده در فضای باز یا سرپوشیده  مناسب باشد را انجام دهید .

این که نقشه ای برای تبدیل اتاق خود به یک محیط رمانتیک و بدون نور ،به همراه  پخش فیلم بر روی دیوار داشته و یا قصد ارایه دادن مطلب به مشتری و یا هیئت مدیره داشته باشید،یا تجربه یک بازی سرگرم کننده را برای بچه هایتان فراهم کنید و یا حتی چیز خلاق تر و سرگرم کننده تری داشته باشید، هرگز نمی توانید، مزایای یک مینی و یا موبایل پروژکتور را نادیده بگیرید. آن ها نه فقط مقرون به صرفه هستند، بلکه در رنگ ها، اندازه ها و وزن های مختلفی وجود دارند.

بر اساس تکنولوژی مورد استفاده، قابلیت حمل، کیفیت تصویر، لومن، نسبت کنتراست، اتصال، نام تجاری و هزینه، شما همیشه می توانید،یک مینی پروژکتور را که استفاده از آن موجب مسرت خواهد بود، انتخاب و خریداری نمایید.

منبع:+

ترجمه: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
3نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ویژن گفت:

  مقاله بسیار مفیدی بود
  بابت مطالب جذابتون ممنونم

 2. رضا گفت:

  امیدوارم تو ایران استقبال بشه ازش